Ne anlama geliyor

akali

Kayıtlı Üye
Uzun zamandır yaşayıp merak ettiğim bir şey var kimine saçma gelebilir ön yargılıysanız boşverin gitsin

Birinin canı acıyınca hissedebiliyorum bu gerçek mi yoksa kökten kafayı mı sıyırdım? Örneğin yemek yaparken kişi elini kesti o acıyı hissediyorum içim gidiyor veya biri ağladığında veya güldüğünde o hisleri bende yaşıyormuşum gibi oluyor

Tabi bunlar ihtimal belkide kuruntu yapıyorum veya duygusal olduğumdan hayal ediyor olabilirim

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Dnz1'inde dediği gibi buna empati diyebiliriz. Ancak şöylede birşey var. Bazı insanlar ( ikiz doğumlarda sık görülür.) Psişik olarak bi enerji ile birbilerine hep bağlıdırlar. Bunun üzerinden gidersek; canı acıyan kişiyle bir şekilde bağlıysanız ve acısına ortak olabiliyorsanız karakterinizin bir süzgeç olduğunu söyleyebilirim.
Yanisi...
Kişilerin acısını hissederek ve acıyı paylaşarak kişinin üstünde ki negatif durumu daha çabuk pozitif hale getirebilecek durumda olduğunu gösterir. Ancak bununda bir sınırı olmalı. Her düşene, kalkana empati kurarsan acısına ortak olursan yorulursun. Bunu kontrol etmeyi dene. Çevrende bu durumda olan ve acısına empati yaptığın kişileri incele. Gerçekten kişiye maneviyatta bağlı mısın, bunu gözlemle.

Yada herşeyi unut ve sadece güçlü bir empati duygun var, buna inan.

makssenberg

Kayıtlı Üye
Uzun zamandır yaşayıp merak ettiğim bir şey var kimine saçma gelebilir ön yargılıysanız boşverin gitsin

Birinin canı acıyınca hissedebiliyorum bu gerçek mi yoksa kökten kafayı mı sıyırdım? Örneğin yemek yaparken kişi elini kesti o acıyı hissediyorum içim gidiyor veya biri ağladığında veya güldüğünde o hisleri bende yaşıyormuşum gibi oluyor

Tabi bunlar ihtimal belkide kuruntu yapıyorum veya duygusal olduğumdan hayal ediyor olabilirim

Yaşadığınıza iç gitmesi denir yani ben de dahil çoğu insan yaşar, yaygın bir durum, açıklanamayan bir şey değil tamamen maddesel. Ayna nöronlarımızın gelişmiş olduğunu, empatik olduğumuzu gösterir.

Seraphine

Kayıtlı Üye
Buna empatlık denir. Etrafı ve enerjileri algılama yetiniz diğer insanlara göre biraz daha gelişmiş oluyor. Bu yetenek genelde bir yük olarak görülür. Çünkü insanların acılarını, hüzünlerini ve duygusal bozukluklarını deneyimleme ihtimaliniz oldukça yüksek. Şu an için belki anlattıklarım yetersiz gelebilir ama eğer bu yeteneğe sahipseniz zaman size daha fazla deneyim fırsatı sunacaktır.

Aslında bir empat olmak sanıldığından daha karmaşıktır. İlk öğrenilmesi gereken şey kendinizi korumanın yolları olmalı. Etraftan aldığınız enerji ilerleyen zamanlarda yoğun gelmeye başlayacak ve ruhsal anlamda sıkıntılar yaşatacak bir durum haline gelecektir. Genelde tüm empatların içinde saklayamadığı bir çocuksuluk olduğu söylenir, Sadece insanların değil; diğer hayvan, bitki gibi canlıların yaşadığı durumlar ile ilgili sezinlemeler gerçekleştirirsiniz. Bu, Tanrı'nın hediye ettiği muazzam bir yetenek değil de nedir?

Bir empatın bu yaşamda ki görevi diğer insanlara yardım etmek ve bu doğrultuda tekamülünü devam ettirmektir. Aslında sadece o duyguyu hissetmiyorsunuz, karşı tarafın yaşadığı yoğunluğu azaltıyorsunuz. Siz her koşulda o duyguları yaşayacak veya maruz kalacaksınız zaten. İlerleyen dönemlerde kimliğin kabul edilmesi ve nasıl yararlı empat olurum, bunun üzerine çalışmalar yapılması gerekir. Örneğin bir acı karşısında verebileceğiniz iki tepki seçeneği var:

- Siz o acıyı çok derin hisseder ve kahrolursunuz.
- O acının bilgeliğini daha önceden edindiğiniz için dayanıklılıkla atlatırsınız.

