Kitaplardan Alıntılar

cathrine

Kayıtlı Üye
''Uysal,sessiz,itaatkar,dalgın görünen,kendi halinde ve kaderine boyun eğdiğini düşündüğümüz bitki alemi aslında tam tersine kadere karşı en inatçı ve ateşli başkaldırıyı simgeler.Bitkiyi besleyen temel organ olan kökleri ayrılmaz bir şekilde toprağa bağlıdır.Yaşamda bizi zorlayan muazzam yasalardan hangisinin omuzlarımıza en büyük baskıyı yaptığını keşfetmek bizim için zor olsa da bitkiler için böyle değildir;bu yasa bitkiyi doğumundan ölümüne kadar hareketsizliğe mahkum eden yasadır.Bu yüzden yaşam mücadelesinde bitki,çabasını ilk nereye yoğunlaştırdığını bizden daha iyi bilir.''

Çiçeklerin Zekası/Maurice Maeterlinck

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
"Bu taş taştır, aynı zamanda hayvandır, aynı zamanda Tanrı'dır, aynı zamanda Buddha'dır, ileride şu ya da bu nesneye dönüşeceği için ona saygı duyuyor, onu sayıyor değilim, çoktan ve her zaman şu ya da bu nesne olduğu için sevip sayıyorum onu."

Siddhartha

cathrine

Kayıtlı Üye
''Sevmeyi özledim biliyor musunuz?Kayıtsız şartsız bir gülüşü.Olur olmaz yerde ağzıma bir öpücük konmasını.Bir doğruya sevinmekten çok bir saçmalığa gülümseyebilen hoşgörüyü.'Nerde kaldın'ayazını değil,'hoş geldin'iyiliğini.Hiçbir şeyle yatışmayan yürek telaşını.Kapı zilleriyle telefonlar arasında tükenmeyi...Kendimi severek yürümeyi kalabalıkta.'Göğe bakma duraklarını'özledim...Yumruk kadar bir yüreğe dünyayı sığdırma hünerini...''

İnsanın Acısını İnsan Alır/Şükrü Erbaş

cathrine

Kayıtlı Üye
''İnsanlık ne kadar büyük bir yalnızlığı,yabancılaşmayı,sevgisizliği ve yıkımı yaşıyor olursa olsun,dünyanın herhangi bir yerinde şiir yazan birisi varsa,barıştan,aşktan ,özgürlükten ve güzellikten umudu kesmeye yer yoktur.''

cathrine

Kayıtlı Üye
''Ah, yetişkinliğin herşeyi küçümseyen bilgiçliği...Şaşırma yetisini yitirenin yaşama sevinci olur mu?

cathrine

Kayıtlı Üye
''Okumak kendimize giden,aklımızın ucundan geçmemiş yollar bulmaktır.BU bir keşiftir.''

• Beğendim
Tepkiler: Ori