cadı olmanın müslümanlığa karşı bi yanı var mı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

reyiz

Kayıtlı Üye
cadı olmak müslüman bir insana nasıl etki eder bu konuda yeniyim ve cadı olmak istiyorum bazıkolay büyüler yapabiliyorum sizce cadı olabilir miyim

acil cevaplar beklıyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ben müslüman değilim ve sizde tam bir müslüman'a benzemiyorsunuz galiba bunu yanlış anlamayın ama büyünün müslümanlık'ta yasak olduğu herkes biliyor böyle bir konu açmanız biraz garip olmamış mı sizce ? Müslümanlıkta büyü yasaktır cadılık din değildir ama büyü yasak olduğundan sorunlar çıkar dininiz bakımından..

donzula

Kayıtlı Üye
Büyü yapmak zaten müslümanlıkta ters bi durumdur yani günahtır ama siz bunu göze almışsınız sanırım.Bazı kolay büyüler yapabiliyorum demişsiniz ancak rastlantı olma ihtimalini de düşünmelisiniz çünkü büyü yapmak kolay bir şey değildir ve belli süreçlere tabi tutulur.Öncelikle kendinizi Tanrı ve Tanrıçaya (neye inanıyorsanız) adadınız mı ? ve ya hiç ritüel yaptınız mı ? Cadı olmak gerçekten diplinli bir süreçtir çalışmalarınız sürekli devam etmezse ilerleme sağlayamazsınız sevgiyle kalın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Büyü yapmak zaten müslümanlıkta ters bi durumdur yani günahtır ama siz bunu göze almışsınız sanırım.Bazı kolay büyüler yapabiliyorum demişsiniz ancak rastlantı olma ihtimalini de düşünmelisiniz çünkü büyü yapmak kolay bir şey değildir ve belli süreçlere tabi tutulur.Öncelikle kendinizi Tanrı ve Tanrıçaya (neye inanıyorsanız) adadınız mı ? ve ya hiç ritüel yaptınız mı ? Cadı olmak gerçekten diplinli bir süreçtir çalışmalarınız sürekli devam etmezse ilerleme sağlayamazsınız sevgiyle kalın.

Cadı kişi dini neyse kendini ona adayabilir illa Tanrı ve Tanrıçaya adamasına gerek yok ...Cadı olan kişinin dini neyse kendini ona adar..Mesela wiccan bir cadı kendini Tanrı ve Tanrıçaya adar ..

donzula

Kayıtlı Üye
Sanırım gözden kaçırdınız Tanrı ve Tanrıçaya (neye inanıyorsanız) yazılı orda yani demek istediğim hangi yaratıcıya inandığı şart demedim zaten sevgiyle kalın.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Sanırım gözden kaçırdınız Tanrı ve Tanrıçaya (neye inanıyorsanız) yazılı orda yani demek istediğim hangi yaratıcıya inandığı şart demedim zaten sevgiyle kalın.

Evet gözden kaçırmışım :) özür dilerim :) sorun yok :)

reyiz

Kayıtlı Üye
büyü nün tam olarak ne olduğnu bilen var mı
büyü cinlerle ortak yapılan işlerdir diye biliyorum büyü yaparken kullandığımız adımlar cinlerle irtibat kurmamızı sağlar müslümanlıkta büyü değil bu ola y yasak tır yanlış varsa düzeltin lütfen

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Konuya islami açıdan bakıyorsanız eğer islam cadılığı lanetlemiştir bu yolla uğraşanların genel olarak ebedi yurtta kötü bir yerde olacağı yazılıdır mesela bir ayette şöyle der

6:128 - İnsanlardan cinlerin dostu olanlar da şöyle derler: "Rabbimiz! Biz birbirimizden faydalandık. Nihayet bize tayin ettiğin vademize ulaştık". Allah da:"Sizin durağınız cehennemdir. Orada, Allah'ın dilemesi müstesna, ebedi olarak kalacaksınız belli bir biçime girmiş ve damgalanmış olarak" der. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidir, her şeyi bilendir.

