Tanrıya İnanmamak?

123zlatan1234

Kayıtlı Üye
Merhaba herkese saygılar ve sevgiler.

Foruma senelerdir üyeyim, hesabımın şifresini unuttuğumdan yeni bir hesap oluşturdum. Soruma gelecek olursak, kendimi bildim bileli ' çocukluğum dahil ' herhangi bir tanrıya, yaratıcıya inanamadım. Yani mantıklı gelmedi. Aslında bunu söyleyebilmek için, İncil'i ve çeşitli inançlarıda detaylı araştırmam gerekirdi, burada demek istediğim şu ' ben müslümanım ee? gidip de incili, diğer inanışları araştırdın mı? okudun mu? HAYIR TÖVBE DE BEN MÜSLÜMANIM ŞÜKÜRLER OLSUN ' demek gibi. Ayrıca daha detaylı konuşmak gerekirse, hiç bir diğer inanışları ve kitapları okumayıp, kendine müslüman veya x bir dine inandığını söyleyen kimseye inanmıyorum. Çünkü bu kişiler atıyorum Türkiye'de doğmuşsa müslüman, aynı kişi Belçika'da doğsa Hristiyan, Tayland veya Çin'de doğsa kendilerine o coğrafyada o inanış ağır bastığı için Budist derdi :)

Soruma gelecek olursam, bu sitede bir yaratıcıya inanmayanlar veya bilgi sahibi olanlar diyelim. Öldükleri zaman ne olacağını düşünüyorlar, tamamen soru amaçlıdır bu hep bi soru işareti bende, ve kara bir boşluk hissi biraz rahatsız edici geliyor.

' LÜTFEN KONUYA YORUM OLARAK HADİSLER VE AYETLER PAYLAŞMAYIN..

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba, inanç bir olgudur. Tarihe baktığımızda geçmişten günümüze kadar insanlar hep kendilerinden çok daha güçlü, muhteşem ve kusursuz bir yaratıcı (Giganu) olduğunu düşünmüşlerdir. Filozoflar, düşünürler ve şamanlar her daim düşünme ve sorgulama yetilerinden dolayı haksızca ve adil olmayan yöntemlerce ne yazık ki öldürülmüşlerdir. İslam dininin kabul etmediği bir gerçek var ki, tüm pozitif bilimlerin felsefe aracılığıyla ortaya çıktığı ve geliştiğidir. Geçmişten günümüze kadar bize Tarih yanlış öğretildi ve yanlış bilgileri zihnimize alıp, doğru bilgileri göremez kabullenmez hale geldik. Bir Tarih Öğretmeni olarak şunu söyleyebilirim ki,
Bilinen tüm doğru sanılan yanlışlar, bir gün gerçek ışıklarına kavuşacaklar.

Bilginize Saygılarımla

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ben ateistim. Tanri kavramina inaniirim ancak varligina inanmam. Kavram yaratilabilir varlik felsefenin konusudur ve amacidir. Detaya girmeyecegim girersek binlerce sayfa filozofi yapariz. Ama dinler uzerinden tanriya ulasmak kanimca muhtemelen yanlisa goturebilir bir gercegi es gecirtebolir. Evreni tanri yaratmamistir belki hepimiz ortak dengede biz yarattik? Ogretmenime katiliyorum yanlis anlamadiysam insanlar eksik bilgilerini eksikliklerini mukemmeliyet merkezi olan bir tanri kavramiyla dolduruyorlar. Cok mantikli bunun yanlis bir tarafi yok ancak cok basit bir paradoksla bence tanri kavraminin varlik olqrak olamayacagini cikaramiyorlar. Ornegin herseye kadir olan bir tanri ayni zamanda sonsuz plamaz daimi olamaz. Fiziken soyle aciklayayim. Meshur bir fizik paradoksu vardir. Herseyi onune geleni yikip gecen bir seyle varlikla onune gelen herseyi engelleyen seyin varligin karsilasmasinin sonucu ne olur? Bunun yaniti tanri varligina yanit verecektir. Hemen cevabini yazmayayim. Kafalari yakalim. Tartisalim.

Diamons

Kayıtlı Üye
Bir kaç soru sormak istiyorum merak ettim sadece. Tanrıya inanmıyorsan neden var olduğuna dair nasıl bir açıklama getiriyorsun? Ve bir de sana haksızlık eden, sana zulmeden insanlar ya da suçsuz yere çocukları öldüren, hayvanları katledenler senin dünyanda nasıl karşılık buluyorlar?

Diamons

Kayıtlı Üye
Bir kaç soru sormak istiyorum merak ettim sadece. Tanrıya inanmıyorsan neden var olduğuna dair nasıl bir açıklama getiriyorsun? Ve bir de sana haksızlık eden, sana zulmeden insanlar ya da suçsuz yere çocukları öldüren, hayvanları katledenler senin dünyanda nasıl karşılık buluyorlar?

