Musallat mı şizofreni mi?

Ilana

Kayıtlı Üye
Merhaba. Benim bir sorunum var. Son 2 ay içinde kafamda susmayan sesler var. Sesler pek de gerçekçi değil. Kendi iç sesim şeklindeler ama benim iç sesim öyle değil. En az 5 kişinin sesi var. Akla hayale gelmeyecek şeyler söylüyorlar bana. Hatta birlik olup kendimi öldürmem gerektiğini söylüyorlar. Bazen de başkalarına birtakım zararlar vermemi istiyorlar. O seslere cevap vermek dahi istemiyorum. Dün sabah başıma çok tuhaf bir şey geldi. Ben uyurken birinin yatağıma oturduğunu hissettim. Sonra yanıma yatıp bana sarıldı. Annemdir diye düşündüm. Pek önemsemedim. Ama arkama baktığımda kimse yoktu. Birinin bana dokunduğu hissi de gitti. Dün gece de başka bir yakınımın evinde kaldım ve sabah vakti uyuduğum odaya hayatımda hiç görmediğim bir kadın girdi. İlerledi ve kayboldu. Yürürken normal bir insanın yürürken çıkardığı yürüme seslerini de duydum. Dikkat ettim ki kapalı kapı o kadının girebileceği genişlikte açılmış idi. Bunun dışında zihnimdeki düşünceler çok hızlı ilerliyor. Kurduğum hayaller de bazen duru görü kadar gerçekçi olup gözümün önünde belirebiliyor. Nadiren de bir yere sabitlenip gülümsediğim oluyor. Bazen manik bazen de depresif olabiliyorum.

İlk zamanlar sadece kafamda sesler varken ve bir yere sabitlenip gülümsemelerim varken bir hoca ile konuştum. Bana büyük ihtimal bir uğrama var demişti. Ama şimdiki hallerim psikolojik bir problemmiş gibi sanki.

Kısacası ben ne yapacağımı bilmiyorum. Kime gidip tedavi olmam gerektiğini de bilmiyorum. Tanıdıklarım benden uzaklaşmasın diye bu konuyu açmak istemiyorum. Bana yardım edebilir misiniz?

Son düzenleme:

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Merhaba Ilana,

Olayın tamamı anlattığın kadar mı?
Mesela, hayatında hatırlamakta zorlandığın anlar yaşıyor, yabancılaşma gibi duygular hissediyor musun?
Mesela kendini birden bire bir yerde bulma, o yere ne için gittiğini hatırlamama gibi şeyler?

Ilana

Kayıtlı Üye
Merhaba Ilana,

Olayın tamamı anlattığın kadar mı?
Mesela, hayatında hatırlamakta zorlandığın anlar yaşıyor, yabancılaşma gibi duygular hissediyor musun?
Mesela kendini birden bire bir yerde bulma, o yere ne için gittiğini hatırlamama gibi şeyler?

Hatırlayamadığım bazı anlar oluyor. Ben buraya niye geldim, ben burada ne yapacaktım tarzı şeyler...
Kendimi bazı insanlardan soyutladım. Birçoğundan nefret ediyorum. Birilerinin beni öldüreceği hissi içime doğuyor. Korku ve panik halindeyim.
Dikkatimi çeken en önemli şey de ben konuşurken insanlar beni anlamıyor. Birçok zaman da ben insanların ne dediğini anlamıyorum.

Constantin3

Kayıtlı Üye
Şizofreni diye bir hastalık yoktur. Musallatın tıp dilindeki karşılığı şizofrenidir. Hikayemi takip edin her şeyi anlatıyorum.

Willard Deleyn

Kayıtlı Üye
İş
Çevirmen
Hatırlayamadığım bazı anlar oluyor. Ben buraya niye geldim, ben burada ne yapacaktım tarzı şeyler...
Kendimi bazı insanlardan soyutladım. Birçoğundan nefret ediyorum. Birilerinin beni öldüreceği hissi içime doğuyor. Korku ve panik halindeyim.
Dikkatimi çeken en önemli şey de ben konuşurken insanlar beni anlamıyor. Birçok zaman da ben insanların ne dediğini anlamıyorum.
Ilena,
Şizofreniden ziyade, dissosiyatif kimlik bozukluğundan şüpheleniyorum, durumun cinlerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. İnternetten teşhis araştırmanı önermem, zira internetteki bilgiler sağlıklı veriler değil. İyi bir psikiyatr bu sorununda sana yardımcı olabilir. Psikoterapi ve hipnoz gibi yöntemler de bu rahatsızlığın sağaltılmasında uygulanan tekniklerden diye biliyorum. Şizofreni gibi rahatsızlıkların yanında yaşadığınız çok ciddi bir sorun değil, kafanızda takılı kalmasın.

Geçmiş olsun.

Ilana

Kayıtlı Üye
Ilena,
Şizofreniden ziyade, dissosiyatif kimlik bozukluğundan şüpheleniyorum, durumun cinlerle ilgisi olduğunu düşünmüyorum. İnternetten teşhis araştırmanı önermem, zira internetteki bilgiler sağlıklı veriler değil. İyi bir psikiyatr bu sorununda sana yardımcı olabilir. Psikoterapi ve hipnoz gibi yöntemler de bu rahatsızlığın sağaltılmasında uygulanan tekniklerden diye biliyorum. Şizofreni gibi rahatsızlıkların yanında yaşadığınız çok ciddi bir sorun değil, kafanızda takılı kalmasın.

Geçmiş olsun.

Teşekkür ederim. Sesler sussa kafamda takılı kalmayacak bu durum. Çok rahatsız oluyorum gerçekten.