Beddua ile ilgili bir soru?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

omg

Kayıtlı Üye
Selam

Bir iftira sonucu bir ortamda kişi bir grup halinde insandan yanlışlıkla beddua alırsa ölebilir mi ?

Ben yaşadım böyle bir olayı maalesef ..

Yalancının biri kişiye suç attı diyelim onu diğer insanlara hedef gösterdi ve diğerleri de inanıp beddua ettiler

ve kişi hayatını yitirmiş oldu bu duruma ben şahidim ne yapmalıyım ?

Kafam çok karışık

AJA

Elit Üye
İftiradan dolayı beddua alan biri ölmez :) Endişelenmeyin.Ayrıca her beddua edenin de duası kabul olmaz.

semra

Kayıtlı Üye
Beddua iki taraflıdır derler.. İstemeden bende beddua etmiştim birisine yüzü hiç gülmesin diye.. Haklıydım yalnış yaptım ama bedduayla.. Ve gördüklerim evet yüzü hiç gülmüyor, iki yakası bir araya gelmiyor.. Ama beddua edenide etkiliyor gibi.. Annemden öyle duymuştum.. Haklı da olunsa az birazda etkisi beddua edeni de sarabiliyormuş.. Hayatta en çok korktuğum şeylerden birisidir beddua.. Hüngür hüngür ağladığımı bilirim bana da beddua edildi.. Ama kader biraz da.. Yani o insan ölsün diyince Allah o insanı öldürmüyor.. Belki bir tesadüftür..

omg

Kayıtlı Üye
o kişiyle Allah arasında tabi Allah suçsuz olduğunu biliyordur
ölüm olunca ben direkt olayı bedduaya bağladım
ben bedduayla ilgili başka şeyler de yaşadım tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki
gerçekten beddua tutuyor ve insan hayatını cok buyuk etkiliyor
ben geçmişte ettiğim beddua sonucu hayatım tepetaklak oldu beddua ettiğim kişiyle aynı duruma düştüm
bana dönen beddualarım çok oldu çok pişmanım

sinirli anlarımızda fütursuzca ettiğimiz bedduaların iptali için o kişilerle helalleşme imkanımız yoksa neler yapmalıyız ?

semra

Kayıtlı Üye
Evet bu doğru yani beddua iki taraflı eden kişiyi de etkiliyor edenide.. Ama ölüm başka o Alllah ın takdiri...

semra

Kayıtlı Üye
Sanırım öbür dünyaya kaldık hesap gününe o durum bende de var.. Pişmanlık ne kadar etkiler edilen bedduayı onu bilemiyorum...

AJA

Elit Üye
Allaah dua ediniz.İmkanınız yoksa hakkınızı helal ettiğinizi ve beddua iiçin pişman olduğunuzu söyleyin duanızda..Onu affettiğiniz için büyük bir manevi rahatlama hissedersiniz.Allah büyüktür.O öyle büyük günahları affederken bizim bir insanı affetmememiz bana göre büyük bir eksiklik ve hadsizliktirAffedin herkesi.Affedin ki ektiğinizi biçesiniz. Sevgiler :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Dua ve beddua asla hedefsiz kalmaz, eger beddua edilen bu bedduayi hak etmemisse edene aynen döner, ama arkadasinizin vadesi yetmis baska bir aciklamasi yok,nazar ve beddua elbette ölüme sebeb olabilir ama böyle bir durumda dahi nazarim öldürdü bedduam öldürdü diye inanmak cok yanlis olur.Insanlari olumlu ve olumsuz enerji etkiler, nazar ve bed/dua ya enerji yüklenir buda kiside yogun etkilere neden olabilir.Ölüm ise ancak Allah'in izni ile vuku bulur.

gümüş

Kayıtlı Üye
o kişiyle Allah arasında tabi Allah suçsuz olduğunu biliyordur
ölüm olunca ben direkt olayı bedduaya bağladım
ben bedduayla ilgili başka şeyler de yaşadım tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki
gerçekten beddua tutuyor ve insan hayatını cok buyuk etkiliyor
ben geçmişte ettiğim beddua sonucu hayatım tepetaklak oldu beddua ettiğim kişiyle aynı duruma düştüm
bana dönen beddualarım çok oldu çok pişmanım

sinirli anlarımızda fütursuzca ettiğimiz bedduaların iptali için o kişilerle helalleşme imkanımız yoksa neler yapmalıyız ?

Tövbe edip, Allah'tan helalleşmeye fırsat vermesi için dua edebilirsiniz. Kişi vefat etmişse ruhuna dua edip, hayrına sadaka verebilir ya da bir takım iyilikler yapabilirsiniz. haksızlıklık yaptığınızı ya da haksızlık yapanlara sessiz kaldığınızı düşünüyorsanız, bunu sırası geldikçe dile getirebilir ve haksızlık yapıldığını anlatabilir ve daha da önemlisi bu örnekten yola çıkarak gelecekte benzer olaylar için kendinize daha kararlı bir yol çizerek aynı hataya düşmekten sakınabilirsiniz.Yaşadığımız her olaydan çıkarmamız gereken bir ders vardır ve bazen doğru bazen yanlış davranabiliriz. Önemli olan bundan öğrenmek ve tekrar aynı hataya düşmemektir.
Diğer taraftan
İntizar/ beddua yüzünden kişi ölmesi, islam çerçevesinde Allah dilemedikten sonra olmaz , dilemişse kişinin vakti gelmiştir.
Ancak din, kötü söz ve bedduayı tavsiye etmez, daha çok affetmeyi tercih etmemizi söyler.
Affetmemiz, ah alan kişinin tamamen temize çıktığı anlamına gelmez, varsa kusuru Allah katında ona göre bir değerlendirme yapılır.
Helalleşme, ah etme ve ah alma ,ile tövbe konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz çevrenizdeki en yakın müftülük ve benzeri yerlerden etraflıca bilgi almanız yerinde olur.
Soru kafi yanıt aldığı için konu kapatılıp, taşınmıştır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...