Cezalandırılma düşüncesi

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Az önce Pompei paylaşımının altında gördüğüm yorumlardan yola çıkarak soruyorum..

Neden her felaketin altında ''Allah cezalandırdı'' vb paylaşımlar var ?

Neden, cezalandırılma düşüncesi hakim ?

Impulse

Kayıtlı Üye
Müslüman bir kimse için tek hakimi mutlak Allah oldugu için tabiki.
Yetki kimdeyse cezalandıran da, beraat ettiren de o oluyor/olmalı; olmamalı mı?
Şimdi Allah yaratıcı diye hak edeni cezalandırmayıp ödüllendirse adaletini sorgulayacaktın.
Ya da o zaman Allah onun bunun hatasına el atıp mani olsun, diyeceksen de bu sefer özgürlük + adalet sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Yani bence sistemi kurcalama nerden tutsan elinde kalıcak : )
Koyan güzel koymuş ?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Yani tavsiye diye usenmeyip okursaniz muhtesem bir kitap onereyim:

Jean Meslier "sagduyu, tanrisizligin ilmihali"
1928 senesinde Ataturk'un emriyle meb'e bastirilmistir.

Ü

Üye silindi 56746

Çünkü bize öyle öğretildi; Allah'ın sevgisi ve merhameti değil gazabı nakşedildi kalplerimize. O ki merhametiyle bize anne ve baba bahşetti ve bizi yedirip içirip büyüttü. Bize akıl sağlığı verdi ve bu dünyada delirmeden hayatta kalabilmenin yollarını öğretti. Ama bize çocukluktan itibaren cennetin eşsizliği değil cehennemin yakıcılığı tecrübe ettirildi; "daha parmağının iki saniye yanmasına dayanamıyorsun, cehennemde nasıl yanacaksın" denildi :) iyi de ben yanmak istemiyorum ki.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Müslüman bir kimse için tek hakimi mutlak Allah oldugu için tabiki.
Yetki kimdeyse cezalandıran da, beraat ettiren de o oluyor/olmalı; olmamalı mı?
Şimdi Allah yaratıcı diye hak edeni cezalandırmayıp ödüllendirse adaletini sorgulayacaktın.
Ya da o zaman Allah onun bunun hatasına el atıp mani olsun, diyeceksen de bu sefer özgürlük + adalet sorunuyla karşı karşıya kalıyoruz.

Yani bence sistemi kurcalama nerden tutsan elinde kalıcak : )
Koyan güzel koymuş ?

Üslubunuzda sorun var, ilk olarak onu düzeltin lütfen.

Ve sizde ; Allah cezalandırdı, onun hikmeti, o bilir.. benzeri cevaplarla gelmişsiniz. Belkide soruyu tekrar okumalısınız..

Impulse

Kayıtlı Üye
Üslubunuzda sorun var, ilk olarak onu düzeltin lütfen.
Tam olarak üslubumun hangi kısmını düzeltmeliyim?
Açıklama yaptığım kısım yeterince normal görünüyor. Görünmüyorsa sorun neresinde?
En altta bir esprili yaklaşımım var o rahatsız ettiyse bir dahakine sizle herhangi bir iletişim kurma gibi bir durumum olursa bu şekil bir diyalog kurmam.
Bunu genele yayıp üslubuma mal etmeniz sağ duyudan uzak bir yaklaşım.

Ve sizde ; Allah cezalandırdı, onun hikmeti, o bilir.. benzeri cevaplarla gelmişsiniz. Belkide soruyu tekrar okumalısınız..
Soruyu tekrar okumayacagım. Üslubunuzu itici buldum. "cevaplarla gelmişsiniz" gibi bir tabir saygıdan çok uzak. Kaale alıp bir kere okuma gafletinde bulunmuş oldum, kafi.

Birde soru sorarken özellikle istek cevaplarınız, istek üsluplarınız varsa soru altına lütfen ek yapınız. Dikkate alınır.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Sınavı unutmayın lütfen
“Sınav bu sınav “
“Allah sınıyor “
” Biz Sınanmak için geldik” ???

Ü

Üye silindi 58480

Ceza, türkçede karşılık demektir. Negatif bir kavram değildir. Objektif ve adil bir kavramdır hatta.

Boğazınıza bir bıçak dayandığı zaman bilinç sıçraması yaparsınız. Kaderin son sözünü söyleyeceği tanık bilincine geçersiniz. İçinizdeki gözlemci, saf gözlem yapar artık. Doğrusu da budur. O anda ne faturalarınız, ne randevularınız, ne ikramiyenizi nereye harcayacağınız gibi düşünceler ve kaygılar tamamen düşer. Şimdinin bilinci ile bilinçlenirsiniz.

Ölümü çokça zikredin der Hz. Peygamber. Yaptığımız her türlü amelde tanık ve gözlemci bilincimizin durumun farkında olması içindir bu. Yıldız yükseltme formülüdür anlayana. Tabi bunun iyi simya edilmesi lazim.

Cazalandırılma bilinci de, Allahın rahmetinde çirkeflesenler içindir. Rahmet özden koptukça anlam yitirmeye başlar çünkü. Dinamizm istiyor Allah. Dinamizmin sırrı da zıt kutupların birlikteliğidir. Rahmeti de gazabı da adaletindendir.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Cezalandırma düşüncesi yanlış geliyor bana. Eğer ismi bir şey olacaksa neden-sonuç ilişkisi olmalı.