Bu ayet biraz işret veriyor bu noktada yani ben hem müslüman olcam islam olucam hemde cadı olucam düşüncesi kuran ayetlerindeki delillerce Allahın kabul etmediği birşey hem inanç biçimi olarakta cadılık birazda bir yaşam biçimi diye biliyorum

Bence siz bu ikisi arasında ciddi manada bir seçim yapmalısınız ikisi bir arada olucak gibi durmuyor pek

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
büyü nün tam olarak ne olduğnu bilen var mı
büyü cinlerle ortak yapılan işlerdir diye biliyorum büyü yaparken kullandığımız adımlar cinlerle irtibat kurmamızı sağlar müslümanlıkta büyü değil bu ola y yasak tır yanlış varsa düzeltin lütfen

Siz bu işleri tamamen yanlış biliyorsunuz ...Büyü Yaratıcının Tanrı ve Tanrıçanın,Doğanın ( artık siz her neye inanıyorsanız) onun bize verdiği bir güçtür .Varlılarla bir alakası yoktur .Hele hele cin denilen varlıklarla ..Büyü Doğadan,Evrenden,Tanrı ve tanrıçadan istemektir belirli aşamaları yaparak ..Ve çok zor bir iştir kolay ve zor büyü diye bir şeyde yoktur kişinin enerjisi yüksekse belirli temeli varsa güçlü büyüler bile ona kolay gelir ve tutar umarım anlamışsınızdır

Konuya islami açıdan bakıyorsanız eğer islam cadılığı lanetlemiştir bu yolla uğraşanların genel olarak ebedi yurtta kötü bir yerde olacağı yazılıdır mesela bir ayette şöyle der

6:128 -İnsanlardan cinlerin dostu olanlar da şöyle derler: "Rabbimiz! Biz birbirimizden faydalandık. Nihayet bize tayin ettiğin vademize ulaştık". Allah da:"Sizin durağınız cehennemdir. Orada, Allah'ın dilemesi müstesna, ebedi olarak kalacaksınız belli bir biçime girmiş ve damgalanmış olarak" der. Şüphesiz Rabbin hikmet sahibidir, her şeyi bilendir.

Bu ayet biraz işret veriyor bu noktada yani ben hem müslüman olcam islam olucam hemde cadı olucam düşüncesi kuran ayetlerindeki delillerce Allahın kabul etmediği birşey hem inanç biçimi olarakta cadılık birazda bir yaşam biçimi diye biliyorum

Bence siz bu ikisi arasında ciddi manada bir seçim yapmalısınız ikisi bir arada olucak gibi durmuyor pek

Cadılık yaşam biçimidir doğru dediniz ve he diyenin olacağı bir şey değildir ! Uzun yılllar uzun uğraşlar ve uzun emekler isteyen bir yaşam biçimidir uzun yıllarını verip daha düzgün cadı olamamışlar var siz bir büyü ile cadı olacağınızımı sanıyorsunuz ..(Bu yazıyı konuyu açan arkadaşa diyorum)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Cadılık yaşam biçimidir doğru dediniz ve he diyenin olacağı bir şey değildir ! Uzun yılllar uzun uğraşlar ve uzun emekler isteyen bir yaşam biçimidir uzun yıllarını verip daha düzgün cadı olamamışlar var siz bir büyü ile cadı olacağınızımı sanıyorsunuz ..(Bu yazıyı konuyu açan arkadaşa diyorum)

Yanlışım var ise lütfen düzeltin cadılık wiccanlığın içinde yer alıyor diye biliyorum ve bir tanrıya tanrıçaya kendini adamak gerek diye biliyorum ve tabiki sizinde dediğiniz gibi uzun süren bir çalışma dönemi var.

