Ben bir Wiccanım ve çok sömürülüyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

pentagle

Kayıtlı Üye
İş
Yazar
Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşında bir Wiccanım asıl sorunum ise çevremdeki herkes wiccan olduğumu öğrendiklerinden beri herkes ailem bile beni sömürüyor bana iyi davranmıyorlar beni önemsemiyorlar. Hatta okulda bana hakaretler yazan mektup verenler bile ailem yemeğe çıkacakları zaman beni yanlarında götürmüyorlar somurtkan bir suratları var bana karşı. Şunu sormak istiyorum herkes bana saygı duymuyor onlara bunu nasıl açıklayabilirim. Çok çaresizim ben dinime bağlıyım kimsede beni geri püskürtemez. Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler:banghead:

Keira

Moderator
Öncelikle insanlara bir şey açıklamak zorunda değilsiniz. Sonuçta özellikle Türkiye'de çoğunluğun inanmadığı bir dinden iseniz genelde dışlanırsınız. Önünüzde iki seçeneğiniz var, ya çevrenizde hoşgörülü insanlara yer verecekseniz ya da dininizi gizli yaşayacaksınız. Malesef durum bu.

BeLLa91

Kayıtlı Üye
İş
Asistan, öğrenci
Öncelikle insanlara bir şey açıklamak zorunda değilsiniz. Sonuçta özellikle Türkiye'de çoğunluğun inanmadığı bir dinden iseniz genelde dışlanırsınız. Önünüzde iki seçeneğiniz var, ya çevrenizde hoşgörülü insanlara yer verecekseniz ya da dininizi gizli yaşayacaksınız. Malesef durum bu.

Kısa ve öz anlatmış Keira. Genellikle aynı olanların arasındaki farklı kişiler dışlanır. Gerçi bunlar sizin aileniz, daha anlayışlı olmalılar ama demek ki dini konularda son derece hassaslar. Bu nedenle Keira'nın önerilerini dikkate almalısınız.

deangel

Kayıtlı Üye
Hiç kimseye bir şey açıklamak zorunda değilsin. Dinini istediğin gibi yaşamalısın ama vikan nasihatı gereği kimseye zarar vermeden.
Ayrıca aileni ve çevrendekileri de görmezden gel aynı onların yaptığı gibi sonuçta onlar sadece Dünya hayatı gereği senin ailen rolündeler sen de onların çocuğu.
Yani çok düşünüp kafaya takma.

Toetje

Kayıtlı Üye
Yok pentagle arkadaşımıza katılıyorum çevremde bunu anlayabilecek arkadaşlarıma söyledim onlarla sorunum yok fakat beni gerçekten anlayabileceğini düşündüğüm, küçüklüğümden beri kendini açık fikirli olarak tanıtmış annem bu konular geçtiğinde bana laf söylemekten imada bulunmaktan geri durmuyor. Ve malesef ne kadar anlatsam da '' sus seni dinlemek istemiyorum'' gibi tepkiyle karşılaşıyorum. Bende çareyi susmakta buldum malesef. Sanırım pentagle senin de yapman gereken çevrenin davranışlarını umursamamak, inandığın yolda devam ederken bizim gibiler gibi yalnızlığın en yakın dostu olmak. :) Ve kesinlikle güvenmediğin bunu kaldırabileceğinden emin olmadığın kişilere söyleme, sonuçta saygı duymak yerine daha çok tepkileriyle seni üzüyorlar. :(

