Gerçek neden bulamadı?

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Gerçek neden bulunamadı?
Gerçek nedir diye sormuyorum. -Gerçek neden bulunamadı?- diye soruyorum. Var olan gerçeklerin, bir şekilde herkesi ikna edememiş olmasının nedeni nedir? Bugüne kadar insanlar neden tek bir inançta birleşemedi? Her kesin kabul edeceği bir sistem/din/felsefe bulunamadı sizce? Şimdi gerçeği ve yaratılışı inancı/bakış açısı doğrultusunda bulduğunu düşünen kişiler olarak inandığımız şeylerin kolaylıkla yalanlanabildiğini unutmayın. Gözümüzün gördüğü, tenimizin dokunduğunun bile gerçekliğinin kesin olmadığı bir sistemde olmamızın bir anlamımıdır 'arayış' dediğimiz sebep?
Gerçeğin bulunmasını istemiyor olabilirler mi? Yada Tüm insanlar gerçeği bulup ona inandığı zaman mı açılacak kapılar? Bu gezegende yaşayanlar olarak hepimiz geçer yada hepimiz sınavdan kalırız gibi geliyor.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Gerçek neden bulunamadı?
Gerçek nedir diye sormuyorum. -Gerçek neden bulunamadı?- diye soruyorum. Var olan gerçeklerin, bir şekilde herkesi ikna edememiş olmasının nedeni nedir? Bugüne kadar insanlar neden tek bir inançta birleşemedi? Her kesin kabul edeceği bir sistem/din/felsefe bulunamadı sizce? Şimdi gerçeği ve yaratılışı inancı/bakış açısı doğrultusunda bulduğunu düşünen kişiler olarak inandığımız şeylerin kolaylıkla yalanlanabildiğini unutmayın. Gözümüzün gördüğü, tenimizin dokunduğunun bile gerçekliğinin kesin olmadığı bir sistemde olmamızın bir anlamımıdır 'arayış' dediğimiz sebep?
Gerçeğin bulunmasını istemiyor olabilirler mi? Yada Tüm insanlar gerçeği bulup ona inandığı zaman mı açılacak kapılar? Bu gezegende yaşayanlar olarak hepimiz geçer yada hepimiz sınavdan kalırız gibi geliyor.
Mukemmel bir baslik dostum. Bence de istemiyorlar.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
hayatın Asıl Sırrı SIRRIN HİÇ BİR ZAMAN ORTAYA ÇIKMAYACAK OLMASIDIR

Bu realite sınırlı bir yaratımdır. Şimdi bir metafor düşünelim...

Sandalyeye bağlısın. Arkanı dönemiyorsun. fakat arkadan bir ışık senin önündeki, duvara vuruyor. Sen parçaları birleştirerek arkandan bir ışık geldiğinin ve bir ışık kaynağı olması gerektiği konusunda fikirler yürütüyorsun. Hem de bu fikirler binlerce... Halbuki dönüp kaynağı görebilsek binlerce cevap arasında dönüp durmayacağız...

Aydınlananlar sandalyedeki bağı çözmüş ve kafasını çevirebilmiş olanlar. ama onlar ışığı görüyorlar. Ama Tanrıyı değil, tanrısal olanı... Orada cevap yok. Deneyim var.

Cevaplara tutunmak isteyen EGO dur. çünkü bilinmeyenden korkar. Ölümden korkar..

Süreç SORUDA KALMAKtır... Soruda kalın... Güzel gidiyorsun... Ama cevap arayışını bırak... ısrarla sormaya devam et...

Ü

Üye silindi 69724

Konu içi bir o kadarda konu kenarında şunu ,söylemek istiyorum.Radyasyon karadelik gibi son buluşlara yönelik filmler yapılıyor.Yirmi sene sonra bilimin son buluşu olan bir bilgi ile kurgular görecek miyiz?

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Konu içi bir o kadarda konu kenarında şunu ,söylemek istiyorum.Radyasyon karadelik gibi son buluşlara yönelik filmler yapılıyor.Yirmi sene sonra bilimin son buluşu olan bir bilgi ile kurgular görecek miyiz?

Aslında böyle kurgular hep var. HERŞEYİN TEORİSİ adı altında stringleri anlamaya çalışıyorlar. Ontolojik olarak pratiğe dökemesek de; Evrim, Zaman, Karadelik, Ufolar, Solucan Delikleri, ışık hızı, yer çekimi ile ilgili tümevarımlar var. Teorik Bilim in ötesine geçemiyoruz.

20 Yıl sadece yukarıda saydıklarımızın biraz cilalanmışı olabilir.

Örneğin; yerçekimi anlamladırabiliyoruz. ölçebiliyoruz. ölçerek yörüngeye uydu koyabiliyoruz. Ama doğasını bilmediğimizden AntiGravitiy olayı hep havada kalıyor.

