Kuran'da tevbe etmek..

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
ALLAH (CC)'TAN TEVBE VE BAĞIŞLANMA DİLEMEK

Rabbimiz, "Allah'ın (kabulünü) üzerine aldığı tevbe, ancak cehalet nedeniyle kötülük yapanların, sonra hemencecik tevbe edenlerin(kidir). İşte Allah, böylelerinin tevbelerini kabul eder..." (Nisa Suresi, 17) ayetiyle, samimi tevbe eden bir kimsenin tavrının nasıl olması gerektiğini açıklamaktadır. Bir başka ayetinde ise Allah (cc) salih müminleri, "Ve 'çirkin bir hayasızlık' işledikleri ya da nefislerine zulmettikleri zaman, Allah'ı hatırlayıp hemen günahlarından dolayı bağışlanma isteyenlerdir. Allah'tan başka günahları bağışlayan kimdir? Bir de onlar yaptıkları (kötü şeylerde) bile bile ısrar etmeyenlerdir." (Al-i İmran Suresi, 135) sözleriyle tanımlamaktadır.

Allah (cc), cahillik ya da bilgisizlik nedeniyle yapılan, ancak fark edildiğinde hemen vazgeçilen ve üzerlerinde bile bile ısrar edilmeyen hataları affedeceğini bildirmektedir. Kuran’da bu konuda bildirilen bir başka ölçü ise, Allah (cc)'ın ahiret günü insanları sorumlu tutacağı tavırların sadece açıkça ortaya konulan samimiyetsizlikler olmadığıdır. Allah (cc) insanları, vicdanen bildikleri, ama insanlardan saklamaya çalıştıkları gizli samimiyetsizliklerden de hesaba çekecektir. Dolayısıyla insan, kendini değerlendirirken sadece dıştan görülebilen ve delillendirilebilen tavır bozukluklarını değil, gizli samimiyetsizliklerini de kendisine ölçü almalıdır. Ve bunların hepsinden vazgeçerek Rabbimiz'den bağışlanma dilemelidir.

Eğer hatalarından pay almaya yanaşmaz ve yüz çevirir ise, "Hayır; gerçekten insan, azar. Kendini müstağni gördüğünden." (Alak Suresi, 6-7) ayetleriyle açıklanan insanların konumuna girebileceğini bilmelidir. Bu durumda samimiyete bile bile yanaşmadıkları, Allah (cc)'ın ayetlerini bildikleri, doğru yolu gördükleri halde tavırlarını bile bile değiştirmedikleri için, Allah (cc) bu insanların anlayışlarını tümüyle kapatabilir. Allah (cc) bu duruma karşı insanları şöyle uyarmaktadır:
Yeryüzünde haksız yere büyüklük taslayanları ayetlerimden engelleyeceğim. Onlar her ayeti görseler bile ona inanmazlar; dosdoğru yolu (rüşd yolunu) da görseler, yol olarak benimsemezler, azgınlık yolunu, gördüklerinde ise onu yol olarak benimserler. Bu, onların ayetlerimizi yalanlamaları ve onlardan gafil olmaları dolayısıyladır. (A'raf Suresi, 146)
Tüm bunlar, Allah (cc)’a sığınıp tevbe ve bağışlanma dilemekten kaçınan ve hatalarından arınmaya yanaşmayan kimselere Allah (cc)'ın verebileceği karşılıklardan sadece birkaçıdır. Kendilerine tanınan süre insanları aldatmamalıdır. Allah (cc), insanlara merhametinden, affediciliğinden ve bağışlayıcılığından dolayı doğru yola yönelmeleri için belli bir süre tanımaktadır. Eğer insan bu süreyi kendi lehinde kullanmaz, vakit varken tevbe ve bağışlanma dileyerek hidayete yönelmezse sonuç kaçınılmaz bir azaba dönüşebilir. Dahası insan kendisi için takdir edilen sürenin ne zaman dolacağını bilemez. Bu nedenle her an ölecekmiş gibi, imanını güçlendirmek ve ahlakını güzelleştirmek için ciddi bir çaba içinde olmalıdır. Ölene kadar her insan için her an tevbe etme ve samimiyetle Allah (cc)'a teslim olma yolu açıktır.

mally

Kayıtlı Üye
Çok açık ve çok güzel bir bilgi. Farkında olup da değilmiş gibi davrandığımız sürece sadece kendimizi kandırıyoruz. O her şeyi gören ve bilendir. Emeğinize sağlık Sayın Kontejyan, Allah (c.c.) sizden razı olsun.

