Cinlerin ya da diğer varlıkların, varlığı kanıtlanabilir mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Zazayew2312

Kayıtlı Üye
Bu, insanların Tanrıyı görmeden varlığına inanması gibi bir şey belki de, görmeyiz ama etkisini hissederiz gibi bir şey midir?
a aklı

Kardeşim bilirmisin bilmem ama sen Allahın varlığını bu dünya aklı ile ispatlayamazsın ha
Allah zekidir-ama zekayıda o yarattı
Allah şevkatlidir-ama şevkatıda o yarattı
Allah sinirlidir Allah buna benzer şuna benzer diye bir şey yok neyse konuyu saptrma

bizim boyutumuzla onların boyutu aynı değil onların dünyası aynı değil nitekim biz bu dünya aklıyla öbür dünyayı ispatlayamayız

elimizden sadece inanmak geliyor

Filius Ex Tenebrarum

Kayıtlı Üye
Var olan herşeyin tespiti henüz mümkün değil. Belki hiçbir zaman olmayacak. Örneğin karadelikleri göremiyoruz. Etrafına etkilerini gözlemleyerek vardır diyebiliyoruz. Higgs bozunu da aynı şekilde tespit edildi. Hatta ilgili arkadaşlar bilirler, varlığı değil yokluğu tespit edilerek var olduğu anlaşıldı gibi garip bi durumu var işin özünde.
Demem o ki yeterli teknolojiye ulaşılıp gözlem yapan insan da olduktan sonra varlığı kanıtlanabilir. Mümkündür.

DEMONOLOG DİLANUSRA

Banlı Kullanıcı
İş
Daha önce bir üniversite bitirdim ve şu an ikinci bir üniversitede okumaktayım..
İlahi açıdan kesin olarak bildirilen değerler varlık kavramı üzerinden sorgulanmamalı.
Zira bu tür düşüncelerede zihninizde yer vermemelisiniz.
Herşeyden önce Cinler kendi varlıklarının sorgulanmasından hoşlanmazlar.
Onların varlıklarını somut cisim şeklinde kanıtlamak isteyenlere ilgi duyarlar.
Ve zamanla siz farkedemeden sizi kendi alemlerine çekerek ciddi problemler yaşatırlar..

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Bana kendinin gerçekten var olduğunu kanıtlayabilir misin? :) Yaşadığın tüm dünya aslında senin hayalin olabilir. Hatta sen başkasının hayali bile olabilirsin. :)

Güzel bir cevap..

Doğru veya yanlış diye birşey yokdur. İnandıkların veya inanmadıkların vardır.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Güzel bir cevap..

Doğru veya yanlış diye birşey yokdur. İnandıkların veya inanmadıkların vardır.
(misalen bu sitede) Herhangi bir üyeye hakaret ettiğin zaman,adminler hakaretine inanmadıkları içinmi seni uyarır veya banlarlar yoksa hakaret etmek yanlış olduğu içinmi?

Demir.D

Banlı Kullanıcı
(misalen bu sitede) Herhangi bir üyeye hakaret ettiğin zaman,adminler hakaretine inanmadıkları içinmi seni uyarır veya banlarlar yoksa hakaret etmek yanlış olduğu içinmi?

Şimdi ben burda size ''öküz'' desem hakaret sayılıp banlanırımın ama ''aslanım'' desem üstüne birde tesekkür alırım. Halbuki baktığın zaman ikiside hayvan ismi. Bu cok basit bir örnekti mesela.

Bütün dünyada kahraman olmuş Robin Hood'u düşün aslında bir hırsız.

Tarihteki kahramanları düşün aslında çoğunluğu katil.

Bide daha eskileri düşün insanlar uzunca yıllar boyunca dünyanın bir öküzün burnunda asılı durduğunu zannediyordu. Şimdi komik geliyor değil mi? Ama o zaman doğru buydu tıpkı su an senin ve benim yaptığım doğru kabulleri gibi.

Sonuç itibariyle dediğim gibi doğru veya yanlış yoktur. İnandıklarımız ve/veya inanmadıklarımız vardır.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Şimdi ben burda size ''öküz'' desem hakaret sayılıp banlanırımın ama ''aslanım'' desem üstüne birde tesekkür alırım. Halbuki baktığın zaman ikiside hayvan ismi. Bu cok basit bir örnekti mesela.

