Ne Yiyelim?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ne Yiyelim?

Süt Kalori Yağ Oranı Protein Kalsiyum
İnek (Yağlı) 147 8.1 8 33
İnek (Yağsız) 86 0 8 50
Keçi 169 10 9 33
Badem 60 2,5 1 20
Soya 132 4 7 25
Pirinç 120 2 0,4 2
Hindistan Cevizi 467 50,5 4,8 4

Kilo kontrolü yapan kişiler için süt ve süt ürünlerinin tüketimi çok önemlidir. Pek çok kişi kilo alma korkusu ile süt ürünlerinden uzak durmakta, çok az tüketmekte ya da bitkisel sütleri kullanmayı tercih etmektedir.

Süt besin ihtiyacımızı büyük oranda karşılar. protein ve kalsiyum açısından çok zengindir. sindirilmesi kolaydır. bitkisel sütler, maalesef çok pahalı. Soya sütü içlerinden en uygun fiyata sahip olmasına rağmen, genetiği ile oynanmış ürün olduğu içinde en sağlıksız olanı.
Kadınların, erkeklere oranla kalsiyum alımına daha fazla özen göstermeliler. İlerde kemik erimesi riski erkeklere oranla çok çok yüksek durumda. Bu nedenle kadınlar her gün mutlaka bir bardak süt içmelidirler. Kalsiyum açısından en zengin bitkisel ürün yeşil biberdir. Mutlaka pişmemiş , acu veya tatlı yeşil biber tüketmeliler. Yeşil biberin kalori miktarı yok denecek kadar azdır.

Süt ürünleri de içlerindeki yararlı bakteriler sayesinde de tek başına büyük şifa kaynaklarıdır. Yoğurt ve peynir günlük beslenme programınız içerisinde olması gerekir.

Son zamanlarda sağlık yaşam ve kilo kontrolü için hayvansal ürünlerin yerine bitkisel olanları tercih etmemiz gerektiğine dair çok fazla bilgi aktarılıyor. Hayvan ürünleri tüketmemeyi seçmek bir seçimdir. Vejetaryen ya da veganlığı seçebilirsiniz. Psişik çalışmalar için hayvansal ürünleri kullanmamayı da tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte Sağlıklı sorunları nedeniyle hayvansal ürünlerden uzak durmak yanlıştır.

Kilo kontrolü için yağsız süt ve süt ürünlerini tercih ediniz. Yukarıdaki tabloda da göreceğiniz gibi inek sütünün her hangi bir sorunu yoktur. Hayvanlara yedirilen suni yem nedeniyle elbette ki , sütleri ve etleri doğal bir şekilde beslenen hayvandan daha iyi olmayacaktır. Bununla birlikte maalesef, ilaçlanmış, hormonlanmış ve tohumları kısırlaştırılmış bitkisel ürünler her gün soframıza geliyor.

Mesele hayvansal mı bitkisel mi tartışması değildir. Mesele neyin doğal olup olmadığıdır. Buna çözüm bulmak için organik ürünler yetiştiriliyor. Maalesef kullanılan ilaçlar ve hormonlar, rüzgar yolu ile çok uzun yol kat edip, organik ürünlerin de etkilenmesine neden oluyor.
Tüm dünya ülkeleri aynı anda gıda devrimi yapmadığı sürece maalesef bu işin içinden çıkamayız. Bu nedenle kendinizi besinlerden uzak tutmak yerine bitkisel ve hayvansal her üründen uygun miktarda tüketmek gerekir.

Kolesterol diye uydurulan bir hastalık var. Kolesterol bedenimiz de normal olarak bulunan bir yapı zaten. Kolesterol oranımız 6002ü geçmediğiniz sürece hiç bir problem yok. 600'ü geçmişseniz de biraz yeme düzeni ve tempolu yürüyüş yetecektir. Kolesterol ilaçları asla kullanmayınız.
Kanser , duygusal bir hastalıktır. Ölüm isteği, suçluluk duygusu bu hastalığa sebep olur. Kanser olurum korkusu ile yiyeceklerden uzak durmak doğru değildir.

