Külkedisi Psikoloji Testi

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Merhabalar. :)

Aşağıda ilginç bir kokoloji testi yer alıyor.

Bilindiği üzere kokoloji, "psikoloji" temel alınarak hazırlanan bir tür kendini keşfetme oyunu...

Buradaki soru ise dünyanın en ünlü masallarından biri olan Külkedisi ile ilgili.

Masalı hatırlamaya çalışın. Masaldaki unutulmayacak sahneler arasında sizi en fazla etkileyen hangisidir?

1- Üvey annesi ve kardeşlerinin külkedisine işkence ettiği kısımlar.

2- Perinin külkedisini güzel bir prensese çevirdiği sahne.

3- Külkedisinin saat 12'yi vurduğunda balodan kaçış sahnesi.

4- Prensin camdan ayakkabıyı külkedisinin ayağına giydirdiği sahne.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

Çözümleme

Tüm olaylara daha yakından bakıldığında seçtiğiniz sahne, sizin kişiliğinizdeki en zayıf noktayı ya da en büyük kusuru gösterir.

1- Üvey annesinin elinden eziyet çeken külkedisi:

Bu sahne acıma duygusu uyandırır, ancak acımanın altında büyüklük ve gurur duyguları vardır. Bu sahneyi, kendinizi birisinden üstün görmenizi sağladığı için hatırlıyorsunuz. Başkalarına şefkatli ve acıyan gözlerle yukarılardan bakmak iyi bir özelliktir ama onlara daima tepeden bakmayı alışkanlık haline getirmeyin.

2- Peri tarafından prensese çevrilen külkedisi:

Sihirli değneğin bir hareketi külkedisini güzel bir prensese çevirir ve dünyasını değiştirir. Ama gerçek dünyada işler hiç de bu kadar kolay değildir. Sizin en büyük hatanız gerçek hayattaki sorunları görmezden gelmeniz ve plansızlığınız. Burada, yarattığınız sorunlardan sizi kurtarmak için sihirli değneğini sallayacak bir iyilik perisi olmadığını unutmuşa benziyorsunuz.

3- Camdan ayakkabısını düşüren külkedisi:

Bu sahne, sizin başkalarına muhtaç yanınıza hitap etti. Kendinizi saat 12'yi vurduğu zaman koşarak kaçarken ve arkanızda sadece sorunlar ve cevaplanmamış sorular bırakırken görebilirsiniz. Kısa vadede arkanızda bıraktıklarınızı daima başkalarının temizlemesini beklemek kolay görünebilir ama günün birinde gerçeklerle yüzleşmeniz gerekecektir.

4- Prensin ayakkabıyı giydirdiği sahne:

Hemen herkes mutlu sonlara bayılır ve siz bu kanuda çoğunluğa dahilsiniz. İşte sizin sorununuz burada. Basit, normal ve sıradan olan şeylerle çok kolay mutlu olabiliyorsunuz. Hayattan tek beklentiniz sıradan bir iş, sıradan bir maaş, sıradan arkadaşlar, sıradan bir aile, sıradan çocuklar... Sizi özgün yapan özelliklerinizi keşfetmek için biraz daha fazla gayret sarfetmelisiniz. Öyle hissetmiyor bile olsanız siz özelsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 4623

Biraz garip bir test ama belki beğenirsiniz. :)

Sevgiyle Kalın. :)

Toetje

Kayıtlı Üye
Hımm beni düşündüren 1 numaraydı ama başkalarına yukardan bakmaktan çok, külkedisine haksızlık yapıldığı için ve külkedisinin de bu kadar şeye karşı susması sebebiyle etkilemişti. Etkilenmek değil de daha çok haksızlıklara dayanamayan biri olduğum için sanırım.. =))

Ama güzel paylaşım teşekkürler.. :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hımm beni düşündüren 1 numaraydı ama başkalarına yukardan bakmaktan çok, külkedisine haksızlık yapıldığı için ve külkedisinin de bu kadar şeye karşı susması sebebiyle etkilemişti. Etkilenmek değil de daha çok haksızlıklara dayanamayan biri olduğum için sanırım.. =))

Ama güzel paylaşım teşekkürler.. :)

Beni de o dediğiniz er etkilemişti.Her türlü işkenceye,eziyete rağmen susması,karşılık vermemesi etkilemişti. Ben de haksızlıklara dayanamıyorum. :)

guneş4

Kayıtlı Üye
Beni en çok ayakkabısını düşürdüğü sahne etkilemişti yorumlarda aşağı yukarı doğru gibi. :)

sekhmet734

Kayıtlı Üye
İş
tiyatro
Ben 3 numarayı seçmiştim.Evet zayıf noktalarımı ben görmek istemesem de bu test bir kez daha bana gösterdi.:)

janet

Kayıtlı Üye
2 numara :D
Evet, özdissiplin eksikliğim var, plansızım, ama tüm hayallerim ve uğraşlarım gerçek dünya ile ilgili. Kendime biraz çeki düzen vermem lazım. :D

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
3- Camdan ayakkabısını düşüren külkedisi:

Bu sahne, sizin başkalarına muhtaç yanınıza hitap etti. Kendinizi saat 12'yi vurduğu zaman koşarak kaçarken ve arkanızda sadece sorunlar ve cevaplanmamış sorular bırakırken görebilirsiniz. Kısa vadede arkanızda bıraktıklarınızı daima başkalarının temizlemesini beklemek kolay görünebilir ama günün birinde gerçeklerle yüzleşmeniz gerekecektir.
Bire bir hatırladığım tek sahne oldu.
Güzel tespitler ☺️

[XTR] Similar Threads