'CANIM' sözcüğü hakkında.

• Konbuyu başlatan DAİMON
  • Başlangıç tarihi
D

DAİMON

Sevgili arkadaşlar irrite olduğum bir sözcük bu 'canım' lafı. İki yıla yakındır beynimin içini kemiriyor. Öncesinde de vardı ancak yakınımda ki bir bayanın sık sık ve kasten 'canım' kelimesini kullandığını düşündüğüm için bu kelimeyi duyduğumda tüylerim diken diken oluyor desem herhalde mübalağa etmiş olmam. Anlaşılacağı üzre duymak dahi istemiyorm. Sorum şu; insanlar özellikle de bayanlar neden bu sözcüğü, içerisine milyonlarca anlam yükleyerek kullanıyorlar. Özellikle de samimiyetsiz çevre... Hiç tanımadığımız mağazalardaki bayanlar bile utanmaksızın canım tatlım diyebiliyorlar hemde gayet pişkin bir eda ve ses tonuyla.

Öncelikle sebebini ve düşüncelerinizi alayım ardından da nasıl bir yöntem izlemeliyim. Muhataplarımı uyarayım mi yoksa bende mi aynı karşılığı vermeliyim. Başkalarına söylendiğinde bile rahatsız olmaya başladım o derece.

Şöyle ki bu insanların herkese böyle canımlı konuştuklarını da düşünmüyorum. Biraz enerjisel durumlar yani kişiye göreliğinde oldugu kanaatindeyim. Fikirlerinizi ve engin bilgilerinizini bekliyorm gizli mabet ailesi?

Afifege

Kayıtlı Üye
Sevgili arkadaşlar irrite olduğum bir sözcük bu 'canım' lafı. İki yıla yakındır beynimin içini kemiriyor. Öncesinde de vardı ancak yakınımda ki bir bayanın sık sık ve kasten 'canım' kelimesini kullandığını düşündüğüm için bu kelimeyi duyduğumda tüylerim diken diken oluyor desem herhalde mübalağa etmiş olmam. Anlaşılacağı üzre duymak dahi istemiyorm. Sorum şu; insanlar özellikle de bayanlar neden bu sözcüğü, içerisine milyonlarca anlam yükleyerek kullanıyorlar. Özellikle de samimiyetsiz çevre... Hiç tanımadığımız mağazalardaki bayanlar bile utanmaksızın canım tatlım diyebiliyorlar hemde gayet pişkin bir eda ve ses tonuyla.

Öncelikle sebebini ve düşüncelerinizi alayım ardından da nasıl bir yöntem izlemeliyim. Muhataplarımı uyarayım mi yoksa bende mi aynı karşılığı vermeliyim. Başkalarına söylendiğinde bile rahatsız olmaya başladım o derece.

Şöyle ki bu insanların herkese böyle canımlı konuştuklarını da düşünmüyorum. Biraz enerjisel durumlar yani kişiye göreliğinde oldugu kanaatindeyim. Fikirlerinizi ve engin bilgilerinizini bekliyorm gizli mabet ailesi?
Ben sunu merak ediyorum insanin hayatini her alaninda kati cizgileri olmasa ne olur? Misal "ay uyurken mutlaka isik kapali olavak,yoksa asla uyuyamam. Yuksek yastikta yatamam, kahveyi illa sekerli, cayi da illa sekersiz icmem lazim. Odamin kapisi kesinlikle kapali olmali, kalemler masamin saginda durmali, canim kelimesinden hic hoslanmam bana acayip samimiyetsiz geliyor. -hangi seslenme senin icin daha samimi? illa bir sey demek zorunda degil, ben ona diyor muyum? Gibi gibi. Yorulmuyor musunuz? Ruhunuz kisitlanmis hissetmiyor musunuz?

