Kitap Tanıtımı: Kişisel Gelişim Zırvaları - Mustafa Gödeş

kenzülahvas

Kayıtlı Üye

Kişisel gelişim kitaplarını kimler yazıyor? 90’lı yıllarda bir rant kapısı haline gelen kişisel gelişim sektörünün günümüzde neredeyse yeni bir din haline dönüşmesinin altında yatan şeyler neler? Bir dönem kitapçıların raflarını süsleyen akıllı ol-mantıklı davran, azimli çalış- asla vazgeçme gibi materyalist yaklaşımlar içeren kişisel gelişim kitaplarının günümüzde yerini: Secret, Mesnevi ile Tedavi, Quantum Düşünce, Osho ile Aydınlanma gibi ruhani öğretilere bırakmasının altında yatan sebepler?

Kişisel gelişim kitaplarının ellerinden düşürmeyen insanlar gerçekten gelişebiliyorlar mı? Yoksa bu kitaplara fazla kapılan insanların ruh sağlığı daha da mı bozuluyor?

Kişisel gelişim uzmanı adı altında doktorculuk oynayan birtakım kimselerin toplum sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği hiç aklınıza geldi mi? Yine bu kişisel gelişim uzmanlarının bir çoğunun hiçbir eğitimi olmadığını, kendilerine “yaşam koçu, zihinsel detoks uzmanı, dönüşüm uzmanı” gibi ne olduğu belli olmayan uzmanlıklar uydurarak terapi uyguladıklarını biliyor muydunuz?

Birkaç kişisel gelişim kitabı okuyup, bir hafta sonu seminerine katılarak kendini uzman olarak nitelendiren bu insanların Psikolog ve Psikiyatristlere tercih edilmesinin sebep ve sonuçları nelerdir?

10 adımda mutluluğu, 20 adımda başarıyı vadeden kişisel gelişim kitapları insanı bir makine olarak mı görüyor? Bu kitaplardan irrite olan, nefret eden insanların sayısı her geçen gün neden çığ gibi büyüyor?

Yaşamın standart kullanım kılavuzu olur mu?

Tüm bu soruların cevabı Kişisel Gelişim Zırvaları’nda.

albus

Kayıtlı Üye

Kişisel gelişim uzmanı adı altında doktorculuk oynayan birtakım kimselerin toplum sağlığını ciddi anlamda tehdit ettiği hiç aklınıza geldi mi? Yine bu kişisel gelişim uzmanlarının bir çoğunun hiçbir eğitimi olmadığını, kendilerine “yaşam koçu, zihinsel detoks uzmanı, dönüşüm uzmanı” gibi ne olduğu belli olmayan uzmanlıklar uydurarak terapi uyguladıklarını biliyor muydunuz?

Birkaç kişisel gelişim kitabı okuyup, bir hafta sonu seminerine katılarak kendini uzman olarak nitelendiren bu insanların Psikolog ve Psikiyatristlere tercih edilmesinin sebep ve sonuçları nelerdir?

Orginal.
Tartışılır.
Havası batsın!

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Biraz ironik olmamış mı o kadar kişisel gelişim kitaplarını eleştirirken bunun için kitap yazmış olmak:)

bendekiben

Elit Üye
Yazar kitabın başlığındaki genelleme ile tüm kişisel gelişimcileri suçlar bir hal takınmış.Konusunda bilgisiz olan kişiler dünya da tek kişisel gelişim de mi mevcut.Her katagoride ve her bilimde mevcut.Böyle bir karalama ile hak edenlerin hakkınında yendiğini düşünüyorum.Ayrıca kimin bilgide yeterli veya kimin yetersiz olduğunu ancak konusunda bilgili bir mercinin belirlemesi gerektiği düşüncesindeyim.Bunun için üniversitelerde bir bölüm olmadığını bildiğimden devletçe konusunda tecrübeli olarak atanan kişilerin olmayışı kimsenin bu konuda bilgi düzeyinin denetmeni de olmayacağının göstergesidir.Kişisel gelişim dallarıyla bir çok hastalığından kurtulmuş ve bir çok kötü alışkanlığını geride bırakmış kişilere sorsak sanırım aynı fikirde olmayacaklardır.Zırvalıklar bile bazen insana çeki düzen verebiliyormuş.:D