pentagle

Kayıtlı Üye
İş
Yazar
önerileriniz için teşekkürler

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Neden inancınızı etrafınızla paylaşma gereği hissettiniz bunu anlayamadım?Hadi sırf aileniz bilse şöyle düşünürüm;evde dua ederken veya birşey yaparken yanlız kalamıyor ve ailesi görüp soruyor ve açıklama yapıyor. Ancak sosyal çevrenize neden açıklama ihtiyacı hissettiniz?Bir müslüman okula gidip sınıf arkadaşlarına "günaydın,biliyor musun ben müslümanım"diye bir konu açmayacağına göre siz neden inancınızla ilgili bir konu açtınız tahmin edemedim.İnsanlar inançlı olduklarını söyleyip neler neler yapıyor,inancı toplum önünde takdir ve saygı görmek için kullanıyorlar.Sabahları birbirine selam bile vermekten aciz adamlar konu din olunca birden can ciğer kuzu sarması oluyorlar.İnanç gizlidir ve bireyseldir.Toplumun kabul etmesi veya etmemesi bir kenara,inancınız ne olursa olsun size kalmalıdır.Bir tartışma platformunda biri sizin inancınızı sorguladığındada o benimle inandığım arasında sana ne der geçersiniz.Ben şuyum buyum demek zorunda değilsiniz,kime ne?Ayrıca müslüman oldukları için sizi hor veya küçük gören arkadaşlarınıza böyle bir davranışın İslam'da olmadığını tam aksini şu sözlerle hatırlatınız " leküm diynüküm ve liye diyn" -Kafirün Suresi(sure 109 ayet 6) yani "Sizin dininiz size,benim dinim banadır" Diyanet çevirisi. Zaten bu kadar basit birşeyi bilmeyen nasıl iyi bir müslüman olduğunu savunur bilemem?Bir de sorunuz hiç Kuran-ı Kerim'i okumuşlar mı ve mealini ellerine hiç almışlar mı?Şahsen ben edinebildiğim tüm kutsal kitapları evimde bulundurur arar ara bakarım ve okurum.Çünkü hayatımdaki diğer bakış açılarını da anlamak ve diğer insanların önem verdiklerine ve özel günlerine özen göstermek,gönüllerini hoş tutmak isterim.Eğer arkadaşlarınız kitaplarını okumamışlarsa zaten onları kaale bile almayınız zira kendileri neye inandıklarını bilmeyip İslam dinini ve müslümanlık olgusunu sadece toplumsal statü sözcüğü olarak kullanıyorlar demektir.İslamda zorlama da yoktur,saygı vardır.Lakin bizimkiler İslam kültürünü Arapların cahiliye devrinden ileri taşıyamadıkları için ne saygı görüyorlar ne de saygı göstermeyi biliyorlar.Onlara bu yaptıklarının günah olduğunu hatırlatınız,çünkü kul hakkı alıyorlar kalp kırarak!Din ve inanç insanı terbiye etmek için bir yoldur,Bizleri yaratanın bizim duamıza mı ihtiyacı var,namazımıza mı,ayinine mi veya ritüeline mi?nancımız ne olursa olsun hepimizi sever,sever ki can vermiş!Arkadaşlarınıza söyleyin;O sevip yaratmışken,onlar kim oluyorlarda küçük görüp aşağılıyorlar?Önce sevmeyi bilsinler yaratılanı yaratandan ötürü sonra çıkıp karşınıza konuşsunlar lütfen.Sizde lütfen kendi huzurunuz için bırakın wiccan olmayı müslüman bile olsanız inancınızı kendi içinizde yaşayın,çünkü o size özel.

Keira

Moderator
Çok güzel bir sözdür "Yaratılanı severim Yaratan'dan dolayı." Bu söz her dinden insanın kulağına küpe olmalı.

