Bu işaret mi sizce?

Talgaran

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben geçen yıl sınava girdim istediğim bölümü kazandım ama bir anlık kararla geri döndüm bunun sebebi ise bölümün geleceği olmamasıydı yaklaşık 2 yıldır kararısızm ne yapacağım hakkında.

Sonra dua ettim Allah'ım bana gelecekte hangi işi yapacağım diye anlayacağım bir işaret göndermeni istiyorum dedim 2 gün sonra soyadı benimle aynı olan ve o günde düşündüğüm mesleği yapmak isteyen biri dershaneye yeni kayıt oldu bizim sınıfa geldi bir tuhaf hissettim.

sizce bu bir işaret olabilir mi yoksa ben mi abartıyorum.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Şüphe duyuyorsun değildir, şüphe duymuyorsan işarettir.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Bozulacağını sanmıyorum eğer Üst Kader hükmündeyse. Olduğu gibi çıkar.
İşaret yalnızca kişiye özel gelir. Bazen duanın bazen de dileğinin cevabıdır. Bilinmesi istense herkesin anlayabileceği biçimde gösterilir. Sadece senin, benim anlayacağım şekilde gelmesinin sebebi gizlilik esasıdır. Evren seninle konuşuyorsa susmayı bilmelisin. Sen susmazsan o susar. Bu durumdan bende hoşnut değilim ama maalesef böyle..

Mutlak kader için kişi işaret almaz. Muallak kader için alır. Çünkü duanın kabul açıklığı muallak kaderde mevcut.
Mutlak kader çoktan yaşandı. Bizler sadece muallak kaderdeki zaman algısının esir maddesiyiz.

Talgaran

Kayıtlı Üye
Buraya yazarkende iki kere düşündüm zaten ondan dolayıda detaylı yazmadım.

Retro

Kayıtlı Üye
Neden böyle söylediniz?

Abarttığını düșündüğüm için.

Hangi meslek diye dua etmiş, sonra gönlünden geçen mesleği okuyan biri gelmiş, medem içinden o meslek geçiyordu niye o meslek için dua etmedin?

Uzun süren kararsızlık, yarı yarıya iç ve dış manipülasyonlara sonuna kadar açık hale gelmektir.

Tabi Allaha yönelen kesinlille üzülmez. Yöneldikten sonra batıl ișler yapılmamalı ama. Gaybı tașlama diyor ayet. Yani gelecekteki bilinmezlerin kaygısına düșme ki.

Son düzenleme:

Talgaran

Kayıtlı Üye
Benim bugün bişey istemem önemli değil, önemli olan hakkımda hayırlı mı değil mi. Aklımdan geçen mesleği dua ederek istemedim eğer aklımda ki hayırlıysa bir işaret istedim.

Retro

Kayıtlı Üye
Benim bugün bişey istemem önemli değil, önemli olan hakkımda hayırlı mı değil mi. Aklımdan geçen mesleği dua ederek istemedim eğer aklımda ki hayırlıysa bir işaret istedim.

İşaret istedin de, gelen ișaretin neye işaret olduğunu bize sorunca, sanki ișareti biz yollamışız gibi hissettim bir an.

O yüzden saçmalamışsın dedim. Halbuki Onu da Allaha sorsan 1 perden daha inecekmiș, bir adım daha emin olacakmıșsın belki.

Alakan

Kayıtlı Üye
Abarttığını düșündüğüm için.

Hangi meslek diye dua etmiş, sonra gönlünden geçen mesleği okuyan biri gelmiş, medem içinden o meslek geçiyordu niye o meslek için dua etmedin?

Uzun süren kararsızlık, yarı yarıya iç ve dış manipülasyonlara sonuna kadar açık hale gelmektir.

Tabi Allaha yönelen kesinlille üzülmez. Yöneldikten sonra batıl ișler yapılmamalı ama. Gaybı tașlama diyor ayet. Yani gelecekteki bilinmezlerin kaygısına düșme ki.
Bir nevi algıda seçicilik gibi yani

Retro

Kayıtlı Üye
Bir nevi algıda seçicilik gibi yani

Evet Algıda seçicilik gibi.

Bütün mesele gerçekliğe dair tüm algılama transtormasyonunun oluștuğu beyin merkezini kullanabilip kullanamamakta çözülüyor (ya da düğümleniyor)

Algıda seçicilik kavramını yine de çok seviyorum. (çünkü genelde negatif, itibarsızlaștırıcı veya keramet nazarını engelleyici üsluplarda tercih ediliyor)

Ancak doğru algılara sahipsen, sana yardım eden iyi kıyafetli birinin içindeki şeytanı da farkedebilmen bu yolla oluşuyor. Kendine değer veren herkes Algıda seçici davranıyordur. Değerli Algıda kalıyordur, sürekli kazandıran algı tabanında kalıyordur, krizin içindeki fırsatları yakalama algısında kalıyordur.. ki ben şu an çok güzel bir fırsat yakaladım. Neden çünkü krizin içindeki sinyal bozucuları algılamayı reddettim(miș bulundum) geriye ayıklanmıș fırsatın kendisi kaldı.

