Takıntı korku heyecan,Bunlardan Nasıl Kurtulabilirim

juinn

Kayıtlı Üye
Merhabalar,benim sorum size şu şekilde olacak basit ve öz anlatacağım,
Ben 21 yaşındayım söylenen herseyi kafaya takıyorum en ufak biseyi bile geceleri uyuyamiyorum karamsar bi yapım oldugu icin kötü düşünüyorum bu beni hep huzursuz hissettiriyor takintilarim;o niye oyle dedi keske baska bisey deseydim o neden biyle davrandi yapti vsvs.
İnsanlara karsi korkuyorum bazen cevap veremiyorum kendime guvenemiyorum kavga olacagi sirada heyecanlaniyorum akışına bırakamıyorum.

boristanblue

Kayıtlı Üye
Aslında sorunlarınızın cevaplarını, sorunuz da belirtmişsiniz, söylediğiniz gibi her şeyi takmayacaksınız, bunun için kendinize telkin vereceksiniz, farkında olmanız güzel, karamsar bir yapıdan daha umutlu daha pozitif bir hale geçmelisiniz, bunun için telkin verirken pozitif davranın, her şey kötü olacak diye düşünürseniz hayatı kendinize zindan edersiniz, kötü şeyler olduğu gibi, iyi şeylerde olacak hayat böyle, biraz tecrübe, biraz mutluluk, birazda acı, üst üste gelecek ve bugün olduğunuzdan, daha da güçlü olacaksınız, inanın ve mücadele edin, bazen bize en çok zarar veren kendi zihnimiz oluyor, odaklanın, inanın, pozitif düşünün ve dininizi bilmiyorum ama ibadet edin.

hasan06

Kayıtlı Üye
Ben 21 yaşındayım söylenen herseyi kafaya takıyorum en ufak biseyi bile geceleri uyuyamiyorum karamsar bi yapım oldugu icin kötü düşünüyorum bu beni hep huzursuz hissettiriyor takintilarim;o niye oyle dedi keske baska bisey deseydim o neden biyle davrandi yapti vsvs.
İnsanlara karsi korkuyorum bazen cevap veremiyorum kendime guvenemiyorum kavga olacagi sirada heyecanlaniyorum akışına bırakamıyorum.
psikolog ile görüşmelisin yanlış anlama sana kötü anlamda demiyorum ama uzun bir seans alarak kendine güven konusunda bazı şeyleri aşmalısın . ben de aynı zamanda bir psikologum ancak yanında olmak gerek göz göze olmak gerek yoksa senin iş çok kolay

öz'lem

Kayıtlı Üye
Asagi yukari sizin yaslarinizda cocugu olan bir anne ve zamaninda 21 yaslarinda olmus bir kadin olarak sunu soyleyebilirimki;malesef asagi yukari herkes bu gibi durumlar yasamistir size ozel degil.Hele bide gece yataga yatinca ne hesaplasmalar yapiyoruz kendimizle ?hobilerinizi kesfedin,her yastan insanin katildigi aktiviteler var onlara dahil olmaya calisin? sizin naif bir kisiliginiz varsa; malesef bulundugunz sosyal cevrenizde biraz rahatsa bunlari yasamaniz olagandir.Gecici bir sure bu hissettikleriniz unutmayin.

vivalavida

Kayıtlı Üye
Bol bol kendinizi gözlemleyin. Ani tepki vermemeye çalışın. Duygularınızı, düşüncelerinizi izleyin. Ara ara "ben ne yapıyorum", "ne hissediyorum" ya da "ne düşünüyorum" gibi sorular sorun kendinize. Bir süre sonra hislerinizin ve düşüncelerinizin, daha da ötesi kendinizin farkında olmaya başlayacaksınız. Ama en önemlisi hayata güvenin. Bir şekilde her şey çözülüyor. Siz kafanıza taktıkça hiçbir şey düzelmeyecek, aksine daha da kötüleşecek. Takmamaya çalışmak da çözüm değil, çünkü bu sefer daha çok takıntılı olursunuz.
Dediğim gibi hayata güvenin, her ne oluyorsa geçip gidecek. Hiçbir şey sonsuza dek kalmayacak.
Sevgiler, saygılar..

