Reenkarnasyon/Mevlana Celaleddin Rumi

La-edri

Kayıtlı Üye
Hesap veren Ruh degildir,Nefsiniz dir,Ruh Allah'in kuluna nefs ettigi bir Nur dur o nasil kötü olabilir yada kötülüge sebeb olabilir.Insani kötülüge iten unsur nefsidir ve hesabi onunla veriyoruz..
Reeakarnasyon belki bir cok dinlerde vardir,isteyen istediginede inanir bunu yargilayamayiz,ama Islam da yoktur böyle birsey cünki Ruh sahibine döner,zaten Islam da olmus olsa idi bir Ayet inanmamaiz icin yeterli olurdu...
Benim anlamadigim sey Kuran da:Size Ruhdan sorarlar deyinki o Rabbi'nin katinda bir Ilimdir ve cok az bilgi verilmistir denilmesine ragmen,kim nekadar bilgi sahibi oldugunu idda edebilirki, hadi etti nekadar gecerli bir idda olabilirki bu?

kıvep

Banlı Kullanıcı
Bence inanması güç bir durum değil...kesin bilmediğim bir şey vardır ve eğer bir gün reenkarne olursam şaşırmamalıyım:D

RemotE

Kayıtlı Üye
Hipnoz bizim bedenimiz üzerinde kurduğumuz bir doğal olaydır. Ancak uykuda diskalifiye oluyoruz. Hipnoz kendi bedenimizi işgal etmektir. Ancak, bir başkası da (Hipnozitör ya da cin vb.) sizi işgal edebiliyor. O zaman kendi bilincimiz "Geri plana" çekiliyor, ve işgalci kiplik (Modality anlamında) beden denen makineyi, otomobili kullanmaya başlıyor. Nasıl ki, elektrik akımının bir faz bir toprak iki ucu varsa, insan denen varlığa da biri "Melek=Takyon) ötekisi Şeytan(Enerji) iki hat veriliyor. Bunlardan ilki iyi öneride, ikincisi kötü öneride bulunuyor. Biri avukat biri savcı sanki... Ama siz de hakimsiniz, yani önermeleri siz karara bağlayacaksınız. Ölüm halinde ruh ve melekler bir daha gelmemecesine gidiyorlar. Ama şeytan dediğimiz faktör, ulvi alemlere gidemiyor. Allah'dan aldığı ahit gereği, ölmüyor ve tekrar tekrar kullanılabiliniyor. Ölenden çıkıp bir süre boşta kalıyor, sonra yeni doğan bir başkasına geçiyor ve yoluna devam ediyor. Yani melekler ve ruh birer kez kullanılmasına karşılık, Şeytan bedenden bedene geçiyor, Eski Mısırlı oluyor, Fatih Sultan Mehmet'in askeri oluyor ya da şimdiki bir zenci kadın. Çok seyrek de olsa şöyle bir ruhsal kısadevre oluyor. Normalde şeytan boşta kalır ve uzun bir süre sonra yeni doğan birine geçer. Ama öyle bir an oluyor ki, öldüğü ile yeni doğanda doğduğu an üstüstü biniyor ve şeytan, bu değişimin farkına varamıyor. Anıları bir önceki berdendeymiş gibi devam ediyor. Örneğin yeni doğan çocuk konuşmaya başlayınca şaşırtıcı "Ben daha önce filanca yerde filanca kişi tarafından baltayla öldürüldüm" Üç yaşındaki çocuğu ailesi alıyor ve Türkiye'nin bir ucunda, hiç gitmedikleri bir yere götürüyorlar. Çocuk, bebek yolları tarif ediyor, "Burası muhtarın evi, bu iki kadın benim kızlarım, bu da beni öldüren adam ve baltası...." İşte bu ruhsal kısadevre sonucu, şu Nirvanacılık (Reenkarnasyon ve ekminezis) almış başını yürüyor. Herkes yeniden doğacağını sanıyor, ta ki evrimleşene kadar. Ekminezis yani geçmiş yaşamları hatırlamak da hipnoz etkisinde dolmaktadır. Hipnozitör sizi zamanda geriye gönderir, telkinle yaşınızı küçültür. Siz de bayağı çocuklaşır, çocuk gibi yazmaya başlarsınız. Sonra sizi doğduğunuz güne hatta ana rahmine gönderir. (Ters durmaya çalışırsınız) Sonra daha geriye.... İşte o daha geride şu oluyor. Örneğin şu anda hatarlımadığı bir yaşamı, hatırlamaya başlıyor. "Ben bundan önce Afrikada köle olarak satılmış bir kadındım." Gibi. Oysa, bedenine hakimiyeti yerine, önce hipnozcu sonra da onun bizi ilettiği, bizden önceki anılarını bize nakleden şeytanın etkisinde işgal edilmişizdir. Cinler elektrik yüklüdür ve vesvese veremezler. Şeytan denen özel tayfa ise, yüksüzdürler. Hadis şöyle; "Allah her kuluna melekler ve bir de cinden bir yoldaş tahsis eder" Kuran’da17:85 te “Ve sana ruhtan sorarlar. De ki: Ruh Rabb’imin emrindendir ve size ilminden sadece az birşey verilmiştir”. Buradaki, Xi, Yi, Zi diye anlatılan sanal boyutlardaki ruhtur. “Rabb’imin emrindendir”in 7 anlamı var. 7 anlamdan ilki, imajiner sayılardan oluşmuş olmasıdır. İkincisi de Ruh=Arapça GİT! emridir. Yani birine gel derseniz, "Taal" git derseniz "Ruh" dersiniz. (Raha gitti demek). Orada dikkat ediniz, "Ruh=Git, Rabbin EMRİNDEN=Emir kipindendir de demektir. Böylece 7 içiçe anlam bulursunuz.

