Allah'a Yemin ettim, Pişman oldum Tövbe edebilir miyim ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

deadlyenes

Banlı Kullanıcı
Selamın Aleyküm, Arkadaşlar ben cuma günü namazdan sonra dua ederken Rabbim'e Bir şeyi yapmayacağım konusunda yemin edip söz verdim. Fakat şimdi çok pişmanım o yemini ettiğim için. O şeyi yapmam gerekiyor.Tövbe edebilir miyim ? Ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun ? :(

Huzur-Uykuda

Kayıtlı Üye
İş
Sosyal Medya Uzmanı
Allah' ın işine karışmayalım ama Eğer vicdanen gerçekten rahatsızsan pişmansan içten gelerek tövbe edersin. (Allahü Teala, tevbe edenleri sever.) [Bakara 222] Tövbe yi geciktirmek de büyük günahtır.

aşk1

Banlı Kullanıcı
yaparsan tövbenin bir anlamı kalmaz. tamam Allah bize her zaman tövbe kapısını açar fakat bizim tövbelerimiz de tövbe boz tövbe et tövbe boz tövbe et... gibi olmamalıdır. eğer böyle oluyorsa da bazı insanlarda bu tamamen samimiyetsizliği ve önemsizliği gösterir bana göre. çünkü insan için ne önemliyse onu yapar. tövbeyi de Allah için yapıyoruz. önemli ki o bizim için ona yapıp özgürlüğümüzü kısıtlıyoruz. bana kalırsa tövbeni bozma. tövbe edilen şeyler zaten kişiye zarar veren ona kötülük verecek şeylerdir. hem kendi iyiliğin için hem de bunu Allah için yaptığın için tövbeni korumaya çalış. Allah'tan yardım iste o sana tövbenin bozulmaması için yardım edecektir. sabırla beklersen tabi :)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bozman gereken yemin günah olan bir eylem değilse
misal örnek vereyim yapmayacağım dediğin şey "falanca kişiyle konuşmayacam" ama bir sebepten dolayı konuşman lazım
bu durumda o yeminin kefaretini ödemen lazım

5:89 -Allah sizi, kasıtsız olarak yaptığınız yeminlerinizden sorumlu tutmaz. Fakat kasıtlı yaptığınız yeminlerinizden sizi sorumlu tutar. Bozulan yeminin keffareti (cezası), ailenize yedirdiğinizin ortalamasından on yoksulu yedirmek veya giydirmek yahut da bir köle azad etmektir. Verecek bir şey bulamayan kimse için de üç gün oruç tutmaktır. İşte yemin ettiğiniz zaman yeminlerinizi bozmanın cezası budur. Yeminlerinizi koruyun. İşte Allah âyetlerini size böyle açıklar ki, şükredesiniz

yare-i yarim

Moderator
İş
Şunuda eklemem gerek
yeminini bozacağın şey eğer günah olan bir eylemde Kurana göre bu durumda münafık olursun

bu nasıl oluyor bi açıklama getireyim
Peygamberimiz zamanında cami kuşu lakaplı bir sahabe vardı ismi saalebe bu kişi çok fakirdi
birgün peygambere dedi ki Allaha dua edermisin bana çok mal versin
peygamberde " şükrünü verebildiğin az mal şükrünü veremediğin çok maldan hayırlıdır " buyurdu
saalebe 4-5 defa daha gelip aynı şeyi isteyince şunuda ekledi saalebe
ben istiyorum ki zengin olup müslümanlara yardımda bulunayım sen grüceksin ki ben müslümanlara Allah için yardım edicem
peygamber efendimizde sonunda dua buyurdu ve dedi ki 5 tane koyun al onlar sana büyük bir mülk olucak
saalebe bunu yaptı ve rivayete göre saalebenin koyunları öyle çoğaldıki arap yarım adasındaki ovaları doldurdu koyunları ve o bölgenin en zengini oldu
gel zaman git zaman zekaat ayetleri indi saalebeden zekaat istendiğinde zekaatı vermedi müslümanlara yardım edicem sözünü bozdu
sonrasında tövbe suresinin şu ayeti indi

"...Allaha verdikleri sözü tutmadıklarından ve yalan söylediklerinden dolayı Allahta onların kalplerine nifak soktu"

