kader nedir

sorunmu

Banlı Kullanıcı
Bence hiç birşey kişinin kendi iradesinde değildir hepsi kişiye belirli bir güç tarafından yaptırılıyor.
Örnek, seçiminizi yaptınız iyi bir seçim görünüyor ama karşılaştığınız durumlar sizin elinizde olmadığı için duruma göre hareket ettiriliyorsunuz.Sonuç hüsran
Örnek, seçiminizi istediğiniz gibi değil ama bir güc sizi bu yapmaya zorladı ama hiç beklediğiniz gibi kötü değil iyi sonuçlandı. Sonuç mükemmel
Herkes önündeki fısatları verildiği ölçüde kullanır, sonuç garantisini veren başka bir varlıktır.
Bu fakir doğanla, zengin doğan arsındaki fark gibidir.
Bana göre yanlış tabirde bulunmak istemiyorum ama şans faktörü Allah'ın tam kendi iradesidir. İstediğine istediğini hiç birşey yapmadan bile veren kendisidir. istediğinede istediği gibi hüsranla yaşatan kendisidir.
Hayatı zengin yada fakir doğumla başlatan ve ona göre kişinin hayatını çizen bir varliğin kullarıyız. Olaylar ve durumlar belli iken sadece bu durum ve olaylar karşısındaki daşranışlarımız bize ait.
Yani bir örnekle Acıktınız akşam yemek yiyeceğiniz belli ve elinizdeki para ile alışveriş yapacaksınız bir baktınız ki paranız çalındı veya bilinmeyen sebepten ötürü kayp oldu veya tam elinize almışken rüzgar geldi elinizden alıp uçurdu.Şİmdi ne olacak alışveriş yapamadığız için aç kalacaksız yada birinden borç alacaksınız.Bu durum karşısında takınacağınız durum size yine bağlı değil borç verecek arkadaşınız varsa alırsınız yoksa aç kalırsınız.Hadi diyelim boç aldınız zaten zor kanağat geçinirken birde başınıza bu istemediğiniz halde bu borç çıktı. Tamam bu borç yüküne girmek istemiyorum dediniz aç kalırım dediniz taşıdığınız hastalık yüzünden bir öğün yemeğinizi yemediğiniz için başınıza hiç istemediğiniz sağlıkdurumları çıktı.
Bunun gibi olayı dahada devam ettirebilirim herşey birbirine bağlı gelişiyor Sanki kendi davranışlarımız seçimimiz gibi görünüyor başta ama hiç bir şey bizim elimizde değil.
Biz sadece isteriz Allah bize istediği şekilde verir ve yaşamak durumunda kalırız.