Hans von Aiberg

bir insan reenkarnasyona inaniyorsa inansin kendi tercihi elbette sözüm olmaz,ama burada bir hata var mevlana'nin siirleri acmaya kalksak bir satir bir kitap olur,mevlana tasavvuf felsefesini yasamis bir ermisdir,tasavvuf islama iicerikli felsefedir,ve islamda reenkarnasyon yoktur..

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum =tas dedigi kalbi,

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum=hayvan diye adlandirdigi nefsi

(tasavvufda nefsin hayvani sifatlari vardir köpek gibi saldirgan ,fare gibi sinsi,arslan gibi kibir sahibi vsa bunlar dan gecer insan ve ölümü gerceklesir manen )

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum, öyleyse ölümden korkmak niye ?

seyrü sülükde hayvani sifatlarini öldüren, insan olur ,Kamil-i insan

Bir gün insan olarak ölüp, ışıktan bir varlık, rüyaların meleği olacağım.

isiktan varlik dedigi ruhu,evliyalar özgür ruhlardir bu alemden göcselerde,birilerinin ruyalarina girib Hakki,ve sabri tavsiye ederler...

Yıldızların üzerinde bir yıldız olup
doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

efendimiz(sav) buyurmus benim sahabem yildizlar gibidir hangisine uyarsaniz hidayeti bulursunuz,evliyalara uymaklada hidayet bulunur,günümüzde mevlana'nin yolunu yürümeye calisanlar vardir semazenler ve emin olun onlar reankarnasyonu kabul etmezler...

siiri zahiren algilarsak,evet ölmüs ölmüs baska varlikda can bulmus gibi algilayabiliriz..
ama o maneviyattan,ölmeden evvel ölmekden bahsediyor...

Bravo ne güzelde açıklamışsın dostum.. Tasavvuf un içinde olmayan insanlar zahiri olarak bakarlar herşeye aynen dediğin gibi. Mevlananın ordaki bahsettiği ölümlerin hepsi sıfattır. Aynı Yunusun Ete kemiğe büründüm yunus diye göründüm. kelimeside Reenkasnayona değil tasavvuf taki Vahdeti vucud görüşüne uygundur. :) Vahdeti vucud nedir araştırınız.

İnsan tip modelleri tasavvuf a göre.
Bitki tip insan
Gölge tip insan
Hayvan tip insan
insan tip
Öz ve özden tip insan

Tasavvuf içine girerseniz. bir Mesnevi yada Nakşi olmaya karar veirseniz. Dergahda öğreneceğiniz insan-i sıfatlardır bunlar.

Mesela Çakra diyoruz dimi :)
Tasavvufta çakra nefs tir.

