Ölümden Sonra

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Dün akşam arkadaşım vefat etti
Çok üzüldüm
Allah rahmet eylesin
Ama şuan arkadaşım nerde ne yapıyor çok merak ediyorum
Ben müslüman bi insanım
Ama sürekli gördüğüm insani artık tamamen görememek çok zor Çok değişik bi his
Azap mi çekiyor gömülünce sorgusu mu başlıyor
Tamam kimse bilemez gidip görmedik doğru ama şuan ne halde çok merak ediyorum
Dünya onun için bitti artık
Geride biz kaldık..

Aisling

Kayıtlı Üye
Öncelikle başınız sağ olsun, umarım arkadaşınız dünyadakinden çok daha iyi bir yerdedir/ şekildedir. Anne karnına düşüşümüz, gözümüzü ilk açışımız kadar gözümüzü kapadığımız son andan sonrası, ölümde aynı şekilde soru işareti. Kimse bilemiyor, tam bir şey söyleyemiyoruz, soru işareti bol, cevap yok. Teoride sınırlı bilgi var, pratikte yok. Kutsal kitaplarda geçen bilgiler aslının yüzde biridir belki. Hayal etmek mümkün değil.

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Öncelikle başınız sağ olsun, umarım arkadaşınız dünyadakinden çok daha iyi bir yerdedir/ şekildedir. Anne karnına düşüşümüz, gözümüzü ilk açışımız kadar gözümüzü kapadığımız son andan sonrası, ölümde aynı şekilde soru işareti. Kimse bilemiyor, tam bir şey söyleyemiyoruz, soru işareti bol, cevap yok. Teoride sınırlı bilgi var, pratikte yok. Kutsal kitaplarda geçen bilgiler aslının yüzde biridir belki. Hayal etmek mümkün değil.
Çok sagolun
Herkes ağlıyor
Üzgün
Ölümden çok korkmaya basladim ben paranoya olmaya basladim galiba
Ailemden sevdiklerimden uzaklaşmak
Evet çok az bilgi var onlarda bi kısmı azap başlıyor youtube da olsun hep kabir azabı filan cok korkutucu

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Ölmeden bilemeyiz ki.. Öyle şeylerle kafanı bulandırma şimdiden, zamanı gelince zaten düşünmek zorunda kalacaksın tabi öyle bir şey gerçekten varsa. Başın sağolsun, Allah rahmet eylesin.

Ayrıca anladığım kadarıyla hayatın kabir azabı gibi değil mi zaten :) benimki de öyle ya neyse :)

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Ölmeden bilemeyiz ki.. Öyle şeylerle kafanı bulandırma şimdiden, zamanı gelince zaten düşünmek zorunda kalacaksın tabi öyle bir şey gerçekten varsa. Başın sağolsun, Allah rahmet eylesin.
Sağol
Haklısın gerçekten
Hayatım kabir azabı gibi çok doğru dedin ben bunaldim ailem beni kimse sevmiyor
Beni seven tek bi kişi bile
Yok.
Seçilmeyecek bi insan degilim ama yük gibi görüyorlar beni musallatim zaten herkesi uzaklaşıyor
Çok mutsuzum
Darlandim
Okulu bıraktığına pişmanım
Gelecek hayalim yok
Şuan bile başım agriyor
Günümün her anı bi bas ağrısı ile geçiyor
Bu yazımı okuyan insanlarin içini daralttigim için özür dilerim.

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Sağol
Haklısın gerçekten
Yok.
Seçilmeyecek bi insan degilim ama yük gibi görüyorlar beni musallatim zaten herkesi uzaklaşıyor
Çok mutsuzum
Darlandim
Gelecek hayalim yok
Şuan bile başım agriyor
Burda bir aile değil miyiz ? Bizler seni seviyoruz ne zaman istersen sana dost eli uzatırız canını sıkma bazılarının yolunda güller bazıların yolunda dikenler olur bu seni aldatmasın dikenli yolun sonu güllük gülistan diğer yol çıkmaz sen önüne bak.başın sağolsun

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Burda bir aile değil miyiz ? Bizler seni seviyoruz ne zaman istersen sana dost eli uzatırız canını sıkma bazılarının yolunda güller bazıların yolunda dikenler olur bu seni aldatmasın dikenli yolun sonu güllük gülistan diğer yol çıkmaz sen önüne bak.başın sağolsun
Güzel ferahlatıcı yazınız için teşekkür ederim
Umarım herşey güzel olur
Ben bekliyorum sadece

dhardhar

Kayıtlı Üye
Sağol
Haklısın gerçekten
Yok.
Çok mutsuzum
Darlandim
Gelecek hayalim yok
Şuan bile başım agriyor
Yazini okuyunca sunu dinlersen sana cok iyi gelecek hissiyati dogdu istersen dinle:

