Aşırı Şüphe Yardım Ederseniz Sevinirim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

subatu0

Kayıtlı Üye
öncelikle biliyorum forumla alakasız bi konu olabilir ama bi konuyu paylaşmak istiyorum

aşırı derecede şüpheciyim mesela lavaboya giriyorum geri pc ye geçiyorum o anda aklıma ya suyu açık unuttuysam ya evi su basarsada benim haberim olmassa diye tekrar gidip kontrol ediyorum yada pc başında otururken bir ses geliyor direk müziği kapatıyorum ve o sese odaklanıyorum eve ya hırsız girdiyse benim ruhum duymadan herşeyi çalarsa ve ailemin tepkisi ne olur diye tüm odaları dolanıyorum ve kapı kilitlimi diye bakıyorum tekrardan
dostlukta kuramıyorum yani anlayacağınız her zaman içimde bi kuşku var

AronArcher

Banlı Kullanıcı
Tavsiyem meditasyon yap ve kafana takma bende de vardi bi aralar ya utu aciksa ya ev yanarsa diye.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Yazdıklarınız obsesif-kompulsif kişilik bozukluğunu işaret ediyor.Bence bir terapiste danışmalısınız.Eğer gönüllü olarak tedavi olmayı kabul ederseniz bu iyileşme sürecine çok iyi yansır.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Hatırlayamadığın için mi oluyor acaba? Gördüğüne güvenmiyormusun, 2 dk önce musluğu nasıl kapattığını hafızanda canlandıramıyor musun?
Bende bi ara böyleydim, hatırlamaya calışarak kendimi durdurdum. gidip kontrol etmektense düşünüp emin olmak daha kolaydı. Belki eve bi zarar gelicek diye endişen vardır, şahsen benim dünya yansa umrum olmaz, ev mi yanmış su mu basmış hiç düşünmem. O zaman musluğu elektriği kontrol etmemim gereksiz olduğunu düşünüp bırakmıştım :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Hatırlayamadığın için mi oluyor acaba? Gördüğüne güvenmiyormusun, 2 dk önce musluğu nasıl kapattığını hafızanda canlandıramıyor musun?
Bende bi ara böyleydim, hatırlamaya calışarak kendimi durdurdum. gidip kontrol etmektense düşünüp emin olmak daha kolaydı. Belki eve bi zarar gelicek diye endişen vardır, şahsen benim dünya yansa umrum olmaz, ev mi yanmış su mu basmış hiç düşünmem. O zaman musluğu elektriği kontrol etmemim gereksiz olduğunu düşünüp bırakmıştım :D

Aslında hepimiz biraz böyleyiz.
Şaka şaka ben çok normalim :D

nira

Kayıtlı Üye
Obsesif kompulsif bozukluğa benziyor. Bende de var o rahatsizlik. Benim durumların benzeri. Takinti hastaligi da deniyor. Herkezde farklı etkileri var. Bazilari musluğu 10 kez de kontrol etse tatmin olmuyor. Bazisi defalarca ev temizliyor. Yada el yikiyor. Ben el yikardim. Ellerim kurumustu. Plakalar sayiyor rakamlar sayiyor. Dini takintilari olan da var defalarca olmadi diye bastan abdest alan namaz kilan. Cinsel yönü de var. Obsesyonlar gorende var. Benimkisi sadece bir tahmin. Doktora gitmelisin. Benimki geçti.

gümüş

Kayıtlı Üye
evham zaman zaman nükseder- hemen hemen herkesin hayatında az ya da cok bir zaman diliminde olur, takıntı da diyebiliriz. doktor yardımı alabilirsiniz,kendi kendinize de yardımcı olabilirsiniz. düşüncelerinizi bir düzene koyun en başta- herşeyi aynı anda düsünmeyin,kafa yormayın. meditasyon önerisi bu baglamda yerinde olur. illaki zazen oturusu yapmanız şart değil, dikkatinizi vereceğiniz ama düşünce selinden uzaklaşabileceğiniz bir hobi edinebilirsiniz.ne kadar detay olursa bence o kadar iyi- minyatür çalışın mesela. neden bilmiyorum ama minyatürün size iyi gelebileceğini düşündüm-malzemelerini kolaylıkla edinebilirsiniz. kötü senaryolar,kuruntular zaman zaman herkeste olur- bunu bilmek size kendinizi yalnız hissettirmeyecektir- ama insanlar yine de hayatlarına devam ederler,siz de devam edeceksiniz. sadece düşüncelerinizi ve endişelerinizi kontrol altına alma egzersizleri yapmanız ve hafızanızı güçlendirmeniz gerekiyor, bunun için ayrıca ilgili beslenme formüllerini de araştırıp değerlendirebilirsiniz. gecmiş olsun

fransula

Kayıtlı Üye
Obsesif kompulsif bencede. Bende de var ama daha çok dini yönden. Abdest alırdım defalarca ama onu yendim sayılır. İkiye düşürdüm mesela. Dua okurkende euzü besmeleyi 3 kere çekerim, o da son bir aydır takıntı oldu. Balkonda kedi girerke yakaladım bi kere ondan beridir balkon kapısı takıntısı oluştu. Kapatsam kendi elimle tam dışarı çıkacakken sokak kapısından dönüyorum. Bakıyorum kapalı iki adım atıyorum tekrar dönüp yine bakıyorum. Birinden kurtulsam diğeri başlıyor. Vesvese başka şey ama sizin ki de takıntı.En doğrusu bir uzmana danışmak, tedaviyi yarıda kesmemek. Yoksa benimki gibi sürekli başka başka şeylerle kendini gösterir. Çok geçmiş olsun.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
EFT yaparak bu hallerinizi düzeltmeye çalışın forumda bu çalışma mevcut EFT bölümünde urum detaylıca açıkladı.
Eğer bu işe yaramaz ise ozaman hiç tartışmasız bilinçaltı terapisi öneririm

Narcissistic

Kayıtlı Üye
Aynı sıkıntı bendede vardı düşününce bunu otoriter bir aile ile büyümeme ve kendimden eminsizliğime bağladım. Defalarca klimanın açık kalıp kalmadığını, kapıyı kitleyip kitlemediğimi vb. kontrol ederdim. Birşeyi yapmadan önce 2. kez kontrol etmicem dersen ve tekrar gidip bakmamak için kendini zorlarsan aşman uzun sürmez . Meditasyonda oldukça işe yarar rahatlamanı ve her şeyi kafaya takmamanı sağlar. Aşılması zor bir sorun değil yani.

subatu0

Kayıtlı Üye
herkese teşekkürler aileme de açıçağım bu konuyu ve bi doktora gitmeyi düşünüyorum yoksa değişik değişik şüpheler geliyor dini yöndende en çokta abdest konusunda
meditasyonada başlamayı düşünüyorum herkese tekrardan teşekkürler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...