lütfen tecrübeli ve yardımcı olabilecek kişiler yazabilir mi?

Devilwithin

Kayıtlı Üye
Hakkımda yapılan en ufak eleştiriye veya en ufak kötü söze kalbim çok kırılıyor. Sürekli olumlu düşünmeye sabretmeye çalışıyorum ama bazen gerçekten kendimi kötü hissediyorum ve bu his vücudumu ele geçiriyor diyebilirim eminim çoğumuz böyle şeyler yaşamıştır. Nasıl başa çıkıyorsunuz neler düşünüyorsunuz böyle konularda?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Dilin kemiği yok sevgili arkadaşım.

Başa çıkmak için basit yöntemlerim var. Duyuyorum ama dinlemiyorum çünkü dinlemenin dikkat gerektirdiğini ve benim dikkatimi daha değerli şeyler için kullanmam gerektiğini biliyorum. Her söylenene kulağımı açarsam; herkesleşirim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Çocukluğunda seni bu durumda hassas yapıcak birşeyler yaşadın mı ?
Anne baba geçimsizliği
psikolojik şiddet
akran zorbalığı vs

Önce seni böyle yapan şey analiz edilmeli analizler yapıldıktan sonra kendine telkinler vermek ve duruma göre imajinasyonlar yapmak suretiyle bu durumun üstesinden gelebilirsin.Tahminimce şu an karşılaştığın şeyler geçmişte temeli atılmış bir yarayı kaşıyıp duruyor

Impulse

Kayıtlı Üye
Sürekli olumlu düşünmeye sabretmeye çalışıyorum
Neden? Bende bunu anlamıyorm bazne kendime de soruyorm aynı soruyu.
Oldugu gibi düşünmeyi dene. Kendini olumlu bir yaklaşım sergilemeye zorlama. Kötü ol demiyorum ama hayatta her şey olumlu olacak, iyi olacak diye neden şart koyuyorsun kendine? Herkesle iyi olmak zorunda değilsin, herkese hak vermek zorunda degilsin. Herkesi insan yerine koymak zorunda degilsin. Bazıları hayvansa bırak hayvan kalsın. Onları öyle kabul etmelisin. Hayvana insan muamelesi yapılmaz. Her hayvana nasıl ki sokulmuyorsak her insana da sokulma, yaralar, ısırır, saldırır, parçalar... Herkesi kabul etme hayatına. Ben bunları tecrübeyle ögrendim sende artık düşe kalka öğreneceksin. Süreci hızlandırmaya çalışıyorm sadece.

Birde bir şey ekleyeyim. Çok nazik çok kibar çok hassas çok düşünceli insanlar en çok kırılanlardır. Bu özellikler haddinden fazla olunca insanlar dışlamayı, önemsememeyi daha çok kırmayı ya da lafına karşılık vermeyi tercih ediyorlar. Yani seni oldugun gibi kabul etmiyorlar. Karakterini zayıf buldukları için(hayvani iç güdüyle, nefsânî yönleri böyle fısıldıyor) iyice sorgulanır hale geliyorsun. Ve herkes kendi bildigi yöntemlerle bunu yapar. Kimi dışlar kimi yok sayar kimi laf sokar kimi laubali davranır kimi alay eder kimi kırar tıynetine göre yapar herkes...

O yüzden biraz dik dur, sınırların olsun. İnsanlar kırmızı çizgileri sever. Kötü bir şey değil bu. Bazı dostlarını kaybetmek pahasına da olsa bunu yap.
Ve bu yönünü en iyi şekilde insanlarla kaynaşarak elde edersin. Bol bol tecrübe edin. Değişik insanlar tanı. Aşırı vesveseli değilsen ve psikolojik rahatsızlığın yoksa yavaş yavaş kurtulursun bu rahatsız oldugun yönünden.

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
İnsan, düşünce yetisiyle hayvanlar alemi içerisinde üstün olsa da modernitenin etkisiyle hayvani iç güdülerini çok farklı boyuta taşıdı. Ülkemizin soskültürel, ekonomik, toplumsal ve ahlak kimliği kapitalizmin dayatmasıyla yaşadığımız alanı beşeri ilişkiler açısından soğuk savaş alanına çevirdi. Herkes en iyisini istiyor, herkes en doğrusunu biliyor, herkes yaşadığı aşağılık psikolojisini diğerlerine pusu kurarak ondan çıkarmak istiyor. İstiyor ve istiyor. İnsanlığa ve bilgiye yönelme bu isteme arzusunda hep en sonlarda kalıyor. Sevgi açlığı içerisinde insanlar en iyisine uzamaya çalışırken ruhundan uzaklaşıyor. Sevgisizlikten adeta hedefe koşan gözü dönmüş bir canavara dönüşüyor. Çevresindeki insanları da ya ayaklarının altında ezecek bir merdiven ya da kısadan bir kestirme yol olarak görüyor. 'İnsan'lık ile karşılaşanlar ise bunu kendinden reddettiği için duygusal insana tahammül edemiyor. Siz de bu tip insanların bitki örtüsü olduğu yerde bu duygusallığınızla açmaya çalışan bir çiçek olmak istiyorsunuz.
Bunun için kendi yaptığım şeyleri sizlere paylaşmak isterim.
+İlk önce:
Gerçekten neden duygusalsın?
Sağlıklı bir duygusal mısın?
Kimsin?
Neden insanlar bunları söylüyor?
Söylenenler hayatını ne kadar etkiliyor?
Bu insanlar hayatının kaçta kaçında olacaklar?
Kendini hor gördüğün oluyor mu?
...
gibi soruları sormalısın ve (KENDİMİZE SORMAMIZ GEREKEN 51 SORU) adlı konuyu okumanı tavsiye ederim.
+Ayna terapisiyle asıl seni incitenin ne olduğunu kendinle çözebilirsin
+Otohipnoz ile içindeki kötü duyguları bilinçaltına inerek öğrenebilir, çözümlebilirsin ve ardından temizlendiğini imajine edebilirsin..
+Minimum 21 gün tam uykuya dalmadan ve uyanır uyanmaz.
-Kendimi seviyorum.
-Ben değerli biriyim.
-İnsanların fikirleri ve düşünceleri her ne olursa olsun saygı duyuyorum.
...
Gibi olumlamalarla ve kendi istediğin yönleri ile (şimdiki zaman) ekiyle bilinçaltına yollabilirsin. Bu kalpten yapmalısın..
Hayatta bu tip insanlar hep var olacak. En başından beri kendini bilmek, sevmek ve potansiyelini bulmak için savaş vereceksin. Kulakların kendi içini dinleyecek. Kendin için başarılı olacaksın. Yeri geldiğinde sen zaten cevabını veriyor olacaksın. İş kendinle yüzleşmek ve sevmekte bitiyor. Yoksa canını çok sıkar ve yakarlar. Bu hayatta tek gerçeğin kendinsin ve her açıdan kendine yatırım yapmalısın. İnan kendini sevmeye başladığında bu insanlar sadece seni eğlendiren birer dekora dönüşüyor..
Bunları anlattın ama sende işe yaradı mı diye soracaksın... Evet, panik atağımı yıllar öncesinden bu şekilde yendim. Çok tehlike anlarda hayat kurtardım ki düşün panik atak hastaları psikolojik açıdan panik ve ölüm korkusu hissinden hasta olan insanlardır. Kendimi seven, bu insanlarla yeri geldiğince iletişim kuran ve dediklerine kulaklarımı kapayabilen bir haldeyim.
Dipnot: Teknik yöntemleri bu sitede detaylı şekilde bulabilirsin.