Ori

Kayıtlı Üye
Bakış açınızı biraz daha olumlu yöne eğmeniz gerekecek. Takıntı kötü bir hastalıktır ve illettir, öyle kolayca üstesinden gelmek kolay değil. Bunun için çeşitli terapiler var ve seansları iyileşme durumuna göre uzayabiliyor. Genel olarak bir uzmandan yardım alabilirsin. Yok kendim hallederim dersen de, korkun için çeşitli seminerlere katılarak sorular sorabilir veya tartışma platformlarına girip kendini sınayabilirsin. Böyle böyle alışabilir ve korkuna dair adım atabilirsin. Kavgacı biriysen bu huyundan vazgeç.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Takintili oldugun dusunceleri yazabilirsin
Eger bir günlük tutarsan zihnini takip etmen kolaylasir
Yazdiklarini donup oku boylece hangi konularda takıntılarının cok oldugunu göreceksin
Psikoloji kitaplari da okursan bilindik guvenilir kisilerin, kendini epeyce düzeltirsin?

Pofuduk Kartal

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Youtube'da Beyhan Budak adlı psikoloji ile ilgili kanalı tavsiye ederim.
Şimdinin Gücü ve Var Olmanın Gücü adlı 2 kitabı da tavsiye ediyorum.
Kitapların yazarının ismi Echarkt Tolle ve Youtube'da türkçe alt yazılı videoları da var onları da izleyin lütfen.
İnşaallah faydası olur <3

SpiralGöz

Kayıtlı Üye
Bende 21 yaşındayım bende de vardı bu sorun hala da biraz devam eder hatta bu devirde obsesi olmayan neredeyse kalmamıştır. Psikologdan yardım almak ve psikiyatristten ilaç elbette yardımcı olur ama onlarında söyleceği gibi sadece yardımcı olur, asıl çabayı sen göstermelisin.
Okuduğum bir fantastik hikayede kasabayı büyülü yaratıklardan koruyan bir kalkan vardı. Ancak içeri bir yaratık girerse kalkan zayıflayıp daha güçlü yaratıkların girmesine imkan veriyordu ve bu döndü kalkan tamamen kırılana dek sürüyor. Takıntılarda böyle, her gelen daha fazlasını getirir ve en son Yeter! dedirtene kadar gider.
Takmamak tek, yegane çözümdür. Bunu kolaylaştırmak için hobi edinebilirsin, üstteki yorumlarda pek çok faydalı şey yazılmış.
İkinci olarak kendine neden? sorusunu soracak kendi kendine bir psikolojik çözümleme yapabilir ve herhangi bir sorunun varsa çözebilirsin ancak bu sadece takıntını erteler ve başka bir sorunda-ki emin ol hiç yoktan, istemesende bulursun- tekrar baş gösterir. Takıntı başlı başına sorundur.
Eğer kendi hayat felsefesi olan ve herhangi bir yaratıcıya inanan biriysen, her şeyden sorumlu olan ve gücü yeten tanrının sen değil o olduğunu kendine hatırlatıp kendini sorunlardan özgür bırak.

juinn

Kayıtlı Üye
Asagi yukari sizin yaslarinizda cocugu olan bir anne ve zamaninda 21 yaslarinda olmus bir kadin olarak sunu soyleyebilirimki;malesef asagi yukari herkes bu gibi durumlar yasamistir size ozel degil.Hele bide gece yataga yatinca ne hesaplasmalar yapiyoruz kendimizle ?hobilerinizi kesfedin,her yastan insanin katildigi aktiviteler var onlara dahil olmaya calisin? sizin naif bir kisiliginiz varsa; malesef bulundugunz sosyal cevrenizde biraz rahatsa bunlari yasamaniz olagandir.Gecici bir sure bu hissettikleriniz unutmayin.

juinn

Kayıtlı Üye
Tam herseyi yoluna sokuyorum guzel mutlu hissediyorum en ufacik birseyde darmadagin oluyorum geceleri kendimle konusuyorum bildigin kavga bile ediyorum sigara iciyorum aşırı derecede herseyi parcalamak istiyorum. Tamam dogru bu takinti cogu insanda var ama bendekinin normal oldugunu sanmiyorum buradan yazmakla anlatamıyorum cok buyuk sorunlar yasadik hayatin sillesini cektim ihanet güvensizlik cok yasadim ama surekli bas agrisi cekiyorum gücüm kalmiyor arafta hissediyorum surekli kendimle konuşuyorum dermanim kalmiyor artik cok ezildim. Bunlari rahatca soyleyebiliyosam gercek kimligimin belli olmamasi yuzunden tip olarak genelde herkes yakışıklı sin guzelsin iyisin derler ama kendimi hep cirkin kendineguvensiz bulurum diyeceklerim okadar cokki kelimeler kafamda karisiyor dogru yazsam bile yalnis yaziyorum
gibi hissediyorum bu gidişatım az cok biliyor gibiyim