İlk sorum karışık gelmesin. Demek istediğim.
-Neden varım ?
Cevap:.........................?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Neden varim? Cevap veremiyorum ise bu sorunun cevabi o zaman ilahi bir guc kesin var demek de bilemedigin bir soruya daha cevap veriyorken nasil bu kadar ilahi bir kesinlige var diyebilinir diye aciklama getirelemez mi. Daha dogrusu daha biz neyi bilemiyoruz ki bu kesin var diyebiliriz.

Bunu da diger mesajinizda sormussunuz cok guzel belki soyle yanitlanabilir. Seytani da varliklari da anlamsiz bilinen bilinmeyeni de gorsem herseyi sorgularim. Olurken bile neden diye sormuyorsan bosa yasamissin demektir bu da benim hayat cumlem.

Diamons

Kayıtlı Üye
Aslında ilahi bir güç var demek daha kolaydır. Diğer türlü sorulara cevap vermek daha da zorlaşır. Çünkü sorularının cevabını bulabileceğin bir kaynak yoktur.
Tanrı yoksa rehberi de yoktur.
Zahir gözlerle görebileceğin araştıracağın bir kaynak yoktur mesela.
Melekler yoktur.
Tanrı'nın karşısında yer alan habis ruhlar veya cinler, göktekiler vs. yoktur.
Sadece görebildiğim maddesel boyut vardır.
Göremediğim bir tanrıyı yok addediyorsam göremediğim diğer varlıkların olabilme ihtimali de anlamsızdır bana göre. (Kalp gözlerinden bahsetmiyorum. Herkesin açık değildir o yüzden)
He bazı şeyler algılayabileceğimiz hız da olmadığından (ışık hızı) ya da algılayabileceğimiz büyüklükte olmadığından göremiyoruz. Ama yine de misal mikroskop gibi optik aygıtlar yardımı ile görünür hale getirebiliyoruz bir şekilde. Bunları istisna olarak tutuyorum.
Kötülerin ceza alacağı bir sistem yok. (er ya da geç) Bu adaletin gerçekleşmeyeceği anlamına da geliyor. Bir haksızlık var..
Yaşıyorum.
Yemek yiyorum.
İşe gidip geliyorum.
Yemek yiyorum.
Uyuyorum.
...
ve bu döngü devam ediyor.
...
Trafik kazasında yaşamım son buluyor.
Ve artık bir hiçim.
Bedenimi toprak kucaklamış.
...
Neden varolmuştum ki ? zaten.
Bu kadar zahmet, çile, eziyet, çaba sadece bir hiç olmak içinmiş?
Ne kadar yazık.
Kötülerin intikamını alamadım. Yanlarına kâr kaldı. Buna gücüm de yetmemişti.
İşte ben bu kadar zavallı bir varlığım.
Ne de olsa hiçbir şeyin anlamı yoktu, yaşamımın dahi.
Boşverin.

mabedist

Kayıtlı Üye
Merhaba herkese saygılar ve sevgiler.
Soruma gelecek olursam, bu sitede bir yaratıcıya inanmayanlar veya bilgi sahibi olanlar diyelim. Öldükleri zaman ne olacağını düşünüyorlar, tamamen soru amaçlıdır bu hep bi soru işareti bende, ve kara bir boşluk hissi biraz rahatsız edici geliyor.
Şahsen ölümden sonra hiçbir şey olmayacağını düşünüyorum, buna verilen genel bir cevap vardır, "doğmadan önce nasılsa öyle olacak". Örneğin uykunun rüya görülmeyen evresi vardır ya. Rüya görmediğiniz bir anda uyandınız ve 10 saniye öncesini hatırlamaya çalıştınız, hatırlayamadınız. O an bilinciniz yoktu. İşte o nasıl bir hisse, son uykudan sonra bir daha asla var olmayacak olmak da öyle bir şey.
Kara boşluktan kurtulmak, her kişi için her zaman doğru olmasa da, bizim elimizde. Hayattan keyif almak varken neden kara bir boşluğa düşesiniz? Arkadaşlar, hobiler edinin, enstrüman çalın, macera yaşayın, sevin, sevilin. Bana göre hayatı anlamlı kılan budur, bir tanrıya inansam da böyle düşünürdüm.