D

DAİMON

Ben sunu merak ediyorum insanin hayatini her alaninda kati cizgileri olmasa ne olur? Misal "ay uyurken mutlaka isik kapali olavak,yoksa asla uyuyamam. Yuksek yastikta yatamam, kahveyi illa sekerli, cayi da illa sekersiz icmem lazim. Odamin kapisi kesinlikle kapali olmali, kalemler masamin saginda durmali, canim kelimesinden hic hoslanmam bana acayip samimiyetsiz geliyor. -hangi seslenme senin icin daha samimi? illa bir sey demek zorunda degil, ben ona diyor muyum? Gibi gibi. Yorulmuyor musunuz? Ruhunuz kisitlanmis hissetmiyor musunuz?

Yazdıklarımı sadece yargılayıcı bir bakış açısıyla okumuş ve yarım yamalak anladığınız halde 12 satır yazı döktürmüşsünüz. Siz bütün bunları yaparken yorulmadıysanız, benim ruhum neden yorulmalı?
Olumlu enerjilerle donanmış olsaydınız şayet, bu kadar negatif cümlelerle içinizdeki olumsuz duyguları bana yansıtmazdınız. Siz iç daraltıcı cümleleri ardı ardına yazarken hiç ruhunuzu kısıtlanmış hissetmediyseniz, ben neden kısıtlanmış hissetmeliymişim?

Ve burası düşüncelerin paylaşıldığı bir platform 'her şeyden önce'.. Yargılamak yerine anlamaya çalışmalısınız. Eğer anlamıyorsanız ya da kalıplarınızın dışına çıkamıyorsanız susmayı tercih etmelisiniz. Çünkü yazdıklarınız soruma cevap niteliğinde değil.

Afifege

Kayıtlı Üye
Yazdıklarımı sadece yargılayıcı bir bakış açısıyla okumuş ve yarım yamalak anladığınız halde 12 satır yazı döktürmüşsünüz. Siz bütün bunları yaparken yorulmadıysanız, benim ruhum neden yorulmalı?
Olumlu enerjilerle donanmış olsaydınız şayet, bu kadar negatif cümlelerle içinizdeki olumsuz duyguları bana yansıtmazdınız. Siz iç daraltıcı cümleleri ardı ardına yazarken hiç ruhunuzu kısıtlanmış hissetmediyseniz, ben neden kısıtlanmış hissetmeliymişim?

Ve burası düşüncelerin paylaşıldığı bir platform 'her şeyden önce'.. Yargılamak yerine anlamaya çalışmalısınız. Eğer anlamıyorsanız ya da kalıplarınızın dışına çıkamıyorsanız susmayı tercih etmelisiniz. Çünkü yazdıklarınız soruma cevap niteliğinde değil.
Peki :) ben anlatmak istediğimi gayet iyi anlatmışım, bu bana yeter.

hopeless35

Kayıtlı Üye
bende canım kelimesini kullananlardanım ama tamamen ağız alışkanlığı karşımdakilerle alakası yok. yapıştı dilime maalesef. ama tabi bazen karşımdaki gerçekten canım diye sevdiğim biri olursa o zaman zaten başka :) bir de yüksek sesli ya da kaba olmadığı sürece nasıl hitap edildiğine hiç takılmıyorum.

ruhname

Kayıtlı Üye
Bu kadar rahatsız olacak bir hal aldıysa elbette bunu çevrenizde bilhassa bu şekilde hitap ederek sizle iletişim kuranları uyarmanız zannediyorum yeterli olacaktır. Bir kelimeye özellikle bu tür "samimiyet, yakınlık" içeren kelimelerim herkese karşı kullanımasını pek de doğru değil bence. Fakat bunu kullanan kişiler sizi yakın görerek de bu şekilde hitap ediyor olabilir veya ağız alışkanlığı da olabilir velhasıl siz çevrenizi uyarın diyebilirim

Scintillam Victoria

Kayıtlı Üye
Ben de uzun süredir sizin gibi düşünüyorum açıkçası ve bu tip kullanımları pek doğru bulmuyorum. Ancak bu zamanlarda sanırım; 'Canım', 'kardeşim', 'kanka - kan kardeşim' gibi fazlasıyla özel anlam içeren kelimeler anlamını yitirdi. Özellikle bazı insanlar yalancı bir samimiyet kurmak için de kullanabiliyorlar bunu. Ben gerçekten değer vermediğim bir kişiye karşı bunları söylemekten rahatsız oluyorum ama bana diyen olduğunda da çok üstelemiyorum. Üstelendiğinde ortam biraz tatsızlaşabiliyor çünkü. Bu durum sizin düşüncenize kalmış durumda yani, sadece önerim bu durumu çok düşünmemeniz. Boşuna enerjinizi düşürmeye değmeyeceği kanaatindeyim. İyi günler dilerim.