Sürekli kanser ile ilgili yapılan yayınlar bilerek bilinçaltını etkilemek için yapılmaktadır. Dünyadaki en pahalı ilaçlar kanser ilaçlarıdır. Ne kadar çok kanser hastası o kadar çok para demektir.

Yapmanız gereken plastik ürünlerden uzak durmak ve duygusal iyileşme için, bu konunun uzmanlarından yardım almaktır. Dikkat etmeniz gerekenler basittir.

Düzenli olarak yürüyüş yapın
Sebze meyve, et ve süt ürünlerini mutlaka tüketin, ne az yiyin ne de çok.
İşlenmiş her türlü üründen uzak durun. (paketlenmiş, hazır yiyecekler)
Şeker asla tüketmeyin.(pekmez, bal ve kuru meyve kullanın)
Meditasyon yapın.
Bol su için. (plastik şişede beklemişleri kullanmayın)
Ruşen, tam buğday, çavdar ve kepek emek ile beslenin .
Bol yumurta yiyin.
Nefes egzersiz sistemlerini uygulayın .
Erken uyuyun ve erken kalkın .
Sebepli sebepsiz gülümseyin.
Sarılın, kime ve neye olduğu önemli deği.l
İnsanlara dokunun.
Kendini sevdiğinizi sürekli kendinize hatırlatın.
Korkularınız, takıntılarınız, endişelerinizden sıyrılmanın yollarını arayın.
unutmayın her şey beyin tarafından yönetilir. Eğer sorunlu bir şey varsa bu sizin düzeltmeniz gereken bir olumsuz bir inanç kalıbınız var anlamına gelir. Sorunları, hastalıkları dışarı da değil içerde arayın.

Sevgi ve Işıkla.

Urum.

guneş4

Kayıtlı Üye
Yemek yemeyi komik ama çok aksatıyorum yiyince de abartıyorum yaklaşık bir senedir kilo alıcam diyorum ama hep aynı kilodayım 50. Kilo gerçekten psikolojiyi etkiliyor 3- 4 kilo alsam bana yetecek.

han__ozan

Banlı Kullanıcı
bu hayvansal ürünler büyü psişik vs bu gibi şeylerin yapılması için neden yenmez ?

xalpx

Kayıtlı Üye
bu hayvansal ürünler büyü psişik vs bu gibi şeylerin yapılması için neden yenmez ?

Bu soruya bu konulara inanan biri ; vücudu temizlemek,dinlendirmek,doğal özüne olabildiğince yaklaşmak olarak cevap verir.İnanmayan birisi ise bunları özellikle yemeyip güçten düşüyorlar ki açlıktan daha kolay halüsinasyon görüyorlar der :) Hangisine katıldığımı söylemiyorum ama yaygın kanı bildiğim kadarıyla inananların verdiği cevap.

4

43887

Bu soruya bu konulara inanan biri ; vücudu temizlemek,dinlendirmek,doğal özüne olabildiğince yaklaşmak olarak cevap verir.İnanmayan birisi ise bunları özellikle yemeyip güçten düşüyorlar ki açlıktan daha kolay halüsinasyon görüyorlar der :) Hangisine katıldığımı söylemiyorum ama yaygın kanı bildiğim kadarıyla inananların verdiği cevap.
bu konunun canlı örneği ben sayılırım arınma süreci içerisindeyim hayvansal ürünleri tüketmiyorum desem yeridir ve algılarım o kadar açıldı ki artık artık duru görü yeteneğimi gözü açıkta uygular oldum ;)

Darkprincess

Kayıtlı Üye
Açıkçası sadece bitkiyle ya da farklı bir şeyle beslenme taraftarı değilim. Sağlıklı olan her şeyden gerektiği kadar yemektir. Günümüzde kilo alımının iki temel sebebi var. Birincisi hazır gıdalar. Yapay yollarla ve ilaçlarla hazırlanan gıdalar günlerce kapalı paketlerde bekliyor. Besin değerlerini yitiriyorlar. İkincisi ise hareketsizlik. Artık o kadar tembeliz ki alışverişe bile gitmiyoruz tıkla internet üzerinden gelsin evine :) Sağlıklı olmak isteyen birisi spor yapmalı ama öyle kendini yırtarak değil. Günde 1 saat yürümek yeterli olur.