vildann

Banlı Kullanıcı
Neden inancınızı etrafınızla paylaşma gereği hissettiniz bunu anlayamadım?Hadi sırf aileniz bilse şöyle düşünürüm;evde dua ederken veya birşey yaparken yanlız kalamıyor ve ailesi görüp soruyor ve açıklama yapıyor. Ancak sosyal çevrenize neden açıklama ihtiyacı hissettiniz?Bir müslüman okula gidip sınıf arkadaşlarına "günaydın,biliyor musun ben müslümanım"diye bir konu açmayacağına göre siz neden inancınızla ilgili bir konu açtınız tahmin edemedim.İnsanlar inançlı olduklarını söyleyip neler neler yapıyor,inancı toplum önünde takdir ve saygı görmek için kullanıyorlar.Sabahları birbirine selam bile vermekten aciz adamlar konu din olunca birden can ciğer kuzu sarması oluyorlar.İnanç gizlidir ve bireyseldir.Toplumun kabul etmesi veya etmemesi bir kenara,inancınız ne olursa olsun size kalmalıdır.Bir tartışma platformunda biri sizin inancınızı sorguladığındada o benimle inandığım arasında sana ne der geçersiniz.Ben şuyum buyum demek zorunda değilsiniz,kime ne?Ayrıca müslüman oldukları için sizi hor veya küçük gören arkadaşlarınıza böyle bir davranışın İslam'da olmadığını tam aksini şu sözlerle hatırlatınız " leküm diynüküm ve liye diyn" -Kafirün Suresi(sure 109 ayet 6) yani "Sizin dininiz size,benim dinim banadır" Diyanet çevirisi. Zaten bu kadar basit birşeyi bilmeyen nasıl iyi bir müslüman olduğunu savunur bilemem?Bir de sorunuz hiç Kuran-ı Kerim'i okumuşlar mı ve mealini ellerine hiç almışlar mı?Şahsen ben edinebildiğim tüm kutsal kitapları evimde bulundurur arar ara bakarım ve okurum.Çünkü hayatımdaki diğer bakış açılarını da anlamak ve diğer insanların önem verdiklerine ve özel günlerine özen göstermek,gönüllerini hoş tutmak isterim.Eğer arkadaşlarınız kitaplarını okumamışlarsa zaten onları kaale bile almayınız zira kendileri neye inandıklarını bilmeyip İslam dinini ve müslümanlık olgusunu sadece toplumsal statü sözcüğü olarak kullanıyorlar demektir.İslamda zorlama da yoktur,saygı vardır.Lakin bizimkiler İslam kültürünü Arapların cahiliye devrinden ileri taşıyamadıkları için ne saygı görüyorlar ne de saygı göstermeyi biliyorlar.Onlara bu yaptıklarının günah olduğunu hatırlatınız,çünkü kul hakkı alıyorlar kalp kırarak!Din ve inanç insanı terbiye etmek için bir yoldur,Bizleri yaratanın bizim duamıza mı ihtiyacı var,namazımıza mı,ayinine mi veya ritüeline mi?nancımız ne olursa olsun hepimizi sever,sever ki can vermiş!Arkadaşlarınıza söyleyin;O sevip yaratmışken,onlar kim oluyorlarda küçük görüp aşağılıyorlar?Önce sevmeyi bilsinler yaratılanı yaratandan ötürü sonra çıkıp karşınıza konuşsunlar lütfen.Sizde lütfen kendi huzurunuz için bırakın wiccan olmayı müslüman bile olsanız inancınızı kendi içinizde yaşayın,çünkü o size özel.

Çok sayın arkadaşım sana bir şey sormak istiyorum. Müslümanlar kitaplarını okumuyor bir çoğunun evinde yoktur demişsin nasıl bu kadar kendinden oluyorsun. Benim evimde 2 tane kuranı kerim kitabı var ve emin ol ki her gün arapça ve türkçe okuyorum. Söylediklerin hepsi yalan iftira asıl siz müslümanlığı küçük görüyor aşağılıyorsunuz. Yoksa başka bir din arayışına girmezdiniz. Biz müslümanlar ezelden beri dinimiz ne gerekiyorsa yaparız namazımızı da kılarız kitabımızı da okuruz. Herkes dinini gizli yapsın demişsin nasıl olacak kimse görmesin diye camiye gitmeyelim mi? Dua etmeyelim mi? Ha öyle bile olsa sizin dediğiniz o zaman işte böyle müslümanlar kitap okumaz diye konuşursunuz sağda solda. Kafirun suresinde ki ayete gelince evet sizin dininiz size bizim dinimiz bize. Herkes kendine baksın.

Moderatör Notu: İmlanızı düzeltin.
1. Herkez diye yazılmaz, herkes diye yazılır.
2. Cümlelere büyük harfle başlanır.
3. Soru cümlelerin sonundaki mı/mi ayrı yazılır ve sonuna nokta değil, soru işareti konur.
4. "ki" ve "de" bağlaçları ayrı yazılır.
5. "her gün" ya da "bir şey" bu şekilde ayrı yazılır, bitişik değil.

Kimbu

Kayıtlı Üye
Ortalıkta müslüman kılığında dolaşan, insanları kandıran, çıkarları doğrultusunda duyguları sömüren bir çok istismarcı olduğundan sanırım!!!