D

DAİMON

Teşekkür ediyorm. Arkadaşlar alışkanlıktan ötürü söyleyenler de var onuda anlıyorum. Herkes aynı rahatsızlığı zaten vermiyor. Bazıları ise ses tonu yahut mimikle destekleyerek söylüyor. Ve özellikle ürün yerleştirme gibi cümleye özenle seçilerek konulmuş canımlar bunlar?? Dediğim gibi bana canım denmesi değil, bu yapmacık insanlar benim yanımda başkalarına böyle söylediklerinde de rahatsız oluyorum. Bu aralar çok yakınımda bu tarz insanlarla bulunmak benim enerjimi düşürmeye başladı. Aslında yapılacak şey belli belki ama aşırı yakın oldukları için hassas davranıyorum 2 yıl sabrettim ama artık ben rahatsız olmaya başladım. Bu sebeple konuyu buraya açmıştım.

cathrine

Kayıtlı Üye
DAIMON Ben de senin gibi düşünürdüm ama insanlar art niyetle kullanmıyor bence...Bana ''canım''diyene ya da yazana artık ben de kadın-erkek farkı gözetmeden aynı şekilde hitap ediyorum...Düzene ayak uydurdum ,çünkü yazışmalarda da''tatlım,kuzum,güzelim''gibi ifadeler kullanılıyorken birine ismiyle hitap etmek biraz sert oluyormuş gibi algılıyorum..Bence bazı insanlar içten söylüyor,iyi niyetliler belki de...Neden heveslerini kıralım,biz de onlar gibi bu kelimeleri kullanabiliriz,bir şey kaybetmeyiz ki...Herkes hitap edilmek istediği gibi seslenir bir diğerine değil mi?

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bana da “aşkım” diye insanların birbirine hitap etmesi çok itici geliyor.
Özel olması, değerli olması gereken kişilere kullanılması gerekirken çok ve herşeye kullanılması anlamını yitirmesine sebep olduğu gibi bu sözcükten usandırıyor.

ruhname

Kayıtlı Üye
DAIMON Ben de senin gibi düşünürdüm ama insanlar art niyetle kullanmıyor bence...Bana ''canım''diyene ya da yazana artık ben de kadın-erkek farkı gözetmeden aynı şekilde hitap ediyorum...Düzene ayak uydurdum ,çünkü yazışmalarda da''tatlım,kuzum,güzelim''gibi ifadeler kullanılıyorken birine ismiyle hitap etmek biraz sert oluyormuş gibi algılıyorum..Bence bazı insanlar içten söylüyor,iyi niyetliler belki de...Neden heveslerini kıralım,biz de onlar gibi bu kelimeleri kullanabiliriz,bir şey kaybetmeyiz ki...Herkes hitap edilmek istediği gibi seslenir bir diğerine değil mi?[/QUOTE. Bu fikre katılmıyorum siz topluma uymak zorunda değilsiniz ki herkesin gittiği yolu kullanmak enerji başta olmak üzere her anlamda bize zarar verir diye düşünüyorum.

acid

Kayıtlı Üye

Şimdilerde internet dili günlük hayata adeta yapıştı maalesef. Eskiden isimle hitap etmek saygı göstergesiydi. Ancak birbirinin yüzünü, mimiklerini görmeden yapılan iletişimlerde semboller ve canım, kuzum, bebeğim gibi sözcükler samimiyet göstergesi oldu. Ki bana göre samimi değil. Hırslarından gözü kör olmuş, insanlara yaptıkları kötülükleri bu sözcüklerle saklayan insanların sevgi sözcükleri kullanması durumu değiştirmiyor.

