Egitim seviyesi ve Gizli Ilimler vb. Konular Arasinda Bag Hk.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Merhabalar forum dostlari. Bakin bastan yaziyorum on yargi olabilir yeterince insanla sosyal iliski kurmamis olabilirim ancak soyle bir gozlemim oldu bilmem sizin fikirleriniz nedir?
Genel olarak buyu cin ruhsal vb. Konularda egitim seviyesi yukseldikce ilgi az oluyor. Egitim seviyesi derken universite mezunu yuksek lisans doktora gibi seviyelerden bahsediyorum. Tabii ki istisnalar vardir ama televizyonda bu gibi konularla alakali izleyen kitlenin benim gozlemledigim veya cin goren gordugunu hisseden kitlenin egitim duzeyi yuksek olmuyor. Kendimi her ne kadar cin gormesem de astroloji ve enerji konusuyla ilgim olmam nedeniyle istisna tutuyorum. Hatta 3 sene astroloji egitimi aldigimi duyan is yerindekilerin uzun sure dalga konusu haline geldim. Beraber calistigim en az 10 doktorali 100 kusur yuksek lisansli kisi var kendim de doktora seviyesindeyim. Sizce de durum boyle mi? Bunun sebebi bir sekilde bu egitim kulvarina girince matematiksel sekuler egitimle ic ice girince bu konular tamamen uzak mi geliyor yoksa ulkemizde bu konularda herhangi bir egitim arastirma enstitusu veya universite program olmamasi mi yoksa televizyonlarda saklabanlarin olmasi nedeniyle ben ve benim gibilerin ciddiye almamasi mi?

Forumda dikkat ederseniz cogu konu aslinda mekanik titresim matematik ve fizik icerir ve ciddi egitim gerektiren konulardir. Ben ve benim gibilerin el atmasi gereken konulardir.

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Üniversitenin içinde olan birisi olarak gözlemlerimi aktarayım. Kesinlikle ben de alaya alınıyorum, bu konuları hocalarla tartışıp konuştuğum zaman, gerekse arkadaşlarla uzaydan gelmişim gibi bakıp acır gözlerle dalga geçiyorlar. Tek bir hocayla konuşabiliyoruz, o da kesinlikle ilgisinin olduğunun bilinmesini istemiyor. Gizli-saklı yorum yapabiliyoruz sadece. Belki de insanlar dile getirmekten hoşlanmıyor, anlayamıyorum.
Sebep olarak saydıklarınızın hepsinin etkili olduğunu düşünüyorum. Medyanın etkisi de olabilir, enstitülerin olmaması da olabilir, insanların dışlanma korkularından da ötürü olabilir... her ihtimal geliyor aklıma.

Ü

Üye silindi 56746

Uğraşılacak daha önemli konuların olduğunu ve spiritüel konuların o önemli konulara dahil olmadığını düşünüyor olabilirler. Ülke adına daha dişe dokunur projeler üretmek istiyorlardır, cinlerle ilgili ne tür bir proje üretilebilir ki :p ya da bu konuda kimler tez yazmıştır makaleden öte? Bir de Türk insanı korkuyor gerçekten; bu konuların çok uluorta konuşulması da korkuları uyandırabileceğinden rahatsızlık yaratır.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
İnsanların eğitim aldıkça her şeyin bir açıklaması olabileceğine inanmaları daha doğrusu materyalist bir bireye dönüşmeleri bunun etkisi bence, bir de korku duymak var tabi. Kocakarı masalları deyip (bunun doğrusu deyip mi diyip mi çok kararsızım) geçmek daha kolay. Bir de bu konular uzun uğraş sonucu bile bir şey elde edememek gibi bir risk barındırıyor içerisinde bu da günümüz toplumunda pek hoş karşılanmıyor. Reddetmek mi daha kolay yoksa inanıp yıllarca uğraşıp küçük bir ihtimalle bir yere gelebilmek mi?

