Olumlama ile özgüven kazanabilir miyim?

Oyeahman

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba.Ben çok özgüvensiz, çekingen bir insanım.Aslında başarılı da bir insanım.Ama yetiştirlme tarzında dolayı olsa gerek içe dönük biriyim.
Sorum şu olumlama ile özgüven kazanabilir miyim? Veya başka bir yolu var mı?

num

Kayıtlı Üye
İnsanın en değerli şeyi zamanıdır. Hiçbir şekilde yerine koyamazsınız ve elinizde ne kadar olduğunuda asla bilemezsiniz. Hayattan bu özgüvensizliğiniz nedeniyle kaçırdıklarınıza bakın. Yaşamayı hakediyorsunuz. Kimsenin yargılarını, sizin iyi ve kötü olduğunuz hakkında yaptıkları yorumları düşünmeye bile harcayacak vaktiniz yok. Yaşadığınızın lütfen farkına varın. Olumlama falan iyi gelebilir. Ancak kendinize ben özgüvensizim içe kapanığım demekle zaten bu olumlamanın önünü kesmiş oluyorsunuz.

Yeri geliyor hepimiz geriliyoruz sıkılıyoruz bulunduğumuz ortamlardan, böyle durumlarda ben "yarın ölecek olsam da bu durumu bu kadar önemser miydim ?" diye soruyorum kendime ve her sorduğumda da ulan bu ne salak gerginlikmiş diyorum. Belki yardımı dokunur.

Ü

Üye silindi 58480

Insan dogustan ozguvenlidir.
Kimseyi takmadan diledigi gibi altina eder, aciktigini ima ederek yaygara kopartircasina aglar, cani sikilinca keza. Uyanir ilgi ister tum ozguveni ile. Bunu ortaligi birbirine katarak yapar. Ben burdayim ben, isi gucu birakin etrafima pervane olun der !

Simdi ozguven arttirmak cok gereksiz bir girisimdir. Onemli olan ozguvenin onune set ceken yasanmisliklarin pesine duserek kendinizi affedebilmenizdir. Siz sizde zaten dogustan gelen bir ozelligi disarida degil ic dunyanizda arayacaksiniz. Ilave ozguvene hic gerek yok . Olumlamalarla zaman kaybetmeyin.

Cocuklugunuza inin ve icinize attiginiz nerde ne ani varsa yuzlesin. Zamanda duygularinizi daha rahat ifade eden, dogustan gelen o kaynak kodunuza ulastiginizi farkedeceksiniz.

Rituel mituel asla onermem. Besin takviyesi niyetine rituel de yapin tabi. Ama is beyinde, ilimde ve hakikate karsi gonlun tatmin olmasinda baslar ve biter.

Senechaux

Kayıtlı Üye
Şu soruyu sorman lazım kendine çekindiğim insanlar ne kadar değerli varlıklar. İnsan toplumu bir koyun sürüsüne benzer yetiştirilme şeklimiz veya bizi etkileyen olaylar bizi sürüden ayırır ve içe dönük yapar. Bu hayatın ta kendisidir bu forumda bulamazsın sorununun cevabını. Dilersen bir psikiyatriste gidip rahatlıkla atlatabilirsin bu durumu. Psikiyatristlik durumum yok deme inan bana bu çekingenlik yüzünden çok şey kaçırabilirsin hayattan. Saygılar.