İnsanların iç sesi önemlidir. Eğer farklı düşünmenize sebep olacak sağlık sorunlarınız yoksa iç sesiniz o kişinin samimi olup olmadığını söyler. Davranışlar, ses tonu ya da sıcak bir bakış samimiyeti anlatır.

Canım kelimesinde sizinle aynı düşünüyorum. Bazen küçümseme ifadesi olarak da kullanılabiliyor. Evlenen genç kadınların yaşıtlarına ya da kendilerinden büyüklere hitabı birden ince ses tonuyla canım olabiliyor. Hareketlerle de gayet iyi destekliyorlar ki öyle anlaşılıyor. Bir restoranda hiç tanımadığım, benden oldukça genç bir kadının bu hitabı nedeniyle üzerine yürüdüğümü de hatırlıyorum. Kendisi ne yaptığını biliyor olmalı ki ses bile çıkartmadı.

Ne yazık ki samimiyetsizlik ve iyi sözcükleri hakarete alet etme çağın bulaşıcı hastalığı. Aynı ortamda bulunduğum, sık iletişim kurduğum bir insansa farklı şekilde hitap ediyorum. Size hitap şeklinin değişmesi zaman alıyor ancak yapıcı bir yok. Eğer tanımadığım ya da samimiyetim olmayan bir insansa direk uyarmayı seçiyorum. Ciddiyeti belli etmek insanların amaçlarını çözemeyeceğiniz ortamlarda sizi güvende de tutuyor.

Bu samimiyetsizlikte milenyum çağının getirdiklerinin ve sanal yaşamların etkisinde uzun süre ısrar edeceğim sanırım.

Son olarak eklemek istedim. İnsanların özellikle negatif enerjisinden etkilendiğinizi düşünüyorsanız arınma ve koruma yapabilirsiniz. Manevi olarak rahatlatacaktır.

D

DAİMON

Şimdilerde internet dili günlük hayata adeta yapıştı maalesef. Eskiden isimle hitap etmek saygı göstergesiydi. Ancak birbirinin yüzünü, mimiklerini görmeden yapılan iletişimlerde semboller ve canım, kuzum, bebeğim gibi sözcükler samimiyet göstergesi oldu. Ki bana göre samimi değil. Hırslarından gözü kör olmuş, insanlara yaptıkları kötülükleri bu sözcüklerle saklayan insanların sevgi sözcükleri kullanması durumu değiştirmiyor.

İnsanların iç sesi önemlidir. Eğer farklı düşünmenize sebep olacak sağlık sorunlarınız yoksa iç sesiniz o kişinin samimi olup olmadığını söyler. Davranışlar, ses tonu ya da sıcak bir bakış samimiyeti anlatır.

Canım kelimesinde sizinle aynı düşünüyorum. Bazen küçümseme ifadesi olarak da kullanılabiliyor. Evlenen genç kadınların yaşıtlarına ya da kendilerinden büyüklere hitabı birden ince ses tonuyla canım olabiliyor. Hareketlerle de gayet iyi destekliyorlar ki öyle anlaşılıyor. Bir restoranda hiç tanımadığım, benden oldukça genç bir kadının bu hitabı nedeniyle üzerine yürüdüğümü de hatırlıyorum. Kendisi ne yaptığını biliyor olmalı ki ses bile çıkartmadı.

Ne yazık ki samimiyetsizlik ve iyi sözcükleri hakarete alet etme çağın bulaşıcı hastalığı. Aynı ortamda bulunduğum, sık iletişim kurduğum bir insansa farklı şekilde hitap ediyorum. Size hitap şeklinin değişmesi zaman alıyor ancak yapıcı bir yok. Eğer tanımadığım ya da samimiyetim olmayan bir insansa direk uyarmayı seçiyorum. Ciddiyeti belli etmek insanların amaçlarını çözemeyeceğiniz ortamlarda sizi güvende de tutuyor.