Caligula zihniyeti değil de, sıradan insanların yaşadığı bölge olsaydı, bakış açısı nasıl olacaktı ?
Cezalandırdı, azap verdi yerine Allah sorgulanacak mıydı ? Günahsız insanlar öldü, böyle adalet mi olur denilecek miydi ? -Hiç sanmıyorum.
Doğal afetten bahsedilecek ve ölenler için yazık oldu denilecekti. Çünkü bakış açımız yanlış.

Neden-Sonuç görmediğimiz her olay anti görüş doğurur.

Azman halkın akıbeti belliydi, sahnedeki rolleri de. Sonuç için sadece neden gerekiyordu. Neden de apaçık Vezüv'dü.
İşte dinamizm. Teşekkürler @dennise

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Neden-sonuçlara tam hakim olamamaktan olsa gerektir böylesi söylemler.
Kutsal kitap olan Kuran ı Kerim de ceza ve azap kelimeleri kullanılır Kadir i mutlak olan Allah tarafından. Bizde böyle kabul ederiz.
Allah ı tanımayan saltanatı hakkında yanlış düşüncelere kapılabilir. O da bir görüştür ve saygı duyulur. Ortada yanlış kullanılan bir kelime yoktur.
Aksine müslüman olan bir kimse azap gibi kelimeleri anlamak için Rabbini daha çok tanımaya yönelmelidir anlamı ortaya çıkar bu düşüncelere sahip biri hakkında.
Digerlerinin ise tam olarak anlaması beklenmez daha dogrusu anlamaması normaldir.
Zorlamaya lüzum yoktur.
İsteyen istediği gibi düşünebilir. Fakat düşünceler dile getirilirken daha hassas olunması beklenir. Meli malı gibi söylemler kabul edilemez. Şahsi kanaatleriniz dinin bazı söylemlerinin sakat oldugu manasını düşündürmesi dahi kabul edilemez kusura bakmayınız.
Saygılar

Ü

Üye silindi 58480

Neden, cezalandırılma düşüncesi hakim ?

Çünkü negatiftir !

Ahmet sevgilisinden ayrılmış diye lafa başlarsın, Mehmet sevgilisini aldatıyor diyen kız daha çok dinlenmeye başlar. Herşeyin negatifi daha hızlı yayılır. Korku da negatiftir ve birden esir alır. Ama sevgiyi öğrenerek yaşamanız gerekir. Negatif her zaman bedavadir. Cunku seytanin serbest dolasim alanidir.

Alternatif tıpta bile size yaşamı tehdit eden kanser ile ilişkilendirme yaparak besin takviyesi pazarlanır. Yüzde kaç azalttığını söylerler.

Birisini teselli etmek için sen bunu hakettin ama derseniz dikkate almaz sizi. Ama dogrusu odur. Fakat senin başına ne geliyorsa hep o iyi kalbinden geliyor dediniz mi o kişiyi negatif kurgu ile icten bağlarsınız.

Şimdi fıtrat böyle. Yapacak bişey yok. Ama Kuranda Kutupların adaletle ayrılması mevzu bahiştir. Bozguncu olan, olcuyu tasiran Allah degil, şeytandır. Yani cinler. Yani pozitif yaratılan insanın negatif parazitleri. Zaten elektron olmasa cinler de hareket edemiyorlar. Uzaya cikamiyorlar mesela.

Alienist

Kayıtlı Üye
Pompei felaketinin yaşandığı yeri bizzat gezdim.Gördüklerimi unutmam ise aylar aldı..Pompei ye aslında o kadar güzel nimetler verilmişti ki deniz kıyısında bir şehir, ticaretin en yoğun yapıldığı ve zenginliği dillere dolaşmış ama yanı başlarındaki vezüvün hepsinin katili olabileceğine ihtimal vermeden fütursuzca ahlaksızca yaradana başkaldırırcasına tutumları ve son raddelere gelen asilikleri sonlarını getirmiş bir halktı.Nimetler öyle çoktu ki onlar yiyip yiyip kusacak ve sonra tekrar yemek yiyecek kadar ruhları ve bedenleri hastalanmıştı.Sapıklıkta da çok ileri gitmişlerdi. Taşlaşan bedenlerinin son halleri bile yaşamları hakkında ipucu veriyordu. Kuranı kerimde de bu ileri giden halkların helakından bahsedilir.. Düşünüyorum bu insanlar cezadan başka neyi hakedebilirdi ki..

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Yani pozitif yaratılan insanın

İnsan tam anlamıyla pozitif midir ? Emin miyiz ? Oysa insan nefsinden de sorumludur.
Hemde hiçbir canlının görevi, insanın ki kadar zor değildir.
Harut ve Marut (ki bu ikili nuranidir) . Aynı zamanda nefsin dayanılmazlığının da örnekleridir.

Uzaya cikamiyorlar mesela.

Peygamber tarafından yasaklı olduklarını okumuştum. Detaylı araştırmadığım için kesin konuşamıyorum.

nikılıs

Kayıtlı Üye
Karma'da ki ne ekersen onu biçersin felsefesiyle,dinlerdeki yapılan eyleme göre ödüllendirilme ve cezalandırılma aynı şey.Kaldı ki hiçbir dinsel,göksel düşünce inanış olmasa bile,toplum içinde suç işleyenler,toplumun dinamikleri içinde cezalandırılır.