• » a. Nefs-i Emmâre = Kök çakra diye başlar
  • » b. Nefs-i Levvâme
  • » c. Nefs-i Mülheme
  • » d. Nefs-i Mutmainne
  • » e. Nefs-i Râdıye
  • » f. Nefs-i Merdıyye
  • » g. Nefs-i Kâmile/Nefs-i Sâfiye
O yüzden Araştırmadan islamın içine reenkasnasyonu sakma hevesiniz hep son bulucaktır.

Osho nun iddaa ettiği ayetleride çımbızla çekmeyip o ayetlerin üstünü ve alttaki ayetleride okursa neyden bahsettiğini pek ala görülebilir.

Reenkasnasyonun olmayacağını ispatlayan bende bir çok ayet veririm.

"De ki: Rabb'im şeytanların dürtüklemelerinden sana sığınırım. Ver onların yanımda bulunmalarından sana sığınırım Rabb'im. Nihayet onlardan birine ölüm gelip çatınca "Rabb'im beni dünyay geri döndür" der. "Ki bıraktığım dünyada yararlı bir iş yapayım", "Hayır, bu onun söylediği, (olmıyacak) bir laftır. Önlerinde, ta dirilecekleri kiyamet gününe kadar geri dönmelerine engel olan bir perde vardır." (Muminun suresi 97-100)

Bu ayet bile yeter aslında :) Çımbızla ayet ayıklanmaz. Baştan sona okuyun kuran-ı kerimi ondan sonra gelin tartışalım

Selametle :)

sogukates

Kayıtlı Üye
La-edri ve Remote, ikinizde güzel ve anlaşılır bir biçimde anlatmışsınız.Ben ayet yada farklı bir şeyle tamemen kendimce ve rahatsızlık duyduğum konuda bir açıklama yapacağım.

Şimdi arkadaşlar herkesin sığındığı yer aynı burası forum herkes düşüncelerini paylaşabilir , tamam paylaşsın lafım yok.Herkes istediği dine inanmakta özgürdür ,e bunu bende kabul ediyorum ve benim için bir mahsuru yok.
Benim inancım islam ,bir konu hakkında açıklama yapma gereği duyarsam ve bu açıklama dini esaslarada dayanacaksa inancım olan islam dininden ayet hadis örnekleri verebilirim , yada geçmişte yaşamış ve sadece islam alemine değil bütün insanlığa ışık tutmuş insanların sözlerinden faydalanabilirim öyle bir ayet yarım ayet veya bir şiirden işime gelen iki satırla değil , önce kişiyi esas alırım sonra yazdıklarına bakarım ve yarım yamalak düşüncelerime uydurarak değil.

Evet ne demiştik isteyen istediğine inansın ama ne benim inandığım dini kullansın ne de inancı farklı olupta Kuran-ı Kerimin içinden iki ayet alıp kendisine göre yorumlasın.
Herkes inandığı tezi yada şeyi kendi inançlarına göre kendi kaynaklarından açıklasın , benim inandığımı kullanıp fikirlerini dikta etmeye çalışmasın .
Şayet inandıklarınızda bir gerçeklik varsa ve bunu ispat edebiliyorsanız islam inancında olmayan birşeyi varmış gibi gösterek değil , delileriyle ortaya koyun.
Bunun üstüne hala benim inancımı benim kitabımı kullanıyorsanız ve inandıklarınızı bu şekilde savunuyorsanız bunun tek bit adı var "acizlik".

Kişi inandığını ispatlamak zorunda değildir , ama böyle ulu orta konuşuyorsa bizede cevap hakkı doğar .Peki biz sizin inançlarınıza saygı gösterirken her konuda hoşgörüyle yaklaşırken , siz nasıl olurda bizim inançlarımıza saldırırsınız nasıl velilerin sözlerini farklı yorumlarsınız , nasıl ayetlerimizi kafanıza göre yorumlarsınız inanmadığınız halde , siz bizim nimize inancımıza kişilik ve özlük haklarımıza nasıl hakaret edersiniz bu nasıl bir anlayıştır . Dikkat ederseniz sizin inançlarınıza var yada yok demedim ama benimkinede saldırmayın , lütfen herşeyden önce insan olarak sizden rica ediyorum bunu yapmayın.

adoo27

Kayıtlı Üye
bir insan reenkarnasyona inaniyorsa inansin kendi tercihi elbette sözüm olmaz,ama burada bir hata var mevlana'nin siirleri acmaya kalksak bir satir bir kitap olur,mevlana tasavvuf felsefesini yasamis bir ermisdir,tasavvuf islama iicerikli felsefedir,ve islamda reenkarnasyon yoktur..

