mele-i Alâ hakkında...?

kaderineboyuneğ

Kayıtlı Üye
melek konseyi hakkında bildiklerinizi paylaşır mısınız?
mele-i Alâ Kur'ân-Kerîm de 2 ayette geçiyor.
teşekkür ederim.

Retro

Kayıtlı Üye
Hemen birkaç parça birleştirelim :

1- Melek, M-L-K kökünden gelir. O halde, malik, melik, mülk, meleke gibi anlam çerçeveleri içinde de ipucu aranabilir. Birbirine yakın ama birbirinden ince ince ayrıșan anlamlara yaydık.
Burası cebimizde.

2- Bir ayette "göklerin ve yerin melekutu ancak Allahındır, onları idare etmek Ona güç gelmez" der. Yani galaktik seviye teknolojiye de ulaşsanız tanrı olamazsınız çünkü "melekut" bende kalacak demeye getirir aslında. Melekler demek ki manipule de edilemiyor. İlginç, bu da cepte.

Nedir bu melekut? Gökleri ve yeri bir teknolojik mekanizma olarak düşünelim.
Ve bu teknolojik mekanizmayı biraz daha içeriden anlamak için sadeleștirerek bir tank, bir gemi, bir tren gibi ele alalım.

Șimdi bir insan bir tankı elle durdurabilir mi? Hızla gelen bir treni elle durdurabilir mi? Bir gemiyi kulaç atarak durdurabilir mi mu? Hayır.

Peki kütlece devasa boyutlarda olan ve bir amaca yönelik akıllı mavevralar yapan, ama ilginçtir ki dışarıdan bakıldığında da kendi haline terkedilmiș rutinlerden ibaret gibi duran bu tașıtlara, tasarım așamasında kendi kendilerini durdurma, frenleme veya etkisiz hale getirme mekanizmaları kurulmuș mudur? Evet. Kesinlikle.

O halde bir insanın bir kulaçla bir gemiyi durdurabilmesi ne kadar imkan dışı ise, geminin kaptanının gemiyi bir hamlede durdurabilmesi de bir o kadar imkan dahilindedir.

Yani geminin kaptanı melik, geminin sahibi malik, gemi mülk, mürettebat ise melekelerdir. Hepsi mlk yazılımı ile uyumludur.

Mele-i ama yüce melekler demektir.
Ay, güneş, gök cisimlerinin meleklerden sürücüleri vardır. Sevk ve idare edicileri vardır.

Bir trenin sürücüsünü göremezsin. Çünkü gözün raylara, trene ve hergünkü timing ile Seni yanıltan rutinlerle yanılgıya düşer. Sanki ray var diye kendi kendini yürütüyormuș zannedersin.

İblis tüm gök cisimlerinin sürücülerini isimleriyle tanır. Onları eğiten kişi kendisiydi zaten. Yeteneklerinin ne olduğunu bilir. Kendisi hepsinin yeteneğine tek başına sahipti zaten.

Hanokun kitabındaki düşmüş melekler 72 demon eski 72 demon değildir artık. Çünkü cinler 1. Kat semaya çıkamıyor artık. Tabi bu onların kadim bilgi birikim sahibi olmadıklarını ve göksel olayları izleyemiyor olduğu anlamına gelmiyor. Bizim gibi onlar da kısıtlı imkanlarla izliyorlar gökleri. Herşey göklerdeki hükme göre oluyor çünkü.

Mele-i Ala, işte tüm bu varoluşu sevk ve idare eden atanmış varlıklardır. Bilinç sahibidirler ama Manipule edilemezler. İblis ise herbir melek için kendi cinni tayfasından rütbeliklerle kendi alt sistemini kurmuş olsa da, bu kaçak yapılanmanın kozmosun derinliklerine kadar inip değişimleri takip edebilme yetenekleri çoktan ellerinden alınmıştır. Yani gayba dair tüm bilgiler artık tek bir kitapta şifrelenmiștir

Iİblis te oradan anca kendi şifresini nasıl ifșa olduğunu okuyabilir.

