Eski cadilarin yakilma sebepleri

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

reyiz

Kayıtlı Üye
Mabette cadılarla ilgili olan belgeseli izledim beni çok şaşırttı eskiden cadılara işkence yapılarak öldürülüyormuş elbet insanların buna mantıklı bir açıklaması vardır ama ben bunu tam anlamadım şimdide cadılar var ama normal yaşıyorlar o zamanki cadılar ile şimdiki cadılar arasında bir fark var mı bir de lütfen şu sorulan sorulara adam gibi cevap verin aşağılayıcı bir cevap gelmeyin yanıtı ağır olur

Keira

Moderator
Öncelikle üslubunuza dikkat edin. Siz nasıl diğer üyelerden aşağılayıcı cevap gelmesini istemiyorsanız, siz de onlara genel anlamda böyle bir üslupla hitap edemezsiniz.

Özetle o zamanki koşullara bakıldığında insanlar hristiyanlıktan başka inançlara hoşgörüyle yaklaşmıyordu. O çağlarda din adamlarının sözü geçtiği için, din adamları ellerindeki yetkiyi ve halkın dini inançlarını kendi otoritelerini sağlamlaştırmak için kullanıyor, cadıların şeytana hizmet ettiğini söyleyerek, cadıları işkence ile öldürtüyorlardı. Böylece halkın gözünde kurtarıcı oluyorlardı.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Mabette cadılarla ilgili olan belgeseli izledim beni çok şaşırttı eskiden cadılara işkence yapılarak öldürülüyormuş elbet insanların buna mantıklı bir açıklaması vardır ama ben bunu tam anlamadım şimdide cadılar var ama normal yaşıyorlar o zamanki cadılar ile şimdiki cadılar arasında bir fark var mı bir de lütfen şu sorulan sorulara adam gibi cevap verin aşağılayıcı bir cevap gelmeyin yanıtı ağır olur
http://www.gizlimabet.com/threads/31473-Cadı-Avları
http://www.gizlimabet.com/threads/27924-Salem-Cadı-Mahkemeleri
http://www.gizlimabet.com/threads/30350-osmanlı-da-cadı-değerlendirmesi
http://www.gizlimabet.com/threads/16022-Avrupa-da-Cadılık
http://www.gizlimabet.com/threads/10825-Cadıların-yakılması
Bu verdiğim linkteki konularda cadı avı ve yakılma zamanlarıyla ilgili ayrıntılı ve ansiklopedik bilgiler var,sanırım yeterli olur.Buradaki yorumlarda da neden zamanında yakıldıkları birçok üyemiz ve bizzat ben tarafından detaylıca anlatılmıştır.Sayın Keira sorunuzu cevaplamış,ek olarak o zamanlar kadınların okumjşu,bilimle ilgileneni ve sorgulayanı pek hoş karşılanmıyordu,cadı diye yakılanların çoğu bilim kadını veya aşkı/cinselliği yeni keşfeden genç kızlardı (kadınların şeytanla işbirliği yapıp erkekleri baştan çıkardığı düşünülüyordu),sonra erkeklerde yakılmaya başlandı tabi;kiliseye rüşvet vermeyen,düzene çomak sokup sorgulayan,kilise isteği dışında keşif yapan/icat yapan adamlarda kadınlarla aynı kaderi paylaştılar.Ve hepsine cadı dendi,ancak kimsenin cadılıkla alakası yoktu.O zamanlar bir kişiden kurtulmak isterseniz ona cadı suçlaması atmak ve bir iki şahit bulmakla bu işi hallederdiniz.Salem cadı mahkemelerinin detaylı ansiklopedik bilgisini okursanız bunu da görürsünüz.

Bu tüm kullanıcılarımız için geçerlidir;
Sizlere aşağılayıcı/alaycı cevap veren biri olduğunda tehdit etmek veya forumda zıtlaşmak,özelden atışmak yerine lütfen sol alt köşede bulunan şikayet et butonunu tıklayıp,şikayetinizi dile getiriniz.Biz bölüm moderatörleri ve site adminleri gerekeni yaparız.

Agron

Banlı Kullanıcı
cadı belgeselıne sıtede baktım bulamadım ? lınkını atabılırmsınız acabaa

bir sorum olucak cadılar butun kaynaklarda kadın fıgurıyle olusturulmuss cadı olabılmek ıcın cınsıyet onemlımı yada erkek cadılar ne olarak adlandırılıyorlar

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
bir sorum olucak cadılar butun kaynaklarda kadın fıgurıyle olusturulmuss cadı olabılmek ıcın cınsıyet onemlımı yada erkek cadılar ne olarak adlandırılıyorlar

Tarihi örneklerde cadıların çoğu kadın olmasına rağmen, erkekler de cadı olabilirler. Erkek cadılara ise, gerek tarihte, gerek mitoloji de, büyücü adı verilmiştir.

Agron

Banlı Kullanıcı
Cadilik icin ne yapmak gerekiyor yada buyu benim maji ve duru göru yetenegim var meselaa yaptigim her buyu tutarr ve fal konusunda profesyonelim ayrica mesela buyu yaparkenn byle sitede yazan tarfileri harfi harfine uygulamiyorum degiisklik yapiyorum kendim olusturuyorum sifirdann ve ise yariyor.. Bu benim o an aklima gelyior bu buyuculuk yetenegimi yoksa baska birseymi?? Cadi ve buyucu olabilmek icin ne yapmak neerden baslamak gerek ?

Biokinesis16

Kayıtlı Üye
bence ruhunu iblise satmış olarak bilinen ve o kişinin içine şeytan girdiği ve şeytanı yani iblisi yakma gibi birşey olabilir fikrimce

Agron

Banlı Kullanıcı
peki gunumuzde cadılar kımlıklerını gızlıyorlar... onceden bır aradaydılar suan modern cadılıkta cadılar bırbılerını tanıyorlarmı örgutlerı bulusma yerlerı vs. gbı bırsey mevcutmu acaba

Agron

Banlı Kullanıcı
bırde salem cadıları yakılmıslar ve eglence olarak yapmıslar yanı bı nevı onlarda farkında degılmıs.. çelişkili bir hikayee hem cadı oldukları soylenıyoo hemde cadı olduklarını sonuna kadar ınkar edıyolar

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Yeterli cevap verildiği için konu kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...