Necromancer

Kayıtlı Üye
Sayın kontejyan ben on yedi yaşındayım.İnternet üzerinden araştırmalar yapıyorum.Bu yaptığım araştırmalar beni bazen küfre götürdü.İslamdan soğudum fakat meğerse yanlış bilgiler ediniyormuşum.Allah hakkında kötü düşüncelerim oldu.Dinden çıkmış olabilir miyim?Çıktıysam tövbe edebilirmiyim

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sayın kontejyan ben on yedi yaşındayım.İnternet üzerinden araştırmalar yapıyorum.Bu yaptığım araştırmalar beni bazen küfre götürdü.İslamdan soğudum fakat meğerse yanlış bilgiler ediniyormuşum.Allah hakkında kötü düşüncelerim oldu.Dinden çıkmış olabilir miyim?Çıktıysam tövbe edebilirmiyim
Dinden çıkmak diye bir tabir söz konusu degil, bu inançtır inanıştır ya inanırsınız ya inanmazsınız çıkış diye kast budur.. Tövbe konusuna gelince Kişinin ruhu bedeni terk esnasında olmayana kadar her daim tövbe edilir kabul görür inşallah...

aysorfi

Kayıtlı Üye
Tövbe konusuna gelince Kişinin ruhu bedeni ters esnasında olmayana kadar her daim tövbe edilir kabul görür inşallah... Bu nedemek sayın kontejyan ?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Tövbe konusuna gelince Kişinin ruhu bedeni ters esnasında olmayana kadar her daim tövbe edilir kabul görür inşallah... Bu nedemek sayın kontejyan ?
Can bogaza gelme anına kadar yani... Ya ben onu nasıl yazmışım mana çıkaramadım sanırım kafam başka yere gitti ters ne demek yahu... msn pencerem açıktı sanırım kelime buraya geldi hemen düzeltirim :)

tmm buldum terk yazacagıma ters yazmışım.. s ve k karışmış

trikker

Kayıtlı Üye
Allah af dileyenleri affedecegini Kur'an icerisinde bircok yerde, tekrar ederek belirtmistir. Insallah tevbeleriniz kabul olunur.

Rabbinizden bağışlanma dileyin, sonra O'na tövbe edin. Gerçekten benim rabbim, esirgeyendir, sevendir. Hud-90
ALLAH'ın, kullarının tövbesini kabul edeceğini.. ve ALLAH'ın tövbeyi çok kabul eden ve pek esirgeyen olduğunu hâlâ bilmezler mi? Tevbe-104.
ALLAH aziz ve bilendir, o günahları bağışlayan ve kullarının tövbesini kabul edendir. Ğafir-2/3.
ALLAH bütün günahları bağışlayandır. Zümer-53.
ALLAH'tan başka günahları bağışlayacak olan yoktur. Ali İmran-135.

ibis73

Kayıtlı Üye
Güzel bir tövbe duasi ekleyim.
Tevbe istiğfar duâlarının manası yaptığımız bütün günahlara pişmanlık duyduğumuzu ifade etmemiz bundan sonraki hayatımızda bir daha böyle günah ve kusurları işlemeyeceğimize Rabbimize söz vermemizdir.
Günah ve kusurlarına pişmanlık duyup üzüntü ve elem hisseden mü'min önce şu istiğfar duâsını huşû ile okur:

استغفر الله استغفر الله استغفر الله العظيم الكريم اللذي لا الاه الاهو الحي القيوم واتوب اِليْهِ توبة عبد طالم لنفسه لا يملك لنفسه موتا ولا حياة و لا نشوراوَاَسْاَلُهُ لتََّوْبَةَ وَلْمَغْفِرَةَ وَلْهِداَيَةَلَناَ اِنَّهُ هُوَ لتَّوّاَبٌ رَحِيمُ

"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi tevbete abdin zâlimin li-nefsihî lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ innehû hüve't-tevvâbü'r-rahîm."

"Ya rabbi! Bu ana gelinceye kadar benim elimden dilimden gözümden kulağımdan ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim pişman oldum. Küfür şirk isyan günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise cümlesine tevbe ettim pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm bu ikisi arasında her ne kadar peygamber gelip geçtiyse Bunların cümlesine inandım iman ettim hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim dilimle ikrar kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur'ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm'dır."

albus

Kayıtlı Üye
Allah hepimizi affeder inşallah..