İşte o yararlı empat kavramı burada devreye giriyor. Bu konuda ne kadar bilinçlenir ve gelişirseniz, yaşayış biçiminiz de o kadar değişecek. Bu sizin çeşitli psikolojik merkezlerde veya kaotik ortamlarda bulunacağınız anlamına gelmez ama. En doğru ve en uygun zamanda yardıma ihtiyacı olan insanlar ile karşılaşacaksınız zaten. Empat yaşam, korunma ve geliştirme teknikleri ile ilgili bildiğim çok güzel bir site/blog var ama paylaşamıyoruz sanırım. Ufak bir araştırma ile keşfedeceğinize eminim.
Tanrı'nın ışığı yolunuzu aydınlatsın ve size rehberlik etsin. :)

Son düzenleme:

KarBahçesi

Kayıtlı Üye
keşke herkeste bu empatilik olsa zor gelebilir ama hiç olmazsa insanları iyi yapmak için bir şeyler yapabilirsin ne kadar etkin olacağını bilmiyoruz henüz

ZZZbacktoneself

Kayıtlı Üye
Buna empatlık denir. Etrafı ve enerjileri algılama yetiniz diğer insanlara göre biraz daha gelişmiş oluyor. Bu yetenek genelde bir yük olarak görülür. Çünkü insanların acılarını, hüzünlerini ve duygusal bozukluklarını deneyimleme ihtimaliniz oldukça yüksek. Şu an için belki anlattıklarım yetersiz gelebilir ama eğer bu yeteneğe sahipseniz zaman size daha fazla deneyim fırsatı sunacaktır.

Aslında bir empat olmak sanıldığından daha karmaşıktır. İlk öğrenilmesi gereken şey kendinizi korumanın yolları olmalı. Etraftan aldığınız enerji ilerleyen zamanlarda yoğun gelmeye başlayacak ve ruhsal anlamda sıkıntılar yaşatacak bir durum haline gelecektir. Genelde tüm empatların içinde saklayamadığı bir çocuksuluk olduğu söylenir, Sadece insanların değil; diğer hayvan, bitki gibi canlıların yaşadığı durumlar ile ilgili sezinlemeler gerçekleştirirsiniz. Bu, Tanrı'nın hediye ettiği muazzam bir yetenek değil de nedir?

Bir empatın bu yaşamda ki görevi diğer insanlara yardım etmek ve bu doğrultuda tekamülünü devam ettirmektir. Aslında sadece o duyguyu hissetmiyorsunuz, karşı tarafın yaşadığı yoğunluğu azaltıyorsunuz. Siz her koşulda o duyguları yaşayacak veya maruz kalacaksınız zaten. İlerleyen dönemlerde kimliğin kabul edilmesi ve nasıl yararlı empat olurum, bunun üzerine çalışmalar yapılması gerekir. Örneğin bir acı karşısında verebileceğiniz iki tepki seçeneği var:

- Siz o acıyı çok derin hisseder ve kahrolursunuz.
- O acının bilgeliğini daha önceden edindiğiniz için dayanıklılıkla atlatırsınız.

İşte o yararlı empat kavramı burada devreye giriyor. Bu konuda ne kadar bilinçlenir ve gelişirseniz, yaşayış biçiminiz de o kadar değişecek. Bu sizin çeşitli psikolojik merkezlerde veya kaotik ortamlarda bulunacağınız anlamına gelmez ama. En doğru ve en uygun zamanda yardıma ihtiyacı olan insanlar ile karşılaşacaksınız zaten. Empat yaşam, korunma ve geliştirme teknikleri ile ilgili bildiğim çok güzel bir site/blog var ama paylaşamıyoruz sanırım. Ufak bir araştırma ile keşfedeceğinize eminim.
Tanrı'nın ışığı yolunuzu aydınlatsın ve size rehberlik etsin. :)
Sitenin adını verir misiniz

Impulse

Kayıtlı Üye
Herhangi bir duygudurum bozukluğunuz yoksa empatsınızdır.
Aramıza hoşgeldin . :giggle:

Empatlar, insanların vücut dilini, ses tonunu, beden hareketlerini, konuşurken seçtikleri ve kaçındıkları kelimeleri, yürüttükleri mantığı okuyabilen kişilerdir. Hayatlarını başka şeylerden çok, neyin nasıl “hissettirdiğine” bakarak yaşarlar. Başkalarının duygularını kendilerininmiş gibi almaya eğilimlidirler.