Keira

Moderator
Lavander'in yazdıklarını ya okumadınız ya da çarpıtmayı çok seviyorsunuz. Öncelikle
1. Herkez diye yazılmaz herkes diye yazılır. Biraz da türkçe kitaplar okuyunuz ki imlanız düzelsin.
2. Burası her dinden üyenin olduğu bir platform ve siz bu şekilde hoşgörüden yoksun yorum yapamazsınız. Bakın yukarıda yazdığım bir söz var "Yaratılanı severiz Yaratan'dan ötürü." Ayrıca ben müslümanlığı hep hoşgörü dini olarak biliyorum. Siz madem bu kadar Kur'an okuyorsunuz nasıl dininizin gerektirdiği hoşgörüden yoksunsunuz?

Sayın vildann devamlı sizi uyarıyoruz, uyarılarımıza kulak asmıyorsunuz. Bu sitede bu tarz yorum yapamazsınız. Eğer müslümanlıktan başka bir dine hoşgörü ile yaklaşmayacaksanız sadece müslümanlıkla ilgili bölümlerde yazınız.

duygu12345

Kayıtlı Üye
vildann bende müslümanım fakat burada müslümanlara hakaret edilmedi. Hepsinden bahsedilmedi bizde biliyoruz ki her müslümanım diyen müslüman değil müslümanlığı kullananlar da var,bundan bahsetti arkadaşımız. Yanlış anladınız sanırım.

Zahan

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ben 17 yaşında bir Wiccanım asıl sorunum ise çevremdeki herkes wiccan olduğumu öğrendiklerinden beri herkes ailem bile beni sömürüyor bana iyi davranmıyorlar beni önemsemiyorlar. Hatta okulda bana hakaretler yazan mektup verenler bile ailem yemeğe çıkacakları zaman beni yanlarında götürmüyorlar somurtkan bir suratları var bana karşı. Şunu sormak istiyorum herkes bana saygı duymuyor onlara bunu nasıl açıklayabilirim. Çok çaresizim ben dinime bağlıyım kimsede beni geri püskürtemez. Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler:banghead:

olsun selam..

"Bana karşı somurtkan bir suratları var ?"

Bu somurtkan suratlar, öğrenci olan size mi? Evlat olan size mi? Wiccan olan size mi?
Ve siz bu suratlara tepkinizi belli etmek zorunluluğu hissediyor musunuz ?

Eğer böyle bir zorunluluk hissediyorsanız bunu evlat olarak mı, aile olarak mı, wiccan olarak mı hissediyorsunuz?

"Güçlü bireylerden güçlü wiccanlar doğar - Çemberinizi açın dileğinizi alın"

Yardımcı olmalarını beklediğiniz bireylere yardım eder wiccan olmanız dileği ile...

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Benim de genele uymayan dini inancım ve değer yargılarım var. İnançlarım yüzünden kaç kere sevgilimden ayrıldım. Başıma farklı belalar geldi.
O yüzden hissettiklerinizi az çok anlayabiliyorum. İnsanlara ben büyücüyüm dediğinizde herşeyin eskisi gibi kalmasını
beklemiyordunuz değil mi? O kadar çağdaş bir dünyada yaşamıyoruz. Bu konuda tek bir tavsiye verecek olursam ; insanları önemsemeyin.
Sizi siz olduğunuz gibi sevemeyecek olanlar zaten arkadaşlarınız değildirler. Unutmayın ki bu yaşlardaki arkadaşlıklar gelip geçicidir.
Zaten hayatınızda uzun süre kalmayacaklardı. Bugün gitsinler pek kaybınız olmaz özetle. Aile ile ilgili sorunlar zamanla çözülür. Siz onların evladısınız.
Küçük bir tavsiye verecek olursam ; her tanıştığınız insana inancınızı söylemeyin.Söyleyen insanlar hep üzülüyor. Biraz ketum olmakta fayda var.
Ben yıllarca çok az kişiye söylemiştim. Çünkü arkadaşlarım yıpratılmıştı.Şimdi ise dünya umrumda değil. Tam anlamıyla kendim oldum.
Sizde eğer kendiniz olursanız insanlar sizi kabullenecektir. Kabullenmeyen de kabullenmesin.Herkesle arkadaş olmak gibi bir mecburiyetimiz yok.
Özetle, önemli olan sensin. Senin mutluluğun, senin doğrun,senin seçimindir.Biraz zamana bırakıp, biraz da kime söyleyip, kime söylemeyeceğini bilirsen sorun düzelir. Kimse için kendinden vazgeçme. İnsanlar kendi olan kişiye çok kızarlar. Kendileri kendi olamıyorlarsa sinirden çatlarlar. Kendi egosal sorunları olabilir. Başkaları için kendini mutsuz etmek hatasını ben yaptım geçmişte, sen yapma.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Maalesef insanlar düşünce olarak dünya ile sınırlı bazı insanların düşünceleri evren kadar geniş olduğunda garip karşılıyorlar..Normal olsan daha çok severler farklı olduğun zaman uzaydan gelmiş muamelesi görürsün sanki herkes sıradan olmak zorundaymış gibi..

