Yapaz Zeka bizi bizden daha iyi taniyabilir mi ?

• Konbuyu başlatan Üye silindi 58480
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 58480

Taniyabilir mi ? Analiz edebilir mi ? Kendimize bile kapali biraktigimiz yonlerimizi desifre edebilir mi ?

Halden anlayabilir mi mesela ? Halden anlamanin bi cesit energi tabaninda dijital kodlari yazilabilir mi ?

Ü

Üye silindi 58480

Ruhun varligina inanmayan arkadaslar bu konuda ne dusunuyorlar acaba ?

Broad

Banlı Kullanıcı
Taniyabilir mi ? Analiz edebilir mi ? Kendimize bile kapali biraktigimiz yonlerimizi desifre edebilir mi ?

Halden anlayabilir mi mesela ? Halden anlamanin bi cesit energi tabaninda dijital kodlari yazilabilir mi ?

Yapay zeka yakinda insan zekasina fark atacak. Bir yapay zekanin insanin mimiklerinden, tavirlarindan veya konusmasindan cok ince analizler yaparak kisiyi cozmesi gayet mumkun olacak. Analize yatkin bicimde bir tavir yaratarak konusmasida pek garip kacmaz. Yani bir nevi halden anlamanin mukemmel bir yan sanayisi. Ince ve zekice. Sakladigimiz konulari veya yonleri yine zeka yoluyla bizden almalarida mumkun. Sonucta bir zekadan bahsediyoruz ve bu yuksek yuksek bir zeka, patates degil. Bizim akilli dedigimiz insanlar bile dolandiriliyor. Yuksek yapay bir zekanin bizden bu yollarla neler calabilecegini dusunmek bile hos gelmiyor. Bizim kapali sandigimiz kapilar bakin o zaman nasil aciliyor. Belki zamani geldiginde sorgulari bile bu yapay zekalar ustlenir.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Person of interest der ki : suç işleyeceğinizi biliyorum.

Halden anlamanın, merhamet içereceğini sanmıyorum. Nabız sayımızdan tutun, ter oranımıza kadar analiz edilip, bir sonraki adımımızı ön göreceklerine eminim. Hatta; suçu önceden tahmin edip, ceza kavramında boyutta açabilirler..

Sevgi,nefret vb duyguların hormonal etkisi, digital ortamda veri olarak girilebilir. Bu durumda iyi ve kötü yargısı ruhsal etki ile değil, matematiksel oran ile neticelendirilir.

Dua edelim de, kısa devre olmasın.

Ü

Üye silindi 58480

Yapay zeka robotların insanlığa olan merhameti olabilir mi? Bir nimet olabilir mi?

Mesela :

Laftan anlamayan, direten ve umursamayan, fitneci insanlar robotlarla bahședebilir mi?
Șöyle ki,
Allah vergisi bir fitne çıkarma özelliği olan insan, kusursuz tasarlanmış ve asayişi sağlayan yapay zeka sistemine karşı insanları kışkırtmayı başarabilir mi?

Impulse

Kayıtlı Üye
Yaratılan en üstün canlının biz olduğu Kuran a inananlar için kutsal kitapta mevcut.
İnsanla karşılaştırmak bir kere ne kadar doğru olur onu düşünmek lazım her şeyden önce.
İnsanı küçümsemiş olmuyor muyuz? Manevi yönü olmayan bir robot nasıl üstün olabilir ki?
Bir kere kulvarlar aynı değil.

Ahanda soru güme gitti(n):giggle:
Geçmiş olsun :geek:

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Yapay zeka robotların insanlığa olan merhameti olabilir mi? Bir nimet olabilir mi?

Mesela :

Laftan anlamayan, direten ve umursamayan, fitneci insanlar robotlarla bahședebilir mi?
Șöyle ki,
Allah vergisi bir fitne çıkarma özelliği olan insan, kusursuz tasarlanmış ve asayişi sağlayan yapay zeka sistemine karşı insanları kışkırtmayı başarabilir mi?
Japonlar tarafından Son teknoloji ile gayet kafa yorularak, emek harcanarak hazırlanan online oyunlar henüz piyasaya bile sürülmeden insanlar tatafından hilesi bulunuyorsa, bence bu söylediğin şeyler de gayet muhtemeldir sevgili @dennise

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Şöyle düşünelim

Ülkenin her noktasında kameralar, cep telefonları vb bir çok teknolojik alet var. Bütün cihazlar, aynı ağ üzerinden birbirine bağlı. Ve bu ağın denetimi yapay zekada. Her adımımız, saniyede taranıyor ve iletiliyor.

Bu durumda kışkırtmak için yapılacak çalışmanın gün yüzünde olmaması gerekir ki, sağlanabileceği tek nokta yerin altı. Nevşehir, Derinkuyu gibi jeolojik yeraltı şehirleri, toplanma yeri olabilir.

