Cennetlik Şeytanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

buzprensi89

Banlı Kullanıcı
Şeytan Allah a asi olduktan sonra kovuldu .. Aklıma takılan şu kovulmuş şeytan cennete gezen Hz.Adem ve Hz.Havva yı kandırması değil de Şeytanın cennete nasıl girdiğidir ? Ve hani cennete giren ebedi orda kalırdı şeytan....

Şeytanın cennete girmesine yılan vesile oldu. (el- Vahidi, el-Vesît, 16)
Şeytan Yılanın sakalı arasına gizlenerek girdi. (el-Askeri, Tefsir, 54)
Yılanın karnına girerek sokuldu.(Süfyan es-Sevri, Tefsir, 69)
Yılanın azı dişleri arasına girerek cennete girdi ve ikisini kandırdı.[1] (et-Taberi, Tefsir, I, 236)

Şu delillere bakarsak herşeyi gören Rabbimiz yılanın karnına girmiş şeytanı nasıl görmedi ? Şeytan Allah ı atlattımı ? Şimdi benim annem cennetlik ise ahirette ben onun şalvarının içine girerek saklanıp cennete girebilirmiyim :) Ve Adem imtihanı kaybetmeseydi cennetten kovulmamış olsaydı insanların nesli dünya da değil de cennete mi çoğalacaktı..

Müslümanım bu arada sadece düşündüklerimi aklıma takılarınları soruyorum ...Saygılar...

lDerinSu

Banlı Kullanıcı
İş
öğrenci
benimde kafam karıştı şimdi :)

Demir.D

Banlı Kullanıcı
Müslümanım dediğiniz için söylüyorum böyle bir bilgi Kuran'da yok. Yanlış hatırlamıyorsam yılan, elma gibi bu konudaki özel bilgiler Tevrattan geliyor.

enesuynk

Kayıtlı Üye
bir kağıt parçasında (haşa) Allah yoktur yazısını okusanız inanacağınızdan korkuyorum

Kutluhan

Banlı Kullanıcı
bir kağıt parçasında (haşa) Allah yoktur yazısını okusanız inanacağınızdan korkuyorum

Ne yazık ki bazı insanlar da bir zamanlar bazı yalanlara korkudan mıdır, değişiklik olsun diye mi bilinmez inanmışlardır

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
Müslümanım bu arada sadece düşündüklerimi aklıma takılarınları soruyorum ...Saygılar...

kuranı kapsamlı olarak iyi okuyun .

Diyanet İşleri : (39-40) İblis, “Rabbim! Beni azdırmana karşılık, andolsun ki yeryüzünde kötülükleri onlara güzel göstereceğim, içlerinde ihlâsa erdirilmiş kulların hariç, onların hepsini azdıracağım” dedi.

allah şeytanı nasıl azdırmış olabilir ....şeytan birşeyler yaparken allahın izniyle yaptı.....

acid

Kayıtlı Üye
Dini kitaplardaki birçok durum semboliktir. Bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. İnsanların birçok şeyi anlaması ancak somut örneklerle gerçekleşir. Bugün bahsettiğimiz birçok anlatı da Tevrat'tan alıntıdır. İslamiyet de değiştirilmemiş halleri kabul edilir. Yani bugün Kur'an hariç Allah'ın kelamlarının değiştirildiği inancı vardır. Ben Cennet'ten kovulmanın sembolik bir anlatı olduğunu düşünüyorum. O yüzden anlatımların altında yatan amaca ve daha derin anlamlara bakmak daha doğru geliyor bana.

