Emekli Olmaya Yeni Şart

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Bir an önce emekli olmak isteyen bir sürü insan var ülkemizde. Bence hükümetler bunu kullanmalı. Emekli olmak için 20-25 sene çalışmak yetmemeli. Emekli olmak için 20 yıllık çalışmaya ilaveten "Konusu ile ilgili bir şey icat etme." zorunluluğu getirmeli ilgili bakanlık. Herkesin mucit olduğu bir ülke çok eğlenceli olurdu bence. :) Türkiye bir anda teknoloji cennetine dönüşürdü. Adam emekli olmak zorunda ya, anında bir şeyler icat eder. Hele bir de "Eğer iki şey icat edersen 3 yıl önce emekli olacaksın!" de de seyret sen vatandaşı! Büyük bir amacın olmalı. Seni iz bırakmaktan alıkoyan ne varsa yok etmelisin. Eğer emekli olmak tek amacın-sa şimdi hemen vazgeç bu saçmalıktan. İnsanlığa bir şey katmaya yemin et.

Dünyada milyonlarca insan haksızlığa uğrarken, milyonlarca insan hastalıktan ölürken, milyonlarca insan evsiz barksızken, milyonlarca insan açlık çekerken, sen emekli olmayı aklından bile geçirmemelisin.

ALINTI

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Bence insanlar emekli olmalı ki yerlerine genç ve dinamik insanlar geçebilsin

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Bence insanlar emekli olmalı ki yerlerine genç ve dinamik insanlar geçebilsin
Doğru okudun ama yanlış anladın sanırım.Emeklilik yasaklansın denmiyor,sadece ülke gelişsin diye kişi başına bir icat şartı getirilsin deniyor.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Evet ilk paragrafta bahsettiğiniz icat şartından bahsediliyor. Bu güzel bir düşünce bu kısmı beğendim. Ama daha çok ikinci paragraftaki "emekli olmayı aklından bile geçirmemelisin" cümlesine yönelik yaptım yorumu

dejavu_one

Kayıtlı Üye
emeklilik benim için hayaldi...(gerçek oldu demeyi çok isterdim) hep öyle kalacak

gümüş

Kayıtlı Üye
Çalışan hatta işsiz olup burada birilerinin derdine çözüm yazan herkes kendi çapında insanlığa bir şey katıyor yahut çarkta görevini ifa ediyordur zaten. Alıntı yazıyı gerçeklikten ve olanı - emeği görmekten uzak ve hatta biraz da saygıdan yoksun buldum açıkcası. Hastanelerdeki doktorların mesela maksadı hergün tıpta bir buluş yapmak değil, derdine ilaç olmuş ve seni iyileştirmişse de başka ne yapsın? Bunu takdir edemeyen bir göz insanlığa hizmetten başka ne anlar mesela? Ya da okuma yazma öğreten felsefe edebiyat yada matematik ya da kimya öğreten bir öğretmen ayrıca ne icat etsinde yazı sahibinin tatminsiz ruhuna hoş görünsün ? Arama kurtarmacılar, gönüllüler her gün bir şey bir tat ve yardım katıyor insanlığa. Hayvan korumacılar veya ekosistemciler, vb hem insanlık değerlerine hemde dünya ve çevreye katkıda bulunuyorlar. herkes kendisini laboratuar veya kütüphane arşivlerine kapatırsa bir icat için(öyle ya şıp diye çıkmıyor bu icat insanlar ömür veriyor ve para harcıyor) günlük hayattaki hizmetleri kim yerine getirecek söz gelimi?
Sn MehdiX elbette sözüm size değil, ancak yazı sahibi hem son derece hatalı bir mantık yürütmüş ve hem de etrafında olup bitenleri tüm kaidelere göre biraz fazla görmezden gelmiş tahmin ediyorum,çünkü insanlığa değer katmak her gün Roma'yı yeniden inşa etmek demek değildir +)