Merkez efendi ile ilgili soru ? Bilen varmıdır ?

aysorfi

Kayıtlı Üye
İstanbulda merkez efendi türbesi bulunmaktadır. Ve camii 'de dahildir.

Çoktandır gidip görmek istiyordum ve dua etmek istiyordum. Şuda anlaşılmasın lütfen Allah'tan diliyoruz dua ederken .Zati muhteremden değildir.

Orda öğlen namazıda kıldım .Kadınlara ayrılan bir yer vardı camii'de.

Orda bir kuyu vardı.Merkez efendi abdest aldığı su ile dilek dilenirmiş para atıp. Bunu yaptım yalan diyemem.:Angel_anim:

Yanlız şunu merak ettim ben. Denilen şeyde peygamberimiz vefaat ettiğinde Merkez efendi bir bodruma kapanmış ve peygamberimiz nasıl vefaat eder diye yasa girmiş. Ve o bodrumdan yıllarca çıkmadan ibadet etmiş.

Duyunca insanın tüyleri ürperiyo ve garip oluyo. Bu yüzden bu olay Doğrumudur ?

aysorfi

Kayıtlı Üye
user_online.gif
Duyunca insanın tüyleri ürperiyor ve garip oluyor. Bu yüzden bu olay Doğrumudur ?

( Çok pardon burdaki '' r '' harflerini unuttum.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
İstanbulda merkez efendi türbesi bulunmaktadır. Ve camii 'de dahildir.

Çoktandır gidip görmek istiyordum ve dua etmek istiyordum. Şuda anlaşılmasın lütfen Allah'tan diliyoruz dua ederken .Zati muhteremden değildir.

Orda öğlen namazıda kıldım .Kadınlara ayrılan bir yer vardı camii'de.

Orda bir kuyu vardı.Merkez efendi abdest aldığı su ile dilek dilenirmiş para atıp. Bunu yaptım yalan diyemem.:Angel_anim:

Yanlız şunu merak ettim ben. Denilen şeyde peygamberimiz vefaat ettiğinde Merkez efendi bir bodruma kapanmış ve peygamberimiz nasıl vefaat eder diye yasa girmiş. Ve o bodrumdan yıllarca çıkmadan ibadet etmiş.

Yok böyle birşey Merkez efendi, 1500'lü yıllarda yaşadı yani Peygamberimizden 1000 yıl sonra.. Ayrıca Peygamber vefat etti diye bir evliyanın odaya kapanması çok abestir, onlar herkesten daha iyi bilir ki insanlar gün olunca ölecektir.. Ayrıca Ruhbanlık islamda yoktur,, odalara kapanmak ibadetler yapmak soyutlanmak söz konusu degildir..
Sizin par atmanız vs de bir hatadır.. Yapmamanızı tavsiye ederim

aysorfi

Kayıtlı Üye
Anlıyorum sayın kontejyan. Bende ilk defa böyle bir şeye eşlik etmiş oldum. Teşekkür ederim bilginiz için.

Dua etmekte hata deyildir umarım orda ?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Anlıyorum sayın kontejyan. Bende ilk defa böyle bir şeye eşlik etmiş oldum. Teşekkür ederim bilginiz için.

Dua etmekte hata deyildir umarım orda ?
Mezarlık ziyareti dinimizde ölümü hatırlamak için araçtır, sevdiklerimizi yakınlarımızı ölmüşlerimizi ziyaret etmek olabilir elbette onlara dua etmek için mezara gitmek şart olmamakla beraber gitmektede bir sakınca yok ancak dilek dilemek için degildir bu şirk kokusu verir.. Sakınmak gerekir...

aysorfi

Kayıtlı Üye
Daha açık olsanız sayın kontejyan?

Yani günahmıdır ? Ve ne yapılmalıdır sizce ?

aysorfi

Kayıtlı Üye
Yani töğbemi edilmelidir vs..? Bukadarını bilmiyordum :(

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Daha açık olsanız sayın kontejyan?

Yani günahmıdır ? Ve ne yapılmalıdır sizce ?
Aslında açık yazdım; mezar ziyaretleri ölümü hatırlamamız için bir araçtır bunun dışında mesela sevilen bir kimseyi yada kendi akrabalarımızı yakınlarımızı yada herhangibir insanı gidip ziyaret etmek iyidir güzel bir ameldir, hem ölümü hatırlamış oluruz hemde onlara rahmet duaları okuruz, gidemedimiz zamanlar evden okusakta o dualar onlara ulaşır.. Mezarlıklara kabirlere sırf dilek dilemek için gitmek yanlış bir davranıştır, bu şirktir günahtır..

aysorfi

Kayıtlı Üye
Anlıyorum sayın kontejyan.Ozaman Allah affetsin inşallah. :(

Bianda insanın içnde gidip evde deyilde bir camiide dua etmek isteyebiliyor.Şuda gerçektirki camii olduğunu girip namaz kılablieceğimi düşünmemiştim. Bunu yapmak güzel oldu ne olursa olsun. Yapılanların içinden sadece bunu alabiliyorum sanırım..

