Dünyadaki bilgilerimize ve deneyimlerimize ölünce ne olur?

Çorak

Kayıtlı Üye
Merhaba forumdakiler.Dünyadaki bilgilerimiz ve deneyimlerimize ölünce ne olur?Aslında merak ettiğim bir sürü kitaplar okudunuz ve bilgilendiniz kendinizi sürekli geliştirdiniz belli bir birikiminiz oldu.Ölünce bunlar hatırlanır mı?Ve gidilen yerde bir faydası olur mu?Cevaplarınızı bekliyorum iyi günler.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba, edinmiş olduğumuz bilgilerin sadece görsel olanları zihnimizde kalacaktır. Örnek veriyorum eviniz, evinizin bulunduğu sokak vb gibi. Ruh ışıktan meydana geldiği için taşıyabileceği kadar bilgiyi alır.

Bilginize Saygılarımla

Ü

Üye silindi 55028

Tahtlar üzerinde iyi olanlar birbirlerine yaptıklarını anlatacaklar diye biliyorum.Biz bunları unutsak bile eller ayakların şahitlik yapması ayrı bir durum.İslami olarak yaptıklarımızı hatırlamak dışında başkalarına bunları anlatabileceğiz diye biliyorum.İyi olanların ben bunu yaptım diğer bir iyi olanın ben bunu yaptım diyecek karşılaştıracak diye biliyorum.Kötü olanların Allah ile cehennemden konuşacağı Allah'ın onlara artık konuşmayın diyeceği ve cehenneme girerken şeytanlar ve insanlar arasında birbirlerine lanet edeceği suçlayacağı konularında ayet var diye biliyorum.Hatırlayacağımız ve bunlarla çeşitli konuşmalar yapabileceğimizi biliyorum.Hadis ayet veya başka bir bilgi karışmış olabilir.Konuya diğer arkadaşlar döner diye düşünüyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Eğer ilahi bir nizam varsa evrense binlerce kez deneyimlediğiniz bedeninize aktarılan yaşadığını anılar ve tekamülünüz için önünüze çıkarılan olaylardan edindiğiniz tecrübeler ruhunuza aktarılacaktır. Söylenene göre zaten dünyaya bedenlenirken ne konuda tekamül edeceğiniz ile ilgili olarak anlaşarak ve bilerek bu tekamülü elde etmek için geliyorsunuz. İntihar ederseniz başa döner yeniden bedenlenirsiniz. Herhalde. Bilemiyorum gerçeklik payı nedir. Zaten doğarken sıfırlanma sebebi bu da olabilir öteki türlü bilgi birikimiyle gelsek yani karmik bilgiyel tekamül için doğal bir süreç olması içindir diye düşünüyorum.

cagatay98

Kayıtlı Üye
Bilgiler değilde yaptıklarımız iyi veya kötü karşımıza çıkacaklar,düşüncelerimiz nefsimizin telkinleri karşımıza çıkacak zaten ilahi kudretin karşısında cahilliğimiz ayan beyan ortaya çıkacak.

Zaten cahiliz ilim insanlara ait değildir.