Koçluk

onepiece

Kayıtlı Üye
İş
Danışman
Birçoğumuzun bildiği, birçoğumuzun da bilmeden fikir ürettiği bir alandır koçluk. Ülkemizde son yıllarda revaçta olan ve artık meslek olarak kabul gören bir sektör haline gelmiş olan bir kavram koçluk. Öncelikle tanımlamaya çalışalım değerli dostlar.

Hız problemlerini hepimiz hatırlarız A 'dan B'ye olan yolculukla ilgilidir. Koçluk da kısmen bunun gibidir. A kişinin bulunduğu nokta olsun. B ise ulaşmak istediği yer. Coachee veya müşteri A'dan B'ye nasıl gideceği, kaç kilometre hızla ilerleyeceği ve nerelerde yavaşlaması gerekeceğini, bu yolculukta yanına alması gerekenleri, neleri bırakırsa daha hızlı ilerleyeceğini, arabasına bakım yapıp yapmaması gerektiğini.. vs sorduğu sorularla "müşteri"ye fark ettiren kişidir koç.

Sorular bu işin en kilit noktasıdır. Sorularla kişi bir farkındalık boyutuna taşınır. Buradaki süreç "güçlü sorular" olarak adlandırılır. Coachee farklı bir sorunu olduğunu söylese de bu sorularla aslında istediğinin bambaşka bir şey olduğunu dahi fark edebilir.

Bu süreç güçlü gözlemlerle desteklenir. Bu bakımdan kişiyle uyumun sağlanmış olması da önem kazanır. Cevap verdiği esnada, müşterinin tepkileri ve sizin sezgileriniz puslu ortamdan çabuk sıyrılmanızı kolaylaştırabilir.

Müşterideki sorunların varlığı ortaya konduktan sonra , ondan ricalarda bulunulmalıdır. Bu da "güçlü ricalar" olarak adlandırılır. Bu ricalar müşterinin bazen rahatsız olmasına, bazen de kendi limitlerini zorlamasına mahal de verebilir. Bu noktada akılda bulundurulması gereken şey şudur:"Koç müşterinin kendi değişme potansiyeline inanmalıdır." Eğer ki ricalar veya taahhütler gerçekleştirilmemişse bu müşterinin sorunudur. Bu da sizin kolay bir şekilde müşteriye "meydan okumanızı" sağlar.

Meydan okuma, müşterinin daha önce karşılaşmadığı bir şeyi yüzüne çarpmak gibidir. Kendine anlattığı hikayelerden sıyrılmasını sağlar. Bu kimi zaman müşterinin hoşuna gitmese de değişim için gerekli olan atılımı gerçekleştirmesini sağlayabilir.

Görüşme bitiminde müşteriden , bir dahaki görüşmeye kadar olan süre içersinde belli taahhütler istenir. Bu ev ödevi gibidir. Yaparsan sana faydası olur, mantığı işler bunlarda.

Yukarıdakilere ek olarak şunu söyleyeyim. Müşteri bize geldiğinde sorunlarını çözmek için gereken tüm donanıma ve mükemmelliğe sahiptir. Bizim işimiz ise bu çözümde ona yardımcı olmaktır.

Biraz karışık bir yazı olsa da belki de kafanızdaki sorulara yanıt verebilmişimdir.

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
Öğrenci [Sürünüyoz bea :D]
hepsini anladım ama bir kişinin hayatını yoluna koyması için ciddi miktarda maddi desteğe ihtiyacı oluyor.çünkü koçluk, çekirdek inanç, yoga eğitimleri, seanslar halinde hipnoz v.s hepsi tek şeye bağlanıyor. " PARA " ... :( :/

onepiece

Kayıtlı Üye
İş
Danışman
Zihinsel tutumunu değiştir önce "exotic" . "Para" nın olmadığını düşündükçe, bilincin ve bilinçdışın onu kazanmak için gereken atılımları yapmaz.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
hepsini anladım ama bir kişinin hayatını yoluna koyması için ciddi miktarda maddi desteğe ihtiyacı oluyor.çünkü koçluk, çekirdek inanç, yoga eğitimleri, seanslar halinde hipnoz v.s hepsi tek şeye bağlanıyor. " PARA " ... :( :/

Syn Onepiece üye arkadaşımın da dediği gibi zihinsel tutumunu değiştir.Her şeyin para olmadığına inan. Sen bir kere bu düşüncenle kendine engel koymuş oluyorsun.
O saydığın şeylerin hepsi parasızda olur. İnanırsan olur.

O o saydıklarını inanıp,istersen hepsini parasızda bulabilirsin. :)

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
zihin koşullandırma. (; anladım ama onu nasıl yapabilirim.telkinler hazırlamıstım biri onlara bakabilir mi ????

onepiece

Kayıtlı Üye
İş
Danışman
Telkin kişiye özgüdür. Bana uygun olan telkin sana uygun olmayabilir. Bunu deneme yanılma yoluyla yapabilirsin.