Son düzenleme:

Talgaran

Kayıtlı Üye
Algıda seçicilik psikolojik değil mi? Ama neye göre anlamıyorum mesela bir hafta önce bir kitapta hiç duymadığım bir kelime gördüm - bence çoğu insan bilmiyodur- haberde sosyal medya da çoğu yerde duydum sonra.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
mesela bir hafta önce bir kitapta hiç duymadığım bir kelime gördüm - bence çoğu insan bilmiyodur- haberde sosyal medya da çoğu yerde duydum sonra.
Daha önce dikkat etmediğiniz için duymadığınız bir kelime. Öğrendikten sonra dikkatinizi verdiğiniz için de altında mana arıyorsunuz.

İşaret dediğimiz olay, her gün her dakika, evrenin her alanından akın akın inen bilgidir aslında. Küçük ayrıntılar içerdiği için çoğu zaman dikkatimizi çekmez fakat dikkatli bakarsak gün içinde ne kadar belirleyici olduğunu görürüz.

Daha iyi anlamanız için şöyle örnekleyebilirim : Mutfağınızda 1 tane karınca haftalarca besin arar. Görmezsiniz. Küçük olduğu için dikkatinizi çekmez. Ne zaman ki karıncalar çoğalır, bunu bir sorun olarak algılamaya başlarsınız. Etki alanı genişler.

'' Kul sıkışmadıkça Hızır yetişmez '' anlayışıdır bir bakıma. Konu başında yazdığınız gibi gözle görünür etkiler aldığınızda susun ve süreci gözlemleyin. Akış dediğimiz ufacık bir göz ile çatallanabilir. Unutmayın.

Retro

Kayıtlı Üye
Algıda seçicilik psikolojik değil mi?

Psikolojik.

Algıda seçicilik bir yönüyle içindeki seni yöneten gizli bakış açısıdır. Katman katmandır. 3 algı maddesine sadeleștirilebilir.

1- duygu durumlarının kendisini olarak benlik bulmak.

2- duygu durumlarının denetlenebileceğini farkeden, onlara müdahale edebilen bilinçte benlik bulmak.

3- "duygu durumlarını denetleyebilen yönetici bilinç" konseptini de terkederek, şahadet konumuna geçebilmek. Farkındalığın farkındalığı dedikleri tanık bilinci
üzerinden daha geniș bir ferahlıkta, önünü arkasını, içini dışını bir görerek tüm katmanlarına ulaşabildiğin, kendini içten onarabildigin bir bilinçte varlık oluşturmak.

Algıda seçiciciliğin tamamen hangi katmanında ne halde olduğuna göre değişir.

acid

Kayıtlı Üye
Psikolojik.

Algıda seçicilik bir yönüyle içindeki seni yöneten gizli bakış açısıdır. Katman katmandır. 3 algı maddesine sadeleștirilebilir.

1- duygu durumlarının kendisini olarak benlik bulmak.

2- duygu durumlarının denetlenebileceğini farkeden, onlara müdahale edebilen bilinçte benlik bulmak.

3- "duygu durumlarını denetleyebilen yönetici bilinç" konseptini de terkederek, şahadet konumuna geçebilmek. Farkındalığın farkındalığı dedikleri tanık bilinci
üzerinden daha geniș bir ferahlıkta, önünü arkasını, içini dışını bir görerek tüm katmanlarına ulaşabildiğin, kendini içten onarabildigin bir bilinçte varlık oluşturmak.

Algıda seçiciciliğin tamamen hangi katmanında ne halde olduğuna göre değişir.
Kesinlikle katılıyorum ifadelerinize. Ek olarak bir meslek seçiminde işaret beklemek yerine aklınızdan geçen, gönlünüze yatan mesleğin size uygun olup olmadığını, sizi mutlu edip etmeyeceğini değerlendirmek gerekir.

İşareti bu yönde somut, kendi kendimize çözebileceğimiz konularda değil soyut ile somutu karıştırdığımız, manevi güce ihtiyaç duyduğumuz, delillerin yeterli olmadığı kararlarda aramak en doğrusu.

İnsan iradesini kullanabilmesiyle farklılık yaratan bir canlı iken meslek gibi önemli bir kararı muallak işaretlere bırakmayı hata olarak görüyorum.

Mesleki konuda size bir işaret gelecekse daha net gelir. O mesleğe ait bir sınava girecekken elinizde olmayan onlarca engel çıkar örneğin. Ya da hiç beklemediğiniz değişiklikler olur hayatınızda. Evren iradenize net bir şekilde müdahale eder ve 'artık ısrar etmesen mi?' der...

karatay

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar ben geçen yıl sınava girdim istediğim bölümü kazandım ama bir anlık kararla geri döndüm bunun sebebi ise bölümün geleceği olmamasıydı yaklaşık 2 yıldır kararısızm ne yapacağım hakkında.

Sonra dua ettim Allah'ım bana gelecekte hangi işi yapacağım diye anlayacağım bir işaret göndermeni istiyorum dedim 2 gün sonra soyadı benimle aynı olan ve o günde düşündüğüm mesleği yapmak isteyen biri dershaneye yeni kayıt oldu bizim sınıfa geldi bir tuhaf hissettim.

sizce bu bir işaret olabilir mi yoksa ben mi abartıyorum.
Bir işaret varsa bundan daha iyi olmazdı herhalde :)