Bunca yıldır korku ve kolaya kaçmak en büyük engellerimizden zaten

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Derin araştırma isteyen konular hakkında yüzeysel araştırma ve bilgilerle şarlatanlık yaptıkları için böyle oluyor. Doğum haritası üzerinden bir örnek vereyim: Çok sevdiğim fenomen bir arkadaşımın bir platformda cevap verdiği sorulara bakarken kadınların yaptığı astroloji yorumları resmen gözümü kanattı (üstelik bu ilgisi olduğunu iddia edenler). Bir kişi de 2019'da buna hala inananlar var mı dedi.
Doğuş öyküsünü milattan öncelerden alan bir ilim, öğreti, inanç (adına her ne derseniz) bir şeyin sıradan bir gazete küpüründeki günlük burç yorumlarıyla aynı şey sanıyorlar.
Yine büyü ve fal gibi olaylarda bunun ne demek olduğunu,hangi enerjilerin kullanıldığını hatta enerjinin ne olduğunu bilmeden saçma sapan ordan burdan duydukları batıllarla küçümseyen insanlardan söz ediyoruz. İlgili olmak ayrı bilmediğin konuda cehalet gösterip karşındakini cahil göstermek ayrı (ki bu zaten cahile yaraşır bir harekettir). Bunu bilmeden bir eleştiri getirmesi sizce onu aydın biri mi yaptı? Materyalizmi aydınlık olarak görüyorlar hepsi bu.
Söylediklerinize de katılmıyorum çünkü benim gayet tanıdığım pek çok yüksek eğitimli insan da bu tür konulara ilgi duyuyor.

alexisis

Kayıtlı Üye
Benim yakin arkadas cevrem doktoralilardan olusurdu ve biz de asla cin, peri, buyu, nazar olaylarini konusmayi aklimiza bile getirmezdik. Tek olayimiz vardi, arkadaslarim bana fal talebinde cok bulunurdu (haksiz da sayilmazlardi hani, dediklerim nokta atisi cikardi).
Ote yandan, egitimi daha dusuk bireylerde gordugum; hayatlarindaki her mevzu buyuye olmadi nazara baglanirdi.
Benim bireysel deneyimim boyle!

Ü

Üye silindi 58480

Eğitim seviyesi düşük kesim joker gibidir.
Peygamberlerin de eğitim seviyesi düşüktür. Hatta Hz peygamber okuma yazma bilmiyordu. Hz. İsa beşikte iken tevhidi bildi dile geldi konuştu. Yani eğitim seviyesi Kuran'a göre diplomalı olmak demek değildir.

Ayet var : onlar kitap yüklü eşekler gibidirler. Allah çok bilen ama bildiği ile kozmik bilince varamayan ve sistemin mimarinin sıfatlarına ulașamayan kişiler için ironi yapmaktadır.

Bilgi unutulur. Kimya formülleri unutulur. Tarih bilgileri zamanla unutulur. Hatta yabancı diller bile unutulur. Hatta, insan ana dilini bile unutarak kelime dağarcığını azaltabilir. Ama genel geçer bilgiler üzerinden kişinin kendini ve kainatı tanıması ve te hide ulaşması unutulmaz. İşte bilgi marifete dönüşürse kişi kitap yüklü eşek olmaktan çıkar.

Eğitim bugün seküler hale geldi. Ve işin hikmeti her konuda ıskalanıyor.

Misal,
Dünya kendi ekseni etrafında döner. Bilim bunu söylüyor. Ama hikmete ulaştırmayan ezber bir bilgi bu. Bir köfteyi de biz pişirirken kendi ekseni etrafında döndürüyor muyuz? Haaaa demek işin hikmeti köfteyi kıvamda tutarak pişirmekmiș. O halde nasıl bir kasıtlı akıl dünya kıvamda kalsın diye dünyayı döndürecek olsun? Öyle ya dönmese bir taraf karbondiokside boğulacak. Diğer taraf güneşten yanacak. Bitkiler tek tanı kızartılmış köfte gibi yanacak. Diğer taraf çürüyecek. Şimdi dünyanın aklı var mı ki kendini kıvamda tutsun? Bir doğa üstünlük var heryerde.

Olağanüstülüklerin arkasındaki kozmik bilinci iskaliyoruz. Bunu da eğitim sistemi zihinlere alay ederek yapıyor.