Bütün dünyada kahraman olmuş Robin Hood'u düşün aslında bir hırsız.

Tarihteki kahramanları düşün aslında çoğunluğu katil.

Bide daha eskileri düşün insanlar uzunca yıllar boyunca dünyanın bir öküzün burnunda asılı durduğunu zannediyordu. Şimdi komik geliyor değil mi? Ama o zaman doğru buydu tıpkı su an senin ve benim yaptığım doğru kabulleri gibi.

Sonuç itibariyle dediğim gibi doğru veya yanlış yoktur. İnandıklarımız ve/veya inanmadıklarımız vardır.

aslında öküz sizsiniz desem banada hakaret sayılır,adminler herhangi bir kayırma yapmayıp sizi banlayacakları gibi benide banlarlar.Buda bu sitede uyulan bir eşitlik ilkesidir.Ama yok estağfirullah asıl aslan sizsiniz desem şüphesiz hoşunuza gider..Demek istediğinizi çok iyi anlıyorum.Mesela türkiye de çok güzel olmuş anlamında parmak uçlarınıcı kavuşturup salladığınızda karşıdakini gururlandırırsınız,ama italya da hakaret,küfür sayılmaktadır aynı işaret.Kültüre göre farklılık gösteren ve evrensel olarak kabul edilen kurallar,doğrular ve yanlışlar mevcuttur.Bunlar,yani inanmak veya inanmamak olarak kısmen değişebilir.Kısacası,inanılan veya inanılmayan ve kabul edilen veya edilmeyen diye farklı 2 kategoriye ayrılıyor.karıştırmamak dileği ile.

Demir.D

Banlı Kullanıcı
aslında öküz sizsiniz desem banada hakaret sayılır,adminler herhangi bir kayırma yapmayıp sizi banlayacakları gibi benide banlarlar.Buda bu sitede uyulan bir eşitlik ilkesidir.Ama yok estağfirullah asıl aslan sizsiniz desem şüphesiz hoşunuza gider..Demek istediğinizi çok iyi anlıyorum.Mesela türkiye de çok güzel olmuş anlamında parmak uçlarınıcı kavuşturup salladığınızda karşıdakini gururlandırırsınız,ama italya da hakaret,küfür sayılmaktadır aynı işaret.Kültüre göre farklılık gösteren ve evrensel olarak kabul edilen kurallar,doğrular ve yanlışlar mevcuttur.Bunlar,yani inanmak veya inanmamak olarak kısmen değişebilir.Kısacası,inanılan veya inanılmayan ve kabul edilen veya edilmeyen diye farklı 2 kategoriye ayrılıyor.karıştırmamak dileği ile.

Valla şimdi inanmadığınız birşeyi kabul edemezsiniz ikiside aynı kapıya cıkar diye lafa girecektim ama ne gerek var siz dediğimi anlamışsınız yazdıklarınızdan bunu anladım.Ayrıca benim söylediklerimi söyleyip sonra farklı birşey söylemişsiniz gibi bir hava sezdim, merak etmeyin burası bir forum ve amacımız zaten birbirimizden bilgi almak bugün siz alırsınız yarın ben. Bunun için burda değilmiyiz zaten. Hem anlamanız, doğru zannettiğiniz bazı şeyler ileride değişince bunu daha cabuk kabullenebilmenizi sağlar.

CapoeiRisT4

Kayıtlı Üye
İlahi açıdan kesin olarak bildirilen değerler varlık kavramı üzerinden sorgulanmamalı.
Zira bu tür düşüncelerede zihninizde yer vermemelisiniz.
Herşeyden önce Cinler kendi varlıklarının sorgulanmasından hoşlanmazlar.
Onların varlıklarını somut cisim şeklinde kanıtlamak isteyenlere ilgi duyarlar.
Ve zamanla siz farkedemeden sizi kendi alemlerine çekerek ciddi problemler yaşatırlar..

Ben 14 yaşımdan beri sorguluyorum ben farketmeden beni çeken kimse şuan a kadar olmadı :) Sözün özü insan sorgulamalıdır kendine gelen her yanlışı sorgulamalı ve kendi doğrusunu bulmalıdır...

Saygılarımla...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...