Bu durum sadece mal mülk konusunda geçerli değildir herkez bu ayeti kendi yaşadığı durumla uyarlayabilir

Son Kale

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sayın yare-i yarim arkadaşımız açıklamış. Kefaret ve fidye gerekir. Sanıyorum 3 günde oruç gerekir.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yemin sekline göre degisir, eger yemin edekren "Allah sahidimdir" Allah'a and olsun" tarzinda bir cümleyi bilincli kullandiysaniz söz vermis oluyorsunuz sorumlulugu altina giriyorsunuz, böyle yeminleri yerine getirmemek kefaret ister 3 gün oruc yada 3 yetim (gariban) doyurmak gibi, benim bunlara gücüm yetmez dediginiz taktirde tevbe etmissiniz zaten sorun olmaz, Allah'in affina magfiretine siginmaniz yeterli..

Yemininizi "yemin ederim " yada annemin üstüne yemin ederim vsa tarzinda ise hic bir gecerliligi yoktur. Zira Allah disinda herhangi birsey yada bir kimsenin üzerine yemein etmek batildir ve gecersizdir..

yare-i yarim

Moderator
İş
Sayın yare-i yarim arkadaşımız açıklamış. Kefaret ve fidye gerekir. Sanıyorum 3 günde oruç gerekir.

Kefaret veremiyorsa 3 gün oruç gerekir kefaret verebilme imkanı olan için 3 gün oruç tutlmasına gerek yok

kıvep

Banlı Kullanıcı
Birde şöyle düşün yaratan senin ne yapıp ne yapmayacağını biliyordur. Gelecekte yapacağın bir şeyi yapmayacağına dair yemin ederken o senin yapacağını biliyordur bu yüzden ettiğin yeminin bir gecerliliği olmaz. Sonuçta kaderde ne yazıyorsa onu yaparsın yeminde etsen tövbede etsen bu değişmez. Bu yüzden içinde ne hissediyorsan onu yap.

yare-i yarim

Moderator
İş
Birde şöyle düşün yaratan senin ne yapıp ne yapmayacağını biliyordur. Gelecekte yapacağın bir şeyi yapmayacağına dair yemin ederken o senin yapacağını biliyordur bu yüzden ettiğin yeminin bir gecerliliği olmaz. Sonuçta kaderde ne yazıyorsa onu yaparsın yeminde etsen tövbede etsen bu değişmez. Bu yüzden içinde ne hissediyorsan onu yap.

Bu çok yanlış bir düşüncedir
ve bu düşünce kaderiyeci mehzebine aittir kaderiyeci mehzebi şöyle diyor " bizler yeminlerimizden ve günahlarımızdan sorumlu değiliz çünki yaptıran Allahtır "

Kaderde ne yazıyorsa diye birşey yoktur çünki kaderi seçimlerimiz belirler
bir ayette Allah buyuruyor ki " biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "
evet Allah geleceği bilir bunda şüphe yok ama çok özel durumlar dışında buna müdahale etmez herkeze irade vermiş ve bizim seçimlerimiz ile kader şekillenir
mesela şöyle düşünün ben mimarlık okumak istiyorum ama üniversiteye gitmeyim mimarlık kendisi bana gelir, böyle birşey mümkünmü ?
bu sizin dediğiniz topu Allaha atmaktır biraz :) eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı ozaman yeminin kefaretine dair hüküm olmazdı Kuranda
dediğiniz gibi olsaydı aslında hiçbirşeye gerek olmazdı günah sevap ibadet zikir nefsi hesaba çekme ölmeden önce ölme
farkındalık meseleleri hepsi gereksiz olurdu

Beni yanlış anlamanızı istemem herkezin düşüncesine saygım var fakat burada mesele dini bir mesele olduğu için dini hükümleri belirtmeliyiz ki konuyu açan arkadaşı yanlış yönlendirmiş olmayalım.Kendimce saygı sınırları içerisinde bilgim dahilince uyarımı yapmak istedim umarım kusuruma bakmazsınız :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
ve bu düşünce kaderiyeci mehzebine aittir kaderiyeci mehzebi şöyle diyor " bizler yeminlerimizden ve günahlarımızdan sorumlu değiliz çünki yaptıran Allahtır "

