Tanrıya İnanmamak?

cagatay98

Kayıtlı Üye
Şöyle bir şeyde var tanrı tasavvurunu tanrı kendini anlatmadan yapmak mümkün değil,seraphine'in ilhamı nereden gelmektedir ?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Su forumda felsefe adina en faydali en
baslik bu seviyorum bu basligi. Teizm ve ateizm belki ikisi de yanlistir :) bu onerme yanlis ya da imkansiz olabilir mi?

Bundan farkli bir noktaya gelicem ondan soruyorum aslinda :)

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Peki sizin düşüncenizde o uygun koşulları yaratan kim? O ruh sırasını ayarlayan veya bekleyiş sürecini kontrol eden? Şimdi buna evren diyeceksiniz. Peki o evreni kim yarattı? Normal reenkarnasyon sisteminde bahsettiğiniz düzen bulunmuyor aslında. Burada sizi çürütmeye çalışmıyorum, yanlış anlamayın. Sadece düşüncelerimizi karşılaştırıyorum.

Biraz geç gördüm kusura bakmayın. Epeydir yoktum. Öncelikle geniş bir yuvarlak düşünün veya dikdörtgen fark etmez. Bu ana evren olucak. Bunun içindeki her şey ana evrene bağlı ve bir parçası. Bu evrenin yaratılmadı aslında hepimiz belirli ruhlarız ve bu geniş havzada bilinmeyen duyulmayan milyonlarca belkide trilyonlarca gezegen var bunların kaçında yaşam olduğu ne ile karşılaşacağımızı kimse bilmiyor. Aynı ruhlar dönüp dolaşıyor farklı yerlere gidiyor veya dünyaya geliyor çünkü şuan diğer gezegenlerde yaşayam kalmadı örneğin Marstaki gibi. Evren yaşayan bir varlık ve diğer dinlere inanların tanrısı gibi yaratılması için bir nedeni yok kendiliğinden hep vardı.

Ü

Üye silindi 58480

Tanriya inanmak akilla ve kanahat getirerek olur. Akil yoksa tanri fikri sadece vicdani bastirmak icin yalanci bir motivasyon haline gelir.
Ve tabi ki cikar catismasi olusunca insan ateizme sureklenerek tanriyi icten gelen bir inat ile inkar eder.
Inkar eder diyorum cunku kesin olarak tanrinin olmadigi bile one suremez. Sadece meydan okuyacak bir hale gelir.

Bilincalti tanriyi keyfiyetine gore kodladigi icin; keyif kaciran gelismeler ve egoya yardim etmeyen bir tanri inkar edilmeye mahkumdur.

Allah bir genellemedir. Kuranda yaraticinin kendi kendine verdigi genel bir isimdir Allah lafzi.
ISme degil, sisteme bakacagiz. Sistemin islevselligine ve ayetlere bakacagiz. Ayet alamet demektir. Alametleri goren ve ayetler ile senkronize edebilen kisi icin Allah zaten hep vardi. Cunku alametlerini inkar edemedigi seyin oldurucusunu inkar etmek akla degil kasitli bir gareze ayet olur. Bu ise zaten ayetle sabittir.

Inanmak icin kisi kendisini zorlamamalidir. Icinde bir eksiklik ve arayis olusmadan inanma cabasi dayatma olur. Once teslim olunmali yani ic sesi tanimali, icten gelen cagrilara kulak vererek once kendiselliginin offline cihazi olan nefs kesvedilmelidir.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Tanriya inanmak akilla ve kanahat getirerek olur. Akil yoksa tanri fikri sadece vicdani bastirmak icin yalanci bir motivasyon haline gelir.
Ve tabi ki cikar catismasi olusunca insan ateizme sureklenerek tanriyi icten gelen bir inat ile inkar eder.
Inkar eder diyorum cunku kesin olarak tanrinin olmadigi bile one suremez. Sadece meydan okuyacak bir hale gelir.

Bilincalti tanriyi keyfiyetine gore kodladigi icin; keyif kaciran gelismeler ve egoya yardim etmeyen bir tanri inkar edilmeye mahkumdur.

Allah bir genellemedir. Kuranda yaraticinin kendi kendine verdigi genel bir isimdir Allah lafzi.
ISme degil, sisteme bakacagiz. Sistemin islevselligine ve ayetlere bakacagiz. Ayet alamet demektir. Alametleri goren ve ayetler ile senkronize edebilen kisi icin Allah zaten hep vardi. Cunku alametlerini inkar edemedigi seyin oldurucusunu inkar etmek akla degil kasitli bir gareze ayet olur. Bu ise zaten ayetle sabittir.

Inanmak icin kisi kendisini zorlamamalidir. Icinde bir eksiklik ve arayis olusmadan inanma cabasi dayatma olur. Once teslim olunmali yani ic sesi tanimali, icten gelen cagrilara kulak vererek once kendiselliginin offline cihazi olan nefs kesvedilmelidir.
Genellerimizin coguna katilmiyorum. Ayrica bence uslubunuz da cok hos degil sebebi de sudur ki ben sahsen inanan kisiler icin genelleme soyle dusunurler boyle dusunurler yazamiyorum siz nasil bir ateist icin soyle dusunur bunu hisseder vb. Cumleleri rahatlikla yazabiliyorsunuz? Tanriya inananlara saygim sonsuz ancak bir adim oteye gecerseniz taassubun eline dusmeniz an meselesidir. Bunu dostane bir elestiri olarak algilayiniz.

Ü

Üye silindi 58480

Genellerimizin coguna katilmiyorum. Ayrica bence uslubunuz da cok hos degil sebebi de sudur ki ben sahsen inanan kisiler icin genelleme soyle dusunurler boyle dusunurler yazamiyorum siz nasil bir ateist icin soyle dusunur bunu hisseder vb. Cumleleri rahatlikla yazabiliyorsunuz? Tanriya inananlara saygim sonsuz ancak bir adim oteye gecerseniz taassubun eline dusmeniz an meselesidir. Bunu dostane bir elestiri olarak algilayiniz.

Tabi ki katilmayabilirsiniz. Fikir beyani paydasinda yine de insafli yazmisim kendi perspektifimden. Ama duzeltmeye gideyim hic olmazsa :
Ben ateistlerin belli bir kismina yazmis olayim o halde, hepsine degil.
Bazi ateistler var onlar ateist olmakta korkunc israrli oluyorlar mesela onlara hicbisey dememis olayim. Onlar en iyisini kendileri bilir kendileri icin.
Kendi iyi anlastigim ateistlere yazdim, beni oldugum gibi kabul edenlere : )

Tabi ki dostane elestri yapmissiniz. Uslubunuzdan anlasiliyor cunku, tesekkurler.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Tabi ki katilmayabilirsiniz. Fikir beyani paydasinda yine de insafli yazmisim kendi perspektifimden. Ama duzeltmeye gideyim hic olmazsa :
Ben ateistlerin belli bir kismina yazmis olayim o halde, hepsine degil.
Bazi ateistler var onlar ateist olmakta korkunc israrli oluyorlar mesela onlara hicbisey dememis olayim. Onlar en iyisini kendileri bilir kendileri icin.
Kendi iyi anlastigim ateistlere yazdim, beni oldugum gibi kabul edenlere : )

Tabi ki dostane elestri yapmissiniz. Uslubunuzdan anlasiliyor cunku, tesekkurler.
Tamam simdi anliyorum sizi. Dogrudur hersey ral kodlari kadar net ayrim yapilan renk skalasi gibi degil. Hep demisimdir ateizm disaridan cok basit gorunse de gercekten cok zor bir kabullenmedir cunku kelime anlami geregi karsi tarafin herkes tarafindan net ispati olmayan bir inanisin antitezinini ortaya koymasi cok ama cok zordur o nedenle sizin bahsettiginiz ateist guruhu cikmasi cok dogaldir. Bazen neye inanmadigini bilmek derli toplu saygin bir durus gerektirir. Cok zor benim icin ama dusunun sonucta bu forumdayim cunku koru korune gitmiyorum yoldan. Gizemleri cozmek bilinmeyeni bilmek pesinden kosmak ayri bir haz veriyor :) saygilarimla.

Ü

Üye silindi 58480

Ben yine kendimce bir yorum yapayim :

Tanriya inanmayan insan, farkinda olmadan tanriyi kisisellestiriyordur.
Dogru tabana oturtulmus bir tanri fikri inkar edilemez. Mesela tanrinin kendisi degil burada, mesela kisinin kavrayis yollari ve alt benligindeki kaliplarin ne kadar farkinda olup olmadigidir.

Tanri elmadir dersek inkar edilebilir. Tanri felancadir dersek de inkar edilebilir.
Nasil bir tanri tarifi yapmaliyiz ki inkari mumkun olmasin ? Simdi bunun tarifini yapmak icin bile bir tecrube ve gozlem ve idrak ve suur ve farkindalik ve akil ve derin akil ve birsuru faktor daha olmak zorunda.

Yiyip icin yatan insan tabi ki tanriyi once gereksiz olarak kodlamisitr ve gizli kodlarini acip bakacak yetilerini de coktan yitirmistir. E simdi ona anlatamazsiniz.

Allah akil ve yetenekle bilinir. Allah kendi kendisini bildiginin ispati olarak iman suurunu yaratmistir. Iman edenin imani, aslinda Allahin kendi kendisini biliyor olmasinin yansimasidir. Buna cok yuksek bir kavrayis ve perspektif gerekir. Yiyip icin yatan insan oncelikle gozlemledigi yasam alanini idrak etmek noktasinda yeteneksizdir. Tanriya ulasamaz o. Dabbe olarak kalir. Yeryuzunde dogup buyuyup olecek bir canli olarak kalir. Otel alemde bir avatari olmayacaktir cunku kordonunu bile isteye kesmistir.

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Bende ateisttim ama sonra sonra anlamaya başladım Kuranı anlamıyordum şimdi anlıyorum önceden hikaye kitabı gibi mantıksız gelirdi ama işin aslı öyle değilmiş ben tasarıma yaratıkların tasarımına baktıkça ulaştım sizi bilemem saygılar