Fakat kışkırtılmış insan yeryüzüne çıktığında yine kendisini belli edecektir. İnsan, çaresizliği ile başbaşa kalabilir mi ? Muhtemelen.

Dna neden evrilmeli ?
Kendi pisliğinde boğulmamak için.

Impulse

Kayıtlı Üye
Japonlar tarafından Son teknoloji ile gayet kafa yorularak, emek harcanarak hazırlanan online oyunlar henüz piyasaya bile sürülmeden insanlar tatafından hilesi bulunuyorsa, bence bu söylediğin şeyler de gayet muhtemeldir sevgili @dennise
Mahdix bana göre işi komplike hale getiren biziz. Robotlar bile kendilerinden bu kadar büyük beklenti içinde değillerdir.

Impulse

Kayıtlı Üye
Soru gume gitmedi.
Cunku konu sahibi actigi konuya ters cevaplar gelse de kendini bozmayacak, kiskirtici karsilik vermeyecek : ))
Tabi insallah :)) Ben senin verdigin cevabin perspektifinden de baktim
Fikrimi söyledim aşk olsun ?

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Mahdix bana göre işi komplike hale getiren biziz. Robotlar bile kendilerinden bu kadar büyük beklenti içinde değillerdir.
Evet işte bu yüzden robotlar insanlarla kıyaslanamaz bile. Çünkü beklenti içinde olmak;his kaynaklı duygusal bir eylemdir ve içseldir. Oysa robotlar adı üstünde;yapay, yani yüzelsel zeka. İçe inemezler. En fazla kendi mucitlerinin hislerinin bir kopyası olarak yazılım yüklenebilir ve buna rağmen mucitler en yüksek olasılığı tutturabilmek adına en orta yolu, en normal, rutin insanın özelliklerini yükleyebilirler. İnsanda ruh var ve bu ruh sonsuzdur. Ama robotta ruh olmayacak. Hiç fani ile baki bir olur mu?

Aisling

Kayıtlı Üye
İnsanın yaratıcıyı aşabildiği gün, insanın yaptığı yapay zekada insanı aşabilir ancak.
Ben tanrının yaptığı organik bir zekayım. Karbon bazlı yaşam formu, üçüncü boyut yaratığıyım.
Benim "aşmam" dahi onun planındandır, "yapılmış" olan insanın yaptığı yapay zeka dahi onun eserinin eseridir. Bir yaratık, başka bir yaratık yapabilir mi? Halden anlamanın enerjisel boyutundaki kodları (empati) bizlerde var. Yaratımımızda irade, akıl gibi empatide var. Yaratıcı insanı yaparken bu gibi kabiliyetlerle donattı. Peki, bizler onun bize verdiklerini ellerimizle yaptıklarımıza verebilir miyiz?Bence, hayır. Yaratılmış, yarattığına verdi bunları. Harika bir mühendislik örneğiyiz. Ben, benden değilim ki, sahip olduklarım benden değildir. Onları ellerim ile yaptığım zekaya nasıl verebileyim? İnsani melekelerle onu nasıl donatayım? Ayım ben, güneş değilim ki vereyim ışığımdan. Ben de bana yansıtılanı aldım zaten.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Aslında yaratıcı konularına girmek istemiyorum, olay çıkıyor.

Fakat pek çok durum göz ardı ediliyor ve peşin hüküm veriliyor. Yaratıcı tarafından yaratıldık ve ruh bahşedildi. Fakat yaratıcı bizi yok etmeyeceğine dair ant içti mi ? Bunun örnekleri Kuran da ve tarihte mevcut. Kuran, Allahın azabı diyor. Bilim, doğal felaket diyor.

Yani şu an, yerine karar verdiğiniz Allah, yarın bizi, bizim elimizden çıkan ile imtihan edebilir. Lütfen, insan ırkını bu kadar yüksek görmeyin. Bu ego yüzünden, yeryüzünden silinebiliriz.

Ü

Üye silindi 58480

1000 yılda bir gelen bir deha bu devirde gelse, ve bir yapay zeka programı yazsa,

Mesela öğrenebilen, gözü ile termal ve kirlian perspektifi ile insanın aurasını da heyecan durumunu da anında saptayabilen, beyninden çıkan alfa beta dalgalarını da emebilen sensörlere sahip bir makina olsa,

Bu dahi insan öldükten sonra arkasında bıraktığı 1 grup dahi ve kendi kendini idare etmeye programlı robot öğrenme öğrenme doğru hamleleri kestire kestire iktidarı ele geçirebilir mi?

1000 yılda bir gelen bir akıl tarafından programlar ;)

Ü

Üye silindi 58480

robot öğrenme öğrenme
Öğrene Öğrene *
Dicektim. ?