Konuyu açan kişi bu konuya islami açıdan baktığı için bende islami bir yorum getirdim
müslüman olan birisi kendisini tanrı tanrıçaya adama diye birşey yapamayacagı bilinen bişeydir zaten bu anlamak için çok bilgili olmaya gerek yok
bir ayette bazı varlıkların gelip kendilerini ilahi ve yaratıcı olarak tanıttıkları ifade edilir yani bu yol islama tamamen ters bir durumdur
herkezin inancına saygım var yanlış anlaşılmasın
bir çok büyü ile uğraşan arkadaşım var wiccan olan arkadaşlarım var böyle bir konuya ilk defa rastladım :)
islam ve cadılık bu yaşam biçimi müslüman olan birisinin yapabileceği birşey değil pek
bence konuyu açan kişi bu konularda çok aşırı yeni ve biraz bilgiye ihtiyacı var diye düşünüyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Yanlışım var ise lütfen düzeltin cadılık wiccanlığın içinde yer alıyor diye biliyorum ve bir tanrıya tanrıçaya kendini adamak gerek diye biliyorum ve tabiki sizinde dediğiniz gibi uzun süren bir çalışma dönemi var.

Konuyu açan kişi bu konuya islami açıdan baktığı için bende islami bir yorum getirdim
müslüman olan birisi kendisini tanrı tanrıçaya adama diye birşey yapamayacagı bilinen bişeydir zaten bu anlamak için çok bilgili olmaya gerek yok
bir ayette bazı varlıkların gelip kendilerini ilahi ve yaratıcı olarak tanıttıkları ifade edilir yani bu yol islama tamamen ters bir durumdur
herkezin inancına saygım var yanlış anlaşılmasın
bir çok büyü ile uğraşan arkadaşım var wiccan olan arkadaşlarım var böyle bir konuya ilk defa rastladım :)
islam ve cadılık bu yaşam biçimi müslüman olan birisinin yapabileceği birşey değil pek
bence konuyu açan kişi bu konularda çok aşırı yeni ve biraz bilgiye ihtiyacı var diye düşünüyorum

Bir yerde yanlış biliyorsunuz hemen düzelteyim Wicca doğa tabanlı bir dindir.Ben de bir Wiccanım..Wicca dininde de maji her yerde vardır ama her wiccan cadı değildir ..Cadılık her dinde olur .Wicca dininde Tanrı ve Tanrıçaya ikili sisteme inanılır evet ..Wiccan bir cadı kendini Tanrıçaya adar ama eğer wiccan bir cadı değilde diyelim ki hristiyan bir o zaman o da kendini sadece Tanrıya ya da her neye inanıyorsa ona kendini adar..Cadılık ve wiccanlık günümüzde çok karıştırılmıştır doğrusu kısaca Wicca dini doğa tabanlı bir dindir .Cadılık yaşam biçimidir her dinde olur .Müslüman bir kişi cadı olur ama cadı olan kişi tam bir müslüman değildir çünkü o kişinin dininde büyü yasaktır bu durrum çok ters düşer dini bakımından çok zorluklar yaşar.

O yüzden Cadı olanların geneli ya Wiccan oluyor ya da başka bir dinde .. :) sevgiler ve saygılar umarım anlamışsınızdır :)

azdaka

Kayıtlı Üye
büyüle iligi Kuranın bir bölümünde:Bakara, 2/101-102:"Onlara, Allah katından ellerinde bulunan Kitabı (Tevrat’ı) doğrulayıcı bir peygamber gelince, kendilerine kitap verilenlerden bir kısmı, sanki bilmiyorlarmış gibi Allah’ın Kitabı’nı (Tevrat’ı) arkalarına attılar."
"Süleyman’ın hükümranlığı hakkında şeytanların (ve şeytan tıynetli insanların) uydurdukları yalanların ardına düştüler. Oysa Süleyman (büyü yaparak) küfre girmedi. Fakat şeytanlar, insanlara sihri ve (özellikle de) Babil’deki Hârût ve Mârût adlı iki meleğe ilham edilen (sihr)i öğretmek suretiyle küfre girdiler. Halbuki o iki melek, “Biz ancak imtihan için gönderilmiş birer meleğiz. (Sihri caiz görüp de) sakın küfre girme” demedikçe, kimseye (sihir) öğretmiyorlardı. Böylece (insanlar) onlardan kişi ile karısını birbirinden ayıracakları sihri öğreniyorlardı. Halbuki onlar, Allah’ın izni olmadıkça o sihirle hiç kimseye zarar veremezlerdi. (Onlar böyle yaparak) kendilerine zarar veren, fayda getirmeyen şeyleri öğreniyorlardı. Andolsun, onu satın alanın ahirette bir nasibi olmadığını biliyorlardı. Kendilerini karşılığında sattıkları şey ne kötüdür! Keşke bilselerdi."