bir ayette Allah buyuruyor ki " biz her kulun kaderini kendi çabasına bağlı kıldık "
evet Allah geleceği bilir bunda şüphe yok ama çok özel durumlar dışında buna müdahale etmez herkeze irade vermiş ve bizim seçimlerimiz ile kader şekillenir
mesela şöyle düşünün ben mimarlık okumak istiyorum ama üniversiteye gitmeyim mimarlık kendisi bana gelir, böyle birşey mümkünmü ?
bu sizin dediğiniz topu Allaha atmaktır biraz :) eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı ozaman yeminin kefaretine dair hüküm olmazdı Kuranda
dediğiniz gibi olsaydı aslında hiçbirşeye gerek olmazdı günah sevap ibadet zikir nefsi hesaba çekme ölmeden önce ölme

Beni yanlış anlamanızı istemem herkezin düşüncesine saygım var fakat burada mesele dini bir mesele olduğu için dini hükümleri belirtmeliyiz ki konuyu açan arkadaşı yanlış yönlendirmiş olmayalım.Kendimce saygı sınırları içerisinde bilgim dahilince uyarımı yapmak istedim umarım kusuruma bakmazsınız :)[/QUOTE
Kaderci değilim ama dediğim şey yanlışta değil. Konuya dini olarak yorum yaparsam yemin etmenin söyle bir yanlışlığı var. Allahın adını boş ve yanlış yere kullanmak açısından yanlıştır. Eğer yeminde allah adı gecmediyse bu söz vermek sayılır. İnsanda her sözü tutamayabilir konu biraz karışık.demek istediğim şu.
Herşey kaderde var diye olmaz. Bazı şeyler kaderde olduğu için var. Kısaca herşey için yorum yapmadım sadece bu konu için söylüyorum
Bence söylediğimde uyarı yapılacak bir şey yok. Herkesin düşüncesine saygı varsa müdahale etmemek gerekir. Teşekkürler

yare-i yarim

Moderator
İş

Beni yanlış anlamanızı istemem herkezin düşüncesine saygım var fakat burada mesele dini bir mesele olduğu için dini hükümleri belirtmeliyiz ki konuyu açan arkadaşı yanlış yönlendirmiş olmayalım.Kendimce saygı sınırları içerisinde bilgim dahilince uyarımı yapmak istedim umarım kusuruma bakmazsınız :)[/QUOTE
Kaderci değilim ama dediğim şey yanlışta değil. Konuya dini olarak yorum yaparsam yemin etmenin söyle bir yanlışlığı var. Allahın adını boş ve yanlış yere kullanmak açısından yanlıştır. Eğer yeminde allah adı gecmediyse bu söz vermek sayılır. İnsanda her sözü tutamayabilir konu biraz karışık.demek istediğim şu.
Herşey kaderde var diye olmaz. Bazı şeyler kaderde olduğu için var. Kısaca herşey için yorum yapmadım sadece bu konu için söylüyorum
Bence söylediğimde uyarı yapılacak bir şey yok. Herkesin düşüncesine saygı varsa müdahale etmemek gerekir. Teşekkürler
Herkezin düşüncesine saygı var tabi ki ancak dini bir konuda yorum yapılıyorsa yanlış yorum yapıldığındada bilen birileri o yanlışı düzeltmesi gayet doğaldır
kendimi çok bilmiş birisi gibi görmüyorum sadece kader konusunda biraz derin araştırmalarım var
konuyu açan arkadaşımız bir sözden bahsetmedi Allaha edilen bir yeminden bahsetti, hangi din olursa olsun o dinin kaynağında bir mesele için kesin hüküm belirtilmiş ise biriside o hükmün tersine birşey belirtiyor ise ozaman o hükmün doğrusunu söylemek ilgili dine mensup olan herkezin vazifesidir
siz belki kendi düşüncenizi belirttiniz ama konuyu açan kişi bunu dini bir yorum sanabilir.