Elfangel

Kayıtlı Üye
Yazar kitabın başlığındaki genelleme ile tüm kişisel gelişimcileri suçlar bir hal takınmış.Konusunda bilgisiz olan kişiler dünya da tek kişisel gelişim de mi mevcut.Her katagoride ve her bilimde mevcut.Böyle bir karalama ile hak edenlerin hakkınında yendiğini düşünüyorum.Ayrıca kimin bilgide yeterli veya kimin yetersiz olduğunu ancak konusunda bilgili bir mercinin belirlemesi gerektiği düşüncesindeyim.Bunun için üniversitelerde bir bölüm olmadığını bildiğimden devletçe konusunda tecrübeli olarak atanan kişilerin olmayışı kimsenin bu konuda bilgi düzeyinin denetmeni de olmayacağının göstergesidir.Kişisel gelişim dallarıyla bir çok hastalığından kurtulmuş ve bir çok kötü alışkanlığını geride bırakmış kişilere sorsak sanırım aynı fikirde olmayacaklardır.Zırvalıklar bile bazen insana çeki düzen verebiliyormuş.:D

Kesinlikle katılıyorum. Adı üstünde kişisel gelişim kitabı. İnsanlar gözlemleriyle, kendi ve diğer insanların deneyimleriyle faydalı olmak adına bu kitapları yazıyorlar. Bir kitap ya da eğitim tamamiyle bize uyacak bilgiler içerebileceği gibi, o kitaptan kısmen edinebileceğimiz kazanımlar da olabilir. Ancak hepsini zırva deyip çöpe atmaya çalışmak bana da yanlış geldi. Tabii henüz kitabın tamamını okumadım. En kısa sürede edinip okuyacağım.
Tanıtım yazısında emeğe ve deneyime saygı unsurlarını pek göremesem de ben emeğe saygı adına kitap tanıtımlarımızın arasında bırakmayı uygun buldum.

Belki bu kitabı okuyup kendini geliştirecek kişiler de vardır. :)

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Kişisel gelişime bir süre kafayı takmış ve bolca paralar dökmüş olan biri olarak kesinlikle haklısnız kenzülhavas. Hiçbir işe yaramıyor. New age dinler yarattılar. Dua enerji oldu üfürükçülüğün adı ışık gönderme vs. Bir de haşa Allahla kendini bir tutma falan.Bir sivrisineğin ısırığıyla ölüp giden fanileriz biz. Oysa Allah yok olurmu hiç.Son günlerde bu konu ile ilgili olan bu sayede benim gibi aklı evvellerin zengin ettiği bir adamın seminerine gittim. Hiçbirşey yoktu ama hiçbirşey sadece paramızı kaptırdık. Allahtan hatamı erken anladımda Allaha sığındım hiç tavsiye etmiyorum.Ben çabuk kurtuldum ama bir çok arkadaşımın yaşadığı hüsranla ruh sağlığının bozulduğunu biliyorum

kenzülahvas

Kayıtlı Üye
Kişisel gelişime bir süre kafayı takmış ve bolca paralar dökmüş olan biri olarak kesinlikle haklısnız kenzülhavas. Hiçbir işe yaramıyor. New age dinler yarattılar. Dua enerji oldu üfürükçülüğün adı ışık gönderme vs. Bir de haşa Allahla kendini bir tutma falan.Bir sivrisineğin ısırığıyla ölüp giden fanileriz biz. Oysa Allah yok olurmu hiç.Son günlerde bu konu ile ilgili olan bu sayede benim gibi aklı evvellerin zengin ettiği bir adamın seminerine gittim. Hiçbirşey yoktu ama hiçbirşey sadece paramızı kaptırdık. Allahtan hatamı erken anladımda Allaha sığındım hiç tavsiye etmiyorum.Ben çabuk kurtuldum ama bir çok arkadaşımın yaşadığı hüsranla ruh sağlığının bozulduğunu biliyorum

Ne kadar da güzel ifade etmişsiniz ağzınıza sağlık. Ayrıca paylaşımını yaptığım kitabı eleştiren arkadaşların kitabı okuduktan sonra fikirlerinin değişeceğini düşünüyorum. Çünkü kitap kişisel gelişime zırva demiyor. Kişisel gelişim ile kişisel gelişim adı altında ortaya çıkan zırvaları ayırıyor birbirinden.

bendekiben

Elit Üye
Ne kadar da güzel ifade etmişsiniz ağzınıza sağlık. Ayrıca paylaşımını yaptığım kitabı eleştiren arkadaşların kitabı okuduktan sonra fikirlerinin değişeceğini düşünüyorum. Çünkü kitap kişisel gelişime zırva demiyor. Kişisel gelişim ile kişisel gelişim adı altında ortaya çıkan zırvaları ayırıyor birbirinden.
Ben kitabı okumadım sadece kitabın ismi ile ilgili yorum yaptım.Yazarın genelleme yaparak kitap ismi seçmesini önyargılı bir yaklaşım olarak gördüm.