Son düzenleme:

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
''O, melekleriyle beraber, karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için size her türlü desteği verir. Zira Allah, mü’minlere çok merhametlidir.''

Enteresan bir cümle. Allah, yarattığı ile beraber, bir başka yaratılmışa destek veriyor. Oysa Allah bu desteği tek başına da verebilir.
Öyleyse melek konseyinin, insan için önemi yadsınamaz derece büyüktür diyebiliriz. Nur üstüne nur olan Allah, yansıtıcı olarak meleklerini kullanır.

Rab katındaki hiyerarşi Güneş ve Ay ilişkisi gibidir. Melek dediğimiz varlık nur taşıyıcısı olsa da nurun kaynağı değildir. İtaati de buradan gelir zaten. Kaynaktan beslenir.. Bu yüzden ayet bana '' gündüz, gece ; durmaksızın destek '' fikrini aşılar.
Mele-i Ala, işte tüm bu varoluşu sevk ve idare eden atanmış varlıklardır. Bilinç sahibidirler ama Manipule edilemezler..
.. görev ve biçimleri bakımından da gruplar halinde ayrım gösterirler. Ayetlerden görüyoruz ki lanet okuyanı da var tövbe edeni de.
Tabii ki ne kadar bilinçleri de olsa, kopya varlıklar mıdır yoksa insan gibi çoğalan varlıklar mıdır bilemeyiz.

Retro

Kayıtlı Üye
Aynen.
Zaten malik, melik, mülk hepsi esmadır da.
Sırasıyla sahip, yönetici ve eserin kendisi onun sırrıdır. Hepsi aynı kök. E Kökü Allah, uzantıları melekler. Yani melekut.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
@Retro Konunun yeri burası değil ama kafama takılan bir şey var.

Allah hiç yaratılmamış, bir başlangıcı ve sonu yok. Diğer bütün canlılar ölüyor, diriliyor yeniden ölüyor..
Allah hayy olan tamam fakat hiç yaratılmamış olmak sence hiçlik kavramı ile açıklanabilir mi?

Retro

Kayıtlı Üye
@Retro Konunun yeri burası değil ama kafama takılan bir şey var.

Burası değil ama yeri gelmişken ben de soliyim,
Matrixle ilgili de bir soru sormuştun. Sonra ben bi heves birsey yazmak için 30 sayfa geri gittim o mesajını bulamadım. 😀

Allah hiç yaratılmamış, bir başlangıcı ve sonu yok. Diğer bütün canlılar ölüyor, diriliyor yeniden ölüyor..
Allah hayy olan tamam fakat hiç yaratılmamış olmak sence hiçlik kavramı ile açıklanabilir mi?

Olabilir tabi ki. Ama Allahın kendi kendisini bildiği gibi onu anlamaya çalışmak anca keşif yollu bir idrak olur. Onu da aktarmaya çalışmak zaten kendisini bozar. Allahı asla deşifre edemeyecek kadar aciz, ama onun tüm üstünlüğüne Enel yakin şahit olacak kadar da serbest bırakıldık.

Zaten hayy olmanın sırrı ne? Merakının devam edebilmesi değil mi? Merakını girmen o şeyi öldürmen gibidir. Allahın kendisini asla tam manası ile idrak edemeyecek olmak, aslında hayy enerjisinin devamlılık garantisi gibi bișey. Diri tutar. Hayrette ve aczde bırakır. Yeter ki anlamaya çalışmaya devam et. Yaklaşmak bile sonsuza kadar sürüyor. Bu böyle bir kozmik spiral denklem.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
30 sayfa geri gittim o mesajını bulamadım
Kahin'i sordum :)
Allahın kendisini asla tam manası ile idrak edemeyecek olmak, aslında hayy enerjisinin devamlılık garantisi gibi bișey.
Hayy kavramını sonsuz devamlılık olarak düşünmemiştim, sağ ol. Biraz olsun oturdu kafamda.
Bu böyle bir kozmik spiral denklem.
Arz ve Arş arasındaki kozmik iplikçikler yüzünden. Pi sayısı kadar sonsuz.

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
5
Görüntüleme
575
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
131
Üye silindi 77822