delena

Banlı Kullanıcı
Çok sayın arkadaşım sana bir şey sormak istiyorum. Müslümanlar kitaplarını okumuyor bir çoğunun evinde yoktur demişsin nasıl bu kadar kendinden oluyorsun. Benim evimde 2 tane kuranı kerim kitabı var ve emin ol ki her gün arapça ve türkçe okuyorum. Söylediklerin hepsi yalan iftira asıl siz müslümanlığı küçük görüyor aşağılıyorsunuz. Yoksa başka bir din arayışına girmezdiniz. Biz müslümanlar ezelden beri dinimiz ne gerekiyorsa yaparız namazımızı da kılarız kitabımızı da okuruz. Herkes dinini gizli yapsın demişsin nasıl olacak kimse görmesin diye camiye gitmeyelim mi? Dua etmeyelim mi? Ha öyle bile olsa sizin dediğiniz o zaman işte böyle müslümanlar kitap okumaz diye konuşursunuz sağda solda. Kafirun suresinde ki ayete gelince evet sizin dininiz size bizim dinimiz bize. Herkes kendine baksın.

Moderatör Notu: İmlanızı düzeltin.
1. Herkez diye yazılmaz, herkes diye yazılır.
2. Cümlelere büyük harfle başlanır.
3. Soru cümlelerin sonundaki mı/mi ayrı yazılır ve sonuna nokta değil, soru işareti konur.
4. "ki" ve "de" bağlaçları ayrı yazılır.
5. "her gün" ya da "bir şey" bu şekilde ayrı yazılır, bitişik değil.

İyi de zaten bu yorumda sevgili Lavander tüm müslümanları kastetmemiş ki. Siz neden üzerinize alındınız ? Size kuran okumuyorsunuz, dua etmiyorsunuz, müslümanlığa uygun davranmıyorsunuz diyen yok. Söylediklerinizin hepsi iftira demişsiniz. Siz tüm müslümanların hayatları hakkında nasıl yorum yapabiliyosunuz ki ? Belki siz dört dörtlük ibadet ediyorsunuz ama yan komşunuz çok farklı şeyler yaşıyor bunu hiç birimiz bilemeyiz. Ayrıca din arayışına girmekle hiç bir alakası yok bunların. Her insan kendi istediğine inanmakta özgürdür, buna hiç birimiz karışamayız.
Dini gizli yapmak konusuna gelince; kimse size herkesten saklan, kimse görmesin diye camiye gitme, dua etme demiyor. Siz neden ibadetlerinizi herkesin görmesi, bilmesi taraftarısınız peki ? Söylediklerim size yanlış gelebilir ama bunlar tamamen benim fikirlerim.
Herkese iyi forumlar.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
"Çok sayın arkadaşım sana bir şey sormak istiyorum. Müslümanlar kitaplarını okumuyor bir çoğunun evinde yoktur demişsin nasıl bu kadar kendinden oluyorsun. Benim evimde 2 tane kuranı kerim kitabı var ve emin ol ki her gün arapça ve türkçe okuyorum."

