Yapaz Zeka bizi bizden daha iyi taniyabilir mi ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 58480
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 58480

Son din de bozuldu derken, Kiyamet devrinin basladigi vakitten bahsediyorum Daimon. Firtina oncesi sessizlik donemi .
Yani Kuran duruyor ama uyan yok ! Dabbe coktan cikmis ! O vakitten bahsediyorum. Yani din bozulmus derken Kuran da elbette bozulacak ! Kabe yikilacak. Kiyamet 24 saatlik bir muhlet degil. Belki 10 yil surecek kopmasi. Kuranin da orijinalliginin bozulacagi bir donem gelecek. O donemden bahsediyorum.

Son din de bozulmuş olsaydı senin burada kalmanın bir anlamı olmazdı.

neyse.

Konuya gelecek olursak insanın diğer yaratılanlardan hem madde hemde mana aleminde ki üstünlüğü Kitapta ayetle ifade edildiği için oradan yola çıkarak konuşuyordum.

Insan Kuranda yerden yere vurulan bir mahluk ayni zamanda. Bircok yonu ile de hayvandan bile daha alcaktir. Ayet bu. Bencildir. Tartismacidir. Tahrike kapilicidir. Gerekli gururse baskasini yakmak icin kendini bile yakabilir vs vs. Dogasi boyle. Insani yeren ayetler insani oven ayetlerle kiyaslanirsa Allahin muminleri her donemde azinlik olarak kayirdigi belli olur. Neyse baska konu bu.

Ü

Üye silindi 58480

Yani şu an, yerine karar verdiğiniz Allah, yarın bizi, bizim elimizden çıkan ile imtihan edebilir. Lütfen, insan ırkını bu kadar yüksek görmeyin. Bu ego yüzünden, yeryüzünden silinebiliriz.

Bahsettiğim tam da buydu.

Havayı kirlettik ve hakettigimiz asit yağmurları aynı kir olarak üzerimize yağdı.

Ilahi adalet her zaman ironiktir. İroni yapmak demek, bir yönü ile bir hakikati ya da adaleti göz kırparak tecelli ettirmek demektir. Zeka belirtisi bırakmak demektir.

Firavun kendi sahibi olduğu suda boğuldu. Hz. Musa bebekken sepete konup Nile bırakıldı ama hayatı boyunca da ya göç etti ya çöllerde mekan değiştire değiştire saklandı. İroniye bakın.

Vallahi yapay zeka ironik bir sekilde sonumuz olabilir. Allah kendi elimizle yaptığımızdan başkası ile cezalandırmayacak.

Belki robotlar bize soykırım yapmayacaklar. Ama yarı insan yarı robot çipli labaratuar ırkı ne derece ruh taşıyacak bilmiyorum. Ama insanı aciz bırakacak donanımda olacak.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Yaratıcı; size akıl verdim diyor. Yüzde x kadarını kullanabiliyorsunuz demiyor. İnsan, kendi keşfini yine kendi yapıyor.
Yaratıcı; en üstün varlık sizsiniz diyor. Bu cümleyi, olduğu gibi anlayanlar oturup bekliyor.

Peki olduğu gibi bırakmayıp üstüne düşünler ? İşte bilimde bunlardan biri. Evrim akılda başlar. Tam potansiyel çalışacak aklın yapabileceklerinin sınırı olduğunu mu düşünüyorsunuz ? Örn. Limitless filminde olduğu gibi.

İnsan bugün ürettiği tarafından, yarın tüketilebilir. Bu yüzden teknoloji ilerlerken, gen bilimde ilerliyor.

Japonya İnsan-Hayvan embriyo deneyleri için gerekli izni aldı. Koyun gibi hayvanlardan uyarlanmış, insan organı yetiştirme peşinde. Bir çok çevreden tepki var. Hükümetin ise tek korkusu, insanlaşmış hayvan ortaya çıkması. Dabbe teorilerine bir yenisi daha geliyor :)

Evren yok olmuyor, insan türü yok olma yolunda adım adım gidiyor. Evrenin bu süreçte tek yaptığı, her bir noktadan genişlemek.

Mr. Şeytan

Banlı Kullanıcı
Yapayzekanın dünyayı ele geçirmesi forumda bayağı moda konu oldu galiba. Bana kalırsa bu soruyu sormaktansa yapayzekaya üstün robotlar yapacak kadar ihtiyacımız var mı? diye sormak gerekiyor.