Alienist

Kayıtlı Üye
Eskiden bende de mevcut olan bir durumdu bu. Aslında aileden gelen çok saygılı yetiştirme tarzının zamanla çekingenliğe bürünmüş haliydi.Bunun zararlarını görmeye başladığımda değişim için düğmeye basmıştım bende. Baktım ki insanlar saygılı olmakla içe kapanık olmayı birbirine karıştırıyorlar. Örneğin bir kalabalık arkadaş grubu içinde o kadar gereksiz bir muhabbet dönüyordur ki zerre kadar ilgini çekmez kelime etmeye tenezzül etmezsin işte insanlar bu sebeple de onlara katılmayışını içine kapanık etiketiyle yargılarlar. Kendini bilmenin, yerinde ve gerektiğinde konuşmanın aslında insan için olması gereken karakteristik bir özellik olduğunu bilmeyen ve bunu kendinde bulamayan insanların egolarını tatmin etmek için öne sürdükleri bir genellemedir bu aslında. Tavsiyem özünde bir değişime uğramadan, toplumda baskın olmayı öğrenmen.Bu bahsettiğim etiketçi insanlara fırsat vermemek için, sözün az olsa da sesin çok çıksın. Bana göre toplumda yaşamak bir savaş ve insan bu savaşta herşeyiyle hazır olmalı özgüven de buna dahil..

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Herkese merhaba.Ben çok özgüvensiz, çekingen bir insanım.Aslında başarılı da bir insanım.Ama yetiştirlme tarzında dolayı olsa gerek içe dönük biriyim.
Eğer bilinçaltında temizlenmesi gereken bir kök inanç,bir kayıt varsa bu temizlenmeden olumlama yapmak etkili olmaz.Önce eski gitmeli yer açılmalı ki yeni olan yerleşebilsin.

hımm

Kayıtlı Üye
İş
öğretmen
Eğer bilinçaltında temizlenmesi gereken bir kök inanç,bir kayıt varsa bu temizlenmeden olumlama yapmak etkili olmaz.Önce eski gitmeli yer açılmalı ki yeni olan yerleşebilsin.

Peki, nasıl temizlenir? Olumlama bende de işe yaramamıştı.

Ü

Üye silindi 62166

Bende genelde toplumda çekinirim bu bazen aileden kaynaklanır gen nasılsa insanda odur... Bunu yenmek için ilaçlar var doktora gidin.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hafif çaplı bir özgüven sorununda olumlama fayda verebilir ancak ağır derecede bir özgüvensizlikten bahsediyorsan ve o hale gelmenizde köklü olaylar sözkonusu ise bu durumda bilinçaltı çalışması yapmalısınız

Ü

Üye silindi 58480

Hafif çaplı bir özgüven sorununda olumlama fayda verebilir ancak ağır derecede bir özgüvensizlikten bahsediyorsan ve o hale gelmenizde köklü olaylar sözkonusu ise bu durumda bilinçaltı çalışması yapmalısınız

Aynen katiliyorum, cok hafif capli bir etki eder olumlamalar. Daha acil cozumlenmesi gereken olaylar varsa altbenlikte, ruh yakariyorsa artik olumlama yapmak kisiyi cahillestirecektir. Bilge olabilecek kisilik vasiflarina ozsaygisizlik olacaktir. Ic dunyasinin Idrak kapasitesini butun butun yok saydiracak, istidadini inkar ettirecektir.

Ekmek yoksa pasta yesinler diyen kralin durumuna benzer. Halkinin sorunlarina kendini kapatan bir irade olumlama yaparsa boyle bir ornek cikar ortaya.

Ü

Üye silindi 58480

Ozguvenin en onemli bir vasfi cesarettir. Kisi korkularini ve takili kaldigi yerleri farketmek icin tum cesaretini, daha sorunu oldugunu anladigi anda kullanmaya baslamalidir. Bu tezlik ile Bingang etkisi yakalar ve korkularinin saf enerjisini kucuk bir simya etkisi ile selamet ve emniyet enerjisini donusturebilir.

Olumlama ise yarar ama soyle yarar : Ben ozguvenliyim diye diye zaten tum baslangic olarak tum korkularinizla yuzlesmeye hazir oldugunuzu evrene beyan etmis olacaginiz icin buna psikolojik olarak hazir degilseniz olumlama sizi yeni hayat simulasyonuna tesvik ederken icinizdeki korkular sizi frenler ve o iki kuvvet arasinda yipranirsiniz.