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
peki ben bu telkinle ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için bu konuda bilgili birinden yardım istesem. ?? böyle biri var mı ??? yardım edebilecek !!!!!

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
peki ben bu telkinle ilgili ayrıntılı bilgi alabilmek için bu konuda bilgili birinden yardım istesem. ?? böyle biri var mı ??? yardım edebilecek !!!!!

Forumda telkin,olumlama ile yeteri kadar konu bulunuyor,hem de ayrıntılı bir şekilde . Ve özel yardım istemek yasak. Ayriyetten bu konu arkadaşın konusu bu konuda yardım aramak sizce doğru mu ? :)

exotic

Banlı Kullanıcı
İş
ama neden özel yardım yasak bu hoş bişey değil bence.. yani ben telkin yazmısım örnek olarak.biri buna bi baksın istiyorum .nesi yanlış bunun ??????????

uzmanpsikolog

Kayıtlı Üye
Merhaba paylaşımınızı görünce ben de size çok güçlü bir tavsiyle hem değerli hem de gerçekten Başarılı bir yaşam koçunu önermek istiyorum .Hayattan kopmuş ve karanlık ağına takılıp kalmış bir vaziyeteydim.... Öyle bir arayışın içindeydim ki nerde bir yazı orda ben vardım....Bu arada dökülen gözyaşlarının haddi hesabı yoktu ....
Yüreğinde korku yaşayan suçluluk duygusuyla örülmüş ve cesaretten uzak kalmıştım..
İnsanlarla görüşmek öyle bir hal ki azap gibi geliyordu .
Herkesten herşeyden kaçıyor hatta bAzen kendimden bile kaçar karanlıklara gömerdim .Kendimi dört duvar arasında güneş ışığı dahi görmek istemeyen, aynalardan ise tamamıyla uzaktım.. ama en önemlisi ne biliyormusunuz ? kendimi sevmeyi bırakmıştım.Bu böyle devam edemez dedim bu yıkıntıların arasından ateşin küllerinden yeniden doğacağım deyip yola çıktım.
Kaybettiğim hayatımı yeniden bulmaktı emelim siteyi araştırırken hayatıma gerçek bir güneşin doğmasına sebep olacak bir yaşam koçunun yazılarıyla karşılaştım .
İlk anda hissettiğim dünyam yeniden canlanacağını bilmek oldu. evet bu dedim ...ama nasıl ulaşacağım düşüncesi yok mu ? tamam diyorum karar verdim bulacağım kendisini ama ne konuşacağım diye düşünüyorum ya nasıl olacak kelimeler boğazımda düğümleniyor o an hıçkırıklarımla boğulacağım sanki donup kalıyorum öylece ………..
Öyle bir hal ile ekim ayında aradım kendisini ben sizden destek istiyorum dedim . bu arada o heyecan bende ve bittim diyorum kalbim konuşmama engel oluyor o derece çok kötü bir durumdayım .Bu görüşmeden sonra yapamam diye tekrar bir korku yerleşti…bıraktım ve aramadım kendisini ,ta ki şubat ayına girince kadar.
Baktım bu korkuyla olmuyor hayatım daha çok kötüye gidiyordu.
Bu defa ne olursa olsun ayağa kalkacağım.
Bu defa başaracağım dedim ve benim için harika insanı aradım. Biraz çekingenlikle aradım kendilerini ve dedim ki biliyorum uzunca bir süreden beri aramadım Ama bu defa kararlıyım başarmak istiyorum .Yaşam koçum bu kararı almana ne sebep ne oldu .Ne oldu da beni arama isteğiniz oluştu .Ben o zamandan beri eğer vazgeçmeseydim şimdiye kadar çok yol katedmiştim dedim.
Ondan sonra görüşmeler birebir başladı.
Her adım atışım benim için sanki dünyayı fethetmiş gibi oluyordum .
Her görüşmem bana mutluluğun gözyaşlarını akıtıyordu. Başarma azmi yerleşiyordu kalbime ondan sonra ki görüşmelerimiz yaşama atılan en harika adımlar olarak başladı.
Kendimi daha değerli bulmaya ve sevmeye başladım….
hayatım tamamıyla sıfırdan değişti..
Yaşamıma güneş gibi doğdum.
Yeniden doğmanın verdiği huzurla oldukça güzel ve çok Başarılı bir kadın oldum .
İçimde sakladığım ve görünmesini dahi izin vermediğim güçlü yanlarımı ve hayata daha cesur adımlarla içimdeki iç potansiyeli ortaya çıkardı….
Saygıyla en derin içtenliğimle dünyanın alamayacağı kadar güzellikte içten dökülen sevgilerimi tekrar tekrar kalplerinize hediye ediyorum…..

Lua

Kayıtlı Üye
yaşam koçluğu başkasının fikirleriyle hayatı yaşamak gibi geliyor

kendini geliştirip hayatına yön vermek varken neden daha üst gördüğümüz birinden destek alınır ki? "üst" olduğu belli bile değilken.