İhtiyaçtan doğuyor bu tarz şeyler. İnsanoğlu temeldir evet robot yapıp bize hizmet etmeleri için onları geliştirmek önemli. Peki ya bedenimizi yorulmaz hale getirirsek? Hatta daha güçlü hale getirsek insanlar yatmayı mı tercih eder yoksa yorulmamayı mı?

Şuanda belli uzuvları olmayanlara robotik uzuvlar yapılabiliyor. Ancak normal uzuvlarımız kadar güçlü ve doğru çalışmıyor. İlerleyen zamanlarda yapılan bacaklar normal bacaklarımızdan daha güçlü ve yorulmayan yapıya sahip olursa insanlar kendi bacağını kesip yerine daha iyisini takmaya yaklaşmaz mı?

Yapayzeka, insanlar geliştiği için gelişecek. Robotlara karşı savaş yapacak olursak şuanki halimizle değil de robotlara karşı cyborglar olarak savaş vereceğiz gibi geliyor.

Üstün insan yapma projesi bana saçma geliyor. Yaptıkları üstün insanlar bir fabrikasyon ürünü seri üretim olması onları köle olarak kullanmaya yol açacak. Bence asıl amaç üstün insanları yaptıktan sonra kendimizi onlara çevirmek, tabi çılgın bir bilim adamı ben sizin tanrınızım dünyayı benim için fethedin demezse...

Impulse

Kayıtlı Üye
Son din de bozuldu derken, Kiyamet devrinin basladigi vakitten bahsediyorum Daimon. Firtina oncesi sessizlik donemi .
Yani Kuran duruyor ama uyan yok ! Dabbe coktan cikmis ! O vakitten bahsediyorum. Yani din bozulmus derken Kuran da elbette bozulacak ! Kabe yikilacak. Kiyamet 24 saatlik bir muhlet degil. Belki 10 yil surecek kopmasi. Kuranin da orijinalliginin bozulacagi bir donem gelecek. O donemden bahsediyorum.

neyse.

Insan Kuranda yerden yere vurulan bir mahluk ayni zamanda. Bircok yonu ile de hayvandan bile daha alcaktir. Ayet bu. Bencildir. Tartismacidir. Tahrike kapilicidir. Gerekli gururse baskasini yakmak icin kendini bile yakabilir vs vs. Dogasi boyle. Insani yeren ayetler insani oven ayetlerle kiyaslanirsa Allahin muminleri her donemde azinlik olarak kayirdigi belli olur. Neyse baska konu bu.
Neyse.

Ü

Üye silindi 58480

İnsan garip,

Beni saat 5'te kaldır der. Kalkmazsam tartakla hatta üstüme su dök der. Üstüne su dökülünce öfkelenir.

İnsan hattaten garip,
Bankaya para yatırır, x tarihine kadar parasını dondurur. İmza atar. İstese bile parayı çekemezsin diye. Ama ihtiyaç oluşunca parasını çekemez ve kendi kendini tuzağa düşürmüş olur.

Simdiiiii,

Yapay zeka! Anladınız. Yapay zekayı da en iyi hale getirip, ona yetki verip ve olası yozlaşma veya çalkantılı iktidar dönemleri için yargıla ve infaz et kodu yazarsa?

İnsanlık için faydalı mi olur zararlı mı?

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Yapay zeka devrimi.

Soruda biraz karmaşa yok mu @dennise ? Bu durumda, dev gücün bütün iktidarları denetlemesinden mi bahsediyoruz ?

Impulse

Kayıtlı Üye
Mafya her zaman kötü değildir.. Devlet in bile mafyası var.Bunun gibi zorbalarla polis ilgilenmiyor, ilgilenemez de adam rahatsiz. Polislerin alt yapısı Bunun gibi tiplerle şikayet üzerine ilgilenmiyor. Delil istiyor.. Gidip kızın hayatını karartsın belki tutarlar.

Mafya gözünü korkutabilir am ya da tanıdık bir kaç kişi.
Bu adam bu kızın gözünü nasıl korkutıyorsa onunda gözünü biri korkutmalı.

Ben bunu savunuyorum

Bazı aklı evveller mafya ismini duyunca hemen akıllarına ceset geliyorsa ben napayım.

Mafya dedigin derin devlet. Polisin gayri resmi ayagı.

Malesef burası Türkiye.