Dediğiniz şeyde dini açıdan bakarsak yanlışlık var Allah bizim geleceğimizi biliyor yeminimizide biliyor öyleyse içimizden nasıl geliyorsa öyle yapalım
bu yanlıştır eğer bu böyle olsaydı ayetlerde belirtilirdi içinizden geldiği gibi davranın diye ama öyle dememiş edipte bozduğunuz yeminin cezası şudur diye 3 çeşit kefaret yöntemi belirtmiş ayette,dolayısıyla bir müslüman yeminini bozduğunda ben şimdi ne yapmalıyım diye soruyorsa ona bu hükümleri söylemeliyiz ki kişi en azından bilsin ne yapacağını yanlış yönlendirirsek vebali üzerimize olur
ayrıca benim yaptığım müdahale değildi yanlış anlamışsınız :) deminde dediğim gibi konuyu açan kişi yorumunuzu dini bir yorum sanabilir bu açıdan belirtme gereği duydum

Bir açıdan haklısınız Allahın adını boş yere kullanmamalıyız insanlar bazen buna dikkat etmiyor lakin kişi Allahın adını kullanıpta onu bozduğunda ben pişmanım ne yapmalıyım dediğinde bilgimiz dahilince yol göstermeliyiz

Hayırlı geceler dilerim :)

kıvep

Banlı Kullanıcı
Dediğimi anlamadınız sanırım.
Her şey kaderdir demedim.
Bazı şeyler kaderde vardır. Bu konuda kişinin yaşadığı kaderi olabilir.
Bir insan yemin etti diye vazgecmek zorunda değil. Tövbe etme seçeneği var.
İçindn onu yapmak geliyorsa tövbe edip yapabilir. Aman tövbe etme sakın mı deseydim.
Sizi cidden hiç anlamadım.hala kendimde bir yanluş görmüyorum. Yorumumu yanlış yerlere cekmişsiniz.
Önemli olan Konu sahibine yardım etmekti bir yardımı olmuştur umarım. Teşekkürler.

hazeynahmet

Kayıtlı Üye
İnsanin adi zaten unutan demektir, Allahtan umit kesilmez. Ancak sen bir daha yapmamaya calis, yine tevbe et bozarsan yine et . Unutma ölüm ani gelir...

La-edri

Kayıtlı Üye

Bu mantik ile bir katilin cinayet isleyeceginide Allah biliyor, yani sucsuz mu .

Kader konusu oldukca hassas bir konudur ve siz orada birseyi bayagi bir karistirmissiniz."Kaderinde ne yazarsa onu yasarsiniz" bu böyle sizin düsündügünüz gibi degil.
Kisi sorumludur, yazilmis bir senaryonun ne sorumlulugu olacakki ?Kisi secimini yaparken aklini iradesini kullanmak durumunda, arkadas istemis yapmayacagim demis akabinde iradesine sahib cikamamis ve tevbesinden dönmüs.
Olan bu iste.Güzel olan her fiili kendimize iyi olmayani kadere nisbet etmek sizce ne kadar samimi bir davranis. Hata ettim der yeniden tevbe eder yardim diler ama canla basla kendisi ilede savasir ve yardim yetisir. Benim sucum yok kader böyle dersek neyin hesabini verecegiz ki ?

kıvep

Banlı Kullanıcı
Neden yanlış anlaşıldım bilmiyorum.
Fetva vermiyoruz ya. Sadece konuya ve sahısa yönelik bir durum bu.
Lütfen konuyu çarpıtmayalım.
Konu cinayet işlemek, ölmek yada vb. Secimler yapmak değil.
Tekrar ediyorum. Sadece bu konu için yazdım. Herşey için değil. Adam öldürün kaderde var demedim. Bazı şeyler yazar kaderde. Bu onlardan biri olabilir. İnsan bilemez.
Ben mi anlatamıyorum cidden anlamadım.
Ben bazı şeyler kaderde yazar dedim. Siz konuyu cinayete yada üniversite secimine hatta çalışmamaya bağlamışsınız. Ben böyle bir şey dedim mi? Demedim.
LütFen yorumumu tekrar okuyup demediğim cümleler üzerinden beni mağdur eetmeyin.

Divan-ı Hümayun

Kayıtlı Üye
İlk Olarak Allah (C.C) Yemin etme günaha girersin neden diye sorucak olursan

bizle Allah (C.C) Kullarıyız Günahsız insan olmaz günah işlersin gerçekten pişmansan Allah (C.C) Günahını affeder

tövbe eden insan günah işlemmiş insandır ama nasılsa affeder deyip günah işlersen ozaman halin zor Allah (C.C) Yar ve Yardımcın olsun İnşallh

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...