Bu samimiyetsizlikte milenyum çağının getirdiklerinin ve sanal yaşamların etkisinde uzun süre ısrar edeceğim sanırım.

Son olarak eklemek istedim. İnsanların özellikle negatif enerjisinden etkilendiğinizi düşünüyorsanız arınma ve koruma yapabilirsiniz. Manevi olarak rahatlatacaktır.

Sevgili acid, harfi harfine ne bir eksik ne bir fazla bütün söylemek istediğim=yazdıklarınız. İnanın, teşekkürler. Ruhumu okumuşsunuz. Anlaşılmak ve duygudaşlık çok güzel bir his?

Manevi arınma ve korunma olarak varsa bir tavsiyeniz, yönteminiz dinlerim.

Aisling

Kayıtlı Üye
Söylenmesinden ziyade, tanışıklığınızın az olduğu veya olmadığı insanların sanki sizi kırk yıldır tanıyormuş gibi canımlı cicimli konuşmalarını saçma buluyorsunuz. Ki saçma zaten. Bu milletçe olan bir şey. Türkler genelde aşırı sıcak kanlı insanlardır. Hemen uzun yıllardır dostmuş gibi konuşmaya başlarlar. Toplumun geneli böyle, inceleyin bana hak verirsiniz. Daha resmi duruşu olan insanlar ise, yani insanların cıvıklığından hoşlanmayanlar "soğuk nevale" gibi lakaplara maruz kalır genelde. Sizi anlayabiliyorum çünkü bende o soğuk nevalelerdenim. İnsanların benim rızam olmadan, ya da karşılıklı adımlar atılmadan bana sormaksızın yakınlaşmaya çalışması hoşuma gitmez. Gitmiyor. Vıcık vıcık ve seviyesizce buluyorum. Örnek vereyim annem bana "canım" dese ki canından bir parça olduğumu belirtir bu, çok sevinirim. Anlamı bambaşka olur. Ama yabancı söylese ne bu laubalilik diye düşünürüm mesela. Ne ara bana bu sevgi sözcüklerini söyleyecek seviyeye geldin sen? Gibisinden. Kelimeler ilişki yakınlığına göre ya anlamlıdır, ya anlamsız. Söylenen kelimeden çok söyleyenin ne şekilde ve nasıl mimikler ile bunu söylediği önemli. Size böyle diyenler olursada siz ya karşılık vermeyin yahut mesafenizi koruyun, ona göre bir cevap verin. İnsanlar aynı karşılığı alamayınce kabuklarına çekilirler. Bir daha yapmazlar. Kimseyi memnun etme zorunluluğunuz yok ya? :) Hem ne güzel demişler, fazla muhabbet tez ayrılır getirir. Kişisel alanın olmadığı, fazla yayık ayranına dönmüş seviyesiz ilişkiler, saygı unsurunu yok ediyor. Biraz mesafe her zaman iyidir.

acid

Kayıtlı Üye
Sevgili acid, harfi harfine ne bir eksik ne bir fazla bütün söylemek istediğim=yazdıklarınız. İnanın, teşekkürler. Ruhumu okumuşsunuz. Anlaşılmak ve duygudaşlık çok güzel bir his?

Manevi arınma ve korunma olarak varsa bir tavsiyeniz, yönteminiz dinlerim.
İş yoğunlu ve çalışma saatlerim nedeniyle pek aktif olamıyorum. Bu nedenle mesajınızı çok geç cevaplıyorum sanırım.

Ben genellikle doğal ve yaygın yöntemleri tercih ediyorum. Sirke veya kaya tuzu ile duş almak, evi sirke ile silmek (ki sanıldığının aksine kokusu çabuk çıkar) düzenli yaptığınızda üzerinize yapışan negatif enerjilerden arınmanızı sağlayabiliyor.

İmajinasyon yöntemiyle kalkan oluşturabilirsiniz. Dua da bir çeşit kalkandır inancınız ne olursa olsun. Olumlamalar da dışarıdan daha az etkilenmeye yardımcı olabiliyor.

