melekler çoğul ise iblis neden tekildir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

can-dan

Kayıtlı Üye
Sevgili la79,önce kendi hatamı düzeltmek istiyorum .Ademe secde emri sadece meleklere verilmişti .Ayetlerle bu sabittir haklısınız.Uyarınız için ayrıca teşekkür ederim ..

Konuya dönersek ben de şurada takılıyorum .Sizin dediğiniz gibi,eğer iblis ademe secde etmediği için melek iken cinlerden oldu ise,o zaman aşağıdaki ayete ters düşmüyor mu ..

Sad-76: Elmalılı Hamdi Yazır
İblis dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."

Bu ayete göre yaradılıştan itibaren iblisin cinlerden olduğu çok açık belirtilmemiş mi? ...

Sevgi ve dua ile...

gümüş

Kayıtlı Üye
Ben ilk cin değil diye biliyorum.Ayrıca böyle düşünmenizin sebebinide biliyorum.Yani cinler kötüdür melekler iyi şeklinde.Böyle düşünmenizin sebebi kötülük olmadan iyilikte olamaz mantalitesidir.Neyse bende bir yorumda bulunmak istiyorum.Deniyorki hayırda şerde Allah tandır.Pekala herşey güzel.Diyelimki Allah bir meleği yanına çağırdı ve dediki git hindistandaki filanca insanı katlet acı çektir.Melekte gidip bunu yapmak zorundamı evet zorunda.Gidip bunu yapınca iyilik mi yapıyor Allah bilir.Biraz senaryovari bir hava oldu ama olsun o kadar sorumun cevabını istiyorum.Melek bu durumda iyilik mi yaptı kötülükmü :D:D

İkisi de değil.
Verdiğiniz örnekte uygulayıcı iyilik ya da kötülük yapmıs olmaz sadece verilen emri uygular. Verilen emrin iyi ve ya kötü olması emri verene bağlanır ( Hayır ve şer Allah'tandır )

Bu örnekte meleğin iyiliği görecedir ve emri verene göre takip ve uygulamadaki sadakati ve emri verene güveni ölçüsü olsa gerektir diye düşünüyorum , emri uyguladığı kişiler ise ( hindistandakiler yani ) verilen emri uygulayan değil uygulanan olarak farklı biçimde ve emri başlangıç değil sonuç olarak yaşadıkları gerekçesi ile meleği ya da meleğe emri vereni kötü olarak nitelendirebilirler ve kendi mantıklarına göre de haklıdırlar ama inanç çerçevesinden bakarsak aslında meleğe verilen emir neticesinde yaşadıkları sonuç olduğu kadar başlangıctır da ve onlardan beklenenin de yine hayır ve şer Allah'tandır ilkesi dahilinde olması ve şerden kendilerini olumluya götürecek bir adımı çıkarmaları gerekliliğidir.

la79

Kayıtlı Üye
Sevgili la79,önce kendi hatamı düzeltmek istiyorum .Ademe secde emri sadece meleklere verilmişti .Ayetlerle bu sabittir haklısınız.Uyarınız için ayrıca teşekkür ederim ..

Konuya dönersek ben de şurada takılıyorum .Sizin dediğiniz gibi,eğer iblis ademe secde etmediği için melek iken cinlerden oldu ise,o zaman aşağıdaki ayete ters düşmüyor mu ..

Sad-76: Elmalılı Hamdi Yazır
İblis dedi ki: "Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın."

Bu ayete göre yaradılıştan itibaren iblisin cinlerden olduğu çok açık belirtilmemiş mi? ...

Sevgi ve dua ile...[/QUOTESevgili Candan,,]Evet bağlantıyı güzel kurdunuz ama meleklerin neden yaratıldığı kuranda açıkça belirtilmediği için bu görüş de kesinlik kazanamaz ,,bildiğim kadarıyla meleklerin nurdan yaratıldığını gösteren bir ayet yok ,üstelik bazı islam alimleri
bu hususta şöyle bir savunma geliştirmişler:

Allah Teala’nın, meleklerin çeşitli sınıflarını, kimini nurdan, kimini ateşten, kimini de dilediği herhangi birşeyden olmak üzere, çeşitli şeylerden yaratmış olabileceği inkar edilemez. Zaten Kur’an’da meleklerin neden yaratıldığına dair bir bilgi yok ve İblis’in yaratıldığı şeyin haber verilmiş olması da, meleklerden olmadığını göstermez. Aynı şekilde bu, İblis’in, Allah Teala’ın ateşten yarattığı bir melek zümresinden olma ihtimaline engel değildir. Keza İblis’in soyunun bulunması da, meleklerden olmamasını gerektirmez. Çünkü Allah Teala, onun günah işlemesini murad ettiği zaman, diğer meleklere verilmeyen lezzet hissi ve şehvet duygusu vermiştir. Yine Allah Teala’nın, İblis’in cinlerden olduğunu haber vermesi de melek olmasına engel değildir. Çünkü sadece İblis’e değil, insanlarca görülemedikleri için ve her görülemeyen şeye “cin” denebildiği için,meleklere de bu isim verilmiştir.”

la79

Kayıtlı Üye
Ben ilk cin değil diye biliyorum.Ayrıca böyle düşünmenizin sebebinide biliyorum.Yani cinler kötüdür melekler iyi şeklinde.Böyle düşünmenizin sebebi kötülük olmadan iyilikte olamaz mantalitesidir.Neyse bende bir yorumda bulunmak istiyorum.Deniyorki hayırda şerde Allah tandır.Pekala herşey güzel.Diyelimki Allah bir meleği yanına çağırdı ve dediki git hindistandaki filanca insanı katlet acı çektir.Melekte gidip bunu yapmak zorundamı evet zorunda.Gidip bunu yapınca iyilik mi yapıyor Allah bilir.Biraz senaryovari bir hava oldu ama olsun o kadar sorumun cevabını istiyorum.Melek bu durumda iyilik mi yaptı kötülükmü :D:D
Evet bir kaç senaryo var onun ilk cin olmadığı yönünde ama benim kafama pek yatmadı açıkçası:)
sorunuzun yanıtına gelince Gümüş arkadaşımın yanıtını paylaşıyorum,,hayır ve şer Allahtandır,,ama meleklerin mutlak iyiliği cinlerinde mutlak kötülüğü temsil ettiği görüşüde çok sağlıklı değil bu konuda sizinle hemfikirim
ben bazen şöyle düşünüyorum iki kişi düşünün bunlar yeryüzünün herhangi bir noktasında olsunlar ve biri sürekli doğuya diğeride sürekli batıya gitsin
sonunda bu iki insan bir noktada karşılaşırlar,,herhalde bu noktanın adıda doğuyla batının birleştiği nokta adını alır,,

can-dan

Kayıtlı Üye
Değerli la79,gerçekten de tüm araştırmalarıma rağmen meleklerin nurdan yaratıldıklarına dair tek bir ayet bile yok .Dahası ,neden yaratıldıklarına dair bir bilgi yok.O zaman melekler , doğrusunu yalnız Allah'ın bildiği ''müteşabih'' bilgilerden oluyor .Bizler ancak kendimizce fikirlerimizi söyleyebiliriz ama kesin doğru Allah katındadır.

Kuranı ,kulaktan dolma safsatalarla değil de ,gerçekten Allah kelamı ile öğrenmeye çalışanlar için bu noktaya dikkatimizi çektiğinizden dolayı Allahım sizden sonsuz razı olsun..

Sevgi ve dua ile...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...