Geçmişten kurtulamıyorum

nikılıs

Kayıtlı Üye
Kafamda sürekli geçmişte yaptığım hatalarım,pişmanlıklarım dönüp duruyor.Eskiden çok içine kapanık bir insandım.Her şeyi içime atardım.Uğradığım haksızlıklara karşı dik duramadım.İnsanların beni ezmesine göz yumdum.Şimdi geçmişi düşünüp hayıflanıyor,o gün veremediğim cevapları bugün kafamdan hayali olarak sözlü veya fiziksel olarak veriyorum.Sanki o insanlar karşımdaymış gibi.Geçmişi ne kadar unutmaya ve geleceğe odaklanmaya çalışsamda başaramıyorum.

Başlığı geçmişe dair açtım ama tek sorun bu değil.Sürekli umutsuz,düşünceli,negatif bir ruh hali var üzerimde.Yaşam enerjisini bir türlü hissedemiyorum.
Sanki hayat akıp gidiyor ve ben bir pencereden o hayatın dışarıda akıp gidişini izleyerek kahroluyorum.

Fiziksel olarak güçlü olmama rağmen bu ruh hali beni fiziksel olarakta çok güçsüzleştiriyor.
İçimden hiçbir şey yapmak gelmiyor.Ne çalışmak,ne gezmek.Eskiden heveslerim,yapmak istediğim şeyler vardı.Artık onlarda kaybettim.İçime öküz oturmuş gibiyim.
Yaşam enerjisini ve pozitif düşünceyi tekrar nasıl yakalayabilirim?

Devilsadness

Kayıtlı Üye
Sürekli geçmişte yaşamanın sebebi hayatının amacını kaybetmiş olman kaybettiğin amacını gelecekte bulamadığın için geçmişte arıyorsun ve bu yüzden geçmişte yaşıyorsun.Amacını tekrar bulmak çok zor olacak umarım bir gün tekrar amacını bulursun.

Ü

Üye silindi 55028

Öncelikle kendinizi affedin.Ben de bu tarz bir durumları yaşadım fakat 10 sene önceki kızgınlıklarımı unuttum.İstesem de çok eski olan şimdikilere göre hayatımı mahvedecek hatalarıma kızamıyorum.Önünüzdeki günleri daha bilinçli ve kendinizle barışık geçirirseniz,(ben olsam) bu durumu arkanızda bırakırsınız diye umuyorum.Bunların yanı sıra pişmanlıklarınızı ailenizdeki kişilere anlatın.Olumsuz düşüncelerinizi unutursunuz.Olumlu düşüncenizi bile anlatırsanız unutursunuz.Hayatınızın olumsuz olması gelecekte de olumlu olmayacağı anlamına gelmiyor.Şuan çalıştığınız iş,sorumluluklarınız sizi sıkıyor olabilir.Depresif haliniz bundan kaynaklanıyor olabilir.Farklı sorunlar olabilir ama haftanın 5 günü erken kalkan birinin cumartesi günü öğlene kadar yatması normaldir.Sıkıntılı bir durum olarak görülse de normaldir.Depresyon ilgilenmeme durumu(kelime anlamı) olmasına rağmen çoğu insan kafaya takmayarak mutluluğu yakalıyor.Çok fazla isteğiniz olmazsa onu elde etme çabası ve kaygısını yaşamazsınız.İnsanların ilgili olması hastalık çünkü daha çok üretim yapacak robotlara ihtiyaç var.

Syringavulgaris

Kayıtlı Üye
Hem kendinizi hemde aklınızda ki kişileri affedin ve zor olsada zorla olsada meditasyon yapıp gece uyumadan gündüz uyanır uyanmaz olumlamalar yapın

Jagged

Kayıtlı Üye
Sorunu çözersen bana da haber ver.
Beni mahveden, bitiren ve ( toprlanmama ) sebebiyet veren geçmişim.

Ü

Üye silindi 62166

Bu geçmiş vakası bazen bendede oluyor aldırış etmemek en doğrusu. duru görü özelliği olan bazı insanlarda geçmiş bir vizyon gibi gelir.
bazen anlamadığımız şekilde aklımızda imgeler oluşur. Bunların çoğu vesvese çoğuda düşüncelerdir... Hayırlı geceler dilerim...

nohot

Kayıtlı Üye
kendinizi affetmeyi deneyin.yoksa bu tamamen içsel savaşa dönüsür.adim adim basaracaginiza inaniyorum.

nuranee

Kayıtlı Üye
Bende arada geçmişte takılı kalıyorum. Ama akışına bırak geçiyor , sen de geçmesede geçiyor..

nikılıs

Kayıtlı Üye
Cevap ve tavsiyeleriniz için hepinize tek tek teşekkür ederim.Hepiniz harika insanlarsınız.

ebrutmr

Kayıtlı Üye
Benimde günümün büyük bir bölümü geçmişimi düşünmek ,kendimce muhasebe yapmak,keşkelerle geçiyor.Kendime çok kızıyorum bu yüzden.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Bende de vardı, gayet bilinçli şekilde kendimi mutlu hissetmeye gülmeye güzelliğe birşeyler yapmaya zorladım. Ruh hali böyle değişiyor. Bildiğiniz zorladım sonra alışkanlık olunca hayata uyum sağlıyorsunuz

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba asıl sorun bu anıların sizinle gelmesi tabi ama bunları aklınızdan atmak anlamsız. Neden diyecek olursanız sizin geleceğiniz için bu anıların yaşanması gerekliydi. Sizi yetiştiren şeyler bunlar. Şuan ki kişiliğinizi seviyorsanız eğer o zamanlar yaşadıklarınıza borçlusunuz. İnsan boşta kaldığı zaman aklı geçmişten kurtulamıyor. Ne yazık ki anılarımız hep bizimle gelecektir ama madem bunlardan rahatsızsınız aklınızı meşgul edecek şeylere yönelin. Yapmanız gereken bazen sadece hayatın akışına ayak uydurmaktır. Bu size zaman ve yeni fikirler kazandıracaktır.

[XTR] Similar Threads