İLİM Öğrenemiyorum

lojen

Kayıtlı Üye
Arkadaslar merhaba yasim 19 ve sagdan soldan kulaktan dolma bilgilerle yasiyorum . Ve ilim istiyorum allahtan ama kac yildir vermiyor . Kendimi nasil gelistirirm .bir süru ogrenilecek sey var onun farkindayim

Mesele esma nasil cekilir onu bilmiyorum
zikirin nasil cekildigini pek bilmiyorum
Celp nedir , vefk nedir , havas ilimini ogrenmek istiyorum ,mesela hüddam ilimine sahip olmak istiyorum .vs cok sey var .

Ben musluman bir ailede dogdum ama oyle yetistirelemedim .Namaz kilmayo bilmiyorum . Hayatim boyunca 1 gun bile oruc tutmamdim yasim 19 cunki tutmayi bilmiyorum . Ben kendimi gelistirmek istiyorum artik allah rizasi icin bana bi cikis yolu gosterin .kafayi yemek uzereyim

Ü

Üye silindi 45859

Öncelikle merhaba, Allah ilmi isteyene verirmiş. Kaç yıldır vermiyor demek isyan etmek gibi olur o yüzden rica ediyorum böyle düşünmemeye çalış. Belki Allah'ın sana verdiği nice ilimler var fakat farkında değilsin, belki ortaya çıkması için uygun koşullar yok bunları bilemeyiz. Bu konu benim uzmanlık alanım değil fakat forumdaki Havas İlmi odasına bir bakabilirsin.
Dinin şart ve gereklerini öğrenmek pek zor değil, çocuklar için satılan namaz kitaplarında dahi kısa ve basit açıklamalarla bunlar mevcut. Bir cami hocasının yanına gidip sorarsan anlatacaktır zaten. Kur'an'ı da bir an önce okumaya başlamanda fayda var :)
Ama lütfen unutma bunları öğrenirken çok sabırlı olman gerekir dini de, Havas İlmini de.

Dnz1

Kayıtlı Üye
zamanı gelmemiş veya kaderinde yoktur belki şifacılıktan başlamanı öneririm ben öyle yaptım yavaş yavaş devamı gelir ama kaderinde yoksa kasma

bemeremeleber

Banlı Kullanıcı
Hayatım boyuna bir gün bile oruç tutmadım buraya kadar normal olabilir tutmayı bilmiyorum ne demek. Sen boşuna ilimci falan olma başka yeteneklerde geliştir kendini mühendis ol doktor ol.

lojen

Kayıtlı Üye
Kardesim aileden gelen birsey yok . Onlardan gormemissin sonuc olarak boyle oluyor

lojen

Kayıtlı Üye
Allah razi olsun . Ama dedigim gibi ailemde bu seyler olmadigi icin pek iyi karsilamadilar . Bundan 1 kac sene once utanarak da olsa arkadasimin vesilesi ile gittim cami hocasina . Yavas yavas harfleri ogretiyordu . Bana namaz icin gerekli dualari yazmisti bir kagida .onlari ezberledim ve onlara baka baka namaz kiliyodum , dogru yada yanlis bir sekilde . Bir gun akrabalar toplandi sohbet muhabbet icin ve orada benim bu konu acildi . Ve orada beni 1 kac saat sorguya cektiler resmen .utancimdan yerin dibine girdim . Kaba taslak anlattim arkadaslar hal boyle olunca olmuyor iste ogrenmek icin gitsen bir dert gitnesrn bin dert .Ailem olumlu bakmayinca bir seyler yapamiyorum .hep onumde bir tas var nasil yapmaliyim

Ü

Üye silindi 45859

Allah razi olsun . Ama dedigim gibi ailemde bu seyler olmadigi icin pek iyi karsilamadilar . Bundan 1 kac sene once utanarak da olsa arkadasimin vesilesi ile gittim cami hocasina . Yavas yavas harfleri ogretiyordu . Bana namaz icin gerekli dualari yazmisti bir kagida .onlari ezberledim ve onlara baka baka namaz kiliyodum , dogru yada yanlis bir sekilde . Bir gun akrabalar toplandi sohbet muhabbet icin ve orada benim bu konu acildi . Ve orada beni 1 kac saat sorguya cektiler resmen .utancimdan yerin dibine girdim . Kaba taslak anlattim arkadaslar hal boyle olunca olmuyor iste ogrenmek icin gitsen bir dert gitnesrn bin dert .Ailem olumlu bakmayinca bir seyler yapamiyorum .hep onumde bir tas var nasil yapmaliyim

Sanırım seni az çok anlayabiliyorum ben de namaza başladığımda ailem "Cemaatlere mi katıldın? Biz seni oku diye yolluyoruz sen yanlış yollara mı sapıyorsun? Seni okula yollamayacağız." vesaire diyerek beni yoğun bir sorguya çekmişti. Günlerce ağlayıp dua etmiştim ailemin beni anlaması için. Allah'tan şimdi ses çıkarmıyorlar hatta kendileri hatırlatıyorlar, namazını kıl, okumalarını yap diye. Yapmak istersen yaparsın diye düşünüyorum, aile baskısı çok zor. Bu baskıyı o kadar kötü yaşamamış olsam da ben de çok kötü hissetmiştim. Bence gizli saklı bir şekilde de olsa ibadetlerini yerine getirmeye gayret et. Zorluklarla karşılaşacaksın illaki bunlar senin sınavların olacak belki. Ama her zaman için Rabbinin yanında olduğunu ve yardım edeceğini düşün. Eğer gerçekten inanırsan yardımcı olacaktır.

Ü

Üye silindi 58480

Ilim sahibi olmak icin Allahtan ozel bir kavrayis gerekir. Bu ozel kavrayisin hafiza kapasitesi veya teknik bilgi ile de alakasi yoktur. Hayata Allahin verecegi ozel bir perspektiften bakabilme yetisi gerekmektedir ki bu da kasarak degil teslim olarak edinilir.

Peygamberimiz SAV de sizin dustugunuz duruma dusuyor. Ayetler iniyor ama Peygamberimiz cogunun anlamina akil sir erdirmekte gucluk cekmeye basliyor, Iste boyle bir anda su ayet iniyor :

Onun vahyi sana gelip tamamlanmadan evvel, Kur'an'ı (okumada) acele etme ve de ki: "Rabbim, ilmimi arttır."

O halde sizlanmayi birakin : )) Peygamberimize bile Allah ikazda bulunuyor iken siz cildiracagim diye uzulmekten ziyade, ilmi gercekten istiyorum/isteyebiliyorum diye bile halinize sukretmelisiniz. Istediginiz sey once sizi imtihan edecek cunku. Sukretmek neye sukran duyarsaniz onun bereketini arttiran bir sirdir.

Sukrederseniz arttiririm diyor Allah. Allah dilemeden siz dileyemezsiniz. Baska bir ayet. O halde Allah sizi sevk-i kader ile ilim yoluna saptirmis ta olabilir. Aceleci olmayin.

Ü

Üye silindi 58480

Ve internetten kopyaladigim ayet dolayisi ile yazdiklarimin yarisi siyah fonda kaybolur : ))