(Sorduğunuz için ben de size cevap veriyorum,çünkü yazılanları benim kastettiğimden farklı yorumlamışsınız.Müslümanlar kitap okumuyor diye birşey yazmamışım,sadece üyemize bu hor görme ve hakaretlerde bulunan arkadaşlarının kendi inançlarının kitabını okuyup okumadıklarını sormasını istemişim.Dolayısıyla yazdığım yorum sadece bu kişileri kapsıyor bütün müslümanları değil,üzerinize alınmayınız.Çünkü eğer okudularsa,yaptıklarının müslümanlıkta olmadığını,zorlamanın dinde olmadığını,Allahın insan iradesini özgür bıraktığını ve onun yarattığına zulm edilmemesini..vb belirtmişim.Haliyle Kuran okumuş birinin bunları bilmesi gerektiğinden arkadaşlarının kitaplarını okumadığını veya Kuran'da yazılanları anlamadıklarını belrtmişim.)

"Söylediklerin hepsi yalan iftira asıl siz müslümanlığı küçük görüyor aşağılıyorsunuz. Yoksa başka bir din arayışına girmezdiniz. Biz müslümanlar ezelden beri dinimiz ne gerekiyorsa yaparız namazımızı da kılarız kitabımızı da okuruz."

(Burada başka inançları küçük gören sizsiniz üzgünüm ama ben değilim sayın Vildann. Ben bir inancı aşağılamam ki bana en tezat olanları bile. Din arayışına girdiğimi nereden çıkarttınız bu yaşımda?Ayrıca insanlar doğduklarında nüfus cüzdanlarında İslam yazıyor diye müslüman olmazlar.Akılları erdiğinde oturur önlerindeki tüm kaynakları araştırır kendi vicdan ve akıl süzgecinden geçirir gönlüne yakın düşeni seçerler.Kişi İslam'da huzur bulursa müslümandır,hıristiyanlıkta huzur buluyorsa katoliktir,ortadokstur..vb.Sağlıklı ve kuvvetli bir inanç için elbette yaşı erdiğinde kişi tüm dinleri araştırmalı ve hepsini öğrenmelidir ki o inanç hakikati olsun,ezberi değil.Son cümlenizde bütün müslümanlar adına konuşmuşsunuz ama üzgünüm malesef beş parmağın beşi bir değil.Müslümanım diyen herkes bu işi hakkı ve kurallarıyla yapmıyor.Ne güzel keşke her müslümanım diyen namaz kılarken okuduğu duada ne dediğini bilse veya Kuran okurken ne okuduğunu anlasa,ama işte o "biz müslümanlar" dediğiniz bütün müslümanlar bunu böyle yapmıyorlar,benim eleştirdiğim de buydu zaten.)

"Herkes dinini gizli yapsın demişsin nasıl olacak kimse görmesin diye camiye gitmeyelim mi? Dua etmeyelim mi? Ha öyle bile olsa sizin dediğiniz o zaman işte böyle müslümanlar kitap okumaz diye konuşursunuz sağda solda."

(Hayır dinini gizli yapsın demedim,ayrıca sizin bahsettiğiniz ibadettir din değil,ibadeti nasıl yapılacağını her dinin kendi şartları belirler,İslam inancında toplu olarak böyle denmişse elbette öyle olur.Ancak daha makbulü göstere göstere göze sokularak yapılanı değil kişinin kendinden fedakarlık ederek yaptığı saklı ibadetidir.Misal yatsı ile sabah namazı arası gece uykudan kalkıp ibadet etmek İslam'da son derece özeldir,yanlış mıyım?Veya sadaka,zekat..vb verirken ben falancaya şunu verdim bugün bu yardımı yaptım demek değil,susmaktır makbul olanı?Dua kul ile yaratan arasında gizlidir,ibadeti toplu olarak yaparken yanınızdakinin ne dediğini dinlemeye çalışmıyorsunuz herhalde?ve dua edende kendi duyacağı ses tonuyla veya içinden eder,dileğini,muradını diler değil mi?İşte bahsettiğim gizlilik budur ibadet için.Dinde gizlilik içinse;hiç kimse hiçbir kul önünde dinini açıklamak zorunda değildir,hiçbir din kitabında da bu yoktur,ben görmedim,gören var mı?Bu inanç sahibi ile yaratıcı arasındadır,üçüncü kişilerin bilmesine gerek yoktur.Son cümleniz içinse sağda solda değil bilakis ortada konuşuyorum:)Ve konuştuğumda da kimseye haksızlık veya aşağılama yapmıyorum.Sizin o bahsettiğiniz tüm müslüman olanların içinde okuma yazma bilmeyip Arapça Kuran okumayı öğrenen ve ne okuduğunu bilmeden sadece cehenneme gitme korkusundan müslüman olanlarda var,hatta böyle bir kişiye, komşum öğretmen ve ben senelerce okuma yazma ve matematik öğrettik.Ancak bu kişi inatla öğrenmedi ve zor geliyor istemiyorum diye sonunda itiraf etti,defalarca dedim ona bak okuyorsun Kuran güzel ama okuduğunun da Türkçesini oku ve anla ki okumayı sökmüştü ancak alıştırma yapmadığından unuttu,sana öğretmeye yardım etmeye çalışıyoruz.Bu kişi Arapçayı anlamıyor normal lisan olarak elbette dolayısıyla okuduğunu hiçbir dilde anlamıyor ve böyle pek çok arkadaşı var etrafında tanıdığım.Cevabı ne biliyor musunuz ben bunları söyleyince? " -Hocalar zaten sohbetlerde söylüyor ne dendiğini Kuran'da ben onları dinliyorum,öğrenmesem de olur!!!"İşte bahsettiğiniz bütün müslümanlar cümlesindeki müslüman aleminde bu kişide bulunuyor,blmem anlatmak istediklerimi anladınız mı?)