Taş olarak ölmüştüm, bitki oldum =tas dedigi kalbi,

Bitki olarak öldüm ve hayvan oldum=hayvan diye adlandirdigi nefsi

(tasavvufda nefsin hayvani sifatlari vardir köpek gibi saldirgan ,fare gibi sinsi,arslan gibi kibir sahibi vsa bunlar dan gecer insan ve ölümü gerceklesir manen )

Hayvan olarak öldüm, o zaman insan oldum, öyleyse ölümden korkmak niye ?

seyrü sülükde hayvani sifatlarini öldüren, insan olur ,Kamil-i insan

Bir gün insan olarak ölüp, ışıktan bir varlık, rüyaların meleği olacağım.

isiktan varlik dedigi ruhu,evliyalar özgür ruhlardir bu alemden göcselerde,birilerinin ruyalarina girib Hakki,ve sabri tavsiye ederler...

Yıldızların üzerinde bir yıldız olup
doğum ve ölüm üzerinde parlayacağım.

efendimiz(sav) buyurmus benim sahabem yildizlar gibidir hangisine uyarsaniz hidayeti bulursunuz,evliyalara uymaklada hidayet bulunur,günümüzde mevlana'nin yolunu yürümeye calisanlar vardir semazenler ve emin olun onlar reankarnasyonu kabul etmezler...

siiri zahiren algilarsak,evet ölmüs ölmüs baska varlikda can bulmus gibi algilayabiliriz..
ama o maneviyattan,ölmeden evvel ölmekden bahsediyor...

Dediklerine Katılıyorum gerçekten açıklayıcı olmuş

solaris

Kayıtlı Üye
reenkarnasyon bazen mantıklı, bazen mantıksız geliyor.madem tekrar tekrar bu dünyaya geleceğiz neden ölüyoruz anlamıyorum.kutsal kitaplarda yazılanlar da beni kararsız bırakıyor.emin değilim.

Ulquiorra

Kayıtlı Üye
Beni Dini Bütün Ve İslama İnanan Bir Kişi Olarak Görmeyin Ama Reenkarnasyon Yok...Buna İnanmak Deliliktir Gibime Geliyor...Neden ? Çünkü ;

Reenkarnasyon Temeli Hindistana Dayanırkı Bunların Hindistandan Çıkması Normal Çünkü Adamlar Aç ve Sınıflar Var...Eee Ne Alaka Diyeceksiniz hemen Bunuda Cevaplıyım...Aç Kişileri veya Köleleri Kandırmak İçin Söylenmiş Sözlerdir Bunlar.Bir Nevi Sesleri Çıkmasın Diye...Gidin Araştırın...

Ü

Üye silindi 56746

acaba Hazret bu dizelerle gerçekten reenkarne olmayı mı kastetti? Allah dostlarının yazdıkları her zaman bizim anladıklarımızla örtüşmeyebiliyor; zihinleri farklı çalışıyor çünkü. çok etkileyici her halükarda, bu paylaşımı sevdim.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Bende reenkarnasyon olmadığını düşünüyorum..

Sistematik ve kademeli yükseliş örnekleri, her zaman ruhsal gelişimi çağrıştırır bana.

'Hamdım - Piştim - Yandım' gibi..

Ü

Üye silindi 58480

Kuran reenkarnasyon yok diyor.

Saffat Suresi. Aralara girerek anlatayim hatta :

50. Derken birbirlerine yönelip sorarlar.

(Artık ahiret alemine alışılmaya başlanmış ve simülasyon olan dünyadaki tüm bölüm ve karakter tasarımlarına bir de ahiret gözü ile bakılmaktadır, yani hayretler devam ediyor)

51. İçlerinden biri der ki: "Benim bir arkadaşım vardı."

( Evet soran kişi bir arkadaşını anımsıyor. Herkes sevdikleri ile buluşmuş ve sıra dünya hayatının ara detaylarındaki olağanüstülüklere gelmiştir.)

52. "Sen de tekrar dirilmeyi tasdik edenlerden misin?" derdi.

