Kuranda ki sembolik anlatımlar...

Diagramma

Kayıtlı Üye
Böyle bir konu ne zamandır açmayı düşünüyordum... İnsanların Kuranı sadece basmakalıp anlamaları ve tartışmaya bile açmamaları beni gerçekten üzen bi durum... Her kutsal kitapta ezoterik anlatımlar mevcuttur... İlkine ben başlayayım umarım ilginizi esirgemezsiniz ve devamınıda siz getirirsiniz...

Güneşin tersten batması; Kuranda geçen kıyamet alametlerinden biridir... Bu olay gerçekleştiğinde kıyametin kopacağı vb durumlar tasvir edilir... Benim nacizane yorumum ise... Bu gerçekleşecek olayın aslında doğru bildiğimiz şeylerin yanlış,yanlış bildiğim şeylerin ise doğru olacağı... Ve bunu bütün insanlığın farkedeceğidir...

Mahşerde ki korku anlatımı; Kuranda sürekli bir korkudan bahsedilir pek çok insanın yanacağı pek çok insanın cennete giremeyeceği ve pek çok insanın kafir olarak nitelendirildiği vs. Benim yorumum ise insanların yaşamları boyunca inandıkları doğru bilikleri şeylerin yanlışlığını kavrayıp düşecekleri korku ve hayalkırıklığını tasvir etmek için kullanılmaktadır...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kuran Bildirgeç ve hüküm konularında anlatımlarını sembolik yapmaz... O zaman Kuran'ın mesajsal ve uyarılsal manası kalmaz.. O kendisini açıklarken Hidayet ve rehber kitabı olarak açıklar.. Bilmeceler, semboller, gizlemelerle rehber olunmaz.. Butür yorumlar kişinin gerçegi kabullenmeme gayretidir... Müteşabih ayet vardır, bunlar müteşabih ayet degildir birbirine karıştırılmamalıdır...

ESVET ÖZER

Banlı Kullanıcı
Kuran da o kadar çok şifreli anlatım var ki senin anlattığın ancak bir tanesi..ve o güneş batıdan doğma olayı da dünyanın hem karabilimle hemde cadılar ile büyülerle bilimle büyünün bir araya gelerek aynen Venüs'e yaptıkları gibi dünyanın ters çevrilmesidir..ama dünya daha önceden 113 defa ters çevrildi her defasında peygamberler düzeltti,ama Kuran da 114 süre var son defa 114.defa ters çevrildiğinde bitecek hayat..ve bedende ki çakralar kararmaya başlayacak delirmeler olacak istediğiniz kadar detoks yapın zikir çekin fayda vermeyecek manevi temizlik olmayacak..hadis var:ahirzamanda deliler çoğalacak diye..işte bu..

Ashina

Kayıtlı Üye
6 yıllık konuyu hortlatmışsın sana altın plaket versek az

DemitriLouisSOF

Kayıtlı Üye
Konuyu biraz saptırıcam ama Venüs neden ters dönüyor? Dünya neden 113 defa ters çevrildi araştırma yaptım ama bir şey bulamadım varmı bilgisi olan?

Ashina

Kayıtlı Üye
Konuyu biraz saptırıcam ama Venüs neden ters dönüyor? Dünya neden 113 defa ters çevrildi araştırma yaptım ama bir şey bulamadım varmı bilgisi olan?
Venüs çok garip bir gezegendir, bir çok konuda. Niye ters dönüyor dersek bilimsel açıdan en geçerli teori şu ki, Venüs zamanında bir göktaşı tarafından aldığı darbe sonucu dönüş yönünü değiştirdi. Daha sonra Güneş'in yörüngesine girdi ve bu yön aynı kaldı. Yani Venüs başta saat yönünde dönüyordur. Ayrıca Güneşin Venüs üzerindeki çekim gücünün fazla olduğu ve bunun güçlü atmosferik gelgitlere neden olduğu, Venüsün kabuğu ve çekirdeği arasındaki sürtünmeler ile birleşen bu gelgitlerin ters dönmeye sebep olabileceği de söyleniyor.
Dünya'nın 113 defa ters çevrildiği bilgisini nereden edindiniz?

Ayrıca ben de Kur'anda sembolik anlatımlar olduğunu düşünüyorum umarım konu hakkında daha fazla bilgi paylaşımında bulunulur.