enesuynk

Kayıtlı Üye
Dini kitaplardaki birçok durum semboliktir. Bir de bu açıdan değerlendirmek lazım. İnsanların birçok şeyi anlaması ancak somut örneklerle gerçekleşir. Bugün bahsettiğimiz birçok anlatı da Tevrat'tan alıntıdır. İslamiyet de değiştirilmemiş halleri kabul edilir. Yani bugün Kur'an hariç Allah'ın kelamlarının değiştirildiği inancı vardır. Ben Cennet'ten kovulmanın sembolik bir anlatı olduğunu düşünüyorum. O yüzden anlatımların altında yatan amaca ve daha derin anlamlara bakmak daha doğru geliyor bana.
sembolik olayını ben şifreli yorumluyorum asıl mesele şifreyi çözmekte asıl mana onun altında

acid

Kayıtlı Üye
Kelime farklı olabilir ama dediğiniz gibi önemli olan asıl anlatılanı anlamak. Sadece anlayabilmek için insanların oldukça "somut" algılarının dışına çıkmak, anlama ya da çözme çalışmalarını geniş düşünerek yapmak ve biraz daha derine inebilmek gerekiyor.

likable21

Banlı Kullanıcı
Ayrıca Abdülkadir Geylani Hazretleri diyor ki; “Şeytan cennete zorla mı girdi? Hiç kimsenin cennete zorla girme şansı yok, elbette zorla girmedi. İnsanoğlunun imtihan edilmesi lazımdı, Allah öyle taktir etmişti, dolayısıyla Allah Azim-üş Şan şeytana müsaade etti ve şeytan O’nun izniyle cennete girdi.”

striker

Kayıtlı Üye
sembolik olayını ben şifreli yorumluyorum asıl mesele şifreyi çözmekte asıl mana onun altında

Kur'an kendisini tanımlarken ''mübin'' olduğunu yani apaçık olduğunu ifade ediyor. İçerisinde bir şifre, felan yok. Bilinmeyen olgular şifreli değil sadece bilmiyoruz. Mesela 1400 yıl önce Kur'an en karanlık yer için denizlerin dibi örneğini verirken o devrin insanları da muhtemelen bilmiyorlardı yada dişi örümcek örneği veya galaksiler ile ilgili örnekler, embriyolojik ifadeler vs o zaman bunlar bilinmiyordu. Kimse şifre yada başka bir arayışa girmedi.

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Şeytan Allah a asi olduktan sonra kovuldu .. Aklıma takılan şu kovulmuş şeytan cennete gezen Hz.Adem ve Hz.Havva yı kandırması değil de Şeytanın cennete nasıl girdiğidir ? Ve hani cennete giren ebedi orda kalırdı şeytan....

Yılanın azı dişleri arasına girerek cennete girdi ve ikisini kandırdı.[1] (et-Taberi, Tefsir, I, 236)

Şu delillere bakarsak herşeyi gören Rabbimiz yılanın karnına girmiş şeytanı nasıl görmedi ? Şeytan Allah ı atlattımı ? Şimdi benim annem cennetlik ise ahirette ben onun şalvarının içine girerek saklanıp cennete girebilirmiyim :) Ve Adem imtihanı kaybetmeseydi cennetten kovulmamış olsaydı insanların nesli dünya da değil de cennete mi çoğalacaktı..

Bak kardeşim . ALLAH (C.C) insanı imtihan için dünyaya göndermiştir. Her şey imtihandır. Şeytan (haşa) "ALLAH' ı atlattı mı?" tabiri çok yanlış. İmtihan vesilesi yani imtihanımız şeytandır. ALLAH (C.C) adem babamızı ve havva annemizide zamanında imtihan etmiştir. İmtihanı kaybetmiş ama tevbe etmişlerdir. Anlayacağın bu da bir imtihandı. İnsanın ilk yaratıldığı dönemden beridir imtihan vardır.

