Semazenler Trans'a geçer mi? Sema hakkında herşey...

bluefanclub

Kayıtlı Üye
Merhabalar arkadaşlar.

Bu konu hakkında araştırma yapılıp yazılmış makaleler vardır. Ben size birinci kaynaktan anlatıyorum. Araştırma yapmama gerek olduğunu düşünmüyorum 5 senedir Semazen olarak programlara katılıyorum. 2007 de Şeb-i Aruz'a katıldım.
Konya'lıyım ve eğitimim uzun zaman sürdü.

Fazla uzatmak istemiyorum hemen konuya gireyim. Evet sema esnasında transa geçilir. Hz. Mevlâna zaten bir celb hâlinde semaya başladı. Çarşıda demirci ustasının demire vururken çıkardığı ses ona vecd haline eriştirdi ve semaya başladı. Bunu istemsiz yaptı belki, ama içindeki aşk öyle bir doldu taştı ki bunun vucüda yansıması olarak sema etti.

Normalde biz programlarda transa geçmiyoruz. Gözlerimiz kısık ama açık oluyor. Etrafı detaylıca görüyoruz. Çünkü nerde olduğumuzu bilmemiz lazım. Mesela transa geçsek müzisyenlere çarpabiliriz.

Bazen evde ışıkları kapatıp sema ederim ve gerçekten transa geçerim. Kalbim çok hızlı atar, kaburgalarımı parçalarcasına ama beni çeviren bir güç olduğunu hissederim. Sanki dünyada dönmüyormuşum gibi olur. İnşallah siz de yaşarsınız böyle bir güzelliği. Her dönüşte Allah diye zikredersiniz. Hele o Mevlevî ayinindeki ahenk sizi tam olarak transa götürür. Bu müziğe de deyineceğim birazdan.

Baş dönme konusuna merak eden arkadaşlar olabileceği için giriyorum, başım dönmüyor mu elbette dönmüyor mesela Rast Ayin-i Şerifi tam 1 saat. başım dönmemesi eğitim süreci, tek ayak üstünde başlayan ve aylarca süren bir süreç. Haa ters tarafa dönsen bende pat diye yere yığılırım dediğim gibi alışmakla alakalı.

Çakra ve aura konusunda çok bilgi sahibi değilim ama dönüş esnasından baştan ayaklara kadar bi enerji girişi olduğunu bütün samimiyetlimle söyleyebilirim. Kollar yukarıda iken uyuşuyor, ayaklarınız ise döndüğünüz için uyuşuyor. merkezkaç kuvveti yada merkezcil ivme diyelim bütün kanı damarlarınızda dolaştırıyor vücudunuzu hissetmiyorsunuz. Çok değişik bir duygu gerçekten.

Bilmem dikkat ettiniz mi veya dinlediniz mi sema esnasında bir müzik çalar (bazı yerlerde ilahi veya dursun ali erzincanlı çalındığı oluyor ki bunları hiç tasvip etmiyoruz herşeyin bi usulu var) bunlar Mevlevi Ayinleri. Hz. Mevlâna'nın oğlu Sultan Veled döneminde başladı bu musiki. Sözleri farsçadır. İçinde III. Selim in sözleri de olur ve bestelenir makamlarına göre. Şunu çok rahat söyleyebilirim hiçbir meditasyon müziği Mevlevi müziğinin yerini tutmuyor. Mevlevi ayinlerinde evren var başlı başına. İlk ney üflenir mesela bu dünyanın varolşunu temsil eder. Sonra musiki başlar akar gider. Sanki şahit olursunuz Allah'ın evreni yarattığına. Şehadet edersiniz.

Vel hasıl çok uzatmak istemiyorum semazen diye internette araştırırsanız bu musikileri bulabilirsiniz.

Şimdilik bunlar geldi aklıma yorumlarını sorularını bekliyorum arkadaşlar teşekkür ederim.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Başka site ismi veya link vermek yasak olduğu için yazınızın o kısmını değiştirdim.

Ayrıca sema yapan kişi, kendi gönlündeki kabesi ve merkezi etrafında döner gibi olur.
Sema sırasında ki 'hal' ler de yaşanır ancak tarif edilemez. Mana alemine bir yolculuktur.
Benim için sema meditasyonların kralıdır, hatta daha da etkilidir.

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Sema'dan sonra semazenlerin auralarının büyüyüp genişler...
Size çok özendim. Çok güzel anlatmışsınız, teşekkürler.

bluefanclub

Kayıtlı Üye
Estağfirullah ne demek ben teşekkür ederim, peki auram genişliyor bunu nasıl kullanabilirim veya nasıl yönetebilirim

kadaxx

Kayıtlı Üye
Ney ile başlayan ve semazenlerin dönüşüyle bütünleşen muhteşem bir görüntü.... Bizler bile izlerken neredeyse transa geçiyoruz... İnsan tüm düşüncelerinden arınarak konsantre oluyor resmen... Hep semazenlerin durumunu da merak ediyordum... Teşekkürler paylaşım için...

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Sema olayı bana çok büyüleyici geliyor. Auranızın genişlemesi değil, genişlememesi beni şaşırtırdı ve normalde de her istediğim zaman aura göremem.
Bunu nasıl kullanabilirsiniz ya da kullanabilir misiniz bilmiyorum ama o esnada hissettiğiniz, yaşadığınız durum kafidir bence :)

bluefanclub

Kayıtlı Üye
Gönül arzu eder ki her yerde aslına uygun Sema ayin-i Şerifi icraa edilse de herkes izlese faydalansa o muhteşem aleme girebilse. çok teşekkür ederim arkadaşlar yorumlarınız için =)))

sunit

Kayıtlı Üye
Gerçekten kıskandım sizi,nasip olsaydı Yalovadaki 66 gün 66 gece sema programına katılıp kendimce sema edecektim.Bir eğitimim yok ama yine de dönmek hoşuma gidiyor.Küçükken de hep dönerdim bilinçsizce ama artık işin özünü de biliyorum.Teşekkürler vaktinizi ayırıp düşüncelerinizi bizimle paylaştığınız için.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Semagahta özellikle yukarıya doğru tuttuğunuz elinizde, sanki yumuşak bir enerji bulutuna dokunuyormuşsunuz gibi bir his oluşur. Orada o kadar saf ve yoğun bir enerji oluşur ki anlatamam. Sema yapılan yerlerde yapılan şifalar çok daha etkili olur.

Devamlı ibadet eden veya meditasyon yapan kişilerin auraları genişler, enerji bedenleri güçlenir. Enerjiyle ne yapacağınız o kadar önemli değil, asıl önemli olan o enerjinin size yapacağı faydadır. Enerji bedenimiz güçsüz olduğunda çakralarda problem oluşur, çakranın bulunduğu bölgede ki organlarda hastalıklar kendini gösterir. Enerji bedeniniz kuvvetlendikçe, çakralarınız daha düzgün işlev yapar. Bunun için yaşam kalitesi de önemlidir. Başkalarına faydamızın dokunabilmesi için de önce bizim sağlıklı olmamız gerekir, ruhen ve fiziken.
Çok istiyorsanız psi- well yapmayı deneyebilirsiniz, ancak bunu gösteri haline getirirseniz sadece egonuzu beslemiş olursunuz. Halbuki sema bize dünyevi tutkulardan çok daha anlamlı bir alem olduğunu gösterir.

FerdeLance

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Evde bunu okuyarak veya izleyerek öğrenebilmemin imkanı var mıdır acaba? Yoksa direk eğitim mi almam gerekir? Küçüklüğümden beri yapmak istemişimdir, izlemesi bile huzur veriyor.