"Kafirun suresinde ki ayete gelince evet sizin dininiz size bizim dinimiz bize. Herkes kendine baksın."

(Zaten konunun açılma nedeni de bu.Konuyu açan arkadaş başkaları tarafından farklı bir inanca sahip olduğundan yerildiğini söylemiş,bizlerde herkes kendine baksın demişiz.Eğer farklı görüşlerle ilgili bölümleri okumak sizi bu kadar saldırganlaştırıyorsa ki bu son cümlenizdeki hafif iğnelemeden bu anlaşılıyor,ne kendinizi strese sokun ne de karşı tarafı kırın,sadece kendi inancınızla ilgili sitemizin bölümlerini okuyun,belki daha mutlu olursunuz.
İyi forumlar

vildann

Banlı Kullanıcı
İmla hatalarım olduğunun farkındayım. Her yazdığıma dikkat edemem. Elimden gelen bu. Ben anlayacağımı anladım. Yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım. Siz istediğinizi yazıyorsunuz biz yazınca da yer yerinden oynuyor. Ayrımcılık yapmak sizin için meziyet olmuş git başka sitelere bak diyorsunuz. Ben şimdiye kadar kimseye dininden ötürü hakaret etmedim. Ama gördüğüm bir yanlışı da bana ne deyip geçemem.

Moderatör Notu: İmlamıza dikkat etmek, dilimize olan saygımızdır. İnsan diline sahip çıkmadıkça yozlaşır, dilini unutur. İmlanıza dikkat edin. Bu son uyarıdır.

Keira

Moderator
Bu sitenin kuralları arasında imlanıza dikkat etmeniz gerektiği ve hoşgörülü olmanız gerektiği yazıyor. Biz kurallara uyan hiçbir üyeyi uyarmıyoruz. Uyardığımız üyelerin de mutlaka çiğnediği bir kural oluyor. Bizi bu şekilde itham edemez ve yazdıklarımızı çarpıtamazsınız. Ayrıca Lavander'in yazdıklarını bir çok üye okudu ve bir siz yanlış anladınız. Bu üyeler arasında müslümanlar da var. Onlar neden yanlış anlamadı? Sanırım bunun cevabını biliyorum. Onlar gerçekten okudu ve anladı. Bu size son uyarıdır sayın vildann. Bunu da belirteyim, bir daha aynı durumla karşılaştığımızda uyarmayacağız.

vildann

Banlı Kullanıcı
elimize imla klavuzu alıptamı yazacağız.sanki bir tek ben yanlış yazıyorum.o yasak bu yasak illaki bahane bulacaksınız.beni uyarmayın silin gitsin.zaten burda ne arıyorsam.herkes birilerine hakaret ediyor.ne aptallığımız kaldı ne cahilliğimiz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[XTR] Similar Threads

A
Cevaplar
3
Görüntüleme
4K