Mabet Sorusu (1)

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Bence D şıkkı olması gerekiyor.
Herhangi bir öğretiye ilk başladığında insan ne kadar yetenekli olursa olsun, zihnini arındırmadan(endişeli, kaygılı biçimde) yeterince odaklanarak istediği verimi alamaz.
Basit zihin majileri dahi odaklanıp gerekli enerji alanını oluşturmadan etkisiz sonuçlar verebilmekte olduğuna göre Merlin gibi bir büyücünün çıraklık döneminde öğrendiği ilk bilgi bu olmalı diye düşünüyorum.

Öncelikle vakit ayırdığınız ve cevap yazdığınız için teşekkür ederim. En kısa sürede cevabı söyleyeceğim.

Bilginize Saygılarımla

Seraphine

Kayıtlı Üye
F) Sınırsız güç, güç değildir.
Bunu seçiyorum.

Güç bize cazip gelenleri elde etme yolumuz olarak yansır. Eğer istediğimizi alabiliyorsak güçlüyüzdür diye düşünür herkes. Oysa ki bu sadece bir illüzyondur. Bir başkasına zarar vererek veya ezerek güçlü olunmaz mesela, bu sahip olunan kaynakların negatif uğurda kullanılmasıdır. Bir büyücünün/cadının ilk öğrenmesi gereken şey dünyevi hırslardan kurtulmaktır. Çünkü o hırslar olduğu sürece ilerleyemez. Bu yüzden kendini başkalarından üstün görmeyi ve egoya kapılmayı baştan engellemelidir. Ve ilk sınav güçten geçer. Bir şeyleri başardıkça herşeyi yapabileceğini sanır. Sonunda tökezleyerek yere düşer ve gerçeği fark eder.

Merlinin gerçekten yaşadığını düşünürsek, ilk öğrendiği şey bu olmuştur bence. O sınırsız güce ulaştığında geriye yapacak bir şey kalmaz, ve aslında ilk halini özlemeye başlar. Bu tıpkı bizim normal hayatımız gibi. Bir şeyi çok isteriz, alırız, iki kullandıktan sonra köşeye atarız. Ona sahip olduğunda sınırsız gücünde bir anlamı kalmaz.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Bunu seçiyorum.

Güç bize cazip gelenleri elde etme yolumuz olarak yansır. Eğer istediğimizi alabiliyorsak güçlüyüzdür diye düşünür herkes. Oysa ki bu sadece bir illüzyondur. Bir başkasına zarar vererek veya ezerek güçlü olunmaz mesela, bu sahip olunan kaynakların negatif uğurda kullanılmasıdır. Bir büyücünün/cadının ilk öğrenmesi gereken şey dünyevi hırslardan kurtulmaktır. Çünkü o hırslar olduğu sürece ilerleyemez. Bu yüzden kendini başkalarından üstün görmeyi ve egoya kapılmayı baştan engellemelidir. Ve ilk sınav güçten geçer. Bir şeyleri başardıkça herşeyi yapabileceğini sanır. Sonunda tökezleyerek yere düşer ve gerçeği fark eder.

Merlinin gerçekten yaşadığını düşünürsek, ilk öğrendiği şey bu olmuştur bence. O sınırsız güce ulaştığında geriye yapacak bir şey kalmaz, ve aslında ilk halini özlemeye başlar. Bu tıpkı bizim normal hayatımız gibi. Bir şeyi çok isteriz, alırız, iki kullandıktan sonra köşeye atarız. Ona sahip olduğunda sınırsız gücünde bir anlamı kalmaz.

Merhaba, Yüce Büyücü Merlin tarihte yaşamış bir kişidir. Edebiyat ve Tarih Bilimleri, Merlini bir motif olarak kabul etmekteler ancak ne yazık ki yanılmaktalar. Cevabınız için teşekkür ediyorum. Sonucu bu akşam açıklıyor olacağım.

Bilginize Saygılarımla

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Merhaba, Yüce Büyücü Merlin tarihte yaşamış bir kişidir. Edebiyat ve Tarih Bilimleri, Merlini bir motif olarak kabul etmekteler ancak ne yazık ki yanılmaktalar. Cevabınız için teşekkür ediyorum. Sonucu bu akşam açıklıyor olacağım.