SAH_MUHAMMED

Banlı Kullanıcı
merhabalar...
bende konuyu okudum ...merkez efendi hakkında biraz bilgi paylaşmak istedim.
1493 yılında Denizli’de doğmuştur. Asıl adı Musa’dır. İlk öğrenimini memleketinde tamamladı. Daha sonra İstanbul’a gelerek Hızır Velüyiddin Efendi ve Mevlana Ahmet Paşa’dan dersler aldı. Müderrislik için Karaman ve Amasya’ya gitti bu dönemde Halvetiye Tarikati icazetini aldı. Tekrar İstanbul’a gelerek Etyemez Tekkesine devam eden Merkez Efendi, Sümbülîlik’in piri “Sümbül Efendi” lâkaplı Şeyh Yusuf Sinaeddin Efendi’nin halifesi, döneminin ileri gelen sûfîlerinden dir.daha sonrada sünbül efendinin damadı ve halifesi olmuştur.dolayısıyla sizin sormuş oldugunuz soru RESULU EKREM(S.a.v)in hakkikat alemine göçmesinden 800 sene sonra doğduğundan böle bir olay söz konusu değildir.
sizin sorduğunuz soru ya bir cevab da şöyle olabilir şehy ahmet yesevi hz.63 yaşından sonra yerin altında yaptırdığı halvet hanesinde yaşayıp bir daha dışarı çıkmamıştır .yani sorduğunuz zat hz.ahmet yesevi dir..
diğer sorunuza bir ceap: kabir,türbe ziyaretleri elbetdeki sünnettir yapılmalıdır.fakat orda yatan zattdan değil onun ALLAH indindeki hatrı vesile edilerek HAKK c.c. dan istenmelidir.ayrıca ölüm anında faydası olacağı büyük zatların sohbetinde mevcuttur..
saygılarımla..

faruki777

Kayıtlı Üye
İş
Serbest
Aslında açık yazdım; mezar ziyaretleri ölümü hatırlamamız için bir araçtır bunun dışında mesela sevilen bir kimseyi yada kendi akrabalarımızı yakınlarımızı yada herhangibir insanı gidip ziyaret etmek iyidir güzel bir ameldir, hem ölümü hatırlamış oluruz hemde onlara rahmet duaları okuruz, gidemedimiz zamanlar evden okusakta o dualar onlara ulaşır.. Mezarlıklara kabirlere sırf dilek dilemek için gitmek yanlış bir davranıştır, bu şirktir günahtır..

kontenjan kardeşim çok doğru yazmış lakin ben de bişeyler eklemek isterim.Tabiki türbelerdeki mezarlardan yada vefat etmiş olan evliyadan direk olarak bişey istenmez şirk tir sonuçta evliyada olsalar beşerdir lakin şöyle olursa yapılan dua daha bi güzel olur '' Yarabbi;
Allahım ben bunu isterim bunu dilerim diye dua edersin ve yarabbi burada yatan felanca zatın yüzü suyu hörmetine yada hakkı için ver yarabbi ''denirse yapılan dua daha anlamlı olur o mubareklerde duaya ruhen iştirak ederler senin için Allahtan isterler.

gulberk

Kayıtlı Üye
Söz Merkez Efendi'den açılmışsa bu büyük zatın Manisa için önemini eklemeden geçmek olmaz diye düşünüyorum..

Hafza Sultan amansız bir hastalıga yakalanır ve tüm doktorların çabasına rağmen iyi edilemez,Merkez Efendi'ye durum bildirilir. Bunun üzerinde yoğun bir çalışmaya başlar. Sonunda 41 değişik baharattan ürettiği "Mesir macunu"nu tarifi ile beraber saraya gönderir. Hafza Sultan, üretilen bu macun ile sağlığına tekrar kavuşur. Bu olaydan sonra Merkez Efendinin ünü imparatorluk sınırlarını aşar.Merkez Efendi bu durum üzerine Manisa iline ekonomik katkıda bulunabilecek bir plan hazırlar;
  • Her yılın belli bir gününde sergi düzenleyerek, bu sergide bizzat halkın kendi el emeği ürünleri tanıtmak,
  • Civardan gelen halkın Manisa'ya ekonomik ve sosyal canlılık getirmesini sağlamak,
  • Bunun için buraya gelen halkın, sağlığını korumak ve macunu yiyenlerin 1 yıl boyunca zehirli böcek sokmalarından korumak amacıyla macunun dağıtılmasını sağlamak,
  • Spil dağı eteklerine kurulmuş olan Manisa'nın Gediz ovasına kayarak halkın birbiri ile dayanışmasını sağlamaktır.
Manisalı biri olarak , Allah'tan bu değerli zat için rahmet diliyorum..