Kişisel gelişimciler inançlar üzerinde durup Allahın varlığı yada yokluğu üzerine yorum yapmaz.Sadece yaşadığımız hayattaki isteklerimiz için veya yaşam standartlarımızın daha iyi olması için bize yöntemler sunarlar.Kişisel gelişime teknik açıdan bakmamız daha doğru olur.

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Ben kitabı okumadım sadece kitabın ismi ile ilgili yorum yaptım.Yazarın genelleme yaparak kitap ismi seçmesini önyargılı bir yaklaşım olarak gördüm.

Kişisel gelişimciler inançlar üzerinde durup Allahın varlığı yada yokluğu üzerine yorum yapmaz.Sadece yaşadığımız hayattaki isteklerimiz için veya yaşam standartlarımızın daha iyi olması için bize yöntemler sunarlar.Kişisel gelişime teknik açıdan bakmamız daha doğru olur.
Tamam ama kişisel gelişimciyim diyenlerin çoğu bunu yapıyor inanın.Belkide ayırım burada başlıyor bunu yapanları ayırmak gerekiyor. Benim beğendiğim kişisel gelişimciler de var tabiiki. Ama çoğu safsata ..

hasan06

Kayıtlı Üye
çok kişisel gelişim kitabı okudum bazı yazarlar kişisel gelişim kitapları yazarken çoğu zaman kendi hayallerinde olamsı istediği kişiliğide kitaba yazıyor mesela bazı kişiler sertlikten hoşanıyorsa kişi her zaman kendini ezdirmemeli diyorlar yada kişi uysal ise her zaman ama her zaman uzlaşmak lazım konuşarak halletmek lazım diyorlar birisinin savunduğunu diğeri tam tersini söylüyor.

vaha

Kayıtlı Üye
Ben de kişisel gelişim uzmanıyım arkadaşlar. Topyekün safsata demek doğru olmaz. Yanlış etik olmayan uygulamnaların varlığını kabul etmekle beraber lişisel gelişim hayatımızın her alnında aslında.

Bir spoır dalı ile yeni uğraşmaya başladıysanız bu kişisel gelişimdir, hayata dair biriktiğiniz tecrübelerinizin hepsi de kişisel gelişimdir. Kitaplarla sınırlamamak lazım.

onepiece

Kayıtlı Üye
İş
Danışman
Ben de sektörden biri olduğum için bir kaç kelâm etmek isterim değerli dostlar. Öncelikle okunan kitaplar, okuyanın ağzına bal çalmak için yazılmış tam tekniğin veya çözümün verilmediği pazarlama aracıdır. Kişi güzel güzel okur sonra da değişimi gerçekleştiremediği için kitabın arkasındaki web sitesine girer. Burada değişimin ancak bireysel seanslarla veya alacağınız eğitimlerle gerçekleşebileceğini bilincinize bilinçdışınıza iyicene kazırlar. Fazla uzatmadan ekleyeyim, hakkıyla yazılmış kitap yok mudur, çok ancak açık paylaşım fazla değerli olmuyor galiba ki Richard Bandler ve John Grinder gibi NLP kurucusu kişilerin kitaplarından ziyade yerli malı eksik bilgilerin verilmiş olduğu kitaplar revaçtadır.

asterix

Kayıtlı Üye
Kişisel gelişim dye bir şey vardır ,siz 10 yada yirmi sene önceki halinizi bir düşünün ne kadar geliştiğinizi değiştiğinizi görürseniz,herkes gelişir bizim amacımız daha hızlı bir şekilde kendimizi tanımak,bilinçaltımıza ve üstümüze yolculuk yapmak kısacası artık zaman kaybetmemek,bunun için kişinin hazır olması halinde yukarınında itmesiyle yeni bir dünyaya açılınabilir.Piyasadki kitaplarla yada birkaç uyumlama almak pek bir şey yapmayabilir,ouspensky in 4. yol kitabını inceleyin.Bu iş basit değil.