acid

Kayıtlı Üye
Kur'an kendisini tanımlarken ''mübin'' olduğunu yani apaçık olduğunu ifade ediyor. İçerisinde bir şifre, felan yok. Bilinmeyen olgular şifreli değil sadece bilmiyoruz. Mesela 1400 yıl önce Kur'an en karanlık yer için denizlerin dibi örneğini verirken o devrin insanları da muhtemelen bilmiyorlardı yada dişi örümcek örneği veya galaksiler ile ilgili örnekler, embriyolojik ifadeler vs o zaman bunlar bilinmiyordu. Kimse şifre yada başka bir arayışa girmedi.
Batıni mezhepleri atlamamk gerekiyor. Şifre demek kelime olarak yanlış olabilir ama kelime göre degerlendirmemek gerekiyor. 1400. yıl once peygamber yaşarken ve soruları cevaplarken tartışma olmaması ise gayet normal geliyor.Ancak sonrasında ayetlerin anlamları üzerine yoğun calismalar yürütülmüş. Kur'an da apaçık ayetler der ancak bir de ilmi kısmı vardır. İnsanın bildiği ancak Allah'ın izin verdiği kadardır. Ayetler yol gösterici ve yaşam düzenlenmesi açısından açıktır. Ancak ilmi ve farklı değerlendirmelerin yapıldığı durumlar daha farklıdır. Ki bu yüzden İslâm alimleri vardır. Neredeyse bin yıllık da bir gelnegi vardır bu âlimlerin. Bugün de akademik anlamda dahi diğer dinlerin ve İslamiyetin üzerine senelerce süren eğitimler veriliyor. Telefondan yazdığım için anlam bütünlüğünü kurmakta zorluk çekmiş olabilirim. Bir hatam olduysa affola.

veli219

Kayıtlı Üye
aynen katiliyorum iyi cevap vermissiniz .
bencede bir imtihan we ayni zamanda allah kurandaki ayetler ile her seye bir misal gizli mesaj vermis mesela günah yapmis olabilirsin ama tövbe et hz adem ile hawayi affettigim gibi senide affedicem yada seytan kibirli oldugu icin kovulmus demekki kibir agir günah .....gibiler .kuran sadece 1400yil önceki hayatin kitabi diil ta kiyamete kadar suren hayatin kitabi yani her döneme temsil ediyor kimisi onu o zamanlara bakarak okuyor kimisi genel okuyor .

GabrielAngel

Kayıtlı Üye
ALLAH'ı kandıramaz ondan saklanamaz kaçamaz herşeyi görür duyar bilir. Böyle olması gerekiyordu ve oldu yoksa şuan herkez cennette olucaktı iyisi kötüsü şimdi milyonlarca kişiyi öldüren zalim devlet liderleri bile cennette olurdu katiller bile allah böyle olmasını istedi allah görmüyormuydu cennete girdiğini ellemedi okadar milyarı geçik meleği kandırıp görevlileri atlatıp cennete nasıl girsin.

La-edri

Kayıtlı Üye

Adem yaratilmadan önce cehennemii vardiki ?
Cennet bizim algiladigimiz nimetlerden ziyade Cemalullah'tir, seytan melekler ve adem Allah ile muhatptilar.
Adem kovulmak ile beraber ayriligi tatti ve bu ayrilik ona cehnnem oldu zaten, ve tevbe etti, seytan tevbe etmekten ziyade iddasinda sadik kalmayi tercih etti.

Cennette imtihan olmazki, imtihinanin olmadigi yerde ibadet ceza mufakat olurmu?
Seytan in iddasi karsiinda Allah ona izin verdi ve imtihan basladi, imtihan ile cehennem var oldu.
Imtihan var ise sevab ve günah olur ceza ve mufakat, öncesinde yoktuki zaten.

Kur'an yasak agac der, elma yilan demez ama bunlar islam diniede girmis fakat bunlar sembolik, yilanin özelligidir sinsi olusu ve zehirlemesi.Seytan ademin ayip yerlerinin acilmasina sebeb oldu diyor, ayib kavrami kiside ancak ego unsuru dualite olunca olusur, öncesinde yoktuki, yani seytanin ona asiladigi sey ego idi ve zehiri kin kiskanclik kötümserlik vs gibi huylardi.Bebeklerde yoktur bunlar ancak ergenlikle baslar,ve onlara melek cennetlik demezmiyiz.

Ve Allah demezmi, ancak nefsini tezkiye edenler feraha kurtulusa cennete erenlerdir. Nefs ego zaten.