(Hatırladığı arkadaşı da dünyadayken ahiret inancının olup olmadığını sorarmış bizimkine)

53. "Gerçekten biz, ölüp bir toprak ve kemik yığını hâline geldikten sonra mı, biz mi hesaba çekileceğiz?"

(Yani diyor ki ölünce hesap yok. Nasıl olsa yine buraya gelicez. Reenkarnosyon var diyor. Tabi o zamanki tabiriyle)

54. Konuşan o kimse, yanındakilere, "Bakar mısınız, hâli ne oldu?" der.

(Bizimki de hizmetine verilmiş meleklere soruyor benim bu arkadaşıma ne oldu ? bana onun durum bilgisini verir misiniz diye)

55. Kendisi de bakar ve onu cehennemin ortasında görür.

(Meleklerin bir vizyon kapisi açması ile, o reenkarnasyona inanan kişiyi cehennemde görür. Cehennem; kendisini gerçekleştirememiş kişilerin toplandığı kozmik varoşların ve enerji sefaletinin olduğu yerdir)

56. Ona şöyle der: "Allah'a andolsun, neredeyse beni de helâk edecektin."

(Burdan da anlıyoruz ki cennetteki teknoloji ile cehenneme ulaşılabiliyor. Ama cehennem ise kendi üzerlerine kilitli bir enerji mekanı olarak tasarlanmış) Arkadaşına ulaşıp onu kınıyor bizimkisi de. Ve hayretler içinde kalıyor.

57. "Rabbimin nimeti olmasaydı, mutlaka ben de cehenneme konulanlardan olmuştum."

Allah nasip etmeseydi ben de suphelenmeye baslamistim Reenkarnasyondan diyor.

58,59. "Nasıl, ilk ölümümüzden başka ölmeyecek miymişiz?(5) Bize azap edilmeyecek miymiş?"

Ve son nokta. İlk ölümden sonra ölmeyeceğini öğreniyor cehennemlik olan kişi de.
Yani tek hayat tek ölüm.
Yani reenkarnasyon yoktur.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Dünya da yapıp ettiklerimizden hesaba çekilmek için İslam inancında yeniden dirilme(ba's) var.
Allah(cc) yeniden dirilmenin nasıl olacagını Kuran da açıklıyor.
-Bu reenkarnasyona girer mi?
-Yani bir ciheti ile evet girer amma sadece kelime bağlamında yani dirilme olarak girer.
Biz yeniden dünyada ip atlayıp top oynamaya, felsefe yapmaya gelmeyeceğiz ya HESAP için diriltilecegiz. Ahirette olacagız. Sur a üflenince bütün canlılar topraktan çıkacak ve hatta şöyle diyecekler:

"Nihayet sura üfürülecek. Birde bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp koşarak Rablerine giderler. ( işte o zaman: ) 'Eyvah, eyvah! Bizi kabrimizden kim kaldırdı? Bu, Rahman'ın vadettiğidir. Peygamberler gerçekten doğru söylemişler!' derler."
(Yasin, 51-52. ayetleri)

Ve bir daha ölmeyecegiz. Cennette veya cehennemde farketmeksizin mükafatı da ödülü de bu bedenle tadacagız, sonsuza dek... Çünkü bu bedenle yaptık ne yaptıysak.

-Ne demiştik acele etmeyelim vaad edilen hesap günü daha gelip çatmadı fakat yakındır.-

dhardhar

Kayıtlı Üye
Dünya da yapıp ettiklerimizden hesaba çekilmek için İslam inancında yeniden dirilme(ba's) var.
Allah(cc) yeniden dirilmenin nasıl olacagını Kuran da açıklıyor.
-Bu reenkarnasyona girer mi?
-Yani bir ciheti ile evet girer amma sadece kelime bağlamında yani dirilme olarak girer.
Biz yeniden dünyada ip atlayıp top oynamaya, felsefe yapmaya gelmeyeceğiz ya HESAP için diriltilecegiz. Ahirette olacagız. Sur a üflenince bütün canlılar topraktan çıkacak ve hatta şöyle diyecekler:

"Nihayet sura üfürülecek. Birde bakarsın ki onlar kabirlerinden kalkıp koşarak Rablerine giderler. ( işte o zaman: ) 'Eyvah, eyvah! Bizi kabrimizden kim kaldırdı? Bu, Rahman'ın vadettiğidir. Peygamberler gerçekten doğru söylemişler!' derler."
(Yasin, 51-52. ayetleri)

Ve bir daha ölmeyecegiz. Cennette veya cehennemde farketmeksizin mükafatı da ödülü de bu bedenle tadacagız, sonsuza dek... Çünkü bu bedenle yaptık ne yaptıysak.