diye geçiyor büyünün dinimizde yeri yoktur eğer müslümansan bunu iyi düşün dönülmeyecek yollara girmeden iyice araştır...

hsncn154

Kayıtlı Üye
Cadı olmak tamamiyle müslümanlığın kurallarına inanış biçimine farklıdır müslüman hiç kimse cadı olamaz çünkü müslümanlıkta büyü (ritüel) yapmak yasaktır günahtır cadılık ise bunların üzerine kurumuş ve tanrı ve tanrıça kavramı vardır müslümanlıkta ise bu yoktur müslüman cadılar olduğunu duymuştum ama bu sadece kendinizi kandırmak ve dinden çıkmanın açık bir göstergesidir

canmert196

Kayıtlı Üye
Cadilik bir din olarak da var yasam bicimi olarakta.Musluman bir cadi olabilirsiniz.Cadilar goc ettiklerinde yasadigi yerlerdeki din anlayislaridan etkileni.Cesitli dinlere mensup olmuslardir.Fakat cadilar geleneklerine cok bagli kalmislardir.Mensup olduklari din bir seyi emrediyor fakat bu emir geleneklerine ters dusuyor ise yapmazlar.Cadilar buyucu olabilirde olmayabilirde o kisiye baglidir.Islamda buyu yasaktir fakat islami usullerle buyu yapma sanati vardir.her ne kadar gunumuzde agzi olan konusup havas in dua oldugunu soylesede havas bir buyu sanatidir.Islamiyet oncesi donemde arap yarimadasinda baslamis ve uzerine islami ekolleride almistir.

hsncn154

Kayıtlı Üye
Cadılıkta adanırken ''...Tanrıçamın içinde kayboluyorum tanrıçam beni yeniden doğur Hacete cerridwin...'' gibi sözler geçer bun sözler müslümanlıktan çıkarmaya yeter ki bir nazar boncuğuna inanmak bile müslümanlıktan çıkarır Müslümanlıkta büyü yoktur bu kesin kelimelerle yasaklanmıştır Havas ilimi vardır buda dualarla yapılır Müslümanlıkta kesinlikle cadılık olamaz paganizm bir bakış açısıdır cadılık bir var oluştur bir dine mensup olmaktır nasıl islama girince müslüman olursunuz cadılıkta öyledir

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Cadılıkta adanırken ''...Tanrıçamın içinde kayboluyorum tanrıçam beni yeniden doğur Hacete cerridwin...'' gibi sözler geçer bun sözler müslümanlıktan çıkarmaya yeter ki bir nazar boncuğuna inanmak bile müslümanlıktan çıkarır Müslümanlıkta büyü yoktur bu kesin kelimelerle yasaklanmıştır Havas ilimi vardır buda dualarla yapılır Müslümanlıkta kesinlikle cadılık olamaz paganizm bir bakış açısıdır cadılık bir var oluştur bir dine mensup olmaktır nasıl islama girince müslüman olursunuz cadılıkta öyledir

Lütfen yanlış bilgiler vermeyin ..Cadılık bir din DEĞİLDİR ! Her dinde cadı olunanabilri sadece kişinin dinine ve ona bağlıdır ! Cadı dini neyse ona adanır ! Havas Büyü sanatıdır dualar ile yapılıyor diye büyü değildir denemez !