mabedist

Kayıtlı Üye
Kötülerin ceza alacağı bir sistem yok. (er ya da geç) Bu adaletin gerçekleşmeyeceği anlamına da geliyor. Bir haksızlık var..
Yaşıyorum.
Yemek yiyorum.
İşe gidip geliyorum.
Yemek yiyorum.
Uyuyorum.
...
ve bu döngü devam ediyor.
...
Trafik kazasında yaşamım son buluyor.
Ve artık bir hiçim.
Bedenimi toprak kucaklamış.
...
Neden varolmuştum ki ? zaten.
Bu kadar zahmet, çile, eziyet, çaba sadece bir hiç olmak içinmiş?
Ne kadar yazık.
Kötülerin intikamını alamadım. Yanlarına kâr kaldı. Buna gücüm de yetmemişti.
İşte ben bu kadar zavallı bir varlığım.
Ne de olsa hiçbir şeyin anlamı yoktu, yaşamımın dahi.
Boşverin.
Çok haklı bir serzeniş. İnançsız birisi olarak, yaşamının çoğu acıdan ibaret olan ve gidişatı değiştirmeye gücü yetmeyen birinin umut sahibi olması ve yaşamını sürdürmesi için bir sebep göremiyorum. Bu pek de dile getirilmemesi gereken bir şey aslında, aynı zamanda üzücü. Ama hayat her zaman bu kadar kötü ve acımasız olmuyor zanlımca. Merak ediyorum, sizce dünyada acı mı daha çok, yoksa mutluluk mu?

Diamons

Kayıtlı Üye
Bakın öncelikle ben inançlı bir insanım. Empati kurup düşünmek ve düşündürmek istemiştim. Ben yıllar önce tasavvuf la tanıştım. Tanrının sevgisini ve beni sevdiğini hissettim. Benimle olduğunu hissettim. Bunu kendim meydana getirmedim. Bu bende meydana getirilmişti. Getirebilseydim 18 yıl beklemezdim. Daha sonrasında zikirlerle göz perdem açıldı. Varlıkları görebilmeye başladım buna şeytan da dahil. Sadece bu bile bana göre Kur'anı kanıtlar nitelikte. Çünkü bunlardan haber veriyor. Sorunuzu cevaplamak istersem eğer acı daha fazladır diye düşünüyorum. Çünkü insanların çoğu bencil. Mutlu olabilmek için mutluluk ulaştırabilmek gerekir. Bencillik mutluluğu ulaştırmanın önünde engeldir.

amissa

Kayıtlı Üye
Ateist birisi olarak insanları yaratan, dinler gönderen, belirli kurallar ve yasaklar vs koyan bir Tanrıya inanmıyorum. Bu sonuca araştırıp, uzunca kafa yorduktan sonra vardım elbette. Öldükten sonra yok olacağıma inanıyorum. Ama çok daha farklı şeyler de olabilir. Enerjiden oluştuğumuzu düşünürsek, dünyadaki yaşam ve ölümümüz enerjisel olarak yaşadığımız dönüşümün bir parçası olabilir. Yani ölünce daha farklı biçimde, farklı bir boyutta dönüşüme devam edebiliriz. Daha pek çok teori yürütülebilir bu konuda. Önceki veya sonraki yaşam tam olarak kanıtlanamıyor veya şu anki algı ve kapasitemiz dahilinde açıklanamıyorsa , bunu bir Tanrı ile çözüme kavuşturmayı doğru bulmuyorum. Çünkü Tanrı üstüne kafa yordukça aslında kendisiyle çelişen ve var olması imkansız bir varlık kendi fikrimce. Bunun yanında insandan enerjisel olarak daha üstün olan ve bazı şeylerin oluşmasını sağlayan bir varlık olabilir ama yine inanılan Tanrı figüründen çok uzak bir kavram benim için.

123zlatan1234

Kayıtlı Üye
Ateist birisi olarak insanları yaratan, dinler gönderen, belirli kurallar ve yasaklar vs koyan bir Tanrıya inanmıyorum. Bu sonuca araştırıp, uzunca kafa yorduktan sonra vardım elbette. Öldükten sonra yok olacağıma inanıyorum. Ama çok daha farklı şeyler de olabilir. Enerjiden oluştuğumuzu düşünürsek, dünyadaki yaşam ve ölümümüz enerjisel olarak yaşadığımız dönüşümün bir parçası olabilir. Yani ölünce daha farklı biçimde, farklı bir boyutta dönüşüme devam edebiliriz. Daha pek çok teori yürütülebilir bu konuda. Önceki veya sonraki yaşam tam olarak kanıtlanamıyor veya şu anki algı ve kapasitemiz dahilinde açıklanamıyorsa , bunu bir Tanrı ile çözüme kavuşturmayı doğru bulmuyorum. Çünkü Tanrı üstüne kafa yordukça aslında kendisiyle çelişen ve var olması imkansız bir varlık kendi fikrimce. Bunun yanında insandan enerjisel olarak daha üstün olan ve bazı şeylerin oluşmasını sağlayan bir varlık olabilir ama yine inanılan Tanrı figüründen çok uzak bir kavram benim için.
Kesinlikle yazdıklarınızla aynı şeyi düşünüyorum, özellikle ölünce farklı biçimde farklı boyut olayını bende çok düşünüyorum..