Bilginize Saygılarımla

Birçok kişinin merakla beklediğine eminim. Umarım en kısa sürede açıklarsınız bekliyoruz :)

Suhut

Kayıtlı Üye
Gücün kaderle alakası yoktur. Güç şimdi ve geçmişten alınır. Olayları temizlemekte düzgün bir tabir değil. Güç maddelerden de alınabilir. F'de eğitimin sonralarında söylenebilecek bir şey. İlk öğreti C şıkkı olabilir bu mantıkta.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Diger siklar arasinda gelip giderken büyücünün gucunu evren ve sevgiden aldigi sik iste cevap bu diye bana göz kirpti...

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle soruyu tekrar hatırlayalım.
S:1) M.S 650 ile M.S 760 yılları arasında yaşayan Büyük Büyücü Merlin'in çıraklık döneminde öğrendiği ilk bilgi aşağıdakilerden hangisi olabilir?
A) Güç, kaderinde saklıdır.
B) Büyücü, gücünü şimdiden değil geçmiş öğretilerden ve gelecekte olması muhtemel olaylardan alır.
C) Temellerimizde ki büyüyü, yapısallaştırmak bizim elimizdedir.
D) Büyücü, aklını olanlardan ve olabilecek olaylardan temizlemelidir.
E) Büyücüler gücünü evrenden ve sevgiden alır.

Doğru cevabımız C şıkkı dır. Nedenini şöyle açıklayabilirim; Her insanın yaradılışında (temelinde) büyü vardır. Büyüden kastım aslında doğa üstü, aklın dahi almadığı bir hikmet vardır. Bu hikmet, doğuştan gelen kullanım yetisi ile birleştiğinde, yapısallaştığında doğaya müdahil olabilmemiz mümkündür. Yüce Büyücü Merlin'in Öğretilerini fırsatınız olursa büyük Britanya arşivlerinde inceleyebilirsiniz, her daim yapısallığın kutsallığından bahsetmiştir.

BBilginize Saygılarımla.

Seuta

Kayıtlı Üye
Mantigima uyan D sıkkidir

Askanarch

Kayıtlı Üye
İş
Arkeolog
D şıkkı tabiki.Bunu yapmazsanız zaten etki edemezsiniz.

Ü

Üye silindi 58480

A) Güç, kaderinde saklıdır.
B) Büyücü, gücünü şimdiden değil geçmiş öğretilerden ve gelecekte olması muhtemel olaylardan alır.
C) Temellerimizde ki büyüyü, yapısallaştırmak bizim elimizdedir.
D) Büyücü, aklını olanlardan ve olabilecek olaylardan temizlemelidir.
E) Büyücüler gücünü evrenden ve sevgiden alır.

Benim buyuculuk okulum olsa bu siklari, belki fazlasini verirdim ve buyucu olmak isteyenlere bunu tarih sorusu gibi sormazdim ?
Yani MS 650 de yasamis bir buyucunun ilk ogrendigi sey tarih sorusudur.

Bence buraya uyarlanmasi ger3eken su : bu siklari siralattirarak kisinin karakter ve skill semasinin analizini cikartmak olmalidir.
Cunku telkinler cok guclu.

Buyu ile alakam yok ama kendime gore mantikla siralarsam : A) Bi kere kaderinden taban destegi hissedeceksin - isler kotu gitti mi cabalarin caresiz birakti mi seni kaderindeki o sey destekleyecek icten ice. sonra E ) guc evrende ve sevgide sakli diye kesfe cikacaksin.
sonra C ) kaderdeki dogru oturtma ile suur altin artik guc ile illa bulusacagina inandin mi demek ki bir kipirti baslamis olmali. sonra D ) artik dogru telkinler esliginde aklini sifirlayabilirsin. sonra B ) aklin sifirlandiginda gucunu gecmis ve gelecekten alirsin bence Quantum bu ara gecise cok ta iyi oturur. ilerlersin ilerlersin ve bir de farkedersin ki F ) sinirsiz guc guc degildir...

Simdi resmen attim. Hatta yuzeysel yazdim Ama bu bile benim ogrenme ve bilgiyi icimde hangi kriterlere gore ozumseyecegimin anahtari oldu.

uykulukçuoku

Kayıtlı Üye
Doğru yanıt ya B) Büyücü, gücünü şimdiden değil geçmiş öğretilerden ve gelecekte olması muhtemel olaylardan alır. yahut da C) Temellerimizde ki büyüyü, yapısallaştırmak bizim elimizdedir.