Sonuç Alabilirmiyim ?

Meraklıadam

Kayıtlı Üye
Herkese Merhaba Sayın Forum Üyeleri Bir Sorum Olucak , Ben İnançsız Bir Kişiyim Fakat Forumda Bazı Uygulamalar Görüyorum Örneğin - Gece Saat 03:00 Da 2 Rekat Namazın Ardından 200 Kere Şunu Söyle Vs Vs. Fakat Ben Dediğim Gibi İnançsız Birisiyim Bu İşlemleri Yapsamda Sonuç Alabilirmiyim Yoksa Bu İşlem Sadece Müslüman Kişileremi Özel ( Lütfen Yanlış Anlamayın Amacım Kabalık Etmek Değil.)

Meraklıadam

Kayıtlı Üye
Haklısınız Tabiiki Ama Yokmudur Acaba Bir Alternatifi ?

alexisis

Kayıtlı Üye
Obur ekollerin uygulamalarina goz atin, tabii ki olmaz. Hayatimda okudugum en ilginc soru buydu.

Berliner

Kayıtlı Üye
inanmadan namaz olur mu demiş bir arkadaş. o konuda doğru söylemiş. inanmadan 20 yıl secdede kalsan sana yine faydası olmaz inanmadıktan sonra.
Fakat Allah'ın ayetleri (Müslümanlara ve Kur'an a göre) evrenseldir. İnançlı olmasan bile okuyunca belirli bir tekrara ve sıklığa gelince etkisi hissedilir.Ruhani ilimler ile uğraşan büyük papazlar ve hahamlar Kur'an dan ayetleri bilir ve Kur'an ın havassı yani gizli ilimlerinden bilgiler kullanır. Yabancı tabir ile kutsal sularına Kur'an dan incilden Tevrattan ayetler okuyan haham ve papazlar vardır. Bunlar elbette etki eder. Peki öyleyse hakikat neden sadece (bizlere göre ) Kur'an dadır onların da yaptıkları işe yarıyor ise diyebilirsin. Bunu ben sınav olarak yoruyorum. Nitekim Put devrinde putlardan sesler çıkar (yine bizlerin tabiri ile putlardan ses çıkmasının sebebi putun konuşması değil şeytanların oyunudur putdan ses çıkarmış gibi yaparak insanları kandırırlardı) ve gelecekten haber getirir olacakları ve geçmişi bilir , olayları bilir ona göre yorumlarlardı. Allah veya diğer ve daha genel bir tabir ile Tanrı buna isteseydi müsaade edemezmiydi ? Ederdi fakat onları cehalet ve yanlışlarıyla sınamak için serbest bıraktı.
Keza Yunan tanrıları ve Mısır Tanrıları da bunlara birer örnektir. veya şöyle bir misal versek yerinde olur. Satanizm denilen inanç biçiminde insan bile bile Şeytanın arkasından gibip Tanrının varlığını bildiği halde inkar eder. Fakat o da (yine bizlere göre ) onun verdiği nimetlerden yararlanır. Tanrı ondan bir şey eksiltmez. Sen inanmadın sana şunlar şunlar yok demez. İnanmayana da verir. (biz bunu müslümanlar olarak Allah'ın isimlerinden Esmaül Hüsnasında geçen Rahman isminin manasına yorarız çünkü manası iyi olsun kötü olsun müslüman veya kafir farketmeksizin bu dünyada ayrım yapmadan herkese nimet veren manasındadır.)
Yani İşlem veya iş doğru olsun yanlış olsun. inanç üzere olsun olmasın bir etkisi olur. Ama bu sınav olduğu için olur ama başka türlü olur. Etkisi mutlaka olur ama hissedersin ama hissedemezsin Burası yapılan işe yapan kişiye bağlıdır ve tabiki Tanrı'nın iradesine bağlıdır.
(Bu elbette benim görüşümdür. ama bu yukarıda verdiğim papaz haham olayı doğrudur. )

Meraklıadam

Kayıtlı Üye
Yorumunuz İçin Çok Teşekkür Ederim Acaba Forumda Din İle İlgili Tartışabileceğimiz Bir Kategori Varmdır Bir Bakayım.

num

Kayıtlı Üye
İnanmadığın bi varlığa sırf çıkarın için inanıyormuş gibi yaparak istekte bulunacaksın. Konunun gerçekleşip gerçekleşmemesinden önce ahlaklarımızı sorgulamalıyız. Bu eylemi erdemli bir davranış olarak görüyor musun?

Ü

Üye silindi 64795

Bu şuna benzedi. Vejeteryanım ama et yesem faydası dokunur mu? Ye sen, faydası dokunur. Yediğin etin fayda verecegine inanırsan eger olur. Ben müslümanım. İnancıma göre hepimizi Allah yarattı. Ondan yardım isteyen her kulunu gören, işiten ve bilendir. Denemekten zarar gelmez. Bazı şeyler sebeplere bağlıdır şartları olgunlaştırdıgında 'ki olacağına kesinlikle inanman koşuluyla okursan' gerçekleşme ihtimali mevcut. Neden olmasın ki? Çünkü biz Yaratıcımızın, rahmetinin(merhametinin) engin olduguna inanıyoruz. İstediğini verirse şayet rahmetinin genişliğinden sende faydalanırsın. Sevgiyle kalın.