Diamons

Kayıtlı Üye
Benim neler yaşadığıma inanıp, inanmamak zorunda değilsiniz. Ama bana hakaret edemezsiniz. Böyle sadece gözden düşersiniz. O bağlantıyı kurmamın sebebi Tanrının görülmediği için insanların ona inanmamalarıydı. Yani görülmeyene inanmamak. Ama Tanrıdan ve diğer varlıklardan haber veren nedir düşünmek lazım. En azından bi araştırma niteliğinde kuran okumuş olsaydınız, demek istediğimi daha kolay anlayabilirdiniz.

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Sizce düz bir vadide olupta mı gördükleriniz yoksa kuşbakışı mı gördükleriniz daha gerçekçi ve daha çoktur.6. boyut ve daha üstü bilince sahip olmadıktan sonra din ve tanrı hakkında konuşmak ,körlerin fili tarifi gibi kalıyor.Körler kendi aralarında tartışmasın demiyorum ama sonuç sıfır,kim kazanacak,en çok ve gür sesi çıkan mı?
İdrakler üst boyutları algılayamadıkca bu bilgilerin verilmesi doğru değil. Yani doğruyu söylemek gerek ama her yerde ve herkese değil.
11. ve daha üst boyutlar yaratma boyutu,yani bir nevi oradakiler tanrı ama aramızda da ben sen gibi enkarne olup yaşayanlar var,buna ne diyeceksiniz?
Birde şuan içinde bulunduğunuz simülasyon da patronların gönderdiği görevliler ve tebliğler var,bir departmanda sizin üstünüz olan birinin buyrukları gibi. Ama bu buyruklar genel müdürü ya da şirket sahibini bağlar mı ya da onları yok sayar mı! Sen kendi üstünü bilirsin,o müdürü,müdür de şirket sahibini.Sen üstüne şirket sahibi muamelesi yapıyorsun diye o patron olmaz.

blacklist92

Kayıtlı Üye
Hocam siz çok zekisiniz neden? çünkü tanrıya inanmıyorsunuz evet aynen öyle. Şu insanların neler çektiğini yaşadığını bilmeden kendince 3 cümle ile bütün kainatı çözdüğünü zanneden insanlara bayılıyorum.

Ü

Üye silindi 55028

Hocam siz çok zekisiniz neden? çünkü tanrıya inanmıyorsunuz evet aynen öyle. Şu insanların neler çektiğini yaşadığını bilmeden kendince 3 cümle ile bütün kainatı çözdüğünü zanneden insanlara bayılıyorum.
İnanmayanların belki bir felsefe sosyolojiyle iyi bir yere geldikleri doğru fakat yanlış yolda verilen savaşında bir manası yok.Kibar konuşmak veya sezdirmeden fikir dayatmak bir başarı değil.Sadece güçleri yetmediğinden bu yola başvuruyorlar.Bu yüzden pasif bir savaş var.
Ayrıca her inanan dediğiniz gibi değil.Bende kader diyip sayfalarca yazıya cevap veren veya aynen diyip geçiştiren insanları sevmiyorum ama genelleme yapmıyorum.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Tanriya degil de dinlere bagli olmak, inanmak ve ya inandirilarak buyumek bence kotu bir olay olsa gerek cunku ben ve abim bu durumdan asiri muzdaripiz yani asiri dinci bir ailem yok ama hocalara inanan bir baba ve buyuk abi var ne yazikki, mantik yok ortada mantikli dusunun diyorum bir cok kisiye, cevremdeki insanlardan asiri sikildim yok o gunah bu haram bu soyle bu boyle, sanane arkadas inanin keske herhangi bir dine bagli olmayan bir ailen olsaydi yani ailem oyle olsaydi diyorum keske boyle buyumeseydim bir cok seyi bilincaltimsan atana kadar yillar gecti, ne geldiyse basima inanclar yuzunden geldi nazar buyu musallat gibi, kimse kusura bakmasin bir cok ateist tanidigim var hic bir sikintilari yok, en azindan buyu nazar varlik gibi..
Diyorum ki birak inanma hoc bir sey yapma ama basim sikistiginda hemen dua etmek geliyor aklima cjnku oyle buyuduk kaldimis beyinde, duadan once pozitif dusunce ile care aramak ve ise koyulmak daha mantikli degil mi ?
Nedir bu muslumanlari dini ve ya kendi kendine olusturduklari din??? Nefret ediyorum