Impulse

Kayıtlı Üye
Bana göre eğitim seviyesiyle alakalı değil. Eğitim seviyesi sadece ilgiyi azaltmada rol çalabilir.
Beyin yapıları dolayısıyla bu kimselerin ilgi alanlarının farklı oldugunu düşünüyorum.
Zaten cezbetmiyordur.

Ü

Üye silindi 58480

* Newton prensibine dayalı bir eğitim sisteminde cinlerin hatta yaratıcının yeri yoktur.

* Newton prensiplerine dayalı bilim anlayışı bugün Quantum prensiplerine doğru evriliyor artık.

* Kocaman bir konferans salonuna açılan küçücük bir personel odası gibidir Newton yasası. Eksiktir. Uzantıları ve kökleri kesilmiş bir gövde gibidir. Ne meyvesi ne ağacı belli olmayacak şekilde dar kaliplara sıkıştırılmış bir propogandadir. Bilim tanrısı olsaydı Newtonu bilim dininin müşriki ilan ederdi. Çünkü bütünü hiçe sayan ve filin kuyruğunu fil diye yutturan bir sözde bilim adamıdır.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Simdi herseyin denklemini yazmaya calisiyor bilim insanlari. Ne zaman cagin da vincisi teslasi oluruz iste o zaman hersey mumkun kilinir

magicex

Kayıtlı Üye
Kolu kırılan insan nasıl bu durumu düzeltebilecek konularla ilgilenmeye başlıyor örnek protez kol vesaire. Kolu kırılmayan için ise herşey yolundadır hastanenin içine bile girmez kolay kolay.

Eğitim seviyesi yüksek kişilerin genelde auraları sağlam kısmetleri açık ne diye bu konularla ilgilensin ki. Sosyal hayata karışabiliyor, yediği önünde yemediği arkasında.

Anca büyü veya nazar gibi yollarla aurası delinip kısmeti kapacak, dünyası zindan olacak o zaman belki aman ya rabbi yetiş desin bu konularla ilgilensin.

Bir de Mr Şeytan ın

Bu konular uzun uğraş sonucu bile bir şey elde edememek gibi bir risk barındırıyor içerisinde.

Yorumu çok güzel

Yani 6 sene yıp okuyosun derslerin on numara ama dekan sana diploma vermeyebiliyor

alexisis

Kayıtlı Üye
Bence bu olay dogrudan toplumumuzun genel egilimi ile alakali!
Istedigini elde edemedin mi?, basarisiz mi oldun? Mutsuz musun?
Kolayi var! Sucla birilerini! " yok, ben nazara geldim de, basarisiz oldum" " yok amcamin kizi Nuriye bana buyu yapti da, evliligim bozuldu!"
Insanimizin cogu ozelestiri yapmayi bilmiyor. Sorunlarin kaynagini saptayip, onu duzeltmek zor yoldur! Kim niye ugrassin ki! En ufak bir hayal kirikliginda, kendi haric tum dunyayi suclamak, hem basit hem eforsuz cozum! Ayni birilerinin "dij gucler olmasa...." sayiklamasi gibi...

Yada istediklerini buyu yolu ile elde etmeye calismak, yine ayni kapi!

Eh boyle olunca da, akli 7/24 buyu, nazar konularinda olanlarin "cin gordum " sanmasi zor degil!

Yada toplum icindeki eksikligini, hatta ezikligini de bu tarz konular ile yakindan ilgilenerek kapatmaya calisan ergenlerin, en ufak olayi parapsikolojiye baglamaya calismasi da anormal degil! Insanoglu kendini ozel hissetmek ister.

Belki de sorunlari, basarisizliklari karsisinda tum dunyayi nazar, buyu konulari ile suclamak yerine, bu sorunlarin kaynagina inen, onlari cozen insanlar genelde daha yuksek egitim seviyelerine ulasma basarisi gosteriyordur, olamaz mi?!