Araştırarak karar vermeniz sizin için daha uygun olacaktır. Hem yapınıza uygun hem de içinize sinen şeyler yapmış olursunuz. Sizi tanımadığım, sorunlarınızı yazdığınız kadar bildiğim için kırk yıldır tanıyor gibi tavsiye vermem de uygun olmaz. Forumda da geniş bir arşiv var, içinde kaybolmak eksiklikleri tamamlamaya yardımcı oluyor, en azından benim için.

Dışarıdan çok fazla etkilenen kişilerin bir sorunu da beyinlerindeki sesin sürekli bir problem olduğunu söylemesi. Şu sıralar olumlama yapmak ve olumsuz konuşan, olumsuz etki yapan insanlardan uzak durmak bana iyi geliyor.

İnandığınız şeyi çekerseniz. Bu nedenle olumsuz yerine olumluyu düşünmek istemediğiniz şeyleri çekmenize engel olur.
Söylenmesinden ziyade, tanışıklığınızın az olduğu veya olmadığı insanların sanki sizi kırk yıldır tanıyormuş gibi canımlı cicimli konuşmalarını saçma buluyorsunuz. Ki saçma zaten. Bu milletçe olan bir şey. Türkler genelde aşırı sıcak kanlı insanlardır. Hemen uzun yıllardır dostmuş gibi konuşmaya başlarlar. Toplumun geneli böyle, inceleyin bana hak verirsiniz. Daha resmi duruşu olan insanlar ise, yani insanların cıvıklığından hoşlanmayanlar "soğuk nevale" gibi lakaplara maruz kalır genelde. Sizi anlayabiliyorum çünkü bende o soğuk nevalelerdenim. İnsanların benim rızam olmadan, ya da karşılıklı adımlar atılmadan bana sormaksızın yakınlaşmaya çalışması hoşuma gitmez. Gitmiyor. Vıcık vıcık ve seviyesizce buluyorum. Örnek vereyim annem bana "canım" dese ki canından bir parça olduğumu belirtir bu, çok sevinirim. Anlamı bambaşka olur. Ama yabancı söylese ne bu laubalilik diye düşünürüm mesela. Ne ara bana bu sevgi sözcüklerini söyleyecek seviyeye geldin sen? Gibisinden. Kelimeler ilişki yakınlığına göre ya anlamlıdır, ya anlamsız. Söylenen kelimeden çok söyleyenin ne şekilde ve nasıl mimikler ile bunu söylediği önemli. Size böyle diyenler olursada siz ya karşılık vermeyin yahut mesafenizi koruyun, ona göre bir cevap verin. İnsanlar aynı karşılığı alamayınce kabuklarına çekilirler. Bir daha yapmazlar. Kimseyi memnun etme zorunluluğunuz yok ya? :) Hem ne güzel demişler, fazla muhabbet tez ayrılır getirir. Kişisel alanın olmadığı, fazla yayık ayranına dönmüş seviyesiz ilişkiler, saygı unsurunu yok ediyor. Biraz mesafe her zaman iyidir.

İnsanların art niyetlerini samimiyet sözcükleriyle kapatmaya çalıştığını düşünmüşümdür hep. Ve ne zaman iç sesim bu samimiyeti tehlikeli bulsa doğru çıkıyor. Ne kadar fazla insan o kadar fazla sorun. Ki herkes birbiriyle aynı frekansta olacak değil.

Ne kadar asosyal damgası yesem de halimden memnunum. İşim insanlarla. Bu kadar yapmacıklık geriyor beni :) Her kelimesinin başında canım deyip ortalığı karıştıranlar ayrı bir travmatik konu. Can insanın yaşamıdır, varlığıdır. Ağza sakız edilmesi de saçma geliyor ya.
Ben de soğuk nevale olarak dertliymişim bu konulardan :)

[XTR] Similar Threads

Ü
Cevaplar
5
Görüntüleme
581
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
133
Üye silindi 77822