Keza ışık hızı da öyle... Ölçebiliyoruz. ama galaktik yolculuk için hızı aşmak bile yetmiyor. Demeteryalize olamıyoruz.

muhafazakar bir tahminle Bin yılları alabilecek şeyler bunlar.

Ü

Üye silindi 69724

Aslında böyle kurgular hep var. HERŞEYİN TEORİSİ adı altında stringleri anlamaya çalışıyorlar. Ontolojik olarak pratiğe dökemesek de; Evrim, Zaman, Karadelik, Ufolar, Solucan Delikleri, ışık hızı, yer çekimi ile ilgili tümevarımlar var. Teorik Bilim in ötesine geçemiyoruz.

20 Yıl sadece yukarıda saydıklarımızın biraz cilalanmışı olabilir.

Örneğin; yerçekimi anlamladırabiliyoruz. ölçebiliyoruz. ölçerek yörüngeye uydu koyabiliyoruz. Ama doğasını bilmediğimizden AntiGravitiy olayı hep havada kalıyor.

Keza ışık hızı da öyle... Ölçebiliyoruz. ama galaktik yolculuk için hızı aşmak bile yetmiyor. Demeteryalize olamıyoruz.

muhafazakar bir tahminle Bin yılları alabilecek şeyler bunlar.
İlk bilgisayar bulunduğu zaman bugünki bilgisayarda çok uzak görünüyordu.İstemek lazım sadece.
Din inanç değil bahsettiğim.Radyasyonla godzla'nın kendini yenilemesi var filmde.Buna benzer bir olay olur mu?Bir kaç sene sonra canavar başka bir güçle kurgulanabilir mi?

berksurucu

Banlı Kullanıcı
İlk bilgisayar bulunduğu zaman bugünki bilgisayarda çok uzak görünüyordu.İstemek lazım sadece.
Din inanç değil bahsettiğim.Radyasyonla godzla'nın kendini yenilemesi var filmde.Buna benzer bir olay olur mu?Bir kaç sene sonra canavar başka bir güçle kurgulanabilir mi?

Tabiki de
Bilim kurgu seviyorsun sanırım.

Mesela xmen deki mutanların nasıl etkilerle mutant olduklarını görünce Bilim kurgunun da güncellwndiğini görüyoruz.

magicex

Kayıtlı Üye
Gerçek neden bulunamadı?

Müslümanlıktan, deistliğe, hristiyanlıktan yada kabalistlikten müslümanlığa geçenleri duyabiliyoruz ama bildiğim kadarıyla rockefeller gibi aileler sabit, finansal güç ve iktisadi bilimle dünyayı parmaklarının ucunda oynatıyorlar. Onlar hangi dine inanıyorlarsa baya güçlüler. Benim okunmaya gittiğim bi hoca var o bile emekli maaşına haram karıştığını söylüyor ve maneviyatını etkilediğini söylüyor.

Ben de merak ediyorum en büyük kim?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bugüne kadar insanlar neden tek bir inançta birleşemedi?

Akıl ve ruh ikilisi için algıda sınırlıyız. Bize sınırlı öğretilmiş kısmı -var olduğunu- biliyoruz ve bildiğimiz ölçüde analiz etmeye çalışıyoruz.
Kesin bir dille cevaplayamadığımız sorular varken nasıl birleşebiliriz ? İmanın kontrolü bile akıldayken, kaç akılla aynı inancı paylaşabiliriz ?

Derler ki ; Adem elmayı ısırdı, bizim hala dişlerimiz ağrır..

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
hayatın Asıl Sırrı SIRRIN HİÇ BİR ZAMAN ORTAYA ÇIKMAYACAK OLMASIDIR

Bu realite sınırlı bir yaratımdır. Şimdi bir metafor düşünelim...

Sandalyeye bağlısın. Arkanı dönemiyorsun. fakat arkadan bir ışık senin önündeki, duvara vuruyor. Sen parçaları birleştirerek arkandan bir ışık geldiğinin ve bir ışık kaynağı olması gerektiği konusunda fikirler yürütüyorsun. Hem de bu fikirler binlerce... Halbuki dönüp kaynağı görebilsek binlerce cevap arasında dönüp durmayacağız...

Aydınlananlar sandalyedeki bağı çözmüş ve kafasını çevirebilmiş olanlar. ama onlar ışığı görüyorlar. Ama Tanrıyı değil, tanrısal olanı... Orada cevap yok. Deneyim var.

Cevaplara tutunmak isteyen EGO dur. çünkü bilinmeyenden korkar. Ölümden korkar..