Kiyamet günü annen yokki salvari olsun:) zaten kiyamete en guzel varis hiclik iledir, yokluk ile, varim ve benim mülkümden esyalar vs ogul bilmene var dediginde zor isimiz, cünki. Bügün mülk kimindir sorusuna Allah cevab verir Kahhar olan rabbinin, kahir edecek yani benligini ve benligine ayit zan ettigin herseyini(ego) buda cehennem, cünki cennete giris bileti olarak nefisleri tezkiye etmislik olarak bildirdi... Zormus dimi :)

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Adem yaratilmadan önce cehennemii vardiki ?
Cennet bizim algiladigimiz nimetlerden ziyade Cemalullah'tir, seytan melekler ve adem Allah ile muhatptilar.
Adem kovulmak ile beraber ayriligi tatti ve bu ayrilik ona cehnnem oldu zaten, ve tevbe etti, seytan tevbe etmekten ziyade iddasinda sadik kalmayi tercih etti.

Cennette imtihan olmazki, imtihinanin olmadigi yerde ibadet ceza mufakat olurmu?
Seytan in iddasi karsiinda Allah ona izin verdi ve imtihan basladi, imtihan ile cehennem var oldu.
Imtihan var ise sevab ve günah olur ceza ve mufakat, öncesinde yoktuki zaten.

Kur'an yasak agac der, elma yilan demez ama bunlar islam diniede girmis fakat bunlar sembolik, yilanin özelligidir sinsi olusu ve zehirlemesi.Seytan ademin ayip yerlerinin acilmasina sebeb oldu diyor, ayib kavrami kiside ancak ego unsuru dualite olunca olusur, öncesinde yoktuki, yani seytanin ona asiladigi sey ego idi ve zehiri kin kiskanclik kötümserlik vs gibi huylardi.Bebeklerde yoktur bunlar ancak ergenlikle baslar,ve onlara melek cennetlik demezmiyiz.

Ve Allah demezmi, ancak nefsini tezkiye edenler feraha kurtulusa cennete erenlerdir. Nefs ego zaten.

Kiyamet günü annen yokki salvari olsun:) zaten kiyamete en guzel varis hiclik iledir, yokluk ile, varim ve benim mülkümden esyalar vs ogul bilmene var dediginde zor isimiz, cünki. Bügün mülk kimindir sorusuna Allah cevab verir Kahhar olan rabbinin, kahir edecek yani benligini ve benligine ayit zan ettigin herseyini(ego) buda cehennem, cünki cennete giris bileti olarak nefisleri tezkiye etmislik olarak bildirdi... Zormus dimi :)

kardeşim haklısın cennette imtihan olmaz ama ALLAH (C.C) Hz adem as ve havva (as) 'ı diğer bütün insanlar gibi imtihan etti. Onlar eğer cennette o yasak meyveyi yemeseydi imtihanı kazanırlardı ve cennette kalırlardı. Ama ALLAH (C.C) ezelde herşeyi biliyordu ve HZ.Adem ve havva imtihanda başarılı olamayınca onlarada ceza olarak dünyaya sürgün etti. Hani alimler derler ya cenneti gören dünyada yaşayamaz diye. O yzden dünya hz. Adem ve Havva ya ceza, sürgün yeri oldu. İmtihandan kastım ilk insanların imtihanıdır. Bizimle karıştırmayasın.

buzprensi89

Banlı Kullanıcı
kardeşim haklısın cennette imtihan olmaz ama ALLAH (C.C) Hz adem as ve havva (as) 'ı diğer bütün insanlar gibi imtihan etti. Onlar eğer cennette o yasak meyveyi yemeseydi imtihanı kazanırlardı ve cennette kalırlardı. Ama ALLAH (C.C) ezelde herşeyi biliyordu ve HZ.Adem ve havva imtihanda başarılı olamayınca onlarada ceza olarak dünyaya sürgün etti. Hani alimler derler ya cenneti gören dünyada yaşayamaz diye. O yzden dünya hz. Adem ve Havva ya ceza, sürgün yeri oldu. İmtihandan kastım ilk insanların imtihanıdır. Bizimle karıştırmayasın.

Tamam işte imtihanı kaybetmeseydiler insanların nesli cennette mi çoğalacaktı diye sormuşum ... Ona kimse cevap vermemiş :) Dünya da yaşam olmayacakmıydı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...