-Ne demiştik acele etmeyelim vaad edilen hesap günü daha gelip çatmadı fakat yakındır.-
Sikinti yok az kaldi zaten 2050 lerde hesap kitap ortaya dokulecek.

Sirius MaveRa

Kayıtlı Üye
Reankarnasyonun olabilmesi icin ruh denilen mekanizmanın dışarıdan bedene girmesi gerekir.Gelin görünki böyle birşey mümkün değil.Ruh denilen mekanizma beyin tarafından anne rahmindeyken oluşturulur.Sonradan bedene giren bir mekanizma olsa şuan ölümsüzlük bulunmuştu...

dhardhar

Kayıtlı Üye
Reankarnasyonun olabilmesi icin ruh denilen mekanizmanın dışarıdan bedene girmesi gerekir.Gelin görünki böyle birşey mümkün değil.Ruh denilen mekanizma beyin tarafından anne rahmindeyken oluşturulur.Sonradan bedene giren bir mekanizma olsa şuan ölümsüzlük bulunmuştu...
Haydi buradan baslayalim:

Ruh nedir? Beden maddedir diyelim.ruh nedir icine nasil girer?

Ruhun beyin tarafindan anne karninda olusturuldugunun kaniti ispati nedir?
Sorgulamak kotu degil yapalim? Eksigimiz varsa biz kapatalim. Sizin yanlis bilginiz varsa hepberaber duzeltelim yoksa sadece konu dogma bilimlerin ciktisi ise nasil ortak paydada bulusacagiz vs?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
nasil ortak paydada bulusacagiz vs?
Evet, nasıl?
Şimdi Müslümanlar için ruhun mahiyeti Kuran daki ayete ve hadiste ki içeriklere dayanıyor. Siz inanmıyorsanız nasıl ortak payda da buluşabiliriz? Bende onu anlamıyorum açıkçası.
Ben anlatırım yoksa...

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Üst boyut bilincinde tekamül etmek üzere tek ruh var yani dünya nüfusu ne kadarsa o kadar ruh, sadece dünya üzerindeki insan popülasyonu üzerinden gidersek. Diyelim 7 milyar insan var, yukarda 7 milyar ruh var. Dünyadaki bir insan ölünce yukardaki ruh bekleme odasına gitmiyor. Başka avatar beden, başka senaryo seçip tekamül oyununa devam ediyor kıyamette oynadığı tüm oyunlardan yani enkarne hayatlardan totalde ne puan almış ona bakılıyor ve ya sınıfı geçiyor ya alttan tekrar ediyor. Bu eterikler içinde aynı. Ayrıca yukarda bir de oyun dışılar var, bizim galaksi oyun sahası, teslisin parçası, hakem heyeti satürn de, taraflar orıon ve siriusta. Kozmik bir olimpiyat var. Etap etap enkarne yaşamlarla bu yarış tamamlanıyor. Sonra sil baştan oyun yeniden başlıyor bu geçiş kıyamet işte.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Evet, nasıl?
Şimdi Müslümanlar için ruhun mahiyeti Kuran daki ayete ve hadiste ki içeriklere dayanıyor. Siz inanmıyorsanız nasıl ortak payda da buluşabiliriz? Bende onu anlamıyorum açıkçası.
Ben anlatırım yoksa...
Yapacak birsey yok. Bekleyip gorecegiz. Size gore biz cira olup yanacagiz veya mecazi cehennem neyse artik. Bize gore de siz cift sarmaldan sona gelip yeniden dunyaya gelip merhaba diyip ce yapacaksiniz. Her iki durumda da bu tartismanin sonucunu goremeyecek ona yanarim:)

Ü

Üye silindi 56746

Bize göre demeyelim de inandığımız dine göre diyelim @dhardhar kuralları biz koymuyoruz ki, kurala uyuyoruz sadece :) dini seçenler olarak bize ne söylediyse ona inanıyoruz. kimse kimsenin yanmasına sevinmeyecek. (kötülere, canilere sevineceğim o ayrı)