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba,
Öncelikle kaybınız için üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Ölüm, fani hayat için bir son değil, sonsuz hayat için bir başlangıçtır. Büyük düşüşten sonra Ahiret ve Kabirde bazı olgular değişti. Yaşayanlar ile ölüler arasında bulunan Nembul Çizgisi (Hayat Çizgisi) arkadaşınız için kapılarını aralamıştır. Arkadaşınız şu anda rahmet (Ruhun Özü) şeklinde Spatyom adı verilen bölümde kabul ediliyor olabilir. İşlerin ne kadar hızlı yürüdüğünü söylememe gerek yok tabii ki ancak sorgusu bitmiş ve mahş-ı ahre alanında bekliyor olması yüksek ihtimal. Şu anda kendisi için dökülen gözyaşlarını, söylenenleri hissedebilecek uzaklıkta. Dünya saatine göre ortalama 72 saatte artık his iletişimi kesiliyor. Umarım mutlu olduğu ya da olabileceği yerdedir. Bu dünyada kimse yalnız değildir emin olun. Hiç kimseniz olmasa bile sizi ve kimseleri yaratan yaradan var yukarıda.

Bilginize Saygılarımla.

Ü

Üye silindi 58480

Ilk trafik kazasına şahit olduğumda ben de benzer duygular yaşamıştım.:oops:
Okuldan gelirken kalabalığı, polisleri ve kameramanları görünce merak edip diplerine kadar girince, 20 yaşımda hayatımın ilk cesedini gördüm.
Hem de kanlar içinde ve üstünü örtmek için etraftan gazete sorulurken.

Ohhhh ! Cansız bedenin dipdiri bakışları hala aklımda ! Yaralıların şokun etkisindeki haykırışları ve sağ kalanların dillerini yutmuş o iç hallerini hissiyat olarak öyle emmişim ki Psikokolojim bile günlerce bozuk kaldı.

İnsan hayatının ne kadar ucuz olduğu ve ölümün ne kadar yakın ve ansızın geldiği gerçeği ile ilk tanışmam böyle oldu.

Babama anlattığımda teselli beklerken, sevindirik olarak televizyona çıkmış olabileceğimi söyleyip televizyonu açtı. Babam bazı konularda ustadır mesela aklımı eski haline getirme konusunda... Olayın dehşetinden olsa gerek

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Merhaba,
Öncelikle kaybınız için üzgün olduğumu bilmenizi isterim. Ölüm, fani hayat için bir son değil, sonsuz hayat için bir başlangıçtır. Büyük düşüşten sonra Ahiret ve Kabirde bazı olgular değişti. Yaşayanlar ile ölüler arasında bulunan Nembul Çizgisi (Hayat Çizgisi) arkadaşınız için kapılarını aralamıştır. Arkadaşınız şu anda rahmet (Ruhun Özü) şeklinde Spatyom adı verilen bölümde kabul ediliyor olabilir. İşlerin ne kadar hızlı yürüdüğünü söylememe gerek yok tabii ki ancak sorgusu bitmiş ve mahş-ı ahre alanında bekliyor olması yüksek ihtimal. Şu anda kendisi için dökülen gözyaşlarını, söylenenleri hissedebilecek uzaklıkta. Dünya saatine göre ortalama 72 saatte artık his iletişimi kesiliyor. Umarım mutlu olduğu ya da olabileceği yerdedir. Bu dünyada kimse yalnız değildir emin olun. Hiç kimseniz olmasa bile sizi ve kimseleri yaratan yaradan var yukarıda.

Bilginize Saygılarımla.
Yazınız için çok ama çok teşekkür ederim
Bi nebze aklımda biseyler oluştu
Peki su denilenler gerçekmi toprağın altında azap cekiyorkabir azabı gibi şeyler?
Ve evey bi gerçek ki bize de ölüm uzak gibi görünse de aslında çok yakın

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Yazınız için çok ama çok teşekkür ederim
Bi nebze aklımda biseyler oluştu
Peki su denilenler gerçekmi toprağın altında azap cekiyorkabir azabı gibi şeyler?
Ve evey bi gerçek ki bize de ölüm uzak gibi görünse de aslında çok yakın

Merhaba,
Kabir azabı gerçek bir olgudur tabii ki. Ne yazık ki ilk sorgu kabirde münker nekir tarafından gerçekleştirilir ve kişinin amellerinin gidişatına göre bu melekler farklı şekillere bürünür. Umarım ki arkadaşınız kabirde rahat bir sorgu geçiriyordur.

Bilginize Saygılarımla

FouR ≛

Banlı Kullanıcı
İş
Sıradan
Merhaba,
Kabir azabı gerçek bir olgudur tabii ki. Ne yazık ki ilk sorgu kabirde münker nekir tarafından gerçekleştirilir ve kişinin amellerinin gidişatına göre bu melekler farklı şekillere bürünür. Umarım ki arkadaşınız kabirde rahat bir sorgu geçiriyordur.