Șimdi ilahi sistemde ironiler vardır. Mesela Firavun sahibi olduğunu iddia ettiği denizde boğuldu.

Ya da bir peygamber dönemin trend topigi neyse onun "yok artık" dedirtecek misli ile ortaya çıktı vs.

O halde ironik bir yazgı şeklinde yapay zeka da insanlığın sonunu getirebilir mi?

Yani insan kendi kendini yok edicidir. Son din de bozuldu. İnsan erdemli olmayı severek reddediyor diye, akıllı robotlar program gereği insanlığı bir matrixe hapsedebilir mi?

Hadi buyurun. Allah kişiyi kendi elleri ile cezalandırır. Buradan yakın.

Yerden dabbe cikaricam canınıza okur diye tehdit var Kuranda.

Ü

Üye silindi 58480

Dine bağladım evet. Ama dinde dabbe yani yeryüzü yaratığı diye yeni bir ırkın meydana çıkacağı tehdidi var.

E robotlar da demirden değil sentetik dokulardan olurlar. Sanayi devrimi robotları yok. Syborglar var şimdi. Plastik silikon deri karışımı maddeler kullanılarak ilk sentetik kas yapılmış. Kol şeklinde. İnsan mekaniği ile aynı hareket ediyor.

Impulse

Kayıtlı Üye
Aslında yaratıcı konularına girmek istemiyorum, olay çıkıyor.

Fakat pek çok durum göz ardı ediliyor ve peşin hüküm veriliyor. Yaratıcı tarafından yaratıldık ve ruh bahşedildi. Fakat yaratıcı bizi yok etmeyeceğine dair ant içti mi ? Bunun örnekleri Kuran da ve tarihte mevcut. Kuran, Allahın azabı diyor. Bilim, doğal felaket diyor.

Yani şu an, yerine karar verdiğiniz Allah, yarın bizi, bizim elimizden çıkan ile imtihan edebilir. Lütfen, insan ırkını bu kadar yüksek görmeyin. Bu ego yüzünden, yeryüzünden silinebiliriz.

Ne güzel ifade etmişsiniz neden olay çıkacakmış ki, aşk olsun.

Konuya gelecek olursak insanın diğer yaratılanlardan hem madde hemde mana aleminde ki üstünlüğü Kitapta ayetle ifade edildiği için oradan yola çıkarak konuşuyordum.

Ve kıyamet anı Kur an da tasvir ediliyor olsa da, sebebi hakkında herhangi bir bilgi söz konusu değil.( Kendi sonumuz gibi.)
Dolayısıyla bizde kıyamet hakkında sizin gibi fikir üretebilme hakkına sahibiz. Kendi ölümümü düşünür gibi. Herhangi bir sakıncası yok.

Bence evren son nefesini vermek için insanın müdahalesine muhtaç değil. Doğal süreci içerisinde yine son bulacak. Gün gelecek yıldızlar kendiliginden sönecek.
Tıpkı Dünya da bize ayrılan sürenin sonuna gelindiğinde gidecek olduğumuz gibi. Bazen bu süreci kimi sebeplerle kısaltıp uzatsak dahi, o kaçınılmaz sona gidilecek.

Dünyanın ve dolayısıyla evrenin hunharca kullanımı ise aşikar.
Kâinatı resmen intihara sürüklüyoruz.

Ama Allah sonsuz ilmiyle bunu da bildiği için kendi katında bir değişim yine söz konusu olmuyor. Çünkü; sonsuz bilgisi olan en sonda olacak olanı daha yaşamadan bilir. Tanrılık vasfı gereği.

Ve mükemmel Yaratıcı daha İslam dini oluşum aşamasındayken vahiyle bunları Kitab a(Kuran ı Kerim e) ekletir. Kıyamet sahnelerinin bir çogu bulunur ve böylece bizi çetin azaba karşı uyarır. Kıyameti geçtim sonrasından bile bahsedilir. Ahiret cennet cehennem sırat köprüsü mizan(tartı, hesap) mahşer meydanında toplanma... Dehşetli ve de ürkütücü. Yaratıcı nın kudretinin bir delili bunlar.

Asıl konu olan robotlara ucundan kıyısından bağlayacak olursam bu sürecin bir parçası olurlar ama pastadaki payları anca cürümleri kadar yer yakar.

Başrol ü bizden kelli kimse kapamaz.(Bana göre)

Son din de bozuldu
Son din de bozulmuş olsaydı senin burada kalmanın bir anlamı olmazdı. Ve müslümansın öyle zannediyorm
ya yanlış ifade ettin
ya ayeti yanlış yorumladın
ya da ben yanlış anladım.

Ortada bir yanlış anlaşılma oldugu kesin.:unsure:
Toparla istersen @dennise