hsncn154

Kayıtlı Üye
Lütfen yanlış bilgiler vermeyin ..Cadılık bir din DEĞİLDİR ! Her dinde cadı olunanabilri sadece kişinin dinine ve ona bağlıdır ! Cadı dini neyse ona adanır ! Havas Büyü sanatıdır dualar ile yapılıyor diye büyü değildir denemez !
Sizde lütfen insanları yanlış bilgilendirmeyin bu sözcükte yerine Allah koyun tanrıça yerine bu olamaz müslümanlıkta ne adanma vardır ne de inisiye Havas ilimi ise faydalı şeyler için yapılırsa günah değildir mesela gözde arpacık denilen bişey çıkar o havasla iyileştirilir bu günah değildir ben bazı havas uygulamaları biliyorum insanı insanlıktan çıkarır lütfen !

Keira

Moderator
Şimdi konuyu açan arkadaşımız forumu karıştırmadan bir konu açmış ve ne anlatmak istediğini de anlatabilmiş değil. Daha detaylı anlatırsa ne sorduğunu cevaplayabiliriz. Gelelim yorum yapan arkadaşların yanlışlarına;
1. Hecate diye yazılır, hacete değil.
2. Müslüman bir cadı olabilir. Çünkü müslümanlıkta Havas ilmi vardır. Müslüman bir cadı bu ilmi kullanabilir. Ayrıca her cadının illa büyü yapacağı diye bir kuralı da yoktur. Büyü yapmayabilir. Cadılık yaşam biçimidir ve bu yaşam biçiminin bir çok özelliği vardır. Büyü yapmaz şifacı olur. Buna kimse karışamaz. İllaki bir cadı kendisini Tanrıça'ya adayacak diye bir şey yoktur. Allah'a adar müslümansa.Buna benzer bir çok konu burada mevcut ama yine okumadan girip yorum yapmışsınız.
3. Gelelim Wiccan ve Cadı kavramlarına. Defalarca tekrarladık. İllaki her wiccan cadı değildir, tıpkı her cadının wiccan olmadığı gibi. Hem cadı ve hem wiccan olabilirsiniz ama illaki ikisini birden olmak zorundasınız diye bir olay yok.
4. Büyü konusuna gelince, büyü yapmak kolay değildir. Hayatınızda olan her mucizeyi büyüye bağlamayın. Bize yardım eden rehberlerimiz var, bir şeyi yürekten isteyip olacağına inandığımızda bize istediğimizi veren evren var. Büyü yapmayı basite almayın. Yapamazsınız hemen. Belki yıllarca uğraşmak, kendizinizi eğitmek zorunda olacaksınız bir büyü yapmak için.
5. Ve son olarak cadı olma konusuna geliyoruz. Yine tekrarlıyorum, belki yüzlerce kere aynı şeyi söyledim. Herkes cadı olamaz. Neden olamayacağına gelince foruma sebeplerini yazdık. Bir zahmet araştırın.

Bu da genel bir uyarı olacak. Bilgi almak istediğiniz konuyu önce araştırın eğer yazılanlar sizin sorunuza cevap değilse o zaman konu açın. Bir daha yine aynı konuları görürsem sileceğim. Sevgiler.

hsncn154

Kayıtlı Üye
Havas yapana havascı denir cadı değil gelin hep beraber müslüman büyük din adamlarına soralım zamanında ben sordum soruşturdum bu konuyu Diyanet İşlerine bir mail atın bakın nasıl bir cevap gelecek müslüman cadı olmaz Havascı olur majisyen olur ama cadı olmaz

Keira

Moderator
Siz hala ne anlatmak istediğimi okuyup, anlamak istemiyorsunuz. Bir yerden bir şey duymuşsunuz sorgulamadan kabul etmişsiniz, onun arkasında duruyorsunuz. Diyanet işlerine mektup yazarsanız size cadı diye bir şey yoktur diyebilir. Ben Havası büyü için örnek verdim. Lütfen söylediklerimi gerçekten okuyunuz, anlatmak istediğimi anlayınız, anlamak istediğinizi değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...