DemitriLouisSOF

Kayıtlı Üye
Kuran da o kadar çok şifreli anlatım var ki senin anlattığın ancak bir tanesi..ve o güneş batıdan doğma olayı da dünyanın hem karabilimle hemde cadılar ile büyülerle bilimle büyünün bir araya gelerek aynen Venüs'e yaptıkları gibi dünyanın ters çevrilmesidir..ama dünya daha önceden 113 defa ters çevrildi her defasında peygamberler düzeltti,ama Kuran da 114 süre var son defa 114.defa ters çevrildiğinde bitecek hayat..ve bedende ki çakralar kararmaya başlayacak delirmeler olacak istediğiniz kadar detoks yapın zikir çekin fayda vermeyecek manevi temizlik olmayacak..hadis var:ahirzamanda deliler çoğalacak diye..işte bu..

Dünyanın 113 defa ters çevrildiğini ve peygamberlerin dünyayı eski haline çevirdiğini bu arkadaş söylemiş

Venüs çok garip bir gezegendir, bir çok konuda. Niye ters dönüyor dersek bilimsel açıdan en geçerli teori şu ki, Venüs zamanında bir göktaşı tarafından aldığı darbe sonucu dönüş yönünü değiştirdi. Daha sonra Güneş'in yörüngesine girdi ve bu yön aynı kaldı. Yani Venüs başta saat yönünde dönüyordur. Ayrıca Güneşin Venüs üzerindeki çekim gücünün fazla olduğu ve bunun güçlü atmosferik gelgitlere neden olduğu, Venüsün kabuğu ve çekirdeği arasındaki sürtünmeler ile birleşen bu gelgitlerin ters dönmeye sebep olabileceği de söyleniyor.
Dünya'nın 113 defa ters çevrildiği bilgisini nereden edindiniz?

Ayrıca ben de Kur'anda sembolik anlatımlar olduğunu düşünüyorum umarım konu hakkında daha fazla bilgi paylaşımında bulunulur.

Cevabınız için teşekkür ediyorum ama bize bilimsel teorilerden öte bilgi lazım umarım konuya hakim olan birileri cevap verir.

Küçücüğüm

Banlı Kullanıcı
İş
Sürünmece (Öğrenciyim anam öğrenci :D )
bu fikre katılmayanı da anlamıyorum.Sembolizm ki evrensel gizemler ve sırların dilidir, kutsal kitaplardaki motiflerde kullanılmadığını iddaa etmek ya cesaret ya da akıl mağduru işi açık ve net!

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ben de size zamandan bagimsizlastiran birsey tartismaya acayim. Dillerimiz evrimlesebilir degisebilir her millet her kultur her topluluk degisik farkli sekil ve harfler kullanabilir. Belki bundan bin yil sonra bu forumun kayitlarini okuyanlara gore ne ezoterik ne gizemli gelecek aynen simdi bize oncekilerin geldigi gibi. Ozetle tarihi tarih icinde degerlendirmek gerekebilir. Din kitaplarini bu gozle incelemek gerekir belki de ama neden hala isin icine kutsallik girince bir gizem bie anlasilmazlik ya da fikir ayriliklari olabilecek duruma geliyoe anlamiyorum.
Venus olayi gizemli bir olay degil diye biliyorum. Yanlis da hatirlamiyorsam saturn du galiba kendi bir donus yorungesi var gunes etrafinda donmuyor aslinda bunu da daha gecen yil kesfrttiler. Bazi seyler anca iste yavas yavas :)) ama konu icin tesekkurler bu baslikfa cok kayde deger kiymetli tartismalar olacaktir.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
isin icine kutsallik girince bir gizem bie anlasilmazlik ya da fikir ayriliklari olabilecek duruma geliyoe anlamiyorum.

Varolan ve kesinliği savunulan bir kitabın sayfa sayısı bile insanı kuşkuya düşürebilir. - Yaratıcı sadece bunları söylemiş olamaz, bu kadar kısa olmamalıydı- yargısı bile insanı gizeme itebilir.

Ki kitapta elif, lam, mim ile başlayan sayfalar mevcut. Başladığı kelimelerin anlamlarını bilmemek, onlara mana yükleyecek akıla dürtü değil midir ?

Tabi her anlam yükleyen, ortaya düşüp; 'bu budur' yargısı dağıttığından anlaşmazlıklar, fikir ayrılıkları ve kavgalar oluşuyor.

Herkes aklı kadar analiz yapar.

Bana kalırsa, dünya üzerinde değişmeyen hiçbir şey yoktur. İnsanoğlu ne kadar güvenilirdir ? Bu da başka bir konu :)