Ledunni-2

mbdk32

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar Ledunni ilmi dikkatimi çekti. Biraz araştırma yaptım ve bir önceki konuda paylaşım yaptım. ALLAH tarafından verilen bir ilim olduğunu ve okumakla öğrenilmediğini buldum. Bununla ilgili görüşleri olan yada bilgisi olan arkadaşalardan yardım bekliyorum.
Saygılar...

Saprohil

Kayıtlı Üye
İlm i Ledün için riyazata çekilmek lazım.Yani günlerce oruç tutup ibadet etmek lazım.Hızır a.s ilm i ledün'in lideri o veriyor ilmi sana öğretiyor.Kendi keyfin için kullanırsanda ilim senden alınıyor.

La-edri

Kayıtlı Üye
Leduni ilim Allah'in dostlarina ikram ettigi cok özel bir ilimdir.

Ancak Allah dostlarindan ögrenilecek bir ilimdir.

Yani hakiki Kamil-i Mürsitlerin ögretecebilecegi bir ilim.

Kamil olan zat ilk etapta kulu Allah'a, Allah'i kula sevdirir.

Kul Allah'i sevdikce gözünde yaratilmis hersey sönmeye baslar,
saadece seni istiyorum ya Rabb der ve samimidir..
Hani Y.Emre diyor ya, neyleyim cenneti huriyi bana seni gerek seni..
Kul bu noktaya geldiginde ona öyle nimetler verilirki ,o bu nimetler ile övunmez bile cünki onun icin bu nimetlerin degeri olmaz..O ilahi askin pesindedir.
Bu nimet leduni ilim dir, katagorize edilmeyecek kadar genis, cünki Allah'in tecellilerinin esi benzeri olmadigi gibi, sonsuzdur...
Kimi havanlarla konusur, kimi ciceklerle, kimi bir anda on yerde olur, kimi baskalarini Allah'a "tasir" tasiyanlar zaten Mürsid-i kamillerdir..Bir cok makami derecesi olan bir ilim. Öl dediginde öldürüp diril dediginde dirilten, Allah'in izni ile elbette..
Kur'an siz mumkun degil olmaz.

Bu ilim hakkinda bilgi arayan önce Mürsid-i kamillerin, Gavs veyahut Kutuplarin hakkinda bilgi edinmeli daha uygundur Tasavvuf ,nefs terbiyesi vsa..

Bu arada sunuda eklemek isterim , bu ilim verildiginde geri alinmaz, Allah bu ilmi verdigi taktirde geri almaz, ama kulu hazirlar kiminde 10 yil kimi 40 kimi dervisin durumuna göre degisir sürec, Allah takvaelbiseleri ile onu duzene sokar, tevazu elbisesini giymis, "Hic lik" makaminda bir kul ,Sizce adaba aykiri bir sey yapabilirmi,"BEN diyebilirmi" yapsa dahi aninda secdeye düser devbe eder Allah aff eder zira dostudur..
Bu gercektende yazip okunarak ögrenilecek sey degil..yasanmasi algilanmasi bire bir sahit olunmasi lazim..

GANİ

Kayıtlı Üye
Ilmi ledun aslen peygamber aleyhisselamdan hazreti ebubekr hazreti ali hazreti selman ve birkaç sahabiye bildiğimiz kadar öğretilmiştir isimlerini bildiklerimiz bunlar sahabeden başkalarida var bu hazreti peygamber tarafindan kabiliyyeti olan sahabelere öğretilmiştir ve kalb yoluyla tahsil edilen bir ilimdir kisa ca öz olarak bu arada hiç kopukluk olmaksizin aktarimi sağlam yapilmiş tasavvuf yoludur buna bailari tarikatta dersede asli tasavvuftur yani bir mürşidi kamile ihtiyaciniz var kitaptan tahsil olunmaz talep ettiğiniz yol cile yoludur bayrami veli hazretlerinin dediği gibi