Bilginize Saygılarımla
Teşekkür ederim
Kabirde nasıl sorgu oluyor anlamadim ufacık alan , ruh bedene geri mi dönüyor yoksa :(

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Başın sağolsun.Ölümden sonra ne oluyor merak ediyorsan Kuran oku derim orada yazıyor.Ama kabir azabından söz etmez Kuran sadece azap can alınırken oluyor can alındıktan sonra insan ölüyor zamandan muhaf oluyor dirilince ise sanki bir kaç saat geçtiğini sanıyor kafir bile olsa ölen durum böyle azap kıyamet günü başlıyor Kuran böyle anlatmakta.

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Kabirde sorgu felan yok kardesim o uydurma bir hadistir Kurana uymaz uymuyorda zaten.ayette peygamberimize bile sen sesini kabirdekilere duyuramazsın der.

gökay1

Kayıtlı Üye
Kabir hayatı İslam dininde var. Hindularda reenkarnasyon inancı var.Hangisinin mutlak doğru olduğunu nereden anlayacağız? Tek bir dine göre hüküm verilmemelidir. Size sabır dilerim. @Tunacan

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
Kabir hayatı İslam dininde var. Hindularda reenkarnasyon inancı var.Hangisinin mutlak doğru olduğunu nereden anlayacağız? Tek bir dine göre hüküm verilmemelidir. Size sabır dilerim. @Tunacan
Bu inanç ile alakalı zaten eğer Kurana koşulsuz şartsız inanıyorsanız bu bilgiler size gerçek olur zaten.Allah akıl vermiş doğrusu hangisi tart biç ona göre karar ver.Senin dinin sana benim dinim bana.

Ü

Üye silindi 55028

Ruh hakkında Kur'an'da sorulan sorular hakkında bilgi verilmiyor,sorulmasına rağmen.Aslında sürekli aynı tür peygamberler ve kitaplar geliyor.Aralarında yaklaşım farkı var ve hepsi aynı şekilde kurulup aynı süreç işlenip aynı şekilde sonlanıyorlar.İsa'nın peygamber ilan edilerek bozulması diğer frigyalı veya mısırlı İsaların sonlanmasına benziyor.Bizimkinin de yaklaşım farkı bulunuyor olmalı.Kur'an'da 3 tür cennetten bahsediliyor diye biliyorum.Bunlardan biri Firdevsi cennetleri diye hatırlıyorum.Reenkarnasyonla alakalı sadece oradan çıkmak istemezler yazıyor.Neden ölen bir kişi cennetten çıkıp başka yere gider?Bilmiyorum.Tabi bunlar fantaziden ileri gitmiyor.Diğer kitaplar birbirini tamamlıyor gibi geliyor.Kur'an'da cennet kesitlerinden birinin benzeri var mesela.Bir ağaç altında yenilen meyveden bahsediyor.Ölüler kitabında aynı kesit var ve orada bu tanımlamalar dışında meyvenin firavun meyvesi olduğu yazıyor.Bana bunlar yapboz gibi geliyor ama dediğim gibi fantazi.Eyüp peygamberin tevrattaki yazısında 1 günün tanımı yapılıyor ve bu Kur'andaki bir günlük dünya süresini söylüyor.Tevratta Yusuf peygamberin ilk mumyalamayı yaptığı yazıyor.Tarihte Heredot'un yazdıklarında bu İmotep'in ona benzer bir kişi olduğu anlamına geliyor.Tarihte ilk mumyalamanın İmotep tarafından yapıldığı yazıyor.
Her neyse.Bu konular konusunda sorular cevaplanmamış.Gerek görülmemiş.Belli bir bozulmadan korkulmuş olabilir.Bazı fikirler 500 sene öncesinde ortaya atıldığı için çok fazla rağbet görüyor.Örneğin cennette her istediğimiz olacak diye bir yazı okunduğunda,hoca denilen bir şahıs her şey olacak o zaman: Erkekler 30 erkek gücünde olacak cennette diyebiliyorlar ve bu düşünce eski diye rağbet görüyor.
Bir dik üçgenin uzunluklarını hesaplamayı ilkokulda lisede öğreniyoruz.Eğer kendimizi tarihtekilerle kıyaslasaydık şöyle bir kurgu kurabilirdik.Ben dik üçgen uzunluklarını hesaplayabiliyorum.O zaman ben pisagor kadar zekiyim.İntegralleri çözebilecek kadar yetenekli olsam Newton kadar zeki olacaktım.Peki 500 yıl öncesindeki bir adamdan ne kadar farklı olabilirim.