Dünya Yaşamında Herkese Aynı Zaman tanınır mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mor_rena

Banlı Kullanıcı
Bazen boş ve donuk bir vakit geçiriyomuşum gibiydi ve kafamda soru işaretleri vardı bi rastlantı sonucu Einstein'ın Işık hakkındaki ön fikirlerini, araştırmalarıyla ilgili yazıları okudum onlar çok uzun yani detaylı olark sizde inceleyin isterim.. neyse bunları okuduktan sonra kafam daha çok karıştı... Acaba insanların bütününe aynı zaman tanınmış mıydı? Peki dünyada bizim bilmediğimz bi zaman kavramı daha mı var? Her insan için aynı kum saati bazı aralıklarla devam mı ediyor? Zaman dediğimiz kavram ışığın bize bir oyunu mu? Işıktaki kırılmalar yansımalar ve daha çoğu... Aranızda benim gbi düşünen kişiler vardır umarım tek detaycı yaşayan ben değilimdir gerçekten bu bi çılgınlık hissi veriyo ama hoşumada gidiyo mükemmel bi his evrenin bize oyunları ve bunların hepsini düzenleyen tek varlık Allah-u Teâla.. peki ya sizce?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Zaman görecelidir.
Zaman herkes için geçerlidir.
Zaman sizin gerçek olduğunuz kadar gerçek, yani aslında siz gerçek değilsiniz haliyle zaman da gerçek değil.
Zaman dünya içinde de farklı işleyebilir, özel alanlar, anomaliler vs. bunu sağlayabilir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Biilmedigimiz zaman kavrami zamansizliktir, ve zaman diye adlandirdigimiz boyut insan beyninin ürettigi bir iluzyondur, ben böyle inaniyorum.
Her insana ayni zaman taninirmi ? bu soruya cevab vermek zor aslinda, zira taniyan Allah'in zaman kavrami yok.Onun katinda belki aynidir , ama bizim katimizda bakinca 3 yasinda ölms bir insanin zamani 30 yasinda ölmüs olanla kiyaslanmaz.
Ve ayette gecer, dünya hayatini terk edenlere sorariz kac gün kaldiniz dünyada diye, ve cevabi herkez ayni miktarda veriyor, yanlis hatirlamiyorsam tek bir gün olarak aniliyor.

blcknghtmr

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyonda herkese eşit zaman olayı olabilir ama tek yaşamda mümkün değil inançlara göre değişiyor zaten.

Müslüman inanışında, 3 yaşındaki ile 30 yaşındaki bi dünya yaşamadılar ama birisindeki yaşanmışlıktan kaynaklı işlenen günah fazla doğal olarak diğerinde mükafat fazla diye düşündüm. Öbür dünyada dirilme yaşı aynı diye biliyorum ben ama bunun kime bir avantajı olucak onu bilmiyorum.

Reenkarnasyonda ise 3 yaşındaki diğer yaşamında yaşar 30a kadar. 30a kadar yaşayanda 3 yaşında erken gidebilir. Reenkarnasyon bana en mantıklı gelen inanış. Eğer bir adalet varsa o reenkarnasyonla olur şuanki dünyaya baktığımda. Ben ruhun 7 kere dünyaya geldikten sonra ebedi huzura kavuştuğunu düşünüyorum. Neden 7 derseniz her yaşamda bir duygu yaşayıp saf bir ruha sahip oluyo arınarak gidiyo. Neyse bu konuyla alakalı değil zaten.

Zaman konusu benim en önem verdiğim en çok araştırdığım üstüne en çok düşündüğüm konu ve zamanı hızlandırmak mümkün ama yavaşlatmak mümkün değil bahsettiğim şey zaman geçmek bilmiyor yada zamanın nasıl getiğini anlamadım değil bahsettiğim şey zaman dünyadaki en somut kavram bedenlerimizden bile daha somut ve herşeyden daha dürüst. Zamana rüşvet verilemez kandırlılamaz bir köşeye çekip oyalayamazsın insan kendini oyalar zaman geçer gider yine. bilinmedik zaman kavramıda yok olsaydı bilinirdi bilinmeyen çok birşey yok çünkü, sadece anlaşılamayan ve anlatılamayan şeyler var.

Ben sizin ne sorduğunuzu da tam anlamadım aslında.

mor_rena

Banlı Kullanıcı
Evet tam olarak aktaramamış olabilirim dostum.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Zaman; insanın kafansının içindeki hayal dünyasından çıkmak için harcadığı birimdir. Kimisi hiç girmemiştir. Kimisiyse çıkamamıştır.
Kısaca güzel kardeşim sen kendini çözünce anca o zaman kendine ayrılan zamanı anlayabilirsin. Allah (celle celalihu) hepimize birgün nasip etsin. Amin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...