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bence bu olay dogrudan toplumumuzun genel egilimi ile alakali!
Istedigini elde edemedin mi?, basarisiz mi oldun? Mutsuz musun?
Kolayi var! Sucla birilerini! " yok, ben nazara geldim de, basarisiz oldum" " yok amcamin kizi Nuriye bana buyu yapti da, evliligim bozuldu!"
Insanimizin cogu ozelestiri yapmayi bilmiyor. Sorunlarin kaynagini saptayip, onu duzeltmek zor yoldur! Kim niye ugrassin ki! En ufak bir hayal kirikliginda, kendi haric tum dunyayi suclamak, hem basit hem eforsuz cozum! Ayni birilerinin "dij gucler olmasa...." sayiklamasi gibi...

Yada istediklerini buyu yolu ile elde etmeye calismak, yine ayni kapi!

Eh boyle olunca da, akli 7/24 buyu, nazar konularinda olanlarin "cin gordum " sanmasi zor degil!

Yada toplum icindeki eksikligini, hatta ezikligini de bu tarz konular ile yakindan ilgilenerek kapatmaya calisan ergenlerin, en ufak olayi parapsikolojiye baglamaya calismasi da anormal degil! Insanoglu kendini ozel hissetmek ister.

Belki de sorunlari, basarisizliklari karsisinda tum dunyayi nazar, buyu konulari ile suclamak yerine, bu sorunlarin kaynagina inen, onlari cozen insanlar genelde daha yuksek egitim seviyelerine ulasma basarisi gosteriyordur, olamaz mi?!
Su ana kadar beni en cok etkileyen yorum oldu :) ozellikle evet basarisiz insanlarin hep bahanesi vardir ya belki de cogu kisinin belki kendimizin bile vizyonu o kadar sig ki metafizik yardimimiza kosuyor bence ilgi alaka bundan fazla.

Impulse

Kayıtlı Üye
Sevgili dostlar sizi bilmiyorm ama metafizik konulara meyili illaki ihtiyaca bağlamamak gerek.
İnanın bir tanıdıgım vardı onun başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir yine de ilgilenmiyordu, inanır evet büyü var günahı sevabı kadarını bilirdi ama derdi derya olsa da böyle şeyleri umursamazdı, mantıklı biriydi, hayata bakış açısı farklıydı. Olaylara degişik gözle bakardı, hayatı planlı yaşardı, net şeyleri severdi, kesinlikten hoşlanırdı.

Biz burdayız diye gamlı baykuş olmak zorunda mıyız?:) Elhamdülillah bir elim yağda bir elim balda, nankörlük edemem.

Derece derece değişir detaylara boğulmadan ilgi alanımıza bunların girmesinin sebepleri farklı farklıdır.
Ben mesela 25 yaşımda tecrübe ettigim şeyler sonucu ve de bazı manevi ilimleri görerek araştırmamı derinleştirdim. Araştırma konum, alanım bunlar benim. Dini konularda avamdan daha üst seviyede egitim aldım. Hala da bilgi boyutunda devam eder fiiliyatta ise hiç birine teşebbüs etmedim.
Sizi bilemiyorm alakanız ne derecedir, nedir ne degildir ama hepte muhtaçlıktan insan burda olmaz. Her türlüsü vardır. Geneli bana göre yine söylüyorm yaradılış. Ve çogunda hep bir tetikleyici sonucu yönelim olmuştur.

Zenginlik fakirlik, eğitim seviyesi yüksek-alçak olması tuz biber olur ama temel sebebi olamaz bana göre.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
Eğitim seviyesi düşük kesim joker gibidir.
Peygamberlerin de eğitim seviyesi düşüktür. Hatta Hz peygamber okuma yazma bilmiyordu. Hz. İsa beşikte iken tevhidi bildi dile geldi konuştu. Yani eğitim seviyesi Kuran'a göre diplomalı olmak demek değildir.

Ayet var : onlar kitap yüklü eşekler gibidirler. Allah çok bilen ama bildiği ile kozmik bilince varamayan ve sistemin mimarinin sıfatlarına ulașamayan kişiler için ironi yapmaktadır.