juinn

Kayıtlı Üye
Bakış açınızı biraz daha olumlu yöne eğmeniz gerekecek. Takıntı kötü bir hastalıktır ve illettir, öyle kolayca üstesinden gelmek kolay değil. Bunun için çeşitli terapiler var ve seansları iyileşme durumuna göre uzayabiliyor. Genel olarak bir uzmandan yardım alabilirsin. Yok kendim hallederim dersen de, korkun için çeşitli seminerlere katılarak sorular sorabilir veya tartışma platformlarına girip kendini sınayabilirsin. Böyle böyle alışabilir ve korkuna dair adım atabilirsin. Kavgacı biriysen bu huyundan vazgeç.
Uysal birisiyimdir kavga etmem oyle olsa bile ogun mutluyumdur kendime guvenim vardir nadirdir kavgalarim hep iyi konusurum baskasinin derdini kendi derdimmis gibi alirim yuklerim omuzlarima yine yalniz kalirim ya ben dayanamıyorum artik insanlarin bos konusmasindan kirici konusmasindan geceleri kendimle kavga ediyorum surekli kendimle konuşuyorum sanki baska bir benvar gibi

juinn

Kayıtlı Üye
Tam herseyi yoluna sokuyorum guzel mutlu hissediyorum en ufacik birseyde darmadagin oluyorum geceleri kendimle konusuyorum bildigin kavga bile ediyorum sigara iciyorum aşırı derecede herseyi parcalamak istiyorum. Tamam dogru bu takinti cogu insanda var ama bendekinin normal oldugunu sanmiyorum buradan yazmakla anlatamıyorum cok buyuk sorunlar yasadik hayatin sillesini cektim ihanet güvensizlik cok yasadim ama surekli bas agrisi cekiyorum gücüm kalmiyor arafta hissediyorum surekli kendimle konuşuyorum dermanim kalmiyor artik cok ezildim. Bunlari rahatca soyleyebiliyosam gercek kimligimin belli olmamasi yuzunden tip olarak genelde herkes yakışıklı sin guzelsin iyisin derler ama kendimi hep cirkin kendineguvensiz bulurum diyeceklerim okadar cokki kelimeler kafamda karisiyor dogru yazsam bile yalnis yaziyorum
gibi hissediyorum bu gidişatım az cok biliyor gibiyim

Prana_

Kayıtlı Üye
Sayın @juinn, arkadaşlar kendinizi meşgul etmek adına yapabileceğiniz şeyleri yazmışlar zaten. Hepimizin aile yapısı, yaşam biçimi, olaylara bakışı vs. farklı. Benzer duygular yaşıyor olsak bile, olaylar ve yoğunluk değişiyor.. Herkes kendi yaşadığı kadarını bilir, o yüzden herkes yaşıyor vb. klasik cümleler kurmayı sevmiyorum. Sürekli baş ağrısı çekiyor olmanız, uykusuzluk ve takıntılarınızın dışında, aşırı sigara bağımlılığınızdanda kaynaklanıyor bence. Yaşınız çok genç, önünüzdeki yıllar, bu güne kadar yaşadıklarınızdan daha çetinde geçecek olabilir. Size düşen yaşadığınız olaylar karşısında aklı selim ve dimdik durabilmektir. Bunu, sürekli bir sorgu haliyle, takıntı yada öfkeyle başaramazsınız. Bu duygular size zarar vererek, önünüze yeni engeller çıkarırlar. İçinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilmenizin tek yolu mücadele etmektir. Kendinizle, isterseniz başaracağınıza %100 emin olduğum, bir mücadeleye girmek zorundasınız. Yalnız yapamayacağınıza inanıyorsanız yardım alın lütfen. Sadece bir doktordan değil, ailenizden de.. Merak ettiğim birşey var, çocukluğunuzda enfeksiyon kaynaklı ateşli hastalıkları sık yaşamış olabilir misiniz? Bazı araştırmalar, bu kişilerin çeşitli şekillerde daha yoğun takıntılar yaşayabildiklerini ortaya koydu. Durum bundan kaynaklanıyorsa, artık onunda bir tedavisi var. Bu konuda çok başarılı nörologlarımız var. (Burada konuya küçük bir bilgi not düşmek istiyorum; hiçbir tedaviye yanıt vermeyen ileri derecedeki hastalarda, beyin piline başvurularak, başarılı sonuçlar elde ediliyor.)
Durumunuz psikolojik, genetik ya da nörolojik olabilir. Sebep hangisi olursa olsun, sağlıklı ve dengede bir yaşam için, duygudurumunuzu düzenlemenin bir yolunu bulmalısınız. Yineliyorum, yalnız yapamayacağınıza inanıyorsanız, lütfen yardım alın.

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
musallata uğramış olabilirsiniz kendinizle kavga etmenizin sebebi de bu olabilir aynı zamanda takıntı ve kaygı da yapar bir araştırın isterseniz