Süreç SORUDA KALMAKtır... Soruda kalın... Güzel gidiyorsun... Ama cevap arayışını bırak... ısrarla sormaya devam et...
Buna katılmıyorum. Soru sormak zaten iyidir. Ben de zaten iyi gidiyorum. CEvap aramayacaksak soru sormanın anlamı olmaz. Notun dibi, tavsiyelerini kendinize saklayın.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Müslümanlıktan, deistliğe, hristiyanlıktan yada kabalistlikten müslümanlığa geçenleri duyabiliyoruz ama bildiğim kadarıyla rockefeller gibi aileler sabit, finansal güç ve iktisadi bilimle dünyayı parmaklarının ucunda oynatıyorlar. Onlar hangi dine inanıyorlarsa baya güçlüler. Benim okunmaya gittiğim bi hoca var o bile emekli maaşına haram karıştığını söylüyor ve maneviyatını etkilediğini söylüyor.

Ben de merak ediyorum en büyük kim?
Bak bu mantıklı. Tabi bunu illü vb değil de şirketler ve para babaları olarak düşünüyorum.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Akıl ve ruh ikilisi için algıda sınırlıyız. Bize sınırlı öğretilmiş kısmı -var olduğunu- biliyoruz ve bildiğimiz ölçüde analiz etmeye çalışıyoruz.
Kesin bir dille cevaplayamadığımız sorular varken nasıl birleşebiliriz ? İmanın kontrolü bile akıldayken, kaç akılla aynı inancı paylaşabiliriz ?

Haksız değilsin, bunlar çok değerli sözler. Bana çok şey kattın. :D Şimdi hem insanların hem de sistemlerin sıkıntılı olduğunu düşünüyorum.

berksurucu

Banlı Kullanıcı
Buna katılmıyorum. Soru sormak zaten iyidir. Ben de zaten iyi gidiyorum. CEvap aramayacaksak soru sormanın anlamı olmaz. Notun dibi, tavsiyelerini kendinize saklayın.

cevaplara sarılıp "hakikat budur" demek yerine... cevapların içinde yüzmekten feyz almaktan söz ettim... hayatımın son 12 yılını zaten soru ve cevaplarla geçiriyorum...

haa sen illaki cevaplarla hakikate ulaşırım dersen devam et. Bilginin sonsuz olduğunu anladığında tüm öğrendiklerin sıfırla çarpılacak.

Bilmediğini bileceksin.

lGeceMavisi

Kayıtlı Üye
Ben bazen şöyle düşünürüm. Din sadece yönetmek için kullanılıyor çünkü kitaplarda ve hocalar hep insanlara bir şeyler buyuruyor kontrol etmek için. Evet amacı aslında çok iyi niyetle düşünülmüş. Sanırsam o zamanlar insanlar çok kötülerdi ve çözüm olarak böyle bir şey düşündüler ve başardılar. Zina yapmak, insan ve kendini öldürmek (savaştaysa helal bir de) gibi kötülükler haram günah diyerek kontrol ettiler. Bazı insanları gerçekten din tutuyor, sadece dinleri için iyi insan olmaya zorluyorlar kendilerini bu da dinlerin insan üzerindeki amacı işe yaradığını gösteriyor. Farkında olan insanlar içinde gerçek şu, aslında öldükten sonra tıpkı narkoz aldığımızda veya bayıldığımızda hiç bir şey hissetmediğimiz zamanın bile farkında olmadığımız an kadar hiç olacağımız. Yani bazen böyle düşünüyorum sorgularken.

lGeceMavisi

Kayıtlı Üye
ben kara deliklerin bi geçit olduklarını düşünüyorum tıpkı su dolu lavabonun ortasında bulunan delikten suların hızlı bi çekim gücüyle aşağıya akması gibi.

lGeceMavisi

Kayıtlı Üye

Algı meselesinde çok haklısın. Mesela Allah "doğurulmamış, doğurmamış" diye tanımlanmış. Biz doğmadan var olmayı yani hiç bir materyalin katkısı olmadan bi anda var olan bir canlı görmediğimiz için bunu algılayamayız. Sonuçta o minik mikroplar bile bir şeylerin etkileşimi sonucu ürüyor. Yani sadece dünyamızda olan, öğrendiğimiz şeyleri anlayabiliyoruz. Mesela 4.boyutu göremiyoruz çünkü algı yok. Eğer böyle düşünürsek de beynimizin kısıtlı bi öğrenme kapasitesine sahip olduğunu görürüz. Kim bilir belkide bi simülasyon oyunun karakterleriyiz veya yapay zekayız veya uzaylıların beslemeleriyiz