Bilgi unutulur. Kimya formülleri unutulur. Tarih bilgileri zamanla unutulur. Hatta yabancı diller bile unutulur. Hatta, insan ana dilini bile unutarak kelime dağarcığını azaltabilir. Ama genel geçer bilgiler üzerinden kişinin kendini ve kainatı tanıması ve te hide ulaşması unutulmaz. İşte bilgi marifete dönüşürse kişi kitap yüklü eşek olmaktan çıkar.

Eğitim bugün seküler hale geldi. Ve işin hikmeti her konuda ıskalanıyor.

Misal,
Dünya kendi ekseni etrafında döner. Bilim bunu söylüyor. Ama hikmete ulaştırmayan ezber bir bilgi bu. Bir köfteyi de biz pişirirken kendi ekseni etrafında döndürüyor muyuz? Haaaa demek işin hikmeti köfteyi kıvamda tutarak pişirmekmiș. O halde nasıl bir kasıtlı akıl dünya kıvamda kalsın diye dünyayı döndürecek olsun? Öyle ya dönmese bir taraf karbondiokside boğulacak. Diğer taraf güneşten yanacak. Bitkiler tek tanı kızartılmış köfte gibi yanacak. Diğer taraf çürüyecek. Şimdi dünyanın aklı var mı ki kendini kıvamda tutsun? Bir doğa üstünlük var heryerde.

Olağanüstülüklerin arkasındaki kozmik bilinci iskaliyoruz. Bunu da eğitim sistemi zihinlere alay ederek yapıyor.
şehitlere ölü değiller deniyor yani şehitler ölseler de hala kozmik bilinçlerini geliştirebiliyorlar mı böyle bir hak verilmesi mantıklı olurdu bence de

Ü

Üye silindi 58480

şehitlere ölü değiller deniyor yani şehitler ölseler de hala kozmik bilinçlerini geliştirebiliyorlar mı böyle bir hak verilmesi mantıklı olurdu bence de

Evet şehitler ölmez. Hakikaten ölmezler. Dediğinizde de haklısınız.

Şehitlerin imtihanı Şahadet aleminde devam eder. Zaten şehit kelimesi buradan gelir. Eceli gelmeden bedeninden çıkmak ve bunu Allahın razı olduğu bir usul ile yapmak sana yeni bir bilinç katmanı getirir.

Sen o gizli tekamül boyutuna Şahadet ettiğin için şehit olmuş olursun.

Mesela asker savaştan sağ çıkıyor ve susuzluktan yanmıș bir halde buluyor kendini. Bir dere kenarından şu içmeye davranacak, eğiliyor ve elini suya götürse de suyu bir türlü hissedemiyor. Bir de bakıyor ki kolu kopmuş savaşta. Anlamamış bile. Böyle çok vaka var. Ayağı kopuyor mesela altından inmeye çalışıp yere yığılınca anlıyor durumu.

Şimdi bu kişiler savasta inanmıșlar ise ilahi bir trans boyutunu yakaliyorlar ve gerçekliğin adjust ayarlarına kadar ulasabiliyorlar. Ve neler olup bittiğini anlayana kadar tamamen bilinç sıçraması oluşmuş oluyor. Tamamen organizmaları savaşta harap olsa bile bilinçleri boyut değiştiriyor ve ilahi bir güvenlikli boyuta direkt geçiş yapıyorlar. Orada bir yaşam alanı onları hazır bekliyor oluyor ve iman bağı dolayısı ile durumu yadırgamıyorlar da.

Ayet açık :
Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Onlar sizin gibi diridirler. Siz hissedemezsiniz. Ayet.

Türkçeye mealinde biraz kelime takrarina düşülse de ayet çok kozmik bir gizli bilinç katmanına işaret ediyor. Orasını da sadece Allahın tüm emir ve yasaklarına uyularak ulaşılan bir arı bilince özel bir mekan. Allahin emir ve yasaklarını evrensel kırmızı çizgiler olarak kabul edebildiğimiz gün belki de o alemi Quantuma senkronize edebileceğiz. Ama bilim bugün buna çok uzak. Newton yasaları ile aciklanabilecek birsey değil bu.

Impulse

Kayıtlı Üye