N.L.P Teknikleri - Fobileri Yenme

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Fobiler nesne ya da durumlar dogrultusunda olusabilmekte ve ilgili nesne ya da duruma duyulan korku kendisini sürekli biçimde pekistirebilmektedir. Kisi korku duydugu durumda kaçma tepkisini verdiginde korku durumu pekismektedir. Geçmise dair olumsuz duygulardan kurtulmada yeniden çerçeveleme, çapalama tekniklerinden yararlanılabilecegi gibi “ilgisiz durum”a geçme teknigi de kullanılabilecektir.

Bu teknigin belirli aralıklarla kullanımı olumsuz duyguların azaltılmasını olanaklı kılabilecektir. Ancak fobilerde baskın olan duyguların daha güçlü ve yerlesik olması degisimi güçlestirdiginden asagıdaki gibi bir teknikle duygu degisiminin gerçeklesmesi daha kolay olabilecektir.

• Korkuyu harekete geçirecek geçmis ya da gelecekte olabilecek bir durum seçilmeli,
• Korku olustugunda kisi kendisini bir sinema perdesinde izledigini hayal etmeli ve bir sonraki adımda projeksiyon odasına geçerek kendisine bakısını izlemeli,
• İlgili korku anı baslayana dek yasananlar ve korku anı siyah-beyaz izlenmeli ve deneyim sona erdiginde film dondurulmalı,
• Hareketsiz resimdeki kisi olarak sinema perdesine girilmeli ve film renkli olarak ileri-geri sarıslarla oynatılmalı,
• Hareketle ya da farklı bir sey düsünerek durum bozulmalı, korku baslamadan önceki an tekrar hatırlanarak yeni tepkiye dikkat edilmeli ve korku duygusu hala hissediliyorsa tüm asamalar yeniden tekrarlanılmalıdır.

Fobileriniz yenmeniz dilegiyle..
Alıntı..

Cmrnz

Kayıtlı Üye
Bende asansör fobisi var, tek binemiyorm yanımda biri varsa biniyorum ozaman korkmuyorum. Mesela tek basımayken asansörün kapınısı açıyorum bakıyorum içime o an korku geliyor binip binmemekte direnip girmiyorum vazgeçiyorum. Peki o anı nasıl kırabilirim anlayamadım şuan düşünüyorum korktuğum an kapısını açtığım an yalnızken içinde kalırım korkusu sanırım

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Bende asansör fobisi var, tek binemiyorm yanımda biri varsa biniyorum ozaman korkmuyorum. Mesela tek basımayken asansörün kapınısı açıyorum bakıyorum içime o an korku geliyor binip binmemekte direnip girmiyorum vazgeçiyorum. Peki o anı nasıl kırabilirim anlayamadım şuan düşünüyorum korktuğum an kapısını açtığım an yalnızken içinde kalırım korkusu sanırım
Aynen teknikteki gibi asansore yaklaşırken,kapisini acarken ve iceri giripde yalniz kalirken dusunun kendinizi ve izleyin..:)