Beyniniz buzdolabınızın ışığından daha az enerji kullanıyor

logii

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar yeni okuduğum bir kitapta ilginç bilgiler dikkatimi çekti ve sizlerle gün geçtikçe paylasaçağım.

Beyniniz, buzdolabınızın ışığından daha az enerji kullanıyor.

Nöronlar ve sinapslar öylesine etkin bir işleyişe sahiptir ki beyin sadece on iki vat'lık bir enerjiyle, buzdolabınızın arka tarafındaki ampulden çok daha fazlasını becerebilmektedir.Bir gün boyunca beyninizin kullandıgı bütün enerji, iki muzun içinde bulunana eşit. Şaşırtıcı bir şekilde, mekanik sistemlere kıyasla son derece verimli bir şekilde iş görüyor olmasına rağmen, biyolojik anlamda, tam bir enerji oburu. Beyin, beden ağırlının sadece yüzde üçlük bir kısmını teşkil ediyor olmasına rağmen, kullandıgı enerji bedenin toplam enerjisinin altıda biri (%17). Ne yazık ki, bu durum ders çalıştığınız zamanlarda, enerjinizi yüksek tutmak için daha fazla atıştırmanız gerektiği anlamını taşımıyor. Enerjinin büyük kısmı beyin işlevlerinin idame ettirilmesine, yani nöronların diğer nöronlarla iletişimini sağlamak için her birinin hücre zarındali elektrik alanını korumaya ve böylece sizi düşünmeye hazır halde tutmaya sürdürmeye harcanıyor. Bir de şöyle düşünmeye çalışın: Beyninizi hazır tutmak için gereken bedeli sürekli olarak ödüyorunuz, o halde onu kullanmanızın ne sakıncası olabilir ? :)

Beyninize hoşgeldiniz..

Taner Kırcalı

Yadesu

Kayıtlı Üye
Ben Oğlumu kapısı açık Buzdolabın önünde Ders yaptırım en iyisi.Bu seferde Beyin Enerjisinden tasaruf edelim derken,Elektrikde müsriflık olmazmı?:)Buzdolabin içini boşaltsak mı?
:smash:Bence hiçbir sakıncası yok.Benim çocuk dersini odasında yapıyor,Buzdolabını orayamı taşısam?En iyisi ceket giydirim.Donma ihtimali yüksekmi acaba?
:biggrinjester:Soru üzerine soru.
Beni neşelendirdin.

logii

Kayıtlı Üye
Yukarıdaki yazılanları birkez daha okuyun isterseniz ozman ne demek istendiğini daha iyi anlarsınız. Sonra ister buzdolabına girin ister ütü masasının altına..