Kuran’ı Kerim’i Ezberlemek İçin İpucu

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
(KUR'AN-I KERİMİ EZMERLEMEK İÇİN İPUCU)

Kutbittin-i Bahtiyar kaki hazretleri anlatır;

-Ben, ilk zamanlarda Kur'ân-ı kerîmi ezberlemek için çok gayret etmeme rağmen muvaffak olamazdım ve ezberleyemezdim. Bir gece rüyâmda Resûlullah efendimizi gördüm. Ayaklarına kapanıp, Kur'ân-ı kerîmi ezberlemek istediğimi, fakat çok güçlük çektiğimi arz ettim. Bana acıyarak başımı kaldırmamı istediler. Başımı kaldırdığımda,

-Yûsuf sûresini tekrâr etmemi emrettiler ve; "Bununla Kur'ân-ı kerîmi ezberlersin." buyurdular. Emirlerini yerine getirdim ve Kur'ân-ı kerîmi ezberlemeye muvaffak olabildim

Ü

Üye silindi 58480

Katılıyorum Yusuf Suresinden başlanmalı ;

Yusuf suresi Kurandaki sureler arasında senaryoya sadık kalınmış tek suredir.
Haliyle de giriş gelişme ve sonuç bölümlerindeki ayetler kronolojik olduğu için hatırlama kolaylığı da sağlıyor. Masalsı hatta destansı sunumu ile hafızaya nakşediliyor adeta.

Diğer sureler ise daha spiraldir. Takibi kırmaya ve konudan konuya atlatmaya yöneliktir. Bir olayın birbirinden değişik perspektiflerden görünümünü verir. Geçmişteki hatalar ile sistemin adeta algoritması çıkarılır. Sonra bir anda ahirete alır Allah bizi oradan kesitler verir.

Ezberlemek içi Yusuf Suresi en elverişli olanıdır. Yusuf Suresi ile Kuranın genel tertibine hazırlık da tapmış olursunuz hem. Gerisi daha kolay gelir.