esmalarla ilgili

düzey

Kayıtlı Üye
arkadaşlar esmalar okunurken başlarına gelen bazı ekler var ve heryerde farklı.merak ettiğim nasıl bir özellik ihtiva ettikleri ne anlam yükledikleri.
örneklemek gerekirse:
bir esma biryerde yanlız okunuyor başka bir yerde başına ya ekleniyor başka yerde el,en,er,es ve başka eklemeler varsa hatırlamıyorum ama bu ekler anlam ve içerik olarak nasıl bir etki yapıyor esmaya.

düzey

Kayıtlı Üye
akadaşlar hiç bilgisi fikri olan yok mu ya da benim gibi bu konuyu merak eden .

bilinç6

Kayıtlı Üye
"ya" eki türkçede "ey" anlamına gelir bir seslenme şeklidir ey türk gençliği gibi gelelim 2. soruya "el" ekine arapçada harf-i tarif denilir ıngilizcedeki "the" ile aynı görevi yapar yazılırken hep "el" şeklinde yazılır ancak okunurken geldiği kelimenin başındaki harfin güneş harfi veya ay harfi olmasına göre okunurken değişikliğe uğrar mesela kelime "r" ile başlıyorsa "er" diye "n" ile başlıyorsa "en" diye "s" ile başlıyorsa "es" diye okunur

semyanocibel

Banlı Kullanıcı
arkadaşlar esmalar okunurken başlarına gelen bazı ekler var ve heryerde farklı.merak ettiğim nasıl bir özellik ihtiva ettikleri ne anlam yükledikleri.
örneklemek gerekirse:
bir esma biryerde yanlız okunuyor başka bir yerde başına ya ekleniyor başka yerde el,en,er,es ve başka eklemeler varsa hatırlamıyorum ama bu ekler anlam ve içerik olarak nasıl bir etki yapıyor esmaya.
kardeş kuranı kerimde nasıl geçiyorsa oyle oku bence daha güzel