Siz Mi Odanın İçindesiniz , Oda Mı Sizin İçinizde ?

logii

Kayıtlı Üye
Siz Mi Odanın İçindesiniz , Oda Mı Sizin İçinizde ?
İnsanların, gördüklerinin beyinlerinde bir algı olduğunu kavramalarını engelleyen nedenlerden biri de, bedenlerini de bu görüntünün içinde görmeleridir. "Ben bu odanın içinde olduğuma göre, demek ki bu oda benim beynimde oluşmuyor" gibi yanlış bir sonuca varmaktadırlar. Onları bu yanlış sonuca götüren yanılgıları ise kendi bedenlerinin de bir görüntü olduğunu unutmalarıdır. Nasıl ki, çevremizde gördüğümüz herşey beynimizde oluşan bir görüntü ise, kendi bedenimiz de aynı şekilde beynimizde oluşan bir görüntüdür. Örneğin şu anda oturduğunuz koltukta, boynunuzdan aşağıda kalan kısmınızı görüyorsunuz. Bu görüntü de diğerleri ile aynı sistemle meydana geliyor. Elinizi bacağınızın üzerine koyduğunuzda bu dokunma hissi yine beyninizde oluşuyor. Yani siz şu anda beyninizde oluşan bedeninizi görüyor ve bedeninize dokunduğunuzu beyninizde hissediyorsunuz.
Bedeniniz de beyninizde bir görüntü olduğuna göre, oda mı sizin içinizde siz mi odanın içindesiniz? Bu sorunun doğru cevabının, "oda sizin içinizde" olduğu çok açıktır. Ve siz beyninizdeki oda görüntüsünün içindeki bedeninizin görüntüsünü görürsünüz.
Bunu bir örnekle daha açıklayalım. Farz edin ki, asansörü çağırdınız ve asansör geldiğinde üst kat komşunuz da asansörün içinde. Asansöre bindiniz. Gerçekte, siz mi asansörün içindesiniz, yoksa asansör mü sizin içinizde? Gerçek olan şudur: Asansör, içindeki komşunuzun ve kendi bedeninizin görüntüsüyle birlikte beyninizde oluşmaktadır.

Sonuç olarak biz hiçbir şeyin "içinde" olmayız. Herşey bizim içimizde, yani beynimizde oluşur. Güneş'in, Ay'ın, yıldızların veya gökte giden bir uçağın bizden milyonlarca kilometre uzaklıkta olmaları da bu gerçeği değiştirmez. Güneş ve Ay da aynı, elinizde tuttuğunuz bir kitap gibi sizin beyninizin içindeki küçücük görme merkezinizde oluşan görüntülerdir

reidikonto

Kayıtlı Üye
Evet gerçekten çok ilginç ama güzel olmuş tşkler

druid

Kayıtlı Üye
İş
Tasarımcı
Bu olayı lise yıllarından beri düşünürüm. Tam bir paradoxa dönüşüyor bazen; hani sonsuzluğu düşünürken kafayı sıyırma nokasına gelmek gibi.. Madde varsa ve oda bir maddeyse madde olan bedenimizde odanın içindedir... :) ama beynin algılama sistemine göre tam tersi olanı yaşıyoruz... Yani ikiside doğru hem biz odanın içindeyiz hemde oda bizim içimizde.

38life

Kayıtlı Üye
Kuantum.

Kafanızı karıştırabilecek bir soruyu daha karıştırmadan cevaplamak isterim.Peki herşey beynimizde ise beynimizde bi madde olduğuna göre herşeyin arkasındaki şey nedir? elbette ruhtur. aslında dünya yok biz beynimizde yaratıyoruz fakat biz, ben dediğimiz şey nedir? beynimizi kullanan "biz" kimiz. işte o ruhtur.

osho

Kayıtlı Üye
İş
müzisyen/öğrenci
Gördüğümüz her şeyi beynimiz yaratıyor;ancak bir madde için birçok durum olasılığı vardır,bu olasılıklardan hangisi olmasına karar veren mekanizma başkadır.Biz değiliz.

Midnite

Kayıtlı Üye
konuyla ilgili olarak C.G.Jung 'un güzel sözleri var özellikle 'Septem Sermones ad Mortous'(ölüye 7 öğüt ) adlı eserinde ki 'Pleroma' terimi ni araştırmanızı öneririm

rkn

Kayıtlı Üye
gözümüzle gördüğümüz cisimler,zihnimizde canlanan görüntünün bir parçası yani.Peki bunu zamanla nasıl bağdaştırıcaz?Yani herşeyi beynimizin kurduğu bir dünya içindemi yaşıyoruz.Matrix gibi oldu biraz.

egsodia

Kayıtlı Üye
Bu konuda çok düşündüm,dedim ki kendime evet bunların hepsi beynimizin kurgusu ama madem buları biz meydana getiriyoruz nasıl oluyorda bizim dışımızdaki diğer insanlar da bizimle aynı şeyleri görebiliyor,benim kafamda oluşan birşeyi başkasının görmemesi ve algılayamaması gerekmiyor mu? Yani ben odanın içinde değilsem ve oda benim düşüncemdeyse o odaya başka biri girdiğinde o da mı benim düşüncemin içerisine girmiş oluyor diye -belki saçma sapan ama- düşünmeden edemiyordum. Sonra sorgulama düzeyimi belli bir noktaya kadar indirgemeye karar verdim ama insan düşüncelerine set çekemiyor...Sanırım bu sorularla boğuşarak nihayete kavuşacağım...

Ü

Üye silindi 56746

bence her şey iç içe; asıl en içtekini bulmak önemli. kalpte süveyda diye bir nokta varmış ve tasavvufa göre Allah o noktadadır. insan için küçük alem denir mesela, insan büyük alemin içinde...

Ü

Üye silindi 58480

Evet göz bir karadelik gibidir. Ferasetle bakarsa zindanda bile olsa zindanın aslında kendi içinde küçük bir yer olduğunu bilir.

Fizik yasalarına odaklı bakarsak fizik bize üstün gelir. İlahi/kadim yasalardan görebilirsek fiziğin antisi olan metafizik ile tanışır ve fiziği eğip bükmeye başlarız.

Ama bu yine fiziksel bir kanun görüntüsüne bürünerek olacağı için birçok kişi bir üst levelden gelen kararı iskalamaya hep devam edecek.