Sasdad

Kayıtlı Üye
Kişisel Gelişim Muhabbeti Sadece Para Tuzağıdır.

Sasdad

Kayıtlı Üye
Özür Dilerim Flood Olcak Ama ... Forumda Çok fazla kişisel gelişim uzmanı var o yüzden tepki almanız normal kenzülhavas bu konuyu tarafsız bir forumda açsanız çok fazla destek alırsınız.Bence bu kişisel gelişim Modern Üfürükçülüktür.Ben Bir Kere gittim adam enerji diyor enerjiden başka bir kelime bilmiyor adamın 2 lafından biri enerji ... bunlar hep İnsanları dinden uzaklaştırmak için yapılan ve ticaret amaçlı uygulamalardır.Bi arkadaşımdan seans başına 200 TL aldıklarını biliyorum 45 Dakika için ... Çoğu zengin olup yenilik arayan insanları güzel dille kandırıyorlar ... enerji-ışık-sevgi gibi kelimelerlerle beyinlerini yıkıyorlar.İstisnalar olabilir ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Özlemi özled

Banlı Kullanıcı
İş
DiÄŸer
Ben de sektörden biri olduğum için bir kaç kelâm etmek isterim değerli dostlar. Öncelikle okunan kitaplar, okuyanın ağzına bal çalmak için yazılmış tam tekniğin veya çözümün verilmediği pazarlama aracıdır. Kişi güzel güzel okur sonra da değişimi gerçekleştiremediği için kitabın arkasındaki web sitesine girer. Burada değişimin ancak bireysel seanslarla veya alacağınız eğitimlerle gerçekleşebileceğini bilincinize bilinçdışınıza iyicene kazırlar. Fazla uzatmadan ekleyeyim, hakkıyla yazılmış kitap yok mudur, çok ancak açık paylaşım fazla değerli olmuyor galiba ki Richard Bandler ve John Grinder gibi NLP kurucusu kişilerin kitaplarından ziyade yerli malı eksik bilgilerin verilmiş olduğu kitaplar revaçtadır.
evet onepiece arkadaşımız tamda konuya noktayı koymuş. Katılıyorum ama bu konuya gerçekten gönül vermiş uzmanları tenzih ediyorum ama çoğu sahtekar. Psikiyatrim bana daha çok yardımcı oldu. Ama örnek Seda Diker in tecrübeleride ders almama yardımcı oldu. Ayırmak çok önemli

onepiece

Kayıtlı Üye
İş
Danışman
Özür Dilerim Flood Olcak Ama ... Forumda Çok fazla kişisel gelişim uzmanı var o yüzden tepki almanız normal kenzülhavas bu konuyu tarafsız bir forumda açsanız çok fazla destek alırsınız.Bence bu kişisel gelişim Modern Üfürükçülüktür.Ben Bir Kere gittim adam enerji diyor enerjiden başka bir kelime bilmiyor adamın 2 lafından biri enerji ... bunlar hep İnsanları dinden uzaklaştırmak için yapılan ve ticaret amaçlı uygulamalardır.Bi arkadaşımdan seans başına 200 TL aldıklarını biliyorum 45 Dakika için ... Çoğu zengin olup yenilik arayan insanları güzel dille kandırıyorlar ... enerji-ışık-sevgi gibi kelimelerlerle beyinlerini yıkıyorlar.İstisnalar olabilir ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Yukarıda dediğim gibi ben de kişisel gelişim sektöründeyim ancak bugüne kadar hiç sürekli mutlu kalın diye bir zırvada bulunmadım hiçbir danışanıma. Zen rahibi değil kimse elbet bizim de sinirlendiğimiz anlar oluyor. Duygularıyla yaşayan insanlarız. Bunlar normal ve olması gereken şeylerdir. Unutmayalım evren çift kutupludur. Bir tarafa sürekli odaklanırsanız patlarsınız. Sözü uzatmayalım; herkesi bir tutmayalım bu konuda.

Ü

Üye silindi 56746

nilgün bodur da çekim yasasıyla ilgili video üretmeye başlamış. kitap çıkaran herkes bu konuda kendini söz sahibi ilan ediyor galiba :D haliyle tüm anlatılar bir "zırva"dan öteye geçemiyor.