Ama verdikleri tepkiler tabiki kişiden kişiye farklılık gösterir. Sonuçta anne babadan almış oldugumız olaylara yaklaşım şeklimiz, ahlakımız, görgümüz, mizacımız bunda etkili.
Ben örnegin üzüldüğümde hiç ağlamazdım (bi 23 yaşlarıma kadar hatta 25) yani tepkilerimi ağlayarak göstermezdim. Çünkü ne babam ne annem ne de abilerim vs. büyüklerimden ağlama, küsme gibi tepkiler öğrenmedim.
Ne öğrendiysen artık ya avantajlı yahut dezavantajlısındır. Herkes etkilenir ama bir empat için olaylar her an kabusa dönüşebilir. Duyguları asla yüzeysel değildir, olamaz da.

9 yaşlarımda kursta birine rast gelmiştim
ağlayan birini gördüğünde oturur o da hıçkıra hıçkıra ağlardı. O kadar ki insanlar asıl kişiyi unutur onunla ilgilenmeye başlarlardı. Dışarı çıkmak yasaksa bile ona hava aldırlardı rahatlasın diye : )) Lise çağlarında bir kızdı nazik, sevimli, güleç, yardımsever, çok hoş bir insandı, çok seviyordum ben.
Anlamlandırmaya çalışırdım o zamanlar.

Örnegin ben bir mağazadaysam yapılan muameleyi, asıl oraya gidiş amacımdan daha çok önemserim. Önemsemek zorunda kalıyorum çünkü enerjiler beni o frekansa sokmaya çalışıyor. Bu enerjinin tesirine kapılmamak için güçlü bir irade ve tecrübe şart. Zamanla bu yönümü geliştirdim, hala zorluyorum.
Bazen empat olupta tamamiyle şeytani dürtülerle hareket edenlere denk gelirim. Beni en çok yoran tipler genelde onlar olur. Hele bir de bunların musallatlısı yahut tesir açık olanları var, aman hiç görme, her şey beklenir onlardan.

Ben nötrümdür. Muhatabım sorun çıkarıyorsa bir süre idare ederim. Niyetine bakarım toparlamak gibi bir düşüncesi yoksa kimse beni tutamaz mesela. Aynıyla karşılık veririm. Hissettiğimi hissettiririm. Ne istiyorsa veririm. Şartları zorlarsa kavga bile ederim. Karşımdakine bağlı...
Empatlıgın en kötü yanı ne diye soracak olursan

KAYITSIZ KALAMAMAK.

Başka her yönü avantaj bana göre.

Bu yüzden kendini korumayı öğrenmek zorundasın.
Hakikaten kullanıma açık bir yapı. Özellkle 25 yaşlarına kadar her şey çok masumane ilerliyor.
Kendini korumayı tecrübeyle öğreniyorsun. 26 - 30. Otuzdan sonra tecrübe terbiye egitim akıl irade her şey bir arada artarak devam ediyor. Başarılı bir kimlik oluşturursan hayat seni çok yormaz. Aksi taktirde hayat ve insanların yaklaşımı senin için büyük imtihan olur.

Daima olayların ardındaki hikmeti ara,
tevekkül et,
çok oku,
Çok insan tanı. Tanımaya çocuklardan başlasan iyi edersin çünkü onlar nispeten masumlar. Az zarar görürsün.?

Impulse

Kayıtlı Üye
Çok insan tanı. Tanımaya çocuklardan başlasan iyi edersin çünkü onlar nispeten masumlar. Az zarar görürsün.?
Çocuk derken gençleri kastediyordum.
11 - 22 yaş arası erinlik, ergenlik ve ilk gençlik dönemlerini idrak edenleri kastediyordum. Ne yaparlarsa yapsınlar o temiz kirlenmemiş yönleri bir şekilde bir yerlerden pırıl pırıl ortaya saçılır. Çok üzemezler.
Severim onları ben. ?