Tanrıya İnanmamak?

Seraphine

Kayıtlı Üye
Peki inançlı biriyseniz, doğal olarakda kadere inandığınızı varsayıyorum. Peki ben ' günahkar ' isem, veya yozlaşmışsam ama kaderimde benim elimdeyse ben neden ' günahkarlar ' sınıfına giriyorum ki? bu bir kader, kaderimi şekillendiren de bensem, neden günahkar ben oluyorum? kader benim önüme bir kaç seçenek sunmuş, bende birini tercih ederek kaderimi belirlemişsem günahkar ve yozlamış oluyorsam, bu seçenekleri bana sunan kader veya yaratıcı ne kadar suçlu? ve basit bir 'sınav' için 2 trilyon galaksi, ve evrende toz kadar yer kaplamayan insan, neden yaratıcıya ihtiyaç duysun? her zorluğu yaşayıp, her zaman her haksızlıkla boğuşup, her zaman yalnız kalıp, her zaman sorununu en kötünün en iyisiyle hayatta kaldıysa neden şükretsin? neden yaratıcıyı kabul etsin?
Öncelikle kader inancına sahip değilim. Ancak yinede size ufak bir açıklama yapabilirim. Aslında sorduğunuz soruyu kendiniz cevaplıyorsunuz. Size sunulmuş seçenekler var ve siz kötü olanı seçiyorsunuz. Ve kadercilik daha farklı bir şey aslında, olan herşeyi kaderden bilirler ve kendilerinin seçmediğini iddia ederler. Bu durumda zaten söylediğiniz kadere inanmakla çelişiyor. Tekrar söylüyorum. Size iradenin bahşedilmesinin sebebi zaten bu seçimleri kendiniz yapmanız. Yoksa bir kukladan farkınız olmazdı. Tanrı size özgür iradeyi bahşediyor ve sınırsız seçimler sunuyor. Burada da doğal bir kanun var yine. Bir yöne gittikçe o tarafın seviyesi yükselir ve diğer tarafların seviyesi alçalır. Atıyorum bar hayatına alışan birisinin dindar birisiyle tanışması zordur. Hayatınız yaptığınız seçimlere göre şekilleniyor ve o seçimlerin sonuçlarını yaşıyorsunuz. Sizinle aynı seçimi yapan ve barda takılan kişiler sizi sevip aralarına alıyorken ilahiyat konusunda günahkar konumuna kayıyorsunuz. Çünkü o ortam maneviyatınız için zararlı. Açık bir şekilde anlatmaya çalıştım ama kafanıza takılan noktalar varsa sorabilirsiniz.

Anlamadığınız nokta şu: Yaratıcının bize ihtiyacı yok, bizim ona ihtiyacımız var. Bahsettiğiniz profil Tanrı'dan uzaklaşmış birini temsil ediyor. Öfke, kırgınlık, acı, yorgunluk .. Bunlar o kişilerin yaptığı seçimlerin sonucuydu. Tnrı hepimizi seviyor çünkü onun evlatlarıyız, ama asi davranan ve kötüleşmeye başlayan çocuklarını da çeşitli şekillerde cezalandırıyor. Tıpkı bizim dünyevi ailelerimiz gibi. Ve şunu da unutmamak gerek ki, o trilyonlarca galaksiyi ve yaşam formunu yaratan yine Tanrıydı. Orada yaşayanlarda onun evladı. Bu kutsal döngüde hep beraber yaşıyor ve seçimlerimizin karşılığını görüyoruz. Bunlar bizi geliştiren , ruhumuzu geliştiren şeyler.

Seraphine şöyle de bir olasılık var. Yazdığın önermeler eğer tanrı varsa geçerli. Ya gerçekten tanrı yoksa beyni kalbi de yaratmamış oluyor. Yaratılmamış bir kalp ve beyinle tanrı hissedilmez ki?
Bazı şeyleri tarif etmek için kelimeler yeterli gelmez, başkalarınında hissetmesi lazım. Divine Voice olarak nitelendirilen bir sesi soruyu açan arkadaşımız ile paylaştığımda çok garip hislerden bahsetti. Sadece ufacık, 4 dakikalık bir kayıt bunu hissettiriyorsa, Tanrı'nın kendisi ile olan bağ nasıl hissettirir sizce? Ben şefkat ve sevgi hissediyorum, kalbimde ufak bir enerji dalgalanması luşuyor.

Sorunuza gelince, peki bu organların kendiliğinden oluştuğunu mu düşünüyorsunuz? Anne rahminde gerçekleşen bu mucizenin self olduğu ve yuvada ki ruhların kendi kendine oluşup o rahme girdiğini mi? Size hissettiğim şeyleri göstermek isterdim çünkü bu yazıyla veya konuşma ile anlatılacak bir şey değil. Bir kere o hissi hissettiğiniz zaman, zaten bu tür soruları direk siliyorsunuz. Bunun dışında verebileceğim bir cevap yok sanırım ..

mabedist

Kayıtlı Üye
Ve siz eşsiz/özelsiniz, tıpkı herkes gibi. Bu yazdıklarım n ekadar aydınlatıcı olabilir bilmiyorum, ama evrensel bir planın işlediğini bilin.
Ben buna inanmakta oldukça zorluk çekiyorum. Bu insani bir yanılgı, zira evrenin merkezinde değiliz. Dış dünyaya dikkatli bakarsınız, şu koca evrenin sonsuz devinimini insanı pek de takmadan devam ettirdiğini görürsünüz. Bir tsunami gelir ve bizi ve yaşadığımız şehirdeki siler ve gider belki de. Bir meteor gelir de tüm dünyayı siler. En fazla bu kadar özeliz işte. Bu evrenin %99.999 undan fazlası yaşama elverişli değil. Bu dünya, bu varlık alemi, bizim için var olmuş değil. Ve insan kendine o kadar değer yüklüyor ki, nokta kadar yer kapladığı kainattaki kırılgan varlığının bir önem taşıdığını zannediyor. Bu forumda açtığım konulara bakılırsa genelde foruma oldukça ters şeyler yazarım. Doğa üstü hiçbir şeye inanmam ve bunları destekleyen kanıtlar sorguladıkça bana kanıt gösterilmesindeki başarısızlığa şahit oluyorum her seferinde. Ne zaman bir sihir, özel ve insan üstü bir anlam aradıysam, başarısızlığa düşüyorum, çünkü deliller böyle bir şey olmadığını gösteriyor. O yüzden özel olduğumuz ve bizim için "büyük bir planın" olduğu bana hiç inandırıcı gelmiyor uzun süredir. Tam tersine, hiç kimse özel değil. Önemli değiliz. Daha da güzeli, önemli olmak denen şey de önemli değil. Bu da saydığınız şeyler gibi insanların uydurduğu bir şey aslında. Ve bu yüzden hayat, keyfi çıkarılacak bir maceradan ibaret. Benim düşüncem tabi.

Ü

Üye silindi 55028

Ya kendimizi diğer milyarlarca toz tanesinden biri görüp önemsiz olacağız yada milyarlarca kar tanesinin eşsiz olanı sayıp önemli olucaz.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Ben buna inanmakta oldukça zorluk çekiyorum. Bu insani bir yanılgı, zira evrenin merkezinde değiliz. Dış dünyaya dikkatli bakarsınız, şu koca evrenin sonsuz devinimini insanı pek de takmadan devam ettirdiğini görürsünüz. Bir tsunami gelir ve bizi ve yaşadığımız şehirdeki siler ve gider belki de. Bir meteor gelir de tüm dünyayı siler. En fazla bu kadar özeliz işte. Bu evrenin %99.999 undan fazlası yaşama elverişli değil. Bu dünya, bu varlık alemi, bizim için var olmuş değil. Ve insan kendine o kadar değer yüklüyor ki, nokta kadar yer kapladığı kainattaki kırılgan varlığının bir önem taşıdığını zannediyor. Bu forumda açtığım konulara bakılırsa genelde foruma oldukça ters şeyler yazarım. Doğa üstü hiçbir şeye inanmam ve bunları destekleyen kanıtlar sorguladıkça bana kanıt gösterilmesindeki başarısızlığa şahit oluyorum her seferinde. Ne zaman bir sihir, özel ve insan üstü bir anlam aradıysam, başarısızlığa düşüyorum, çünkü deliller böyle bir şey olmadığını gösteriyor. O yüzden özel olduğumuz ve bizim için "büyük bir planın" olduğu bana hiç inandırıcı gelmiyor uzun süredir. Tam tersine, hiç kimse özel değil. Önemli değiliz. Daha da güzeli, önemli olmak denen şey de önemli değil. Bu da saydığınız şeyler gibi insanların uydurduğu bir şey aslında. Ve bu yüzden hayat, keyfi çıkarılacak bir maceradan ibaret. Benim düşüncem tabi.
Küçük resime bakarsanız zaten böyle görünmesi oldukça normal. Ama büyük resimde işler daha farklı görünüyor. O bahsettiğiniz evrende herkesin ve herşeyin bir rolü var. Bir makine gibi, eğer eksik bir parça olursa sistem düzgün çalışamaz. İstediğinize inanmakta özgürsünüz ancak şunu söylemek istiyorum.

Kendinizi bireysel olarak değersiz görüyorsunuz. Ama üyesi olduğunuz toplumlarda birbirinizle olan etkileşiminiz, birbirinize kattıklarınız, yine aynı şekilde birleşildiğinde tüm insanlık içindeki yeriniz ve bu tüm insanlığın evren içinde ki yeri .. Sizinle aynı duygulara, düşüncelere, hislere sahip olabilecek birisi yok. En basit parmak iziniz, o bile eşsiz. İnsan en gelişmiş sisteme sahip canlılardan biridir, tek sorun uykuyu kıramamak ve ilahiyata olan inancın körelmesi. Sizin başarısızlıklarınızın bireysel olarak incelenmesi gerekiyor, bunun dışında kendinize ve benliğinize haksızlık etmemelisiniz :) Bu dünyada ki göreviniz sona erdiğinde sizin yerinizi dolduracak başka birisi olmayacak.

Kanıtlar ve gözle görülür deliller bir yere kadar devam eder, en sonunda hisleriniz ve 6. duyunuzu kullanmak zorunda kalırsınız. İlahiyat 5 duyu organı ile kşfedilebilecek bir şey değildir ki, 5 duyu organınızın tanımlayabileceği kanıtlar istiyorsunuz :)

mabedist

Kayıtlı Üye
Küçük resime bakarsanız zaten böyle görünmesi oldukça normal. Ama büyük resimde işler daha farklı görünüyor. O bahsettiğiniz evrende herkesin ve herşeyin bir rolü var. Bir makine gibi, eğer eksik bir parça olursa sistem düzgün çalışamaz. İstediğinize inanmakta özgürsünüz ancak şunu söylemek istiyorum.

Kendinizi bireysel olarak değersiz görüyorsunuz. Ama üyesi olduğunuz toplumlarda birbirinizle olan etkileşiminiz, birbirinize kattıklarınız, yine aynı şekilde birleşildiğinde tüm insanlık içindeki yeriniz ve bu tüm insanlığın evren içinde ki yeri .. Sizinle aynı duygulara, düşüncelere, hislere sahip olabilecek birisi yok. En basit parmak iziniz, o bile eşsiz. İnsan en gelişmiş sisteme sahip canlılardan biridir, tek sorun uykuyu kıramamak ve ilahiyata olan inancın körelmesi. Sizin başarısızlıklarınızın bireysel olarak incelenmesi gerekiyor, bunun dışında kendinize ve benliğinize haksızlık etmemelisiniz :) Bu dünyada ki göreviniz sona erdiğinde sizin yerinizi dolduracak başka birisi olmayacak.

Kanıtlar ve gözle görülür deliller bir yere kadar devam eder, en sonunda hisleriniz ve 6. duyunuzu kullanmak zorunda kalırsınız. İlahiyat 5 duyu organı ile kşfedilebilecek bir şey değildir ki, 5 duyu organınızın tanımlayabileceği kanıtlar istiyorsunuz :)
İlahiyat dediğiniz şey insanın sezgilerinden ibaret. Ve her insan farklı şeyler seziyor. Kimisi bir sürü ilaha inanarak huzura eriyor, kimisi tek bir taneye inanıyor ve öbürlerinin sonsuza dek yanacağına inanıyor. Sezgiler birbiriyle çelişen sonuçlara vardırır bizi, bu yüzden bilgi kaynağı görevi göremezler. Dolayısıyla bizi doğrulara ulaştıramazlar. Var olmak, anne karnındaki bebek, insanların birbirine aşık olması gibi şeyler sizde ilahi hisler uyandırıyorsa, bu onlarda gerçekten ilahi bir anlam olduğunun ispatı değildir. Sadece siz öyle hissediyorsunuzdur. "Ben öyle hissediyorum, öyleyse bu varlığına kanıttır" gibi bir akıl yürütme, bir "non sequitur" hatasıdır. Ne hissettiğinizi anlıyorum, eskiden ben de bunlarda bir anlam görüyordum, tasavvuf ile ilgiliydim özellikle, ama anlam dediğimiz şey de insan uydurmasıdır, biz şeylerde anlam görüyorsak, bu onların gerçekten bir anlamı olduğu anlamına gelmez, sadece biz anlam yüklüyoruzdur onlara.
Evrende herkesin bir rolü yok. Dünyayı silin ve insanı evrenden çıkarın, bu sonsuz kainat hareketine devam edecektir, hiç de tınmayacaktır. Ve olay benim kendimi önemsiz görmem değil aslında, önem dediğimiz şey insan uydurmasıdır, dolayısıyla aslında yoktur öyle bir şey :) Önceki iletinizde güzel açıklamıştınız aslında, para gibi şeyler için söylemiştiniz bunu. Ben de aynısını "önem" ve "ilahi aşk" dediğiniz şeyler için söylüyorum sadece.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Hayatı ve çevreyi böyle görmek istediğinizi düşünüyorum ve içimden bir ses yorum yazmamam gerektiğini söylüyor. Bence bu düşünce yapısından öğrenecekleriniz var ve olaya farklı bir farkındalık evresinden bakıyorsunuz. Neyin ne olduğunu görmek için beklememiz gerekecek sanırım sevgili mabedist :)

Ü

Üye silindi 55028

Sezgi bilgi yorumlama ve gerçekliğin sahteliği...alakalı muhabbet burda da var.Videonun gerçekliği tartışılır.

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Peki sizin de dediğiniz gibi '' İnanç bu değildir, kalpten hissedilir. O ilahiliği, ışığı ve kudreti hissetmek '' bunu hissetmeyenler ise, günahkar mı oluyor? veya yaratıcının sevmediği, ama yarattığı insanlar mı oluyor? veya gözle görülür, elle tutulur hiç bir kanıt olmamasına rağmen ' LÜTFEN OLAYI RADİKAL YÖNLERE ÇEKMEYİN DAĞLAR KUŞLAR GİBİ. ' tanrıyı reddenler, aksine inananların aksine tanrının bize bahşettiği beyini, ekstradan kullandığımızdan dolayı aksine ya günahkar olan bizler değilsek, veya inançlıların aksine ölüm olduğunda asıl cezalandırılan biz değil de inançlılar olacak olursa? yorumunuzu yargıladığımdan değil, yaklaşım açınızı ve yorumlarınızı beğendiğim için soruyorum.
Lütfen ilk sorum olan, inancı hissetmeyenler cezalandırılmış, günahkar mı oluyor
Ve diğer sorum olan ; ya sanılanın aksine, Tanrı bize bahşettiği beyini çok daha kapsamlı ve sorgulayıcı kullandığımız için aksine cezalandırılmak yerine ödüllendirilen biz olursak?

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Merhaba herkese saygılar ve sevgiler.

Foruma senelerdir üyeyim, hesabımın şifresini unuttuğumdan yeni bir hesap oluşturdum. Soruma gelecek olursak, kendimi bildim bileli ' çocukluğum dahil ' herhangi bir tanrıya, yaratıcıya inanamadım. Yani mantıklı gelmedi. Aslında bunu söyleyebilmek için, İncil'i ve çeşitli inançlarıda detaylı araştırmam gerekirdi, burada demek istediğim şu ' ben müslümanım ee? gidip de incili, diğer inanışları araştırdın mı? okudun mu? HAYIR TÖVBE DE BEN MÜSLÜMANIM ŞÜKÜRLER OLSUN ' demek gibi. Ayrıca daha detaylı konuşmak gerekirse, hiç bir diğer inanışları ve kitapları okumayıp, kendine müslüman veya x bir dine inandığını söyleyen kimseye inanmıyorum. Çünkü bu kişiler atıyorum Türkiye'de doğmuşsa müslüman, aynı kişi Belçika'da doğsa Hristiyan, Tayland veya Çin'de doğsa kendilerine o coğrafyada o inanış ağır bastığı için Budist derdi :)

Soruma gelecek olursam, bu sitede bir yaratıcıya inanmayanlar veya bilgi sahibi olanlar diyelim. Öldükleri zaman ne olacağını düşünüyorlar, tamamen soru amaçlıdır bu hep bi soru işareti bende, ve kara bir boşluk hissi biraz rahatsız edici geliyor.

' LÜTFEN KONUYA YORUM OLARAK HADİSLER VE AYETLER PAYLAŞMAYIN..
Bir kaç soru sormak istiyorum merak ettim sadece. Tanrıya inanmıyorsan neden var olduğuna dair nasıl bir açıklama getiriyorsun? Ve bir de sana haksızlık eden, sana zulmeden insanlar ya da suçsuz yere çocukları öldüren, hayvanları katledenler senin dünyanda nasıl karşılık buluyorlar?
Şimdi doğrusu ben de merak ettim senin dünyanda nasıl karşılık buluyor Ama gerçekten merak ettim yanlış anlaşılmasın ☺️

Derman Baba

Kayıtlı Üye
Neden varim? Cevap veremiyorum ise bu sorunun cevabi o zaman ilahi bir guc kesin var demek de bilemedigin bir soruya daha cevap veriyorken nasil bu kadar ilahi bir kesinlige var diyebilinir diye aciklama getirelemez mi. Daha dogrusu daha biz neyi bilemiyoruz ki bu kesin var diyebiliriz.

Bunu da diger mesajinizda sormussunuz cok guzel belki soyle yanitlanabilir. Seytani da varliklari da anlamsiz bilinen bilinmeyeni de gorsem herseyi sorgularim. Olurken bile neden diye sormuyorsan bosa yasamissin demektir bu da benim hayat cumlem.
Allah derki ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor ayeti kerime sinde başka bir hadis kitabında ise Allah celle celalühu şöyle demiştir ben gizli bir hazineydim bilinmek İstedim tanımak istedim demiştir bu dediklerimi araştırın neden var olduğumuzu bulacaksını İstedim tanımak istedim demiştir bu dediklerimi araştırın neden var olduğumuzu anlamadın sanırım bir yol olacaktır

123zlatan1234

Kayıtlı Üye
Allah derki ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor ayeti kerime sinde başka bir hadis kitabında ise Allah celle celalühu şöyle demiştir ben gizli bir hazineydim bilinmek İstedim tanımak istedim demiştir bu dediklerimi araştırın neden var olduğumuzu bulacaksını İstedim tanımak istedim demiştir bu dediklerimi araştırın neden var olduğumuzu anlamadın sanırım bir yol olacaktır
Üstte sormuşsunuz cevaplayayım. Aslında islam'a özel bir yanıt vermeyecektim, ama madem konu başında hadis ve ayet paylaşmayın dememe rağmen konuya aykırı davrandınız bende yanıtlayayım.
HAYVAN TECAVÜZLERİNDE İSLAM ÜLKELERİ İLK 5 DE.
HAYVAN KATLİNDE İSLAM ÜLKELERİ İLK 5 DE.
ÇOCUKLAR İLE EVLENME, CİNSELLİKDE İSLAM ÜLKELERİ İLK 5 DE.
AKRABA EVLİLİĞİNDE İSLAM ÜLKELERİ İLK 5 DE.

FAKAT SUÇ ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU ÜLKELER ATEİST ÜLKELER NEDEN?

Ayrıca insanın vicdana veya ahlaka sahip olması için illa bir dine inanması gerekmediğini anlatabildim umarım. Ayrıca evimdede 3 tane kedim var, insan olmak önemli bence.

Derman Baba

Kayıtlı Üye

amissa

Kayıtlı Üye
Yalnız enerjiye falan inanıyorsan ateist olmuyorsun.
İnsanları yaratan, dinler gönderen, kurallar ve yasaklar gönderen bir Tanrıya inanmamak ateist olmam için yeterli. Onun dışında bahsettiğiniz enerji, dini inanışlardaki Tanrı ile bağdaşmak ve açıklanmak zorunda değil fikrimce. Evren çok büyük. Sayısız ihtimal, yaşam, varlık, enerji var. Bunların hepsine inanıyorum. Enerjisel olarak üstün ya da farklı konumda bir varlık olabilir ama dinlerdeki Tanrı kavramından uzak. Yine kendi fikrimce elbette.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Kimse paradoksa takilmamis garibime gitti. Benim yazdigim icin aslinda bu bana sunu gosterdi konu tanri olunca dikkat ediniz her bir yorum katan olsun dusuncesini paylasan olsun saygimiz sonsuz o ayri ama hep bir fazlasini soyleme yazma belirtme ihtiyacini hissediyor zaten bugune kadar gelen felsefe de bu nedenle bir kutuphane olmadi mi? Ne guzel boyle de olsun ama sunu da acaba es gecmiyor muyuz aslinda cevap cok.basit ve onumuzdedir kimbilir?
Doneyim paradoksa. Onune cikan herseyi gecebilen yikan bir varlik cisim vs ile onune cikan herseyi engelleyebilen cisim varlik carpisirsa denk gelirse ne olur...? Bu paradoksun cozumu soyle ki: bu ikisi ayni anda var olamaz. Yani birini tanimlarken aslinda digerinin varolmadigini belirtiyoruz. Simdi ilelebet var olacak bir tanri ile herseye ve yok etmeye gucu yeten tanri... Tanri kendini yok edemez. Sonsuzdur e ama herseye gucu yetme? Kendini yok edebilir e ama sonsuz varolus? Demek ki her iki ozelluk ayni anda var olamaz. Bakiniz amacim burada dinler tanri dusmanligi falan degil? Ateizm bir etiket gruplasma teizm dusmanligi degil bir felsefe sorgulama bicimidir. Yukarida yazdigima tekrar donersem belki hersey basit onumuzde de olabilir. Simdi tanriya inanan varliginun ispati uzerine sorgulama yapan arkadaslarimizin da cikarimlari cok guzel aciklayici ve onumuzde basitce de durabilir.

Son olarak sunu demek istiyorum. Ne olursaniz olun ister inanin ister varligina inanmayin veya yok oldugunu savunun iciniz kalbiniz vicdaniniz ve beyniniz huzurlu olsun. O zaman dogru yoldasinizdir. Eger yukarida arkadasin dedigi gibi olunce veya daha sonra tanriya ulasacaksam ben bu sorgulamam ve ateist olmamla ilgili asla suclanmayacagim. Zaten tanri yoksa enerji olarak atom parcalari olarak sonsuzda var olacagim.

Hersey ziddiyla vardir, o yuzden bu paradoks beni varliga götürüyor

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Öldüğüm zaman başka bir galakside başka bir yaşamda başka biri olarak başka bir varlık olarak doğacağım. İnsan Tanrıya inanmak zorunda değildir. Bilinsin ki yalanda insanlık tarihi kadar eskidir. Bazı şeyler komple yalan ama burada uzun uzun yazıp linç yemek istemiyorum. Reenkarne olup başka bir hayata geçeceğim kısaca ve şu ana kadar belki binlerce belki milyonlarca kez doğdum öldüm bu benim için hiç sorun değil ve ölüp doğmaya devam edeceğiz. Doğum ölüm kadar bulaşacı bir hastalıktır :)

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Öldüğüm zaman başka bir galakside başka bir yaşamda başka biri olarak başka bir varlık olarak doğacağım. İnsan Tanrıya inanmak zorunda değildir. Bilinsin ki yalanda insanlık tarihi kadar eskidir. Bazı şeyler komple yalan ama burada uzun uzun yazıp linç yemek istemiyorum. Reenkarne olup başka bir hayata geçeceğim kısaca ve şu ana kadar belki binlerce belki milyonlarca kez doğdum öldüm bu benim için hiç sorun değil ve ölüp doğmaya devam edeceğiz. Doğum ölüm kadar bulaşacı bir hastalıktır :)
Başka bir galaksi dedim ama belki aynı dünyada veya başka yaşam olan herhangi bir yer de olabilir veya tekrar dünyada doğabilirim bilemiyorum.

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Reenkarne Tanrı inancı ile kesişmez zaten. Reenkarne döngüsünü yaratan ve buna izin veren yine Tanrının kendisidir :)
Ben reenkarne döngüsünü tanrının yaptığına inanmıyorum . Evrende uygun koşullar oluştuğu anda varlıkların yaşama başladığına inanıyorum. Örneğin dünyadaki yaşamın başlaması için uygun koşulların olup başlaması ve herkes her ruh sırasını bekliyor yaşamak için. Bu bir tanrıya bağlı değil.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Peki sizin düşüncenizde o uygun koşulları yaratan kim? O ruh sırasını ayarlayan veya bekleyiş sürecini kontrol eden? Şimdi buna evren diyeceksiniz. Peki o evreni kim yarattı? Normal reenkarnasyon sisteminde bahsettiğiniz düzen bulunmuyor aslında. Burada sizi çürütmeye çalışmıyorum, yanlış